כ-30 מיליון שקלים פיצויים לבעלים של קרקעות שהופקעו בחיפה

עיריית חיפה תפצה אנשים שאדמותיהם הופקעו לפני כ-40 שנה, בסכום של כ-30 מיליון שקלים

עיריית חיפה תשלם פיצויים בסך של כ-30 מיליון שקלים לאנשים שהחזיקו בעבר בבעלות קרקעות בדרום העיר, שכיום בנויים עליהם קניון חיפה וקניון קסטרא.

בשנת 2014 הוגשה תביעה ע”י 11 בעלים ויורשים של מקרקעין במבואותיה הדרומיים של העיר חיפה, אשר בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת הופקעו על ידי עיריית חיפה לצרכי ציבור, לייעוד “תיירות, נופש וקיט”.

התובעים שתבעו את עיריית חיפה, הוועדה המקומית לתכנון ובניה ורשות מקרקעי ישראל, באמצעות עורכי הדין שחר הררי וסיון גוטהלץ, טענו בתביעה כי לימים שונה יעוד המקרקעין לאתר שירותי תיירות (בידור וקניות) ששימושיו מסחריים. המקרקעין שהופקעו נמכרו בחלקם על ידי העירייה לרשות מקרקעי ישראל במסגרת הסכם חליפין של קרקעות.

לפיכך המקרקעין, בשטח כולל של כ-76 דונם, מושא הדיון, נמצאים בחלקם בבעלות רמ”י וחלקם בבעלות עירית חיפה. רמ”י החכירה את המקרקעין שבבעלותה ליזם פרטי, שם הוקם קניון חיפה, ואילו העיריה החכירה את המקרקעין שבבעלותה ליזם פרטי, שהקים עליו את קניון קסטרא. לאחר מכן מכרה העירייה זכויות נוספות במתחם קסטרא, לצורך משרדים ודיור מוגן. התובעים טענו כי הנתבעות הפרו את חובתן לפי סעיף 195 (2), לחוק התכנון והבניה תשכ”ה 1965. שכן, מששונה יעוד המקרקעין היה על הנתבעות להציע לנפקעים רכישת אדמתם בחזרה, אך לא עשו כן, ותחת זאת החכירו את המקרקעין ליזמים פרטיים.

הסעד שהתבקש הוא לאפשר לתובעים לרכוש בחזרה את המקרקעין, ולחלופין לקבוע את שווי הפיצוי שזכאים לו התובעים, בהיעדר האפשרות לרכישה בחזרה.

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה ליבי למלשטריך – לטר, פסקה בהחלטה, לאחר דיונים רבים שהתקיימו, הצגת ההוכחות והערכת הפיצוי על ידי שמאי, כי ישולמו לתובעים פיצויים בסך של כ- 30 מיליון שקלים, שכן, העירייה הייתה מחויבת להציע לבעלי הקרקעות לרכוש בחזרה את הקרקע, אך לא עשתה זאת וגם העבירה חלק מהשטחים לרשות מקרקעי ישראל, שלאחר מכן העבירה את הזכויות לצדדים שלישיים. בנוסף לכך, פסקה על עיריית יפה והוועדה המקומית, לשלם לתובעים את הוצאות בית המשפט בסך 100,00 שקלים ועל התובעים לשלם את הוצאות הנתבעת (רשות מקרקעי ישראל) סכום של 20,000 שקלים.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  ותודה לקומבינות של מצנע יהב והדנקנרים.
  עוד הצלחה מסחררת של “מרכז האמנויות והתיירות” שהפך לקניון חשוך ומיותר.

 2. חנה מורג אמר/ה

  למה לא הגיעה לפשרה? לא הסכימה להעביר למועצת העיר?

 3. נורית אמר/ה

  הקנסות האלה ישולמו מכספי המיסים של הציבור החיפאי. יש לקנוס גם אישית את אלה שעמדו בראשות העיר ונתנו יד להחלטות האלה.

 4. דן אמר/ה

  ידעו כל מי שיש לו רכוש בחיפה, עיריית חיפה היא האוייבת מס’ 1 שלך! היא תלחם בך מלחמת חורמה על כל דבר מקטן לגדול! ראה הוזהרת

 5. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב החליטה העיריה בראשות ראש העיר ,ד”ר עינת קליש.יישר כוח.חג שמח לכם.

 6. אלכס אמר/ה

  עירייה שמתנהגת כמו ארגון פשע!

 7. ויקטור אמר/ה

  אני חושב שבעלי הקרקע היו ערבים.

 8. איתן שטיאסני אמר/ה

  זו שערוריה שמקבלי ההחלטות דאז הפקיעו וממשיכי דרכם ייעדו הקרקע למטרות שאפשרו לבעלי הקרקע לתבוע ולזכות בכספים ולא שקלו להשיב הקרקע לבעליה.
  גם אלה וגם אלה צריכים להיתבע ולשאת לפחות בחלק מן הקנס העצום שנפל על הציבור החיפאי. הרי 30 מיליון ₪ אלו ישולמו ע״ח שירותים שהיינו אמורים לקבל.

הגיבו כאן לכתבה