"רובע הנמל" | אושרה תכנית "רובע הנמל"

קרדיט הדמייה: ב. ברוך - י.סלמון ארכיטקטים ומתכנני ערים

הודעה עיריית חיפה:

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה השבוע פה אחד לקדם את תוכנית "רובע הנמל", אותה מקדמת העירייה, להסדרת המתחם.

האיזור, אשר שימש בעבר כשער הכניסה של העולים החדשים אל תוך מדינת ישראל, שרק הוקמה, היה במשך שנים מוזנח, רווי הזנחה ופשע. ניסיונות שונים לפתח אותו בשנים האחרונות התחילו לאושש את האזור, אולם, הדבר נעשה ללא תכנון מסודר וללא כל חזון ארוך-טווח.

כעת, עם קבלת אישור הוועדה המחוזית לתוכנית, תוכל העירייה להמשיך לקדם אותה עד למימושה המלא.

התוכנית בוחנת מחדש את הייעודים המאושרים, קובעת ייעודי קרקע, שימושים, זכויות בנייה וגובה מבנים, הוראות לשימור מבנים, תוך קביעת כללים לשמירת אופי המקום ומסדירה את מערכות היחסים בין המסחר, הבילוי והמגורים באיזור.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם:

תכנית זו היא אחת מתוך סדרת תכניות נפלאות, שיגדירו מחדש את "לב העיר" של חיפה – מרכז עירוני היסטורי רב-גוני ורב-תרבותי
עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)

התכנית החדשה מכפילה את שטח המבנים בעיר התחתית פי שניים ותאפשר בכך ליותר חברות ועסקים לקבוע את מושבן באיזור. כמו כן מקנה התוכנית אפשרות לייצר מגוון שימושים עירוניים – חנויות, עסקים, משרדים, מגורים, גלריות ובתי עסק ייחודיים ואף תיתן מענה לצרכים ציבוריים – דוגמת הקמת בנייני חנייה. בנוסף לכך, יידרשו בניינים להקצות שטחי ציבור, אשר ישמשו להקמת גני ילדים ומעונות יום בשטחם, דבר אשר יסייע לה להפוך למוקד משיכה לאוכלוסייה חדשה וצעירה.

קרדיט הדמייה: ב. ברוך - י.סלמון ארכיטקטים ומתכנני ערים
קרדיט הדמייה: ב. ברוך – י.סלמון ארכיטקטים ומתכנני ערים
3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לך עינת קליש רותם,ראש העיר חיפה ,ידידתי על פועלך המבורך למען תושבי חיפה. יישר כוח לך עינת.שלך בידידות ובהערכה, רפי רפול – חסון,חורב 5 חיפה.

 2. אייל אמר/ה

  שוב: תוכנית נכה, שבונה ציפיות שווא אצל הציבור כאילו המעגנה המערבית הולכת להיפתח לציבור, אותו שקר ששווק בקדנציה הקודמת כ"חזית הים העירונית". תקשיבו לאנשי חיל הים וחנ"י שאומרים במפורש: לא יקרה. בסיס חיל הים לא עובר, ונמל חיפה לא מתפנה מהמעגנה המערבית. אין חזית ים. שקר נוסף – שיקוע הרכבת. תקשיבו לרכבת ישראל שאומרת: לא רק שלא יהיה שיקוע אלא יהיה חישמול ותוספת שתי מסילות, כלומר הגדלת הרעש והקרינה והחסימה של הים לגובה 4 קומות של עמודים וגדרות. את ציר העצמאות הפכו למסוכן והבריחו ממנו את הולכי הרגל, אז פלא שהעסקים דעכו הרבה לפני הקורונה, 100 עסקים לאורכו סגורים. את מבני המשרדים מנסים להפוך לדיור – דיור שסובל מרעש מכיוון העצמאות וזיהום ורעש הרכבות והנמל מכיוון הים. זה הרובע שאליו רוצה העירייה לדחוף מאות משפחות?? אין בו קופת חולים, אין בו בית ספר, אין בו אפילו מגרש משחקים. אין בו את המינימום למחייה של משפחה. אז הכושל הקודם ניסה לדחוף פנימה סטודנטים ומכללות. ציר של מסעדות ופאבים נפתח אבל כולם יושבים בדוחק רב, מול נוף מרהיב של גדרות חיל הים וגדרות הרכבת. ארועים עירוניים כבר לא עושים שם. קלבלבלבת שבת ושאר מסכי עשן כבר הוסרו ומה שנשאר זה רחוב הנמל הקטן, שמרוחק מכל שאר העיר, ורחוב העצמאות שהופך חשוך ומפחיד. העירייה לא מסירה את המפגעים. לא מטפלת במצב הבטחון האישי הרעוע. לא נלחמת להסיר מפגעים. התוכנית הזאת היא תוכנית מנותקת לחלוטין מהמציאות. היא קוריוז. היא תוכנית למגירות, לשיווק הדמיות, לסמן 'וי' כאילו עשינו ולא עשינו כלום.

 3. רמבי אמר/ה

  תוכנית ולא תכנית!
  מיתחם ולא מתחם!

לא ניתן להגיב