יש תוצאות לשימוע | הפחתה משמעותית בזיהום ממפעל גדיב מקבוצת בז”ן

ארובת בז"ן שקרסה וזו שלא (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה

בעקבות השימוע שערך המשרד להגנת הסביבה למפעל גדיב מקבוצת בז”ן: המפעל חיבר את מסוף הניפוק למכליות כביש למתקן טיפול בפליטות ובכך צמצם משמעותית את זיהום האוויר מחומרים אורגניים נדיפים מהמפעל

בחודש יולי 2020 ערך מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, שימוע למנהלי חברת גדיב מקבוצת בז”ן לאחר שהחברה לא עמדה בחובתה על-פי היתר הפליטה להקים ולהפעיל מערכת להפחתת פליטות חומרים אורגנים לאוויר בעת טעינת ממסים למכליות כביש. לא רק שהחברה פעלה בניגוד לתנאי היתר הפליטה, היא אף המשיכה למלא את המכליות ללא מתקן טיפול.

החברה עשתה כל זאת, על אף העובדה שעל-פי דיווחיה, חל גידול בכמות פליטת המזהמים ממסוף זה ביחס לשנה הקודמת. התנהלות זו גרמה לזיהום אוויר ולפליטה עודפת של מספר חומרים אורגניים נדיפים הנפלטים ממסוף הניפוק בשנה (על-פי דיווח החברה לשנת 2019).

חה"כ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ"ס)
השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ”ס)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר לשום מפעל להתנהל בניגוד לחוק ולהשפיע לרעה על איכות האוויר של התושבים. אנחנו רואים פעם נוספת שפעילות המשרד מול המפעלים מביאה לתוצאות. נמשיך לוודא שהתעשייה במפרץ חיפה לא תגרום למפגעים לתושבים ולסביבה.
המתקן החדש בגדיב (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה)
המתקן החדש בגדיב (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה)

מטפלים בגזי הפליטה

במהלך השימוע, התחייבו מנהלי המפעל להסדיר פתרון זמני שיטפל בגזי הפליטה ממסוף ניפוק הממסים עד לאמצע חודש אוקטובר ולטפל בפליטות – עד להשלמת הקמת מתקן הטיפול הקבוע הנדרש בהיתר הפליטה, שנטען כי הקמתו מתעכבת בגלל מגפת הקורונה העולמית.

ואכן, בהמשך לדרישת המשרד, דיווחה החברה באחרונה על השלמת חיבור מסוף ניפוק הממסים למתקן טיפול שקיים במפעל ומטפל בפליטות חומרים אורגניים נדיפים ממכלי אחסון. יצוין, כי הפליטות מהמסוף משתנות בהתאם לפעילות, אולם פתרון זה צפוי להביא להפחתה משמעותית מכלל הפליטות של חומרים אורגניים נדיפים, כגון קסילן וטולואן, ממפעל גדיב. בעקבות הדיווח, נציגי המשרד להגנת הסביבה ביצעו ביקורת במפעל, ממנה עלה כי המערכת הותקנה ופועלת כראוי.

המתקן החדש בגדיב וצוות המשרד להגנת הסביבה. (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה)
המתקן החדש בגדיב וצוות המשרד להגנת הסביבה. (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה)

מקור משמעותי לריחות באזור

בעקבות דרישה נוספת של המשרד להגנת הסביבה מחברת בז”ן, דיווחה החברה על השלמת התקנת גג צף במכל הסערה שמשמש לאיסוף עודפי תשטיפים לפני טיפולם במתקן הטיפול. המשרד דרש להתקין את הגג בעקבות מממצאי סקר הריח שביצעה החברה לפי דרישות היתר הפליטה, שבו זוהה המכל כאחד מהמקורות המשמעותיים ביותר לריחות באזור.

ארובת בז"ן שקרסה וזו שלו (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה
ארובת בז”ן שקרסה וזו שלו (צילום: יוליה גינזבורג, המשרד להגנת הסביבה
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור העיר חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו