ביקורת פתע: בכ-10% מהעסקים בחיפה והקריות לא רושמים הכנסות

 

עובדי יחידות ניהול ספרים מכל הארץ ערכו 234 ביקורות באזור חיפה והקריות כאשר בכ-10% מהעסקים נתגלה כי הם אינם רושמים הכנסות. עו”ד מנשר שהעלים צ’קים בסך 2330 ₪: “היתי חולה ולכן לא רשמתי” – קבלן שיפוצים שהעלים מאות אלפי שקלים: “מהיום אני אהיה מסודר”.

 

 

אין ספור תירוצים ושקרים נשמעו מבעלי ומנהלי עסקים שנתגלו כי הם אינם רושמים הכנסות, וזאת במסגרת מבצע ביקורות אותו ערכו עובדי יחידות ניהול ספרים של רשות המיסים בשבוע שעבר. המבצע כלל 234 ביקורות, כאשר בכ-10% מהעסקים הנבדקים נתגלה כי הם אינם רושמים הכנסות. במסגרת המבצע ולאור מידע שהגיע למשרד השומה בחיפה, נשלח צוות חוקרים לקבלן המבצע עבודות בנייה ושיפוצים בפרויקט בהיקף של כ-260,000 ₪, מהם שולמו עד כה 160,000 ₪. בבדיקה נתגלה כי לקבלן אין תיק ברשות המסים והוא אינו מנהל ספרים כנדרש על פי חוק. בניסיון להימנע מהמשך הליכים אמר הקבלן לחוקרים “אני אפתח תיק ומהיום אהיה מסודר”. הבטחתו לא עזרה לו והוא נלקח לחקירה מיידית ויוחלו נגדו הליכים פליליים.

במהלך ביקורת אחרת שנערכה במשרד עו”ד בנשר נמצאו שני צ’קים בסך 2330 ₪ ללא רישום, עורך הדין הסביר כי הוא קיבל את אחד מהצ’קים עם שליח ולא הספיק לרשום ולגבי הצ’ק השני אמר כי “הייתי חולה ולכן לא רשמתי”. וככל שנערכו יותר ביקורות כך נתגלו יותר בעלי עסקים שאינם רושמים הכנסות ויחד איתם התירוצים. במעדנייה בחיפה בה נמצא אי רישום הכנסות אמר העובד כי “זה עבור חוב שהיה ללקוח ששילם היום, אני לא יודע אם צריך לרשום – אשאל את בעל הבית”. בחנות פאות נוכריות בחיפה נראתה בעלת החנות כאשר היא איננה רושמת הכנסה שקיבלה. בתגובה אמרה “זו קרובת משפחה, הסכום ששילמה זה עירבון כדי להראות לבעלה את הפאה”.

 

לשפר את כושר ההרתעה

ברשות המיסים אומרים, כי המבצע נערך כחלק מפעילות שוטפת של הרשות נגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר, על ידי עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת, כמו גם להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

הגיבו כאן לכתבה