חיפה עיר בהמתנה – לבחירות 2023 כמובן! • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

אל תזלזלו לרגע בכוונותיה של ראש העיר חיפה, הד"ר עינת קליש רותם. היא רצינית מאוד בכוונותיה להמשיך ולהנהיג את העיר הזאת לאורך קדנציות ארוכות נוספות. אמנם המערכה על חיזוק יחסי הציבור שלה בתחילת הקדנציה כשלה כישלון חרוץ, ומאמצי היח"צ שלה באמצע הקדנציה מקרטעים לחלוטין. אבל כל זה רק מדרבן להערכתי את המוטיבציה בלשכתה להרים קמפיין בחירות מסיבי ואגרסיבי לקראת השנתיים האחרונות של הקדנציה. זהו ההסבר היחידי שאני מצאתי לפער העצום בין ההצהרות של ראש העיר בראיון החג שלה בתקשורת המקומית לבין המציאות בשטח.

עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)

צריך לדעת את מי לשאול את השאלות הקשות…

לפני שאתחיל בהסבר לתובנה הזו, ארצה לצטט את סגן ראש העיר בשכר (לשעבר), הרב דובי חיון, מתוך ראיון שנתן בתקשורת המקומית. בראיון התייחס הרב אל עצם פיטוריו על ידי קליש ממש בערב ראש השנה. פיטורים אשר בוצעו באמצעות הודעה בתקשורת. הוא סיפר איך עם קבלת הבשורה פנה אל נחשון צוק, סגן ומ"מ ראש העיר, (ולא אל ראש העיר) לצורך בירור סיבת הפיטורים. תשובתו של נחשון הייתה, כהגדרתו, מתחמקת: "זה עניין של עינת, אני לא בלופ הזה". לכך השיב הרב חיון (חבר הקואליציה לשעבר): "סליחה? עינת לא עושה צעד בלעדיך, אל תספר לי סיפורים". למה זה חשוב? מכיוון שאני סבור שלא תצליחו לשמוע על מהלכים פוליטיים מפיה של גברת קליש אלא רק ממר צוק. הבעיה היא שהוא כמעט ולא מדבר. כיוון שכך, הרי שאני סבור שהוא האחראי על הפער העצום שהציגה ראש העיר בראיון שלה לערב החג. הרי בסופו של דבר, הכל פוליטי בעולם של צוק וקליש.

לא נותנים לקפוץ לים הכספי…

בראיון שלה לרגל החג ציינה ראש העיר, שבהערכה גסה היא כבר הצליחה למצוא על רצפת העירייה לא פחות מחצי מיליארד ₪ שהופנו עד כה לדברים הלא נכונים. כמו כן הדגישה שבתקציב קיימים עודפים של קרוב לעשרה מיליון ש"ח. בנוסף ציינה שחברת גב ים כבר הזרימה לקופת העיר המצומקת 138 מיליוני ש"ח. גם משרד הפנים תרם להצלת צווארה של העירייה כאשר העביר אליה פיצוי בגין אי-גביית ארנונה בתקופת הקורונה. להערכתי, הפיצוי הזה שווה לסכום שהעירייה יכולה רק לחלום לגבות בשוטף. וכמובן לא נשכח את הפיטורים הטריים של סגן ראש העיר אשר יחסכו למשלם המסים עוד כרבע מיליון ש"ח. בקיצור, פתאום יש בעירייה ה-מ-ו-ן כסף!

האם קליש נכנעה לכל דרישות עובדי העירייה?

יש עוד סממנים הממחישים את הבהילות לסגירת הקצוות למען הצלחת קמפיין סוף הקדנציה. לפתע פתאום החליטה ש"ס להצביע עם הקואליציה על אישור תקציב 2021 למרות שהיא בכלל באופוזיציה. בדיון התקציב דרשה חברת המועצה יעל שנער (הירוקים), לדעת כמה התענוג הזה עולה לנו, אך היא לא נענתה.

בהודעת החג של יו"ר ארגון עובדי העירייה פורסמה רשימה ארוכה מאוד של הישגים אותם השיג הוועד במסגרת המאבק מול קליש. רשימה הממחישה את עומק ההתקפלות של קליש מול העובדים. האם ייתכן שלפתע פתאום ראש העיר ויתרה על כל מהלכיה מול הוועד ובכך חזרה ממש לנקודת ההתחלה? נראה שכן.

הודעת החג של אמנון עידו – יו"ר ועד עובדי עיריית חיפה

מכתבו של אמנון עידו לעובדי עיריית חיפה - ראש השנה 2020
מכתבו של אמנון עידו לעובדי עיריית חיפה – ראש השנה 2020

התחזית לחורף: שטפון של זפת שחורה וחמה תשטוף את העיר

אז נראה שאכן הבשילו התנאים לפריצה הגדולה. ואיך נראית הפריצה הזאת?

הפריצה הגדולה תכלול, כנראה, את אותו הטריק שעבד ליונה יהב בשתי מערכות הבחירות ב-2008 ו-2013. כמו אז גם הפעם, צפויה העירייה למלא את פיהם של תושבי העיר חיפה בזפת שחורה וחמה. לפיכך, הקפידה כבר ראש העיר להצהיר פעמיים בתוך כמה ימים שהדבר הבא בחיפה הוא שיפוץ רחובות. זה כמובן מבורך מאוד, רק שבמקרה הזה חשוב לציין שהצלחתה של ראש העיר בזיפות העיר תלויה אך ורק ביכולות הניהול שלה.
היכולות הללו הוארו באור די בעייתי בראיון החג שלה כאשר נשאלה, איפה עומד שיפוץ שוק תלפיות?
תשובתה: "אני לא יודעת מתי ייגמר אבל התחלנו בקומות הראשונות".

שוק תלפיות בחיפה ביום שאחרי השרפה (צילום: חגית אברהם)
שוק תלפיות במהלך השיפוצים – לאחר השרפה שפרצה בקומה העליונה (צילום: חגית אברהם)

אסטרטגיית השנתיים האחרונות של שלטון קליש

התמונה לפיה הכל מכוון לשנת הבחירות מקבלת עומק נוסף לאור התפרקות העגלה הנקראת "עיריית חיפה". משולי העגלה נופלים ללא הרף חברי מועצה מהקואליציה ומקורבים חסרי מזל. גם חברות עירוניות מושלכות לצדי הדרך ככלים חסרי שימוש, ונראה שכל העיר היא עדות אחת גדולה ל"אסטרטגיית השנתיים האחרונות".

אי לכך, אנחנו פשוט נדרשים להמתין.

24 תגובות
 1. קפקא אמר/ה

  אסטרטגית השנתיים האחרונות מוכרת לכל בוגר מדע מדינה. לא חידשת דבר אלא להדיוטות. כך גם הממשלה לפני התפרקות- מחלקת כספים להמונים. זה סימן ידוע ליום הבוחר המתקרב. כאשר מחליפים צינורות ביוב- זה אין ברירה. כשמחליפים אבנים משתלבות – רואים את הבחירות באופק. אפילו בבורסה כך מחזורי ההשעות בחברות המתאימות. מה חידשת ? למי?

 2. זהבה אמר/ה

  מלכת הטריקים והשטיקים…תלמידה מצטיינת של הנוכל מבלפור. שנה טובה.

  1. שחר דוד אמר/ה

   מה הקשר לבלפור? כל דבר ביבי אשם ? סתם לידיעה היא אפילו לא ענתה ו לטלפון,די עם הדמגוגיה חסרת הטעם.

 3. זהבה אמר/ה

  נסיכת הכתר של הטריקים והשטיקים. המלך יושב בבלפור…

  1. שחר דוד אמר/ה

   רק שנתיים עברו זה רק 40%קדנציה,נשארו לה 3 שנים של עשייה שאין ספק במידה והיא תכניס את ש"ס לקואלצייה היא תצליח לסגור עם משרד הפניםשיזרים תקציבים נוספים לעיר,,שחר נדבר על צירוף הליכוד ואז השמיים הם הגבול.היתרון המרכזי של קליש שהיא אינה פולטיקאית,אך יחד עם זה החיסרון המרכזי.אין דמות פוליטית מרכזית שיכולה לנוט ולהוביל ולפתור בעיות ולחזק את הקואליציה,.הצמד צוק קליש לעניות דעתי עוד יפתיעו הם יתחברו לועד העובדים ריאו את החזרת ברבי לקואליציה היא העדות לכך.שלא נדבר על כך שכרגע אין מועמד בעל שיעור קומה מכיוון שהליכוד לא באמת רוצה להנהיג את העיר,לעניות דעתי כחלון לא יחזור לזירה המקומית וכרגע אין מנהיג בעל שיעור קומה שיסחוף אחריו את התושבים.בלי קשר מאז 78 עת החלו הבחירות האישיות בפתק הצהוב לא היה שום ראש עיר שלא נבחר לקדנציה נוספת( מלבד בינמו).אז ההערכה שלי קליש צוק לעוד שנים רבות.

  2. דודו מגן אמר/ה

   טעית. גם ראש העיר של קרית ביאליק, ד"ר ורטהיים, לא נבחר לכהונה נוספת. יש לזה תקדימים ובמיוחד עם האכזבה העצומה מתפקודה הירוד של ד"ר קליש.

 4. קלישאה חבוטה אמר/ה

  קראתי את הראיון עם עינת קליש בגיליון החג של ידיעות חיפה. כמו תמיד, דיבורים, דיבורים, דיבורים; כמו תמיד, אני, ואני ואני; וכמו תמיד הסגנון כוחני והטון לוחמני. קליש מדברת גבוהה גבוהה על ״כלכלה כחולה״, אבל המציאות בשטח שחורה. בשנתיים מאז נכנסה לתפקידה, פחות ופחות נעים לחיות בחיפה. המרחב הציבורי סובל מהזנחה קשה: אין השקעה בתשתיות, אין גינון, אין ניקיון, אין חינוך ואין ביטחון. בדברים שאומרת עינת קליש בראיון אין בשורה, רק הוכחה נוספת לכך שקליש כבר מזמן הפכה ללא יותר מקלישאה חבוטה. קליש לעולם לא תבקר את מעשיה, תודה בטעות, או תנהג בצניעות. נדמה שקליש אוהבת בעיקר את עצמה ונהנית להיות בעמדה של כוח ושררה. קדנציה נוספת של קליש בעירייה תהיה אסון לחיפה.

 5. שחר דוד אמר/ה

  שנתיים עברו זה רק 40%קדנציה,נשארו לה 3 שנים של עשייה שאין ספק במידה והיא תכניס את ש"ס לקואלצייה היא תצליח לסגור עם משרד הפנים,שחר נדבר על צירף הליכוד ואז בשמחה הם הגבול.היתרון המרכזי של קליש שהיא אינה פולטיקאית,אך יחד עם זה החיסרון המרכזי.אין דמות פוליטית מרכזית שיכולהלננוט ולהוביל.הצמד צוק קליש לעניות דעתי עוד יפתיעו הם יתחבאו ליעד העובדים לא ירו מה נותן החזרת ברבי לקואליציה היא העדות לכך.שלא נדבר על כך שכרגע אין מועמד בעל שיעור קומה מכיוון שהליכוד לא באמת רוצה להנהיג את העיר,לעניות דעתי בחלון לא יחזור לזירה המקומית וכרגע אין מנהיג בעל שיעור קומה שיזוף אחריו את התושבים.בלי קשר מאז 78 עת החלו הבחירות האישיות בפתק הצהוב לא היה שום ראש עיר שלא נבחר לקדנציה נוספת( מלבד בינמו).אז ההערכה שלי קליש צוק לעוד שנים רבות.

 6. ינוביץ מיכאל אמר/ה

  יריב כמומחה במ דעי המדינה ובעל ניסיון רב בפוליטיקה המקומית מנתח נכון את הצפוי לקרות בחיפה אך השאלה הגדולה האם כל הטריקים והשטיקים מבית מדרשם של צוק וקאליש עדיין יובילו אותנו שולל, נחכה ונראה.

 7. מיכל אמר/ה

  הלוואי וכל שר חדש במשרדו היה לומד מה יש, איפה הכשלים ואיפה ניתן לחסוך, לפני שקופץ ואץ "להטביע את חותמו" קצת סבלנות. עכשיו מגיעים לשלב העשייה

  1. אילן אמר/ה

   מיכל היקרה – עכשיו אנחנו בעיצומו של גל העושק והגניבה – כך על פי החשד – תפקחי את העיניים ותבחני את העובדות, לא את הסיפורים והסיסמאות. זה השלב המהותי והמרכזי ערב אישור תכניות בינוי מפלצתיות שכל עניינן להעשיר את האנשים הנכונים ולייצר קטסטרופה תכנונית, דירות בצפיפות מחרידה, רבות מהן עם כיוון אוויר אחד (מיועד גם ובעיקר לדיירים בשכונות הפינוי בינוי הקיימות) – רמת תכנון אפס !! ראי נא את פרויקט בית הקברות החדש בשכונת נווה דוד – אות קין במצחה של העיר חיפה – פגיעה אנושה בתושבים תמי לב, תושביה המוחלשים של נווה דוד – מייצרים להם, במרחק נגיעה מהדירות, בחלק מהדירות ממש מעבר לכביש, אלפי קברים חדשים וטריים – קליש ומקורביה מחזירים עטרה ליושנה – פגיעה אנושה של קברים טריים המדיפים, במיוחד בקיץ, את ניחות הגופות הנרקבות (אותו חלק מזערי הנפלט באוויר) את אותן תהלוכות הלוויות עם קריאות הכאב של האבלים – כך יעשה, שלא כדין, לאוכלוסיה המוחלשת של נווה דוד – שקליש היא לא ראש העיר שלהם – אז ראש העיר של מי ? של אותם אלו שצפויים להרוויח מאות מיליוני ש"ח משיווק הקברים בבית הקברות הסגור המתוכנן לקום – למעשה מאות מיליוני השקלים שהם הרווח ממכירת הקברים (רווח המוערך על ידי בכ-חצי מיליארד ש"ח (7,000 קברים × 70,000 ש"ח לחלקת קבר = 500,000,000 ש"ח) – זו רק דוגמא אחת, העיר הרי הולכת לקרוס – פרויקטים של פינוי בינוי לעשרות אלפי דירות – בלי פתרונות תחבורה – אפס מקצועיות – המעכרים רק רוצים לגזור את הקופון – וקליש ומקורביה יותירו אותנו עם פקקי תנועה אין סופיים ושלדים של בניינים בפרויקטים תקועים.

 8. אייל אמר/ה

  מעיון ברשימת ההישגים שמפרט יו"ר הועד ברור שהבעיה של חיפה אינה ראש העיר אלא תפקוד העירייה. יש פה עיר שמשרתת 4500 עובדי עירייה ולא ההיפך. הם עסוקים בכמה עוד עובדים יקבלו אחזקת רכב (אין תחבורה ציבורית להדר?) וכמה עוד הטבות ומשכורות עתק ב"שדרוג תקנים" יחלבו מהארנונה החונקת את העיר. עובדי עיריית חיפה הם אכן "עובדים יקרים" כפי שפנה אליהם. יקרים מדי – זולחים 48% מתקציב העיר, וגם זה לא נכון כי מתוך תקציב הפעולות מסתתרים עוד 5-10% שהם תשלומי שכר שונים שאינם ברכבי השכר המובנים.
  מאות עובדי עירייה, במיוחד במנהל ההנדסה, מיותרים ולא עושים כלום מלבד ניירת. אגף הגבייה מייצר גבייה הנמוכה ביותר מבין ערי ישראל. יפה נוף שרפה מליארדי שקלים על ביצוע כושל בזבזני ובחלופות הכי יקרות במכוון. אם רק הדבר הזה נעצר הרי שקליש חסכה מדי שנה לעיר סכומי עתק. לצערנו אתוס, למרות דוחות ביקורת קטלניים, ממשיך להתקיים בכפילות לאגף התרבות. אגף הרווחה הענק, עיריה בתוך עיריה, ממשיך להפקיר קשישים עריריים מדי שבוע ומעבי רשימות נזקקים לעמותות. אין אכיפה של מינימום סדר ונקיון בחצרות הבתים ומכאן התחושה שהעיר מלוכלכת. ולא נאמר מילה על חוסר האכיפה משך חודשים על מפגעי הריחות הקשים מחוות המיכלים על ידי אגוד ערים לאיכות הסביבה. העירייה לא מתפקדת אבל שודגת מאות משכורות של 20-40 אלף ש' למנהלים שלא עושים כלום. אבל יש להם קביעות, והועד ישבית אם ייגעו בהם. זה אסון. עיריית חיפה היא האסון וגם קליש וצוק לא הצליחו לעשות סדר. חייבעם ועדה קרואה מקצועית.

 9. אילן אמר/ה

  יש כאן הקדמה של הדברים. טרם מלאו שנתיים לכהונתה של קליש כראש העיר. היא החלה כזכר לא-לפעול בחודש נובמבר 2018 ומאז היא, בדרך כלל, לא עושה את הדברים הנכונים. אנשים טובים פנו אליה באמצע הדרך, אלא שהיא בחרה שלא להקשיב – להקשיב זה הדבר הכי חשוב – עכשיו נותרו עוד מעל לשלוש שנים – והכתבה עוסקת בשנתיים האחרונות. עוד לא הגענו לשנתיים האחרונות. יש עדיין תקווה שקליש תתחיל להתנהג כמו ראש עיר ולא כמשרתת של כנופיה שהשתלטה זה מכבר, כך על פי החשד, על הפרויקטים השערורייתיים שצפויים לייצר לה לאותה כנופיה – הרבה מאוד כסף. הגיע הזמן לפקוח את העיניים, לעצור לרגע, ולפעול להפסקת האנרכיה, הכאוס וההשתלטות של גורמים פוגעניים על הדברים החשובים המתנהלים פה בעיר. עינת – זה עדיין לא מאוחר מידי.

  1. רמי אמר/ה

   אולי בכלל הכשלים נובעים מעצם העובדה שהיא נכנסה לנעליים גדולות ויש לה קושי לנהל עיר גדולה . הרי יש ראש עיר מצליח ויש פחות זו ההוכחה שלנהל עיר צריך ידע רחב וניהול מערכות גדולות וידע מוניציפלי שאין לעינת קליש רותם כנראה אחרי 2 קדנציות החא תדע משהו בניהול עיר

 10. המצליף אמר/ה

  כמו שהצבעתי בשבילה על מנת להעיף את יונה יהב , שדגר על כיסאו יותר מדי זמן, העלה את הארנונה בלי להסס ומבחינתי היה ראש עיר גרוע…כך אני אדאג להעיף את קליש הכושלת. מקווה שיהיה מועמד ציוני , שאיכפת לו מרוב החיפאים ולו רק מפלח מסוים. שידאג לפתוח בחיפה שלוחות בתי ספר למשחק ותרבות, שיקל בארנונה שיבטל חניות של קאר טו גו ובמקום יוזיל וייעל את עלויות נסיעה בתחבצ ,שיקטין את מטרדי זיהום האויר ובקיצור שיעשה למען העיר ותושביה באמת. למועמד כזה בבחירות הבאות אני אצביע!

 11. ששי אמר/ה

  נגיע הזמן שיהיה בחיפה ראש עיריה מהירוקים.

 12. שירלי אמר/ה

  אין לה סיכוי עם זפת בלי זפת הקמפיין האגרסיבי יהיה רק בלי קל יש . הציבור אולי תמים אבל לא ד כדי כך .

 13. מיקי אמר/ה

  הבורות בכבישי העיר, גם באיזורי ארנונה מאד, מאד יקרה, מראה של מדינות עולם שלישי, משקפות כמה קשה נפלנו עם קליש, ד"ר לאדריכלות עיר, אפס בניהול עיר. חשבנו שיונה יהב זה התחתית, טעינו, קליש גרועה ממנו, לא ידעתי שקיים אדם גרוע מיהב

 14. איציק אמר/ה

  מתי נסעה בפעם החרונה בשדרות ההסתדרות מחוצות המפרץ עד לצק פוסט? ומתי היא נסע בפעם האחרונה על הכביש המשובש מצ.האיצטדיון עד לטכני.הקשקשנית?

 15. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  בוקר טוב ד"ר יריב שגיא.אתה צודק במה שאתה כותב.תכלה שנה וקללותיה ,תחל שנה וברכותיה. חג שמח.כתבו ותחתמו.

 16. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  תכתבו ותחתמו.

 17. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  קראתי ביום שישי בידיעות חיפה עם ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם.ראיון מרתק ומעניין.כל הכבוד לך עינת.

 18. רותי אמר/ה

  ככה אתה בונה את מועמדותך לראשות העיר ?
  גועל נפש . תתבייש. תצא בקמפיין עם תכניות לא עם לכלוך. מי המורה שלך ? ביבי, אולי ?
  אותי הפסדת. יונה יהב יתמוך בך.

 19. השכן אמר/ה

  כמה מגיבים דמגוגים יש פה אני פשוט בהלם. אנשים מפחדים להסתכל לאמת בעיניים. אין לכם מושג מי זאת קליש ואין לכם מושג כמה עוד נזק היא מסוגלת להביא לעיר חיפה. מי שמכיר אותה מקרוב כמוני (אני השכן שלה) יכול לומר לכם בדיוק עד כמה הבן אדם הזה הוא נזק. עוד לא נכנסה לכסא של רא העיר והתחילה ליילל "זה ההוא והזה והזה אשם". קיבלה כיסא ומה עשתה? שלטים של חזירי בר בכל מקום, מעבר תחתי שכל שנה מתים בו אנשים – והטיפול? שלט – אל תיסעו בהצפה. חחחח. ליצנות. אה, וקיבלנו חניות כחול לבן בים. ממש יופי. אם יש המון כסף בקופה, אז איפה הכסף? למה לא מושקע בחינוך? בתשתיות? בחוגים לילדים? איפה עיר הבירה? לאן הכל נעלם? לכיס של קליש. אתם עוד תראו

לא ניתן להגיב