ערנותה של האחות ויולה בנדיץ, הצילה את חיי המטופלת | מיון קהילתי כללית חיפה

האחות ויולה בנדיץ ודר חמזה חמזה עם המטופלת (צילום: דוברות כללית)

ויולה בנדיץ, האחות האחראית במיון הקהילתי של כללית במחוז חיפה, אבחנה שכאבי הבטן וההקאות מסכנים חיים והצילה את חיי המטופלת

בשעת ערב מאוחרת, כאשר ויולה בנדיץ האחות האחראית במיון הקהילתי של כללית במחוז חיפה וג”מ עסקה בסגירת המיון הקהילתי, לאחר שהצוות כבר עזב את המקום, פנתה אליה מטופלת בת 73 שדיווחה על כאבי בטן מזה 4 ימים, בליווי הקאות. המטופלת פנתה למיון קהילתי בליווי בעלה, בשעת סגירת המרפאה, כשרופא מיון כבר סיים לעבוד.

לכאורה, היה עליה להפנותה למוקד, אך ויולה הבחינה שהמטופלת בת ה-73 מאוד סובלת וחיוורת וחששה שאין מדובר בעוד מקרה של קלקול קיבה. היא ביצעה בדיקת סימנים חיוניים כמו דופק שהיה מואץ מאד וא.ק.ג. מיד היה לה ברור שמדובר במקרה דחוף ולכן, במקביל להזמנת אמבולנס, הזעיקה את ד”ר חמזה חמזה מומחה בנפרולוגיה, שבמקרה עוד שהה במרפאה על אף השעה המאוחרת.

ד”ר חמזה חמזה הגיע בדחיפות כדי לסייע ולעקוב אחר המטופלת. היא הובהלה לבית החולים, ושם הסתבר כי אכן מדובר בפריטוניטיס, כתוצאה מנקב בתוספתן – מצב מסכן חיים. היא נותחה בו ביום בניתוח חירום לכריתת תוספתן.

הגיעה להודות לויולה

לאחר שהתאוששה מהניתוח, הגיעה השבוע המטופלת למרפאה, במיוחד כדי להודות לויולה על שהצילה את חייה, כדבריה, תודות לכך שידעה לאבחן כי מדובר במקרה חריג והיתה קשובה למכאוביה. המטופלת סיפרה שצוות בית החולים הדגיש שההפניה המהירה לבית החולים חסכה זמן יקר שהציל את חייה.
ויולה היתה מאוד נרגשת מהמפגש עם המטופלת ואמרה כי ללא ספק אין סיפוק יותר גדול מזה.

האחות ויולה בנדיץ ודר חמזה חמזה עם המטופלת (צילום: דוברות כללית)
האחות ויולה בנדיץ ודר חמזה חמזה עם המטופלת (צילום: דוברות כללית)

ד”ר נאדיה ושאחי – מנהלת המרפאה, גאה בצוות האיכותי שפעל היטב ומסבירה כי דלקת תוספתן היא מחלה שהולכת ומתקדמת, כך שאם לא מנתחים בזמן עלול להיווצר נמק ונקב בתוספתן המודלק והמוגלה המצויה בו תתפשט לחלל הבטן. התפשטות יכולה להיות רק מקומית ואז המורסה ליד תוספתן (מורסה פריאפנדיקולרית). ייתכן גם מצב רפואי הקרוי פריטוניטיס – דלקת חריפה של הצפק (הקרום העוטף את האיברים של הבטן) שעלולה להדרדר לקריסת מערכות ולמוות.

6 מרפאות מיון קהילתי בכללית

המיון הקהילתי שפועל ב-6 מרפאות ומרכזים רפואיים של כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, הינו מתכונת שירות ייחודית בארץ שמעניקה במהלך שעות היום כתובת לאבחון וטיפול שמתאימה למרבית המצבים הרפואיים הדחופים.

בכל מוקד כזה יש צוות מומחים המיומנים ברפואה דחופה, עם תשתית של מיטות להשהייה למשך מספר שעות, כולל מתן עירויים, מעקבי א.ק.ג. ועוד, עם שירותי מעבדה דחופה, בדיקות הדמיה ותמיכה מקצועית של מגוון היועצים בכל מרפאה כזו. השירות ניתן ללא תשלום וללא צורך במכתב הפניה כשהיתרון על פני חדר המיון הרגיל במסלול שירות מהיר, ללא המתנה ממושכת וללא חשש מחשיפה לזיהומים, יתרון רב במיוחד בתקופת הקורונה.

אחוזים בודדים מגיעים לחדר מיון

הניסיון מלמד כי רק אחוזים בודדים מקרב הפונים למיון קהילתי מגיעים לבסוף לחדר המיון בבית החולים. רובם ככולם שבים לביתם בתוך פרק זמן קצר לאחר שאובחנו, טופלו וקיבלו מרשם אותו יכולים לממש במקום כי בשונה מחדר המיון בביה”ח, יש במקום גם בית מרקחת.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אריקה אמר/ה

  כל הכבוד לצוות מוקד כללית👏👏👏👏

 2. שלומית אמר/ה

  יישר כח לאחות ולרופא שנענה, כל הכבוד למקצועות, לחמלה ולרגישות!!!!

 3. מיכאל אמר/ה

  וואו איזה מזל שלא הלכה לביקור רופא כול הכבוד לצוות מוקד
  כללית ! טוב שיש על מי לסמוך . יישר כוח .

 4. רפי רפול - חסון. אמר/ה

  כל הכבוד על עירנותך אחות יקרה.חג שמח

 5. יוסי אמר/ה

  כל הכבוד לאחות ויולה!!!
  בטח הצילה עוד הרבה חיים פשוט רק הפעם זה התפרסם 😁

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו