הלוחש למכחול ולים • חוף שקמונה בחיפה | יוסי לובלסקי

ציור בפעולה - יוסי לובלסקי (צילום: נילי בנו)

זמן רב רציתי לצייר את המבנה האדריכלי המרשים במראהו, המשמש את המכון לחקר ימים ואגמים  וניצב אנכית, בגאון, על קו הים אליו נשברים הגלים והאדוות מהים אל חוף שקמונה – טיילת “גוראל” בחיפה.

המכון נחנך בשנת 1976 ותוכנן ע”י האדריכל דוד ינאי. המבנה הוא חלק מתכנית לפיתוח מתחם שקמונה, שכלל מוזיאון ארכיאולוגי וקומפלקס מגדלים, והוא היחיד שנבנה מבין שאר התכניות שהוגשו מאוחר יותר, ולא יצאו אל הפועל.

מכון האגמים והימים (ציור: יוסי לובלסקי)
מכון האגמים והימים (ציור: יוסי לובלסקי)

האדריכל דוד ינאי, שלמד בטכניון ומאוחר יותר שימש בו כמרצה בכיר, נחשב “לילד הרע” של עולם האדריכלות. הוא היה פורץ דרך ודמות שנויה במחלוקת. ינאי היה נאמן לדרך המקצועית שלו, שלא הושפעה מרוחות אדריכליות אחרות, שהתאימו עצמן ל”שוק” ו”לרייטינג”, אלא לאדריכלות ערכית ומנומקת, כפי שניתן לזהות במבנה המכון לחקר ימים ואגמים בחוף שקמונה וב”בית הלוחם” בחיפה. 

מבט אל המכון לחקר הימים | ציור בפעולה - יוסי לובלסקי (צילום: נילי בנו)
מבט אל המכון לחקר הימים | ציור בפעולה – יוסי לובלסקי (צילום: נילי בנו)

לצייר בחוף שקמונה • צפו בסרטון (צילום: נילי בנו)

מבנה המכון, בעל הצללות מיוחדות, בנוי משלושה גושים מבטון, כמעין “משוכפלים ומחוברים” ביניהם, במערכת מדרגות. הוא מהווה נקודת ציון אדריכלית בנוף ובמארג השכונתי של בת גלים וחוף שקמונה. מראהו החזיתי משתנה בעקבות תנועת השמש וההצללות על המבנה במשך שעות האור המשתנות במהלך היום. לאחרונה , העירייה, כחלק מריענון ומשיקום החוף והטיילת, פרסה לאורכה “פוד טראק’ס” המשמשות את המטיילים, ובסמיכות למכון ניתן לשבת באופן מסודר וליהנות מכוס בירה או ארוחה קלה מזדמנת, ולצפות על המבנה ועל החוף.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
יוסי לובלסקי - צייר ואדריכל חיפאי
יוסי לובלסקי – צייר ואדריכל חיפאי
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. זהבה גראומן אמר/ה

  צייר דגול 💜

 2. יוסי לובלסקי אמר/ה

  תודה רבה לך זהבה

 3. רונן אמר/ה

  מרחיב את הלב

 4. יוסי אמר/ה

  תודה רבה רונן

 5. ניזאר אמר/ה

  מבנה מכוער שהורס את הנוף

 6. אסתר אמר/ה

  מבנה מוזנח ומכוער

 7. אסתר אמר/ה

  יש לשים דגש על תחזוקה וטיפול ולפתח את אתר תל שיקמונה הסמוך,העולה ביופיו ובייחודיות שלו עשרת מונים בהשוואה למבנה הבטון המכוער.

 8. רחל פרומן קומלוש אמר/ה

  מקסים יוסי.כל הכבוד

הגיבו כאן לכתבה