עשרות הורים הפגינו מול העירייה בדרישה להקמת גן חובה דו לשוני

עשרות הורים לילדים בגן הדו-לשוני "יד ביד" בחיפה הפגינו אמש (ג') מול בניין העירייה, במחאה על כך שטרם נמצאה מסגרת לימודים תואמת לילדיהם, שאמורים להירשם לגן חובה בשנה הבאה. ג'וזיף אטרש אבא לאחד הילדים הלומדים בגן: "אנחנו כאן היום כדי לומר לראש העיר תודה על ההחלטה להקים בית ספר דו לשוני, אבל זה הזמן להקים גן חובה, כי גן חובה הוא אבן דרך בדרך להקמת בית הספר".


003-הפגנה_גן_חובה.JPG

הורים מפגינים מול בניין העירייה. צילום: סמר עודה
עשרות הורים לילדים הלומדים בגן הדו לשוני "יד ביד" בחיפה, הפגינו אמש מול בניין העירייה בזמן שהתקיימה ישיבת מועצה וזאת בדרישה להקמת גן חובה דו לשוני כדי שילדי הגן ימשיכו את לימודיהם בגן חובה, באותה מסגרת דו לשונית ולא יתפזרו לגני חובה בהם כל אחד לומד רק את שפת אמו – הערבים לגני חובה ערבים והיהודים לגני חובה יהודים. גן "יד ביד" הוקם לפני שלוש שנים ביוזמה פרטית בשכונת הדר ולומדים בו כיום 60 ילדים המחולקים לקבוצות לפי גיל.

ג'וזיף אטרש, אבא לילד הלומד בגן וצריך לעבור לגן חובה בשנה הבאה אומר לחי פה: "באנו לבקש מראש העירייה שיקים גן חובה דו לשוני לילדים המקסימים שלנו. הילדים האלה לומדים מזה שלוש שנים ביחד, ערבים ויהודים במסגרת דו לשונית שאנחנו הקמנו ביוזמה פרטית. והיום אנחנו מבקשים מראש העיר להפוך את היוזמה הפרטית הזאת לחלק מהחינוך העירוני. החדשות הטובות שראש העיר החליט להקים בית ספר דו לשוני בעיר אבל החדשות הפחות טובות שבית ספר יסודי עובר גן חובה, וראש העיר טרם החליט להקים גן חובה. אז אנחנו כאן היום כדי לומר לו תודה על ההחלטה להקים בית ספר זה הזמן להקים גן חובה, כי גן חובה הוא אבן דרך בדרך להקמת בית הספר".

מירב בן נון, מארגנת קהילתית של עמותת "יד ביד": "כבר שלוש שנים שאנחנו מבקשים מהעירייה להקים מסגרת חינוך דו לשונית עבור הילדים. יש המון משפחות מעל למאה משפחות, וכיום יש לנו 60 ילדים בגן הדו לשוני הפרטי, ואנחנו מבקשים לגדול לתוך המסגרת העירונית. זה לא נכון בעינינו להקים מסגרת פרטית למרות שנאמר לנו שבית ספר יקום בחיפה. אנחנו צריכים פתרון לספטמבר 2015 כדי שהילדים שלומדים ביחד כבר 3 שנים לא יתפזרו לגנים ערבים ולגנים יהודים כל אחד לפי שפת אמו, מבחינתו זה יהיה ממש מכה קשה לקהילה. שביחד אנחנו פועלים יותר משלוש שנים כדי שיהיו באמת חיים משותפים כל העקרונות של העיר הזאת אנחנו חיים אותם הלכה למעשה".

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה: " עיריית חיפה רואה בחיוב הקמת בית ספר דו לשוני ועל כן פנתה כמתחייב על פי חוק למשרד החינוך בבקשה לאשר ולתקצב את הקמת בית הספר במסגרתו יוקם גם גן ילדים כחלק מתפיסת הרצף החינוכי. טרם התקבלה עמדת משרד החינוך בנושא".

דו קיום בחיפה

לא ניתן להגיב