“זהו סיפורו של צה״ל: ביד אחת נלחם באיומים המבצעיים וביד השנייה נלחם בקורונה” • הרמטכ”ל ביקר במחלקת הקורונה ברמב”ם • צפו

ביקור הרמטכ"ל - רא"ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב"ם (צילום: דובר צה"ל)

רב-אלוף אביב כוכבי, ראש המטה הכללי, ביקר היום (ד’ 21/10/20) בבית החולים רמב”ם. כחלק מביקורו נפגש עם מנהל בית החולים, ד”ר מיקי הלברטל. בפגישה דנו על המאמץ המשותף ועל המשך שיתוף הפעולה במחלקות ׳כתר׳ ברמב״ם.

בביקורו של הרמטכ”ל נכחו ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג’מן וקצין רפואה ראשי, תת-אלוף פרופסור אֵלון גלזברג.

רא"ל כוכבי מתארגן לכניסה למחלקה - ביקור הרמטכ"ל ברמב"ם (צילום מסך: דובר צה"ל)
רא”ל כוכבי מתארגן לכניסה למחלקה – ביקור הרמטכ”ל ברמב”ם (צילום מסך: דובר צה”ל)
ביקור הרמטכ"ל - רא"ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב"ם (צילום: דובר צה"ל)
ביקור הרמטכ”ל – רא”ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב”ם (צילום: דובר צה”ל)

הרמטכ”ל התמגן באופן מלא

רב אלוף כוכבי התמגן באופן מלא וירד אל בית החולים התת קרקעי הממוגן (ע”ש סמי עופר) שמשמש בימים אלה כמתחם הגדול מסוגו בישראל לטיפול בחולי קורונה.

ד”ר מיקי הלברטל, מנהל רמב”ם שליווה את רא”ל כוכבי הציג בפניו את יכולות המתקן הייחודי: אפשרות לקלוט עד 770 חולי קורונה אם תהיה התפרצות קשה של המגיפה באזור הצפון. הרמטכ”ל ומנהל בית החולים עברו בין המחלקות השונות בבית החולים התת קרקעי שכעת שוהים בהן 50 מטופלים – חציים מונשמים, במצב קשה.

העניין העיקרי שגילה המטכ”ל היה במחלקה הנקראת צה”ל1 – המחלקה שהקים צה”ל בתוך מתחם הקורונה של רמב”ם. מדובר בפעם הראשונה ב 72 שנות קיום מדינת ישראל שצה”ל מפעיל קצינים – רופאים ורופאות בתוך בית חולים אזרחי.

ביקור הרמטכ"ל - רא"ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב"ם (צילום: דובר צה"ל)
ביקור הרמטכ”ל – רא”ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב”ם (צילום: דובר צה”ל)

רופאים צבאיים מטפלים באזרחים

הרמטכ”ל שוחח עם רופאים צבאיים שפועלים במחלקה הצבאית, המטפלת באזרחים מכל המגזרים בישראל, הוא שמע על ההכשרה המיוחדת שעברו כדי להתרגל לתנאי העבודה במתקן התת קרקעי ועל הניסיון שהרופאים הצבאיים צוברים בטיפול באזרחים.

לאחר הביקור במתקן התת קרקעי סיכם הרמטכ”ל את רשמיו מול עיתונאים, בחדר המלחמה המיוחד שהוקם כדי לפקח ולתפעל את מחלקות הקורונה.

הרמטכ”ל תא”ל אביב כוכבי:

בדרך לרמב”ם חשבתי על העובדה שרמב”ם, במשך 80 שנות קיומו הציל חיי עשרות אלפי חיילים. אנו, מפקדי צהל מודים לכם מקרב לב. אני שמח על הקשר יוצא הדופן ועל שיתוף הפעולה בין צה”ל לרמב”ם
הרמטכ"ל רא"ל כוכבי עם מנהל רמב"ם ד"ר מיקי הלברטל (צילום מסך: דובר צה"ל)
רא”ל כוכבי – ביקור הרמטכ”ל ברמב”ם (צילום מסך: דובר צה”ל)

מחלקת ‘כתר – צה״ל’ הוקמה במהירות שיא

מחלקת הקורונה ׳כתר׳, שבה ביקר הרמטכ״ל, הוקמה על ידי צה״ל בתחילת החודש. המחלקה הוקמה במאמץ משותף ובמהירות שיא של כ-72 שעות מרגע קבלת ההחלטה. מאמץ הסיוע הכולל הנקרא ״שבט אחים”, הינו שיתוף פעולה מלא של כוחות הרפואה בצה”ל, הצוות הרפואי ברמב”ם ומשרדי הביטחון והבריאות, המספק מענה לאזרחים חולי קורונה.

חמ”ל הקורונה

בחמ”ל הקורונה בו ביקר הרמטכ”ל הוצגו מערכות תקשוב חדשות המאפשרות מעקב וניטור אחר מצבם של החולים במחלקות הקורונה. בנוסף, בחמ״ל קיימת מערכת תקשורת באמצעותה ניתן ליצור קשר עם החולים המאושפזים במחלקה.

ד"ר מיקי הלברטל ורא"ל אביב כוכבי בחמ"ל קורונה ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)
ד”ר מיקי הלברטל ורא”ל אביב כוכבי בחמ”ל קורונה ברמב”ם (צילום: דוברות רמב”ם)

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי:

אנחנו מציינים שני אירועים משמעותיים: הראשון – מנהרה שאותרה ונחשפה ברצועת עזה שמראה שהאיומים לא נעלמו. אלו 24 שעות של פעילות בכלל הגזרות, יש אתגרים מלבד הקורונה, ואנחנו נחושים לטפל באיומים הקיימים ובאלו שעוד שוקלים לעשות. השני – מפקדת אלון שהגיעה לשיא היכולת, וכיום היא מגיעה לכל חולה מאומת. זה סיפורו של צה״ל – ביד אחת נלחם באיומים המבצעיים וביד השנייה נלחם בקורונה. צה״ל רתום למלחמה גם באויבים וגם בקורונה – בכל מקום שיש לנו יתרון – אנחנו שם. חשוב לציין שהמפקדה לא תהיה אפקטיבית אם לא יהיה שיתוף פעולה מצד האוכלוסייה. אני קורא כאן: שתפו פעולה עם המפקדה, דווחו דיווחים מלאים. אנחנו יכולים לנצח, אך הדבר מצריך שיתוף פעולה של האוכלוסייה. בנימה אישית לרמב״ם, שהציל חיילים רבים לאורך שנותיו – בשם כולם, אני חייב לכם תודה והוקרה. אנחנו רואים ברמב״ם שלוחה של צה״ל לעניין זה ואני מודה למנהל בית החולים.
רא"ל כוכבי משוחח עם יעקב ארצי, גימלאי צה"ל המאושפז במחלקת צה"ל1 בבית החולים התת קרקעי (צילום: דוברות רמב"ם)
רא”ל כוכבי משוחח עם יעקב ארצי, גימלאי צה”ל המאושפז במחלקת צה”ל1 בבית החולים התת קרקעי (צילום: דוברות רמב”ם)

ד”ר מיקי הלברטל, מנהל בית החולים רמב”ם:

אני מודה לרמטכ”ל, לראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ולקצין רפואה ראשי על הביקור. אין ספק שהאירוע הזה שבו חיל הרפואה עובד איתנו כתף אל כתף הוא מכונן ברמת מדינת ישראל. העובדה שחיל הרפואה נכנס לכאן מהווה מכפיל כוח מבחינת יכולותינו. וכפי שהרמטכ”ל אמר, היכולות של מערכת הבריאות מוכחות, והמחויבות היא אינסופית, אך בתור אזרחים זה תלוי בנו, עלינו להימנע ולשמור על ההנחיות, כדי שבמקום שהקורונה תכתיב את אורחות חיינו אנחנו נחיה לצידה.
ביקור הרמטכ"ל - רא"ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב"ם (צילום: דובר צה"ל)
ביקור הרמטכ”ל – רא”ל אביב כוכבי במחלקת קורונה ברמב”ם (צילום: דובר צה”ל)

קורונה – כל הכתבות

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. צור אמר/ה

  מפקד ואדם מדהים, כוכב של ממש!
  במהרה בימינו ראש ממשלה!!!

 2. אייל אמר/ה

  תוכנית הרמזור ההזויה של גמזו מעודדת את מגזרי ריבוי התחלואה להסתיר אותה ולא להיבדק כדי להוריד סטטיסטיקת חולים באופן פיקטיבי. תוכנית גמזו הזויה. כתבתי לו אישית ואמרתי שהיא לא מותאמת לתחמנות ולחוסר ההתחשבות בזולת של הציבורים בישראל – כולם רוצים לתחמן את כולם. ברגע שעיר תהפוך אדומה, כתבתי לו שיחלו לחצים מהעירייה לשני כיוונים: על הממשלה ועל משרד הבריאות לשנות סטטוס לירוקה, ובמגזרים הלחץ יהיה מבפנים, להסתיר את התחלואה.
  כתוצאה ממה שקרה אחרי הסגר השני, מאות אנשים לא נבדקו בחיפה, ולממשלה היה אינטרס לפתוח תחנות בדיקה ללא הפנייה בקרב הציבור הבריא. ממידע מתחנה מסויימת יש לי חדשות לא טובות עבור הציבור החילוני בחיפה – כתוצאה מפתיחת מקומות העבודה ומגע עם הציבור שהסתיר את התחלואה (פיקוד העורף רק היום מנסה לעשות בדיקות רנדומליות בשכונות אדומות-שהפכו-ירוקות כדי לגלות את המצב האמיתי) הציבור החילוני בחיפה מראה קפיצה בתחלואה בקרב צעירים בעיקר בגילאי 20-30 שפחות נזהרים באופן כללי ולכן יידבקו במהירות – משחקים יחד במגרשים, מתאמנים ביחד בכושר, מסיבות, חופי רחצה בקבוצות. יש עלייה דרמטית בתחלואה בקרב צעירים ואתם יודעים בדיוק מה המשמעות לנובמבר – הם מדביקים את קרובי המשפחה המבוגרים, ותוך שבועיים שוב עלייה דרמטית בחולים קשה.
  בזמן שהממשלה עסוקה בהקלות ולחצים לפתוח מתפתח לו יפה הגל השלישי.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  היה ביקור חשוב של ראש המטה הכללי של צה”ל רב אלוף אביב כוכבי, בבית החולים רמב”ם בחיפה.השתתפתי והתרשמתי מאישיותו של הרמטכ”ל .תודה למנהל בית החולים ד”ר מיכאל הרבטל על האירוח החם.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו