ניהל ח’טיב דואגת לחולים הקשים בביתם • מנהלת חדשה ביחידה להמשך טיפול בכללית חיפה

ניהל ח'טיב (צילום: דוברות כללית)

ניהל ח’טיב היא מנהלת הסיעוד החדשה של היחידה להמשך טיפול ומעקב והוספיס בית בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי

במסגרת היחידה, מציעה כללית שירות ייחודי וחשוב שמאפשר לאנשים חולים מאד כולל מונשמים, חולי ניוון שרירים, חולים מורכבים וכאלה הזקוקים להוספיס וטיפול תומך, להמשיך ולשהות בביתם כשהם מלווים על ידי צוות רב מקצועי מיומן של כללית, במקום אשפוז ממושך, לעיתים משך שנים, במוסדות ובבתי חולים. כמו כן, היחידה מעניקה שירות שיקום ביתי אינטנסיבי המהווה חלופת שיקום מוסדי.

ניהל, שעמדה בהצלחה במרכז לתפקיד הינה בעלת תואר ראשון בסיעוד ותואר שני בניהול מערכות בריאות, מדריכה קלינית ובוגרת קורס על-בסיסי בנפרולוגיה וטיפול בפצעים קשיי ריפוי. 

הישגים רבים בעבודתה

החלה את דרכה המקצועית בבית חולים איכילוב, שם למדה סיעוד ומיד לאחר מכן היא החלה כאחות במחלקת ילדים בביה”ח. בהמשך, עבדה במחלקת ניתוחי לב, ברמב”ם ומאז שנת 2010 השתלבה כאחות בקהילה במסגרת כללית – מחוז חיפה וג”מ. תחילה כאחות במרפאת כפר יאסיף והמרפאה הנפרולוגית בג׳וליס. בהמשך, מונתה כרכזת נפרולוגיה מונעת במחוז והוכיחה יכולות ויוזמה כאשר הובילה בהצלחה את פרויקט נפרולוגיה מונעת. 

לאחר מכן, מונתה גם כמנהלת הסיעוד במרפאת כללית יוספטל נהריה שעם השתלבותה בצוות רשמה הישגים מרשימים במדדי איכות רפואית ובשביעות רצון מטופלים.  

הפחתה בסיבוכים ובאשפוזים חוזרים

לפני כשנתיים החלה לרכז ברמה מחוזית את הסיעוד בתחום פצעים וסטומה, תוך גיבוש מהלכים לשיפור רצף הטיפול ושחרור מתוכנן מבתי חולים כרמל ורמב”ם לקהילה שהובילו להפחתה בסיבוכים באשפוזים חוזרים. 

היחידה להמשך טיפול של כללית מבוססת על צוות רב מקצועי ורב תחומי הכולל רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, דיאטניות, קלינאי תקשורת ועובדי מנהל. במטרה לתת מעטפת של טיפול כוללני בחולים מורכבים קשים, מונשמים וסופניים בביתם. צוות היחידה מהווה גם גורם מייעץ לצוותי המרפאות הראשוניות באשר לטיפול בחולים מורכבים עם עומס תחלואה שזקוקים להתערבות אינטנסיבי. 

היחידה להמשך טיפול של כללית

במסגרת היחידה מטופלים כ- 500 חולים הנמצאים במסגרת אשפוז בית ממושך, כ- 1000 איש עוברים במסגרתה שיקום בית ול-550 מטופלים קוצר משך השהות באשפוז לאחר שהועברו לאשפוז בבית לשם קבלת המשך טיפול אנטיביוטי בקהילה בליווי צוות היחידה. 

צוות האחיות הגרעיני ביחידה שבניהולה של ניהל כולל 9 אחיות ואחים מיומנים, 2 מהם בעלי מומחיות קלינית וכולם בוגרי קורסים על בסיסיים רלוונטיים לתחומי הליבה של היחידה, כך שביכולתם לתת מענה סיעודי מקצועי למטופלים מורכבים. בנוסף כולל הצוות הסיעוד ביחידה 96 אחיות ואחים שמטפלים ישירות במטופלים, בביקורים תכופים בבתיהם. 

ניהל ח’טיב עם משפחה בהם טיפלה, בזכותה חיי האב ניצלו (צילום: דוברות כללית)

“הספורט הוא הזמן שלי לאגור כוחות”

ניהל, בת 36 נשואה, אמא לשלושה ילדים, מתגוררת בכפר שעב, התחביב שלה הוא הרמת משקולות BODY PUMP וריצה “הזמן שאני מקדישה לספורט הוא הזמן בו אני אוגרת כוחות כדי להתמודד עם לחצי העבודה הנפשיים והפיזיים. אני רואה דמיון בין עולם הניהול ועולם אימוני הרמת משקולות: מנהל מגדל שרירי הניהול שלו בדיוק כמו שמגדלים שרירים בחדר כושר”.

ניהל ח’טיב:

להיות אחות ביחידה לטיפולי בית זו זכות גדולה, להכיר את המטופל כאדם עם עבר, להרגיע את בני משפחה מפוחדים ולסייע ככל הניתן.
כאשר אני נכנסת לביקור בית לטיפול בתינוק מונשם אני מגלה את עוצמתה של היחידה לטיפול בית ללוות זוג צעיר שזה עתה קיבל את הבשורה המרה מכל, לחזק אותם, לתמוך להדריך וללמד צעד אחר צעד על מנת לאפשר להם לטפל בילדם.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. מרק אמר/ה

    אמי היתה מאושפזת בבית מונשמת…פעם היתה אחות ובזה לגמרה העזרה…לא להאמין .בסיפורים הם חזקים
    במעשים ?

  2. אביבה אראל אמר/ה

    כבוד לניהל ח’טיב חבל שלא הכרתי אותה כשהייתי זקוקה ליחידה כשבעלי היה סיעודי מורכב…….

הגיבו כאן לכתבה