הרוקחים חוגגים ומצילים חיים • יום הרוקח/ת בכללית מחוז חיפה

יום הרוקחים (צילום: דוברות כללית)

יום הרוקחות בישראל צוין על ידי 350 הרוקחים של כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי שנמצאים בחזית הטיפול גם בתקופת קורונה ומעניקים שירות ייחודי של ייעוץ רוקחי אישי, בעקבותיו נמנעה תחלואה קשה וניצלו חיי מטופלים

במסגרת אירועי יום הרוקחות בישראל, דאגה הנהלת כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי להוקיר את צוות הרוקחים שלה במתכונת שהותאמה למגבלות הקורונה.

בדברי הברכה של רונן נודלמן – מנהל המחוז, ואירנה מלנבסקי – מנהלת הרוקחות במחוז, הודגש כי השנה התבלטו הרוקחים, שהם גם בימי שגרה, חוליה חשובה במיוחד בשרשרת הטיפול הרפואי, בתרומתם המיוחדת וההתגייסות שלהם במהלך הקורונה.

צוות בית מרקחת זבולון | יום הרוקח (צילום: דוברות כללית)
צוות בית מרקחת זבולון | יום הרוקח (צילום: דוברות כללית)

הרוקחים של כללית מוכיחים את עצמם

350 הרוקחים של כללית ברחבי המחוז המשיכו לתת שירות גם בתקופה בה היו סגרים. הם אף התמודדו בהצלחה, בעיקר בגל הראשון, עם בהלת פניות לקבלת תרופות שנרגעה רק לאחר שהמטופלים הבינו כי בכללית ימשיכו לקבל תרופות באופן סדיר ואין כל חשש למחסור. כללית אף מיהרה לפתח מסלולי שירות מותאמים למצב החדש על ידי הכנת מארזי תרופות לאיסוף עצמי או על ידי שליח וכן שדרגה את שירות תיאום תור לבית מרקחת וקבלת מסרון על המיקום בתור, למניעת התקהלויות. הרוקחים הוכיחו דינמיות ופתיחות כאשר אימצו ברצון את החידושים והתגייסו להפעלת מסלולי השירות המותאמים.

צוות בית מרקחת לב הקריה על אירנה מלנבסקי ורונזה אבו נאסר (צילום: דוברות כללית)
צוות בית מרקחת לב הקריה על אירנה מלנבסקי ורונזה אבו נאסר (צילום: דוברות כללית)

יעילים ומצילי חיים

בכללית מייחסים חשיבות רבה לכך שהמטופלים ימשיכו ליטול תרופות ובאופן סדיר, דווקא בתקופה זו של הקורונה, במטרה להבטיח איזון תחלואה כרונית, כמו יתר לחץ דם, אסטמה  או סוכרת. החשיבות באיזון המחלות מקבלת משנה תוקף כי הדבר מסייע במניעת סיבוכים קשים בקרב חולים כרוניים בלתי מאוזנים הנדבקים בנגיף הקורונה. על כן, על אף העומס הרב כתוצאה מביקוש מוגבר מצד המטופלים, יחד עם היעדרויות של אנשי צוות בשל יציאה לבידוד ותחלואה, המשיכו הרוקחים לתת גם ייעוץ רוקחי אישי, שהינו שירות ייחודי שמציעים בכללית – שבו נערך מפגש יזום בין הרוקח למטופל אשר נוטל מספר רב של תרופות.

הרוקח בוחן לקראת הפגישה בתיק הרפואי ובשיחה עם הרופא המטפל אם יש התוויות נגד ובמהלך המפגש מתבררות גם תופעות לוואי ונערכת הדרכה כיצד ליטול את התרופות, עם אלו מוצרי מזון אסור שילוב התרופות, אחסון נכון ועוד. במהלך ייעוצים אלה הצליחו לא אחת הרוקחים להביא לאיזון חולי סוכרת שהסתבר כי אינם מזריקים נכון אינסולין, למנוע נפילות בשל טיפול תרופתי הגורם לחוסר יציבות או בלבול ועוד. עד כה בוצעו השנה כ-2200 ייעוצים רוקחיים על ידי רוקחי כללית במחוז והם הוכחו כיעילים ואף מצילי חיים.

צוות בית מרקחת שפרינצק חוגג את יום הרוקח(צילום: דוברות כללית)
צוות בית מרקחת שפרינצק חוגג את יום הרוקח(צילום: דוברות כללית)

התאמה לצרכי המטופלים

מערך שירותי הרוקחות של כללית במחוז נמצא בהתפתחות מתמדת, תוך התאמה לצרכים ורק בחודשים האחרונים נפתחו עוד 3 בתי מרקחת. כמו כן, עומד להיפתח בית מרקחת חדש במרפאה שהקימה כללית בשכונת גלי כרמל בטירת כרמל ונחתמו הסכמי קונסיגנציה עם שני סניפי סופרפארם בקריות: בקרית אתא ובקרית חיים בהם ניתנות תרופות מרשם בהשתתפות עצמית בלבד.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

    בהזדמנות זאת מבקשת לציין את רוקחיי מרפאת ר”ש במרכז הכרמל, כולם אדיבים, ועוזרים, תודה מיוחדת לרוקחת המנהלת ליאה, ואדוארד הרוקח, שתמיד קשובים, ועוזרים. כמו שציינתי כל הצוות אדיב,ויעיל. תודה לכולם. בברכה לנדסברגר עירית.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו