אסדת לוויתן מפרה את תנאי ההזרמה לים | עיצום כספי של 3.78 מיליון ש”ח הוטל על מפעילי האסדה

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ואסיף איזק, ראש מועצת חוף הכרמל. (צילום_:דני שלומי, עמותת אקואושן)

גילה גמליאל: “המזהם משלם” | המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 3.78 מיליון שקל על חברת נובל אנרג’י-שברון, לאחר שהפרה את תנאי היתר ההזרמה לים של אסדת הגז לוויתן

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת נובל אנרג’י מדיטרניאן לימיטד (שנרכשה על-ידי שברון) עיצום כספי בסך של 3,783,276 שקל, בגין הפרת תנאי היתר ההזרמה לים של אסדת הפקת הגז – לוויתן. הטלת העיצום הכספי בוצעה לאחר הליכי אכיפה, לרבות שימוע שנערך למנהלי החברה ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה.

בתמונה_ יבגני מלכין, המשרד להגנת הסביבה, על אסדת לוויתן. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
בתמונה_ יבגני מלכין, המשרד להגנת הסביבה, על אסדת לוויתן. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה:

שברון צריכה להפיק את הלקחים מההפרה הבוטה של נובל אנרג’י. לא נאפשר לחברות הענק לסכן את הציבור. היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרדי מפקחת באופן קפדני על כל המתקנים והפעילויות בים בישראל. נמשיך לנקוט ביד קשה ובלתי מתפשרת נגד המזיקים לסביבה. המדיניות ברורה – המזהם משלם.

שורה של חריגות כבר מההתחלה

אסדת הגז לוויתן החלה בהפעלה חלקית בדצמבר 2019 וקיבלה היתר הזרמה לים כחוק לכל פעילויותיה. מבדיקות שערכו אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצא, כי כבר בחודשי ההפעלה הראשונים של אסדת הגז לוויתן, חברת נובל אנרג’י הפרה מספר תנאים בהיתר ההזרמה לים שניתן לה, ונרשמו שורה של חריגות מההיתר. בין היתר, נרשמו הפרות בחובות הדיווח למפקחי הגנת הסביבה הימית וכן חריגות באמות המידה הקבועות בו להזרמה לים.

אסדת לוויתן. (צילום: פרד ארזואן, המשרד להגנת הסביבה)
אסדת לוויתן. (צילום: פרד ארזואן, המשרד להגנת הסביבה)

אי ציות לתנאי היתר

לאחר שבחן את טענות החברה בעניין, ואת המידע שהועבר מהיחידה להגנת הסביבה הימית, החליט סמנכ”ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן-דוד (בנדה), להטיל את העיצום הכספי לפי חוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים – 1988. המשרד רואה את ההפרות בחומרה ומדגיש, כי לא יאפשר פעילות מתקנים בים ללא שקיפות מלאה ותוך גילויי אי ציות לתנאי היתר ההזרמה לים בפרט והיתרים בכלל.

“קיצוצים על חשבון הסביבה ובריאות התושבים”

יוני ספיר, יו”ר עמותת “שומרי הבית”, בתגובה על הטלת עיצום כספי על חברת שברון-נובל אנרג’י, בגין הפרה של תנאי היתר ההזרמה לים מאסדת לוויתן:

שמחנו לתרום את תרומתנו לאכיפה שבוצעה על ידי המשרד להגנת הסביבה. נמשיך לסייע למשרד לאכוף את ההיתרים, התקנות והחוקים על עברייני הזיהום הפטרוכימי בישראל. העיקרון לפיו “המזהם משלם” הוא עקרון יסוד חשוב, אך חייב שיתלווה אליו גם תג מחיר מרתיע, בהתאם לחוסנה של החברה ולחומרת העבירה. על מנת לגרום לחברה עסקית לפעול למניעת זיהום, יש צורך כי תג המחיר על חריגה מהיתרים, כלומר על עברייני זיהום, יהיה כואב ומשנה התנהלות. שוויה של חברת “שברון” עומד כיום על כ- 160 מיליארד דולר. אין כל הרתעה לדידנו בהצבת תג מחיר של פחות מאלפית האחוז משוויה, בגין “שורה של חריגות מההיתר”, הכוללות בין היתר “הפרות בחובת הדיווח למפקחי הגנת הסביבה”- דהיינו, לא פעם אחת, אלא מספר פעמים בהן החברה מחד הזרימה לים חומרים אסורים ומאידך לא דיווחה על כך לרשויות.

יש להבין: חריגות מסוג זה הן תולדה של חיפוש דרכים לביצוע חיסכון כספי משמעותי עבור החברה, חיסכון שיבוא לידי ביטוי בשורת הרווח שלה. רק לאחרונה “התבשרנו” כי שברון עתידה לבצע סבב פיטורין נרחב וכן, כי דלק קידוחים ונובל אנרג’י תבצענה קיצוצים בתקציבי ההשקעות בארץ, קיצוצים שעלולים לבוא הן על חשבון הבטיחות והן על חשבון הסביבה ובריאות התושבים. החברות הללו מחפשות כל העת דרכים למיקסום רווחיהן והעלאת תשואתן על ההשקעה. לכן, ה”שוט” הכספי חייב להיות מופעל במקרים כגון אלו, באופן שיהווה הרתעה של ממש על עברייניות הזיהום. הייתי שמח לראות פעולה נחרצת יותר של הרגולטור הישראלי כנגד חברות עברייניות ומסוכנות, לרבות מצד משרד האנרגיה שקיבל לידיו לאחרונה דו”ח מסמר שיער מחברת הייעוץ RPS- דו”ח שהוא עצמו הזמין, אך לא נקף אצבע, על אף הממצאים מעוררי הפלצות בו, לרבות התייחסות לאחד האירועים כאל “אירוע בעל פוטנציאל לאובדן חיים רבים”, כך לשון הדו”ח.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  גילה גמליאל כל הכבוד לך.

 2. אבי אמר/ה

  הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
  עד שלא יתבעו את הבעלים באופן אישי, הם ימשיכו להתנהל בכוחניות, כפי עד עתה.

 3. אור כהן אמר/ה

  הם יושבים על 170 מיליארד דולר…זה לא מדגדג אותם…

 4. אלי אמר/ה

  בכי לדורות חד משמעי לזהם ים בזיון מטורף הטבע יבוא חשבון

הגיבו כאן לכתבה