צומחות‭ ‬יחד | נשים יוצאות ממעגל האלימות • עדותה של לוטם, בת 38, מפיה של חה”כ קטי שטרית

חה"כ קטי שטרית | עדותה של לוטם (צילום: ויצו חיפה)

עדות שניה מתוך 7 • נשים חיפאיות שיצאו ממעגל האלימות

לא יהיה לך מה לאכול (ויצו חיפה)

“תתגרשי נראה אותך לא יהיה לילדים שלך מה לאכול”  
אני לוטם, בת 38, אמא לארבעה ילדים בני 7, 10, 13, 14. 
סבלתי במשך כל שנות נישואי, מאלימות קשה, שהלכה ונהיתה תכופה יותר ויותר. הכאבים לא היו מספיקים לחלוף וכבר מכות חדשות היו מפציעות. עם הזמן, האלימות החלה גם להגיע לילדים, מה שהוריד מהפרק את התירוץ “הכל לטובת הילדים לא עוזבים ונשארים בכל מחיר”.

כמה שסיפרתי לעצמי שזה “לא עד כדי כך נורא”, הבנתי שאני צריכה לברוח משם”
זה היה תהליך של שנתיים… התחלתי ללכת בסתר לטיפולי תטא הילינג. בתהליך התחלתי להאמין שמגיע לי טוב יותר בחיים האלה, בעקבות הקורס, חזרה לי האמונה באלוהים, חזרה לי האמונה בעצמי. חברות הקורס מאוד תמכו בי, בלי התמיכה הזו הייתי מתקפלת וחוזרת כפי שקרה בפעמים הקודמות. גיליתי אומץ שלא ידעתי שקיים בי, רק שאני האמנתי שאפשר אחרת, שמגיע לי אחרת, עשיתי אחרת. 

ויתרתי על הכותרת “האישה הטובה”, עזבתי כלוב מזהב, השארתי מאחור את הילדה הקטנה שלא הייתה צריכה לדאוג לדבר” 
היום אני עסוקה בשאלה איך בכלל מרוויחים מספיק כסף לכל זה?! הייתי במצב שלא היה לי שום דבר משלי, כל דבר הייתי צריכה לבקש, לא עבדתי מעולם, לא החזקתי בכרטיס אשראי. היום אני נמצאת הרבה שעות מחוץ לבית, מחזיקה בעבודה, לומדת כל יום דברים חדשים, אפילו הכי בסיסיים שיש כמו איך מחברים אינטרנט בבית. הילדים לא מבינים את זה מספיק, הם רוצים את הדברים שלהם וקשה להסביר להם שעכשיו אין. האתגר הכלכלי נוכח מאוד בחיים החדשים שלנו ואני מאמינה שילווה אותי עוד בשנים הקרובות.

מאוד נותן לי את הכוח שיש היום אנשים שמלווים אותנו ותומכים בנו. 
מאוזן קשבת, חיבוק ומישהי ששולחת לי נעליים במידה של הבן שלי, ועד להזמין אותנו לארוחת שישי. אני מקבלת המון עזרה ותמיכה, אני מרגישה שאוהבים אותי ללא תנאים. אני נעזרת מאוד בלשתף חברות, בלי התמיכה הזאת הייתי מתמוטטת. אני גם הולכת לטיפול בעצמי ומשתדלת לחזק את עצמי כל הזמן. הבנתי שאם אני אקרוס הכל יקרוס. שיניתי את כל הגישה שלי, כי בעבר הייתי במקום האחרון והיום אני לומדת לשים את עצמי במקום הראשון.

“גיליתי שכל היקום לצדי, גיליתי שאפשר ומגיע לי לחיות בטוב ובאושר”
גיליתי על עצמי שאני יכולה הרבה יותר ממה שחשבתי או חלמתי, על אף שיש תמיד עליות וירידות המצב תמיד במגמת שיפור. 

“את לא אשמה
מגיע לך שיהיה לך טוב ואם פוגעים בך זה לא באמת יכול להיות לטובת הילדים שתישארי, וכן, כל מחיר שווה להרוויח את עצמך ואת החיים שלך והחופש שלך בחזרה. 
אף פעם ובשום מצב אל תוותרי על עצמך, תמיד יש עוד סיכוי להינצל. אל תסתירי, תפני ,לכל אדם לכל גורם, תספרי, תדברי , תשתפי. 

“צומחות יחד”

תוכנית‭ ‬צומחות‭ ‬יחד‭ ‬של‭ ‬ויצו, הוקמה‭ ‬לפני כ- 3 שנים‭ ‬וצמחה‭ ‬מתוך‭ ‬היכרות‭ ‬עמוקה‭ ‬עם‭ ‬האתגרים‭ ‬המורכבים‭ ‬איתן‭ ‬מתמודדות‭ ‬נשים‭ ‬היוצאות‭ ‬לחיים‭ ‬עצמאיים‭ ‬עם‭ ‬ילדיהן‭ ‬לאחר‭ ‬שהות‭ ‬במקלט, נשים‭ ‬שנפרדו‭ ‬מבן‭ ‬זוג‭ ‬אלים‭ ‬ונמצאות‭ ‬גם‭ ‬הן‭ ‬בתהליך‭ ‬של‭ ‬בניית‭ ‬חיים‭ ‬עצמאיים‭ ‬ובטוחים‭.‬

ייחודיות‭ ‬התוכנית‭ ‬הינה‭ ‬במעטפת‭ ‬התמיכה‭ ‬החברתית‭ ‬שהיא‭ ‬נותנת‭ ‬לאותן‭ ‬נשים ולילדיהן‭ ‬כמענה‭ ‬לתחושת‭ ‬הבדידות‭ ‬הקשה‭ ‬וההבנה‭ ‬שהן‭ ‬זקוקות‭ ‬לעורף‭ ‬משפחתי‭.‬

קשה‭ ‬מאוד‭ ‬לצאת‭ ‬לבד‭ ‬ממעגל‭ ‬האלימות, ותמיכה‭ ‬הינה‭ ‬הכרחית‭ ‬על‭ ‬מנת‭ ‬ללמוד‭ ‬‮”‬ללכת‭ ‬מחדש‮”‬‭.‬

אני מזמינה אותך להצטרף עם ילדייך לפעילות משותפת, מעשירה, משפחתית ותומכת, בה תוכלי להנות מהכוונה, ליווי והדרכה לצד פיתוח מיומנויות לבניית חיים עצמאיים בעיר חיפה.

הגיבו כאן לכתבה