אסבסט בשכונת שער העליה בחיפה: חברי האופוזיציה נטשו בזעם את ישיבת מועצת העיר?

חברי האופוזיציה עזבו את אולם מועצת העיר בזעם תוך כדי השמעת משפטים כמו “בושה וחרפה” – “תתביישו לכם” ועוד לאחר שההצעה לסדר יום בנושא הסרת לוחות האסבסט מבתים בשכונת שער העליה הוסרה.

003-אסבסט.jpg

לוחות אסבסט מתפוררים ברחוב סעדיה בשכונת שער העליה

 

מזה שנים רבות סובלים תושבי שכונת שער העליה ממפגע סביבתי חמור שמסכן את בריאות התושבים. מדובר בלוחות אסבסט מתפוררים המחפים 21 בניינים בשכונה, ובהם מתגוררות 400 משפחות. התושבים פנו לחברי המועצה טלי משולם איטח, עינת קליש רותם ובועז גור וביקשו את עזרתם בלפתור את הבעיה. חברי המועצה העלו באמצעות משולם הצעה לסדר יום בנושא, אך ההצעה הוסרה לאחר ש-12 חברים הצביעו נגד ורק 5 הצביעו בעד.

 

נטשו בזעם: בורובסקי וגולן

 

 

טלי.jpg
טלי משולם איטח, הסבירה את חשיבות הנושא ואמרה: “מדינה מתוקנת לא היתה מאפשרת מכירת נכס עשוי מאסבסט ללא הבטחת התחזוקה הראויה שלו וכי על ראש העירייה מוטלת האחריות והחובה לפנות את האסבסט באופן מידי כדי להגן על בריאות התושבים”.

התושבים שפנו למשולם, קליש וגור רובם עולים חדשים שרכשו את הדיור הציבורי מהמדינה, סיפרו כי העירייה שולחם להם מכתבי איום בקנסות ובהליכים פליליים באם לא יפנו את לוחות האסבסט בתוך 30 יום. אם לא די בכך העירייה מסבירה במכתבים, כי היא פועלת מכוח חוק למרות שעל פי חוק אסור להסיר את האסבסט לא באופן מקצועי מכיוון שהחומר משתחרר בקלות, וכי יש צורך בצוות מומחים המוסמכים לביצוע הסרת והרחקת אסבסט המאושר ע”י המשרד להגנת הסביבה. אחרת הפינוי ייחשב עבירה על החוק.

משולם ציינה, כי ככל הנראה העירייה לא לקחה בחשבון בזמן שכתבה את המכתב, את ההון הכספי הדרוש לפינוי המפגע שאינו מצוי בכיסם של הדיירים שרכשו את ביתם. עוד ציינה, כי לפני שנה סוכם בין כל הגופים האחראים: שקמונה, עמידר, עמותת אדם טבע ודין והמשרד להגנת הסביבה, שעיריית חיפה תערוך חישוב עלות לכל תושב להסרת האסבסט וחיפוי מחדש תוך כדי סיוע בעובדת קהילתית ובעובדת רווחה.

משולם ביקשה ממועצת העיר לאשר את ההצעה על מנת לקדם את הנושא ולטפל בהסרת לוחות האסבסט במיידי. הרוב הצביע נגד וההצעה הוסרה, דבר שעורר את זעמם של חברי האופוזיציה משולם, קליש, חנן, בורובסקי, ושרית שטענו וטוענים כל הזמן כי העירייה לא פועלת למען התושבים.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.