עכברת בנחלי הצפון | יותר מ-10 מטיילים נדבקו

10 אנשים נדבקו בעכברת ו-10 נוספים אושפזו בחשד לעכברת, תוך חודשיים. כולם ביקרו בנחלים בצפון | עדכון משרד הבריאות (14/9/20)

בעקבות העלייה במספר חולי העכברת בחודשיים האחרונים, שלחה מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, ד”ר אמיליה אניס, מכתב למנהלי קופות החולים בו היא מבקשת להעלות את המודעות לאבחנת עכברת. במכתב ציינה: “על הצוותים הרפואיים לשקול את האבחנה של עכברת בחולים שעונים על הגדרת מקרה ונחשפו למקורות מים טבעיים מתוקים, בפרט בצפון הארץ, במהלך שלושת השבועות טרם הופעת התסמינים”.

סימני מחלת העכברת

 • סימני מחלת העכברת נעים בין מחלה א-סימפטומטית (ללא סימנים) לבין תחלואה קשה.
 • רוב האנשים שנחשפים לחיידק הלפטוספירה לא יפתחו כלל את מחלת העכברת. ואילו אלו שיפתחו את המחלה, יחוו בדרך כלל תסמינים קלים.
 • מחלת עכברת קשה כוללת חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, דימום בלחמית העין, כאבי בטן, שלשולים והקאות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת.
 • בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולהוביל לפגיעה בכבד, אי-ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ואי-ספיקה נשימתית.
 • על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יכולים להופיע לאחר שלושה ימים, או עד שלושה שבועות.

יש לציין כי מחלת העכברת היא  מחלה של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להדבק. החיידק מחולל המחלה הוא לפטוספירה ונמצא בבעלי חיים כמו:  נברנים (חולדות ועכברים), כלבים, צאן, בקר וחזירי בר.  חיידק הלפטוספירה מופרש בשתן של בעל חיים חולים והוא שורד שבועות ואף חודשים במים ובקרקע שזוהמו וזו הסיבה שבני אדם נדבקים מהמחלה בנחלים.

נחל משושים (צילום: ירון כרמי) התמונה להמחשה בלבד
נחל משושים (צילום: ירון כרמי) התמונה להמחשה בלבד

אבחון מחלת העכברת

החשד למחלות העכברת עולה משילוב של תסמיני המחלה וחשיפה למקור זיהום. שנן בדיקות כלליות התומכות באבחנה, ואבחון מעבדתי ספציפי המאמת את האבחנה.

דרכי הטיפול במחלת העכברת

הטיפול במחלת העכברת מתבצע באמצעות אנטיביוטיקה וניתן בכדורים או דרך הווריד. אין חובת אשפוז בכל המקרים וניתן לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

6 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  חזירים, חולדות, עכברת…
  והמכה הבאה בתור היא ….

 2. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  אם כך , לתשומת ליבכם גם החזירונים החמודים של חיפה , יכולים להעביר המחלה, והם אוהבים להשתכשש בביצות, או מקורות מיים של השקיות.והם מטילים את מימהם גם בגינות הפרטיות שלנו מקכז הכרמל, עדיין בוולפסון 4, שכנים סיפרו שלפניי שבוע ראו חסיר גדול ושמן, מגיע לחצר שלנו מבית קלר 15. ומסתובב בגינתיינו להנאתו. אני ראיתי אחריי יום סימניי הזהות שלו. אז בבקשה להעביר למי שמטפל בנושא, לפני שעוד מחלה תירדוף אותנו. תודה .

  1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

   סליחה על שגיאות ההקלדה.

   1. סיון אמר/ה

    גם חתול עושה צרכים בגינה וגם כלב, אז?!

    1. לימבו אמר/ה

     כלבי בית מחוסנים ל עכברת.

  2. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

   אם את לא משתכשכת בביצות ש ליד ביתך אז אל דאגה.