תכנית להתחדשות חזיתות וניצול שטח המדרכות לטובת עסקים בחיפה

התחדשות חזיתות וניצול שטח המדרכות לטובת עסקים (הדמיה: אלה שר, אורית שמואלי - אדריכלות ועיצוב עירוני)

התחדשות חזיתות מסחריות ומדריך לבעלי עסקים בחיפה • טיוטה ראשונה לשיתוף ציבור

מסמך מדיניות להתחדשות עירונית של החזיתות המסחריות בחיפה והמדריך לבעלי העסקים בחיפה, אותו יזמו מנהלת 2030 והאגף לתכנון עיר הוצג בפני הועדה המקומית

ישיבת המועצה בנושא | ג' 13/10/20 • צפו

ועדה מקומית 13.10.2020

שידור חי | מליאת הועדה המקומית לתכנון ובניה יום ג' ,13.10.2020

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 13 באוקטובר 2020

שיפור ושדרוג המרחב המסחרי

מסמך המדיניות להתחדשות עירונית של חזיתות מסחריות בחיפה (המדריך לבעלי עסקים) אותו יזמו מנהלת 2030 והאגף לתכנון עיר הוצג השבוע בפני הועדה המקומית לתכנון ובניה בחיפה, והועלה היום (ב' 19/10/20) לשיתוף ולתגובות הציבור באתר "תובנות-עיריית חיפה".

המסמך מבטא את חזון ראש העיר עינת קליש רותם והנהלת העירייה להפוך את חיפה לעיר משגשגת כלכלית, טובה ונוחה לעסקיה, אסתטית ומסבירת פנים לתושב ולהולך הרגל.

שיפור ושדרוג המרחב המסחרי מהווה צעד נוסף בדרך לחידוש מתחמים רבים במרכז ההיסטורי של חיפה, וכן, רחובות מעורבי שימושים במקומות שונים בעיר.

התחדשות עירונית של חזיתות מסחריות בחיפה (הדמיות: אדריכלית אלה שר)
התחדשות עירונית של חזיתות מסחריות בחיפה (הדמיות: אדריכלית אלה שר)

חיזוק הכלכלה המקומית והעסקים הקטנים בחיפה בפרט

המסמך יוצא בעיצומה של מגיפה עולמית שפקדה את העולם ומתוך רצון להתכונן ליום שאחרי, בו נידרש לחיזוק הכלכלה המקומית בכלל והעסקים הקטנים החיפאיים בפרט.

בעיקרי המסמך הנחיות לשיפור: חזיתות, חלונות ראווה, שילוט, פיזור שולחנות וכיסאות ברחובות, ניצול מיטבי של שטח המדרכות על פי סוגי הרחובות ומידותיהם, קירויים והצללות, סורגים, ואלמנטים נוספים המשמעותיים להסדרת מראה הרחובות המסחריים, ניהול המרחב והשמירה על הסדר הציבורי.

ייעול וקיצור הליכים בירוקרטיים

מטרה נוספת של התכנית היא ייעול וקיצור הליכים בירוקרטיים (באמצעות מסלול One Stop Shop) הנדרשים לקבלת רישיון עסק, התקנת שילוט, הצבת כסאות ושולחנות ועוד. במקביל לקידום התכנית בוחנת העירייה מתווה תמריצים שיעודד את יישום התכנית.

המדריך יאפשר לבעלי העסקים לדעת מראש את המצופה מהם, לתאם דרישות באופן מלא מול האגף לרישוי עסקים ולחסוך זמן ועלויות בעקבות שינויים. כל אלה יתבצעו בשקיפות ובנגישות מלאה למידע, ובניגוד למתרחש היום.

התחדשות חזיתות וניצול שטח המדרכות לטובת עסקים (הדמיה: אלה שר, אורית שמואלי - אדריכלות ועיצוב עירוני)
התחדשות חזיתות וניצול שטח המדרכות לטובת עסקים (הדמיה: אלה שר, אורית שמואלי – אדריכלות ועיצוב עירוני)

חלוקת המתחמים העירוניים בהתאם לתנאי השטח

בהנחיות המסמך נלקחו בחשבון גם רווחת הציבור, עידוד הליכתיות, שמירה על נגישות מלאה גם לבעלי מוגבלויות, שמירה על הסדר הציבורי, יצירת חוקי אכיפה פשוטים ונהירים, והכל תוך חלוקת המתחמים העירוניים בהתאם לתנאי השטח.

הבקשות להסדרת החזיתות יוגשו תוך התייחסות לכלל המבנה בעוד שמימוש התכנון יוכל להתבצע באופן הדרגתי תוך תיאום בין בתי העסק. יישום התכנית יתפרס לאורך זמן, ותוך בחינת הטבות והקלות לעסקים שיחליטו להצטרף לתהליך.

התחדשות עירונית של חזיתות מסחריות בחיפה (הדמיות: אדריכלית אלה שר)

פתוח להערות הציבור ל-60 ימים

מסמך המדיניות יעלה כאמור היום (ב' 19/10/20) לאתר "תובנות עיריית חיפה" להערות הציבור לכ-60 יום ויוחזר לאחר סיכום התגובות לדיון נוסף ואישור הוועדה המקומית.


3 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  בחיי מישהו פה צריך להגיד "בגדי המלך החדשים – הוא עירום". מגעלת 2030 מוציאה מסמך עם "תובנות והוראות" ש: א. זה לא המקום שלה להוציא אלא משרד מהנדס העיר. ב. לקוחה ישר מהוראות העיצוב בחוברת עיצוב רחובות של אדר' פרחי צפריר (הנחיות לתכנון רחובות בערים, משרד התחבורה, 2013).
  ג. מישהו ביועצי הכלום האלו כנראה באמת חושב שהציבור מטומטם, חצי מהסעיפים כבר מעוגנים בתוכניות עירוניןת לרחובות מסחר

 2. גניבה אמר/ה

  קליש מוכיחה, ולא בפעם הראשונה, שהיא אלופה בייחצון תכניות שהיא מכנה ״חדשות״, ״הסטוריות״, או ״מהפכניות״. אותו דפוס התנהלות אופייני לעירייה בראשותה: מיחזור רעיונות ישנים של אחרים, הצגתם כחדשים וניכוסם לעצמה, מבלי לתת קרדיט למקור. בשפה פחות עדינה, קוראים לזה גניבה.

 3. אוטו גזלן אמר/ה

  אופתע מאוד אם משהו מכל זה יתממש במהלך הקדנציה האומללה והחד פעמית של קליש. הרעיון אולי יפה, אבל לא יותר מזה. כמו החנייה לעשרים דקות. לא משהו בסדר הגודל והחשיבות שעיר כמו חיפה צריכה. תראו עם אילו נושאים מינהלת 2030, שעולה לציבור מיליונים, מתעסקת: משאיות אוכל, או בשמן העממי אוטו גזלן, שאגב, בעליהן הפטורים ממיסי ארנונה מהווים תחרות ופוגעים בפרנסתם של בעלי מסעדות ובתי קפה ברחבי העיר, וחזיתות החנויות. סדר עדיפויות לא מובן, או לכל הפחות תמוה, של עיריית חיפה ומתכננת הערים היומרנית והכושלת העומדת בראשה.

לא ניתן להגיב