"סער 6" • 1,900 טון של עוצמה | הסטי"ל הגדול והמשוכלל ביותר בזרוע הים – בדרכו לחיפה

סער 6 (צילום: דובר צה"ל)

דיירת חדשה בקרוב בחיפה: ספינת הטילים "סער 6" החדשה של זרוע הים

אחרי שנים של הכנה, ספינת הטילים החדשה "סער 6" סוף סוף עומדת להפליג אל חופי ישראל. לכבוד האירוע ההיסטורי, השגנו במיוחד עבור קוראי חי פה, הצצה מיוחדת לדיירת החיפאית החדשה, שתגיע בקרוב לחיפה – הסטי"ל הגדול והמשוכלל ביותר בזרוע הים.

1,900 טונות של יכולות הגנה ותקיפה מבצעית

איך באמת נראים 1,900 טונות של יכולות הגנה ותקיפה מבצעית? ומה מכיל הכלי שהולך לשנות את פני המערכה הבאה?

עם סיום תהליך ארוך של בנייה והכנות רבות בגרמניה, השבוע, ביום רביעי (11/11/20) ספינת הטילים החדשה ה-"סער 6״ תחליף את דיגלה לדגל ישראל ותעבור רשמית לידי זרוע הים של חיל הים. משם יתחילו חיילי הסטי"ל שעליה, להכין אותה למסע שבסיומו היא תגיע בקרוב "אח"י מגן" לבית החדש שלה ולנמל הבית החדש שלה – בסיס זרוע הים בחיפה.

סער 6 (צילום: דובר צה"ל)
סער 6 (צילום: דובר צה"ל)

ספינת הטילים "אח"י מגן"

ספינת הטילים "אח"י מגן" היא אחת מתוך ארבע הספינות מדגם "סער 6" החדשות, שמטרתן להגן על אסדות הגז בפרט ועל השטח הכלכלי בים ככלל, שגודלו, למעשה, כפול מגודלה של מדינת ישראל עצמה. הצורך בכלי חדש ומתקדם התעורר בעקבות גילוי מאגרי הגז במים הכלכליים של מדינת ישראל, בתחילת העשור השני של שנות ה-2000.

האלוף אליהו שרביט, מפקד זרוע הים, אמר:

משימת ההגנה על המים הכלכליים והנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים היא משימה ביטחונית מרכזית עליה אמונה הזרוע. מדובר בנכסים חיוניים לרציפות התפקודית של מדינת ישראל והיכולת להגן עליהם היא קריטית, הצורך הביטחוני בהגנה על המים הכלכליים הוא מובהק, אופן ההגנה המיטבי על מרחב זה ועל הנכסים המצויים בו הוא ספינות, וסערי ה-6 הן מענה מצוין ומדויק לצורך המבצעי.
סער 6 (צילום: דובר צה"ל)
סער 6 (צילום: דובר צה"ל)

עוד אמר האלוף שרביט: "בתאריך ה-11 בנובמבר נציין אירוע היסטורי עבור זרוע הים ומדינת ישראל: ספינת הטילים, אח"י מגן, מדגם סער 6 – הראשונה בצי שייטת ספינות הטילים הישראלי, תימסר בגרמניה לידי זרוע הים.

מרגע הגעת הספינה ארצה ולאחר שתסיים את תהליך התקנת מערכות הלחימה, שרובן המוחלט מערכות מתוצרת התעשייה הישראלית, תיכנס אח"י מגן לשירות מבצעי בזרוע באופן מלא ותוביל את פעילות ההגנה על המים הכלכליים והנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים".

סער 6 (צילום: דובר צה"ל)
סער 6 (צילום: דובר צה"ל)

אז במיוחד עבורכם, קוראי אתר חי פה, ספינת ה"סער 6", במספרים:
משקל הספינה הוא כ-2000 טון ואורכה 90 מטרים. בספינה אמורים לשרת כ-80 חיילים ואנשי צוות, כשבספינה יהיו 100 מיטות. הספינה צפויה להפליג כ-2,000 שעות ים בשנה, למשך כ-30 שנים. אחוזי מערכות הלחימה הישראליות הוא למעלה מ-90% ממערכות הלחימה בספינה. בניית הספינה ארכה כ-14 חודשים (מתחילת הבנייה ועד ההורדה למים), והחל מהימים הקרובים צפויה הספינה החדשה לשרת בזרוע הים למעלה מ-30 שנה!

סער 6 (צילום: דובר צה"ל)
סער 6 (צילום: דובר צה"ל)

הגנה על אסדות הגז ונתיבי המסחר הימיים

ספינות ה"סער 6" החדשים הונדסו במיוחד למשימת הגנת אסדות הגז ונתיבי המסחר הימיים – ממבנה הספינה, דרך המכ"מים ועד כל אמצעי הלחימה שעליה. הוא יכלול מערכות ואמצעים משופרים לגילוי וניטור מטרות, שיאפשרו בניית תמונת מצב רחבה יותר על האיומים ועל ההגנה, דרך מערכות ליירוט טילי תמ״ס ולתקיפה ארוכת טווח באמצעות טילי ים-ים משוכללים. בנוסף, "סער 6" יכול לשהות זמן ממושך יותר בים מסטי"ל רגיל, לחלוש על אזורים גדולים יותר, ליצור קשר עם כלל הגופים בצבא ולהנחית מסוק עד גודל בינוני על סיפונה.

על מנת לממש את החזון השאפתני, בשנת 2015, טסו שלושה מהנדסים לגרמניה במטרה להנדס את כלי השיט שישמש את זרוע הים ב-30 השנים הקרובות. בשנת 2017, לאחר ניסויים רבים וגיבוש הדגם הנוכחי, החלה בניית ספינת הטילים "אח"י מגן". ההכנה לקבלת ספינת הטילים בגרמניה הייתה מקיפה – כוחות רבים מזרוע הים השתתפו בתהליך הבנייה, וצוות הסטי"ל עצמו הוטס על מנת ללמוד לעומק את המבנה והמערכות, ובשעה טובה, בשבוע הבא, שלוש שנים לאחר מכן, יעבור הכלי באופן רשמי לידיו של צבא ההגנה לישראל.

2 תגובות
  1. לודמילה אמר/ה

    מברוק לחיל הים ולנו 🎊🎉

  2. עובי אמר/ה

    אכן ספינה מרשימה..אך עם הכנסת הטילים ההיפרסונים שעפים מהיבשה במהירות של 2 קילומטר לשניה..לא ניתן ליירט אותם וזו האיום על הספינות האלו

לא ניתן להגיב