יצא בגרפיטי – כפיה דתית וכפיות טובה בחיפה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

העירייה היא לא ארגון דתי, היא לא בית כנסת, לא כנסייה ולא מסגד. העירייה היא ארגון שצריך לתת שירות לכלל תושביו בהתאם לעקרונות הממלכתיים של מדינת ישראל. כך שאם נפלה החלטה על קיום אירוע חוצות בחסות העירייה ביום שבת בבוקר, כפי שנעשה בשגרה, הרי שאין פה מעשה חריג אלא עדות לסטטוס-קוו הקיים בחיפה לאורך שנים. לאור זאת, הרי ששינוי ההחלטה הזו מסיבות דתיות הוא הוא האירוע החריג. מדובר במקרה מובהק של כפיה דתית הנעשה על ידי קבוצה קטנה כנגד הסטטוס-קוו המונהג בעיר. ואני אוסיף, שלדעתי מדובר בניצול ציני של חולשת ההנהגה בעיר.

אצבע מאשימה - אירוע הגרפיטי בעיר התחתית (צילום: עומר מוזר)
אצבע מאשימה – אירוע הגרפיטי בעיר התחתית (צילום: עומר מוזר)

זיג זג זיג זג זיג זג

ראש העיר זגזגה כרגיל. בהודעתה נכתב שההחלטה להעביר את פעילות אומני הגרפיטי אל מוצאי שבת נועדה לשמור על "הסטטוס-קוו" בחיפה. כמה שהמציאות הפוכה מהמשפט הזה. לא רק שהסטטוס-קוו בחיפה חולל, הוא אף נגוע בצביעות מצד המנגנון העירוני. זאת מכיוון שההנהגה הנוכחית מתנהגת כאילו מעולם לא התקיימו אירועים עירוניים בשבת בחסותה. הרי התקיימו גם התקיימו, אבל פתאום הכללים משתנים. לאור זאת לא יכולתי שלא להתרגש מהדיווחים על כך שפעילות האומנים התקיימה בכל זאת ולאורך כל השבת. על אף שרבים ידעו על כך, לא יצא איש להשתולל ברחובות, לא קמה זעקה על פגיעה בזכויות החרדים וגם האומנים לא נאלצו לצייר בחושך. יתר על כן, החרדים עדיין לא פרשו בזעם מהקואליציה…

אירוע הגרפיטי - מיכל נר דוד וארז שמח (צילום: עומר מוזר)
אירוע הגרפיטי – מיכל נר דוד וארז שמח (צילום: עומר מוזר)

האם גם הסטטוס קוו ניתן בהסכם הקואליציוני?

מספר חברי המועצה החרדיים בעיר הוא ארבעה – כ-13% מחברי המועצה. מניינם של החרדים בעיר הוא כ-7% מהאוכלוסייה הכללית. אבל כאשר בוחנים את היקף ההשפעה הנתונה בידיהם במסגרת ההסכמים הקואליציוניים הרי שמדובר בקבוצה שהשפעתה גדולה בהרבה מגודלה היחסי באוכלוסיית העיר. בין היתר יש בידיה סגן ומ"מ ראש עיר בשכר שהוא גם יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה, יש בידיהם את המועצה הדתית, תקציבים צבועים של מעל מיליון ₪, הקצאות מבנים לרוב, תקציבי תרבות ואירועים בסכומים גדולים ועוד ועוד.  אמנם כל מה שניתן לסיעות החרדיות ניתן בזכות ועל פי חוק. אבל עכשיו מסתבר שיש בכוחם של הנציגים הללו גם את היכולת לשנות את הסטטוס-קוו בעיר חיפה.

אני יהודי חילוני.

יש לי כבוד עצום לאמונה, למסורת ולמורשת היהודית שלי. אני מכבד את השבת בדרכי היהודית, אני שומר את מסורת חגי ישראל בדרכי היהודית ואני מכבד את דרכם של כל שכני ושכנותיי – כל עוד זה לא בא על חשבון החופש שלי. העובדה שקבוצה קטנה מחפשת להשפיע בכפיה על ההתנהגות שלי מהווה פעולה המעוותת את מערכת היחסים בינינו. הם לא ישנו את דרך הפעולה שלי, לא את אמונתי וייתכן מאוד שהפעולה שלהם  גם תגבה מחיר כבד ממערכת היחסים בינינו בעתיד. ובכל זאת, הייתי רוצה שחיינו יתנהלו בכבוד הדדי, שמירה על דרך ארץ, ובעיקר, שמירה על חופש הפולחן היהודי של כל אחד מאתנו.

הבטיחה אומץ – קיבלנו חומץ

בדרכון של קליש מבחירות 2018 נכתב: "חיפה צריכה ראש עיר שמבינה לעומק את הבעיות של העיר, שיש לה פתרונות יצירתיים, ואת האומץ לבצע".

אז נכתב…

21 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד על הכפיה הדתית.

 2. חרדי אמר/ה

  אני חרדי ומאוד מסכים עם הנאמר בכתבה
  אני חושב שהצורך לכפות על השני את אורח החיים שלי לא נובע מחוזק אלא מחולשה…
  אני חרדי שמאמין 100 אחוז בדרך החיים שלי וממש לא מפריע לי שישנם אחרים שחיים אחרת.. אכן כואב לי הלב עליהם כי אני מאמין שיותר טוב יהיה להם אם ישמרו את התורה במלואה – לא בהכרח כחרדים… אבל זה החיים שלהם והזכות שלהם לעשות בהם כרצונם

  ולכל לדעתי צריך להתנתק לגמרי מכל סוג של ניסיון להשפיע על הלך החיים של אחינו החילונים ולהתמקד בענינינו הפנימיים בלבד…

  שוב לדעתי כל הצורך הזה לכפות על האחר שמסתתר תחת השם "סטטוס קוו" נובע מחולשה ומחוסר שליחות עם עצמך"

  חרדי גאה

 3. יהודית אמר/ה

  כל הכבוד לחרדי הנאור שמצדיע למשפט –
  ״חייה ותן לחיות״.

 4. מה אמר אפרים הלוי? אמר/ה

  אפרים הלוי אמר כי ההתחרדות היא הסכנה הקיומית המרכזית למדינה ואני מוסיף שההתחרדות מסוכנת למדינה, כלכלתה ועתידה יותר מאירן, חמאס וחיזבאללה גם יחד.

 5. יוסי אמר/ה

  במקום שהפרופסור הנכבד יפרגן לעיריית חיפה על היוזמה המבורכת הוא בוחר להתמקד ברע בלבד .. מצער שאנשים מתמקדים ברע במקום בטוב ..

 6. כמה צפוי אמר/ה

  יריב שגיא.. אני מתחיל לקבל את התחושה שאתה לא מתומכי עינת קליש.. הייתכן???!!?!!?

 7. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום לחרדי, אני שמח לשמוע את העמדה שלך, זאת העמדה אשר תיצור לאום חזק יותר.

 8. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ליוסי,

  היוזמה הזו היא חלק מרצף אירועים דומים אשר מתרחשים בעיר לאורך למעלה מעשור. אם כבר, אז צריך לברך את יונה יהב ואת צחי טרנו שהיה מנהל מנהלת עיר תחתית אשר אפשרו לאומנים רבים לפעול בעיר התחתית וברחבי הערי בכלל, כולל פסטיבל מפלצות מדהים שלצערי כבר לא קורה.
  לא מגיע לצוקליש שום קרדיט. אבל מגיע להם בוז גדול מכיוון שהם כבר הצליחו להמשיך את המסורת המבורכת הזאת אז הם גם היו חייבים לחרב את הערך המוסרי שלה ולפגוע בסטטוס קוו החיפאי המיוחד. בושה.

 9. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ל"כמה צפוי",

  האמת היא שקליש לא מעניינת אותי, העיר חיפה מעניינת אותי מאוד.
  כואב לי הלב על הדברים שמתרחשים בעיר, על לזות השפתיים, ההפקרות המוסרית בעניין הסטטוס-קוו, חוסר הכישרון בניהול העיר והתרופפות התרבות האזרחית בעיר. קליש אשמה? בוודאי, אבל בעיקר חשוב לי שהתושבים ידעו את הדברים ויחשבו עליהם. אולי לא נחזור על אותה טעות פעמיים.

 10. מאוריציו גלפר אמר/ה

  אזרחי העיר משלמים מים עבור בית כנסת וסניף בני עקיבא, בגלל חיבורים פיראטיים והזנחה מינהלית. העיריה מתעקשת בכל השלוחות המגיבות להתכחש , להתעלם, להתגלגל הלאה, לגלגל אחריות, העיקר לא להגיב לעניין. למעלה משנה זה מתרחש, תאגיד המים יודע, אבל אותם לא מעניין ברגע שהעיריה משלמת עבור הצריכה…

 11. אייל אמר/ה

  צחי טרנו הורשע במרמה וזיוף ותרומות אסורות בפרשת מלך החניונים כשהיה מנהל מטה יהב.
  צחי טרנו איים מעל דפי עיתון שיפתח את הפה אם יהב יפטר אותו, כפי שיהב הבטיח פומבית במידה ויורשע, בשאילתא מדוע טרנו משמש דובר העיריה בעודו עם כתב אישום חמור.
  למרות שטרנו הורשע, התיק שהתנהל גם נגד יונה ויהב ורון חולדאי, נסגר באורח פלא על ידי הפרקליטות כמה שבועות לפני מערכת הבחירות 2008. למרות שהורשע, נתפר עבור טרנו תפקיד מנהלת העיר התחתית, שהזרימה כסף למיזמי קמפוס הנמל של אבי ביתן, בעל המכללה הפיקטיבית "המרכז האקדמי כרמל". ביתן מחזיק גם במכלחה האקדמית אונו והתירוץ של הרחבת המכללה עם מעונות קונה ברחוב הנמל מגרש צמוד, אך מגיש בקשה למגדל דירות ענק ללא קשר למעונות. המכללה מקרטעת, ויהב וטרנו הוגים יוזמה להכניס עובדי עירייה לעשות תארים. וגם חרדים – יהב מדבר על קמפוס חרדי, אך החרדים לא נוהרים ללמוד שם. המכללה היום בתהליכי חיסול ופירוק. יהב מסתיר את קשריו לאבי ביתן. טרנו בשכרון כח, פוגע בעסקי העיר התחתית ומתרכז בארועי סרק פיקטיביים כמו קלבת שבת. בעלי עסקים מתלוננים כנגד טרנו על העדפת מקורבים, התנכלויות בכסאות ושילוט ובאופן כללי שכרון כח. כמה מהם סוגרים את עסקיהם עוד לפני הבחירות ב2018 ונשבעים לא לחזור לחיפה עקב רודנות יהב-טרנו. האדון כותב הכתבה מנסה לשכתב את ההיסטוריה. עם יציאת המרכז האקדמי כרמל וביטול המנהלת דווקא התאושש האזור. בשנתיים האחרונות נכנסות מסעדות ומשפצים עסקים שסבלו קשות מהתנכלות המנהלת והתעלמות העירייה תחת יהב. דווקא היו אלו הירוקים שדחפו עשר שנים לפיתוח העיר התחתית בעוד יהב יזם או צובחוץ בכרמל וסרב להשקיע בעיר התחתית, עש שבא חברו ביתן עם מיזם לייצר רווחים מההזנחה דרך שפיכת תקציבים על רחוב הנמל ורכישת מבנים ומגרשים בזול דרך מאי א. ב. נדלן, שמענין מי שותף סמוי בה..

 12. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  וואו אייל! איזה סלט!!

  קודם כל, מי שמנסה לשכתב את ההיסטוריה פה זה אתה. ומכיוון שאתה בשם בדוי אז די קשה לדעת איזה אדון אתה משרת, אבל ניחא. אז רגע נסדר כמה עובדות ואז נחשוב איך לסדר את הסלט שלך למנה ראויה. ראשית, הירוקים תמכו בבחירות 2003 בפיתוח הדר ולא העיר התחתית. החתימה הפוליטית/ערכית של נציגיהם בפרויקט קמפוס הנמל כמעט ואינה נראית, ואם זאת הייתה כוונתם אז אוי לנו… אבי ביתן אכן היה הבעלים של מרכז אקדמי כרמל אבל הוא בכלל לא קשור לקריה האקדמית אונו. הקריה האקדמית אונו רכשה את מרכז אקדמי כרמל וכרגע מפעילה אותו כשלוחה שלה בחיפה. מעבר לכך אין לי ויכוח עם רוב הדברים שלך, אם הבנתי אותם נכון. יחד עם זאת, הפיתוח שהתרחש בשנתיים האחרונות הוא ניצנים של הפעולות שנעשו עוד בתקופת יהב. לצוקליש אין מדיניות אופרטיבית אלא רק מסמכים על גבי מסמכים שלא מיושמים כלל. החלטה אחת מצערת מאוד של הזוג על כיסא ראש העיר היא ההחלטה לפנות את העסקים השוכנים בבנייני העירייה באופן גורף, כולל פאב העוגן המוכר והטוב ועסקים נוספים – ממש כפפות של משי. הזוג צוקליש גם השכילו להעלים את פינוי קו המסילה מאזור הכרמל ואדון צוק אף טרח לציין שלפני 2040 לא יהיה מנוס מלחיות עם מסילת הברזל – ממש אנשי חזון.. פרט לכך, ניכר תסכול עמוק שלך מהתנהלותו של יהב. מעניין..

 13. אייל אמר/ה

  אדון יריב גם אתה כותב עם כוונות בדויות.. ספר למי אתה ייעצת ועל מה כשאתה מדי שבועיים עולה בעוד כתבות הכפשה יזומות על העירעעה, האם כי לא שכרו את שירותי היעוץ שלך? שכתוב היסאורי אתה עושה, סלט שלם על כפייה מול חופש. כפייה חילונית על אנשים שומרי שבת זה מה שהיה פה, אבל לא מצפה שאחד שרק מחפש השחרה של העיריעה הנוכחית ינסה להסתכל על כל הצדדים. הירוקים תמכו ב2003 בשיקום הדר? מאיפה אתה מביא את ההמצאות האלה. גלבהרט התחנן כסגן ראש עער להשקיע בהפיכת העיר התחתית לרובע בילויים וסטודנטים. יונה יהב היה בכיסוי השקשוקה. בכיסי משפחת עופר. במסירת שטחי תעשייה לחוצות המפרץ. בהשתלטות הגרנד קניון של סביון וזאבי על המסחר בהדר וחניקתו. אתה רוצה שאני אשלוף פרוטוקולים? יהב התנגד להקמת פארק הכט. יהב התנגד לאצטדיון בחוף הכרמל. יהב התנגד לתמרץ עסקי הבילויים ממוריה לעיר התחתית. יהב התנגד לתוכנית לב הדר. יהב התנגד לועדי השכונות ולקח כמעט 2 מליון שקל תקציב קשר עם הועדים ודחף לדוברות ויחצנות של טרנו. הירוקים הציעו את כל מה שטרנו ונישליס ניכסו אחרכך כולל מרוץ המדרגות, כולל להביא ארועי ספורט כמו הטריאתלון, כמו החייאת מדרחוב נורדאו כרחוב גלריות וסדנאות אמנים שאחרכך העתיקו ברחוב יפו. כמו סגירת רחוב יפו בימי שישי שאחרכך טרנו העתיק בשוק הטורקי. כמעט כל רעיון הגחע מהירוקים רק בגלל האגו הנפוח הועתק באיחור קריטי של 10 שנים וגם בצורה כושלת כמו שרק אנשי יהב ידעו להיכשל, כמו פיאסקו תערוכת הפרח שנגמר בגרעון של 30 מליון שקל והתעלפויות בחום בתורים וביקורת קטלנית. הרסתם מספיק כל יועצי המלל העירום ועוד התגייסתם לדרוס את קליש בשלל הערות נבזיות סקסיסטיות של נישליס ושות' ואיומים על ועד העובדים שמזמן היו צריכים להסתיים בכתב אישום נגד יהב מספיק וגי עם מגילות ההכפשה שלכם תנו לראש העיר לעבוד ותשפטו בסוף הקדנציה בבחירות. ההכפשות שלל מאוסות כבר ומלאות בשכתוב היסטורי והשמטת הנזקים שנוצרו כאן 15 שנה.

 14. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  אייל היקר,

  נראה שאתה ממש שרוי בעבר, עם כעסים מכעסים שונים. אני לא הכתובת לכל אלה. מבחינתי, לא ייעצתי לאיש מאנשי הנהלת העיר הנוכחית מעולם. ההפך, הצעתי לתרום כפי יכולתי בחינם במי מוועדות העירייה והושבתי ריקם. אני ממש לא כועס על זה, כי אני סבור שניתן להשפיע על מדיניות גם מבלי להיות איבר מאיבריה של העירייה – וכך גם קורה. האינטרס שלי הוא תודעת תושבי העיר חיפה, ואני חושב שפה ושם אני משיג את זה. צר לי על התסכול הרב שלך, הייתי מציע לך להתחיל להשקיע בעתיד העיר לפחות כפי שאתה חי את העבר שלה שוב ושוב ושוב ושוב ושוב.

 15. חמודי אמר/ה

  עדיף שחרדים יהודים יכפו עלינו מאשר המוסלמים שנוהגים כמו חיות ומסכנים אותנו במושבה הגרמנית והעיר התחתית

 16. יוסי אמר/ה

  הפרופסור סותר את עצמו שימו לב על התשובות שלו שהוא עונה ליוסי ולאייל ותראו איך הוא סותר את עצמו כמה מירמור יש במענה ליוסי וכמה הוא חי בעבר במענה ליוסי ..פשוט לא להאמין למה אין לאנשים מודעות עצמית למה?? ובלי קשר הוא מגמגם התגובות לאייל כי פשוט אין לו תשובות על האמת

 17. יוסי אמר/ה

  סטטיסטית זה לא הגיוני שיש לך רק ביקורת על קליש בלי ביקורת אחת על הכשלים שיהב השאיר לעיר חיפה פשוט זה לא הגיוני ….מעניין מה האינטרסים שלך ( ועל תבלבל במוח שחיפה חשובה לך אנחנו לא תמימים ) קראת מה כתב מבקר המדינה על יהב?? לך תקרא כדאי לך ליראות מה רשם יוסף שפירא מבקר המדינה בדימוס על שלטון יהב ( יהב מושחת ברמות כאלו שהוא צריך לקבל 20 שנה בכלא)

 18. יוסי אמר/ה

  תרשמו בגוגל יוסף שפירא מבקר המדינה …איזה דוח חמור נגד עיריית חיפה בראשות יונה יהב על מחדלי הקמת סמי עופר לכו תקראו יחשכו עיניכם …איזה מושחת היה יהב ואת זה אומר מבקר המדינה יוסף שפירא !! התקציב להקמת סמי עופר היה 400 מיליון ופתאום צמח ל600 מיליון פלוס עיקוב של שנה פלוס אלף ואחד ליקויים חמורים ביותר…. על זה אדון שגיב לא יפצע פה !!! ועל זה שיהב פינק את הערבים ללא סוף

 19. יוסי אמר/ה

  שגיב הזה הוא מסוג האנשים שגם עם קליש תהפוך את חיפה לבוסטון ..הוא יגיד למה לא ללוס אנג'לס
  אבל עם יהב יהפוך את חיפה לדטרויט (עיר נטושה ) הוא יגיד איזה מלך יהב איזה מלך הוא וישתחווה לו ויספר לנו כמה חשובה חיפה ובלה בלה בלה
  יאללה חאלס כל היום רק ביקורת על העירייה שרק התחילה קדנציה ראשונה ….בשנתיים היא אפשר לתקן את מה שיהב הרס ב15 שנה!!!! מתי תבין את זה???

 20. זאב מקריית חיים אמר/ה

  ליהב הדיקטטור הייתם משקשקים לכתוב ביקורת עליו משקשקים!! איפה הייתה עד היום סופי נקש שבוכה על כביש התכני בקריית חיים??? למה שיהב היה ראש עיר היא לא עשתה כזה רעש בתקשורת על כביש התכני ששנים על גבי שנים סובלים מהכביש הזה ….למה עכשיו היא נזכרה??? היא לא מתביישת לבוא בביקורת לקליש שרק שנתיים בתפקיד!!?? יהב היה 15 שנה ראש עיר למה לא תיקן את הכביש הזה ?? הא גברת נקש?? הדיקטטור הלך אז עכשיו אתם שמים לב לכל הדברים הרעים בעיר חיפה?? אז זהו שאתם יכולים לבוא בטענות ליהב או לעצמכם שהייתם בקואליציה איתו ביחד!! מה קרה עכשיו אתם נובחים?? יא חבורת אפסים לוזרים אפחד לא מכיר אותכם כבר אתם היסטוריה( מחורבנת ) לא סתם יהב נחל תבוסה צורבת !!

 21. אליהו אמר/ה

  אם אני לא טועה , זו הייתה דרישה של בליטנטל . שמחפש להיות רלוונטי

  אלפר ואוזן רחוקים מהשטויות האלו .

לא ניתן להגיב