אדי הדלק המסרטנים מחוות מכלי תש"ן – חשיפת ילדים ל-NMVOC – בי"ס דגניה – חומר מסרטן באוויר

המאבק בזיהום והתחלואה:

אביהו האן, מוטי בליצבלאו ואבי שגב, הפעילים בנושא איכות הסביבה מסיעת הירוקים של חיפה, הגיעו לבית הספר דגניה, על מנת לשוחח עם הורי התלמידים הלומדים שם. הפעילים מוחים על כך שהלימודים בבית הספר מתקיימים תוך קירבה מסוכנת לתרכובות אורגניות מסוג VOC הידועות כמסרטנות ונפלטות מחוות המיכלים של החברה הממשלתית תש"ן.

וידאו – הזיהום מחוות מיכלי תש"ן וחשיפת הילדים ל-VOC – כתבת שטח עם הירוקים של חיפה

 זו לצד זה – חברה ממשלתית לאחסון דלק ובית ספר עירוני של עיריית חיפה

בית הספר דגניה ממוקם במרחק של כ-200 מטרים מחוות מיכלי הדלק של חברת תש"ן.
תש"ן – חברת תשתיות נפט, היא חברה ממשלתית, העוסקת, בין היתר, באחסון מלאי דלקים.
אולם_הספורט_של_בית_הספר_דגניה_ומאחוריו_מיכל_ענק_לאחסון_דלק.jpg

אולם הספורט של בית הספר דגניה ומאחוריו מיכל ענק לאחסון דלק

תקרה צפה ואטימה חלקית

המיכלים בחווה, הנם בעלי תקרה צפה, אשר נעה מעלה ומטה בהתאם למלאי הדלק המצוי במיכל. התקרה אטומה באופן חלקי וכך, המיכל נושם, כלומר שנפלטים ממנו אדי דלק. על פי נתוני המשרד להכנת הסביבה, פולטת החווה בכל שנה, כ-24 טון גזים מסוג VOC, הידועים כמסרטנים. דופן המיכל השחורה מדלק הניצפית בקלות גם מהגן הבהאי (תמונה בהמשך), ממרחק של 10 קילומטרים, ניראית כאן בצילום מגג המיכל.
מיכל_דלק_בחוות_המיכלים.jpg

מיכל דלק בחוות המיכלים

ילדים קטנים נחשפים לגזים מסוג MVVOC הידועים כמסרטנים

בגלל הקרבה לחווה, נחשפים הילדים הרכים לגזים האלה בכמות, אשר לדעת הפעילים, מסכנת את חייהם. כפי שתראו בהמשך, גם נציגת המשרד להגנת הסביבה סבורה כי מדובר בגז מסוכן לבריאות. למרות זאת, ממשיכים ילדים קטנים להגיע לבית הספר הממוקם כ-200 מטר ממיכלי הענק הפולטים מדי שנה 24 טונות של גז ה-MVVOC (ירידה מכמות של 226 טונות אשר נפלטה עד לשנת 2013).

פליטות_MVVOC_בטרמינל_קריית_חיים_-_ריבועי.PNG

פליטות MVVOC בטרמינל קריית חיים

"מיכלי תש"ן זה לא חנות פרחים"

רחלי דוד – הממונה על מפרץ חיפה במשרד להגנת הסביבה, מסבירה, בדיון במועצה הארצית לתכנון ולבניה, על פליטות ה-VOC מחוות מיכלי תש"ן (ציטוט מפרוטוקול המועצה הארצית לתכנון ובניה):

"ה voc זו קבוצה של חומרים אורגנים נדיפים שחלקם הם מסרטנים כדוגמת בנזן… וכשאנחנו מדברים על תש"ן ועל אחסון דלקים ועל זיקוק דלקים , המזהם הכי בעייתי לבריאות הוא בנזן. רק שיהיה ברור…קרקעות הצפון זה לא חנות פרחים. "

המיכלים נושמים – פולטים את אדי הדלק לאוויר

על מנת להבין איך בכלל נפלטים אדי דלק לאוויר, חקרנו קצת את המנגנון. מדובר בתקרה צפה אדירת מימדים, אשר לה אטמים בהיקף. האטמים אמורים לאטום ככל האפשר בין התקרה לדופן המיכל בעת שהתקרה עולה ויורדת על גבי הדלק המשנה את נפחו במיכל.
כאשר התקרה יורדת, נחשפת דופן המיכל השחורה, המטונפת מדלק. כך משתחררים אדי דלק לאוויר. בנוסף, קיימת "נשימה" של האדים החוצה.
הרוח הדרומית, האופיינית לשעות הבוקר במשך תקופת הקיץ, נושאת את אדי הדלק ישירות לבית הספר דגניה, עת יושבים הילדים בשקט בכיתות.

הרוח הדרומית נושאת את אדי הדלק ועוטפת את הילדים הרכים באוויר נגוע בגז MVVOC. כאן בצילום ניראית חוות המיכלים, כאשר מאחוריה בית הספר דגניה.

חוות_המיכלים_תשן_-_צילום_מהגן_הבהאי.jpg

חוות המיכלים תשן – צילום מהגן הבהאי

תגובות:

מחברת תש"ן נמסר לכתבתנו סמר עודה:

תשן_-_לוגו.JPG"תש"ן עומדת בתקנים הסביבתיים והבטיחותיים המחמירים ביותר, לרבות בדרישות המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה. זאת למרות שמתקני חברת תש"ן הינם מתקני אחסון והובלה של נפט גולמי ותזקיקים, ולא מתקני ייצור הפולטים זיהום אוויר".

"במשך שנים נעשים ניטורים שוטפים סביב מתקני החברה ע"י איגוד ערים חיפה וע"י החברה בהנחית המשרד להגנת הסביבה בכלל ובחוות המיכלים ובפרט בחוות המיכלים בקרית חיים הסמוכה לבה"ס דגניה, ובכל הניטורים לא נמצאו חריגות כלשהן בזיהום האוויר".

מאיגוד ערים לאיכות הסביבה נמסר לכתבתנו סמר עודה:

איגוד_ערים_-_לוגו.jpg"מיכלים לאחסון דלקים אכן פולטים חומרים אורגנים נדיפים, אשר חלקם מסרטנים. משום כך נדרשו בעלי המיכלים להשקעות כספיות גדולות על מנת להקטין את רמת הפליטות לתקן המקובל באירופה. עקב רגישות הענין, הציב האיגוד תחנת ניטור בבית ספר דגניה (שהועברה לאחרונה לבי"ס רגבים) המודדת 24 שעות ביממה את איכות האויר במקום. על פי מדידות אלו ועל פי דיווחי המשרד להגנת הסביבה, הכמות הנפלטת מחוות מיכלים זאת דומה לכמות הנפלטת מתחנת דלק רגילה- כ -25 טון לשנה. את ההחלטות בדבר מיקום או העברת בי"ס (החלטות שאינן בסמכות האיגוד) יש לקבל על סמך הנתונים, ואלו פורסמו לציבור".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לכתבתנו סמר עודה:

המשרד_להגנת_הסביבה_-_לוגו.jpg"מתקני תש"ן מפוקחים באופן שוטף ע"י המשרד. ב- 2.12.2010 נתנו למתקן הטרמינל בקרית חיים תנאים נוספים ברישיון עסק על מנת להסדיר את פליטות ה- VOC מהעסק וזאת על ידי התקנת הטכנולוגיות המיטביות בהתאם לנדרש בדירקטיבה האירופית. בשנים האחרונות בוצעו דיגומי תדירים של בנזן בגבולות המגרש. ע"פ התוצאות שהתקבלו לא נמצאה חריגה מערכי הסביבה המותרים. איגוד ערים לאיכות סביבה מפעיל תחנת ניטור על גג בית ספר ברחוב דגניה (תחנת קריית חיים, דגניה), הממוקם בסמוך לחוות המכלים של חברת תשתיות נפט ואנרגיה (תש"ן)".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה לכתבת חי פה , סמר עודה:

בניין_עיריית_חיפה.JPG״בדיקות איכות אוויר בשכונה הגובלת בחוות המיכלים תש״ן ובאזור בי״ס דגניה ובית ספר רגבים מתקיימות 24 שעות ביממה, בהחלטת עיריית חיפה ומשרד הבריאות. המדידות מתבצעות בטכנולוגיה אמינה והתוצאות מראות כי אין כל חריגה של בנזן או של מזהמים אחרים במקום. גם בבדיקות הקרקע המבוצעות באופן תדיר ע״י המשרד להגנת הסביבה וגם בקידוחים לבדיקת מי תהום לא נמדדו חריגות. לאור תוצאות הניטור המתבצע במקום 24 שעות ביממה ובדיקות הקרקע ומי התהום, אין מקום לדון בפינוי בית הספר, לא כל שכן את תושבי השכונה. בהתייחס לתחלואות ילדים, לא התקבל כל דיווח ממשרד הבריאות על תחלואה חריגה״.

מעו"ד ג'מילה הרדל ואכים, עמותת אזרחים למען הסביבה:

עורכת_הדין_ג_מילה_הרדל_ואכים_-_עמותת_אזרחים_למען_הסביבה.jpg

עורכת הדין ג'מילה הרדל ואכים

"מדובר באחד המפעלים הכי בעיתיים במדינה ואשר נמצא בבעלות המדינה כך שמי שעובר החוק ופוגע בילדי בית הספר ותושבי השכונה היא מדינה ישראל בעצמה. מדובר במתקנים מאד ישנים ולא מתוחזקים בהתאם להיתרים שניתנו למפעל, והזיהום מהם נמשך כבר עשרות שנים ולמרות זאת המשרד להגנת הסביבה לא נקט עד היום בהליכים משמעותיים נגד החברה. הבדיקות שנעשו בסביבת המיכלים בשנת 2014 כולן הראו רמות גבוהות, קרובות מהתקן או חורגות ממנו, של בנזן ועוד חומרים אורגניים נדיפים. הקרבה של המיכלים לשכונת מגורים ובית ספר היא בעייתית במיוחד, והמדינה עד היום לא חוקקה חוק שיסדיר את המרחק המינימלי בין מפעלים מסוכנים וריכוזי אוכלוסיה ומה שקיים כיום הוא רק הוראות בתוכניות מתאר ומסמכי מדיניות, שמדברים על מרחקים מגוחכים של 50 או 100 מטר. כבר בשנת 2010 הודיע השר ארדן על קמת ועדה ציבורית להעתקת מפעלים בעלי פוטנציאל פגיעה בסביבה ובבריאות הציבור מאזורי מגורים, אבל לא הוקמה שום ועדה, ועד היום אין חקיקה מסודרת בעניין לגבי מפעלים שכבר קיימים, ותושבים שחיים בקרבת מפעלים כאלה נותרים חסרי אונים, נאלצים להרים ידיים ולהמשיך לסבול ולחלות".

עינת קליש רותם מסרה לחי פה:

בכוונתי להעלות הערב שאילתה במועצת העיר בעניין בית הספר דגניה.

לוחמים למען הילדים – תמונות

03_-_אביהו_האן_מהירוקים_של_חיפה_במבצע_הסברה_להורים_בבית_הספר_דגניה.jpg

אביהו האן מהירוקים של חיפה במבצע הסברה להורים בבית הספר דגניה

אבי_שגב_-_הקואליציה_לבריאות_הציבור.jpg

אבי שגב – הקואליציה לבריאות הציבור

מוטי_בליצבלאו.jpg

מוטי בליצבלאו

לא ניתן להגיב