החותמת על רגלו של בן הארבע | יפעת מזרחי

"זה גן, ממילא בסוף הוא מתקלח"

מיכל (שם בדוי) לא הופתעה כשראתה סימן של חותמת משעשעת על רגלו של בנה בן הארבע. 
כיון שלבש מכנסיים קצרים באותו היום, היא שיערה שבזמן מפגש יצירה עם חותמות מתוקות, אחת מהן מצאה את דרכה לרגלו השמנמנה. 

במקלחת היומית, בזמן שחפפה את ראשו, שיתף אותה הבן בחוויות מהגן, מהפעילויות בשעת יצירה ובמשחקים השונים. 

מיכל שמה לב שמפעם לפעם הילד חוזר עם כל מיני "צבעים" על ידיו. פעם בעקבות צביעה בטושים, פעם בגיר. "זה גן", היא אומרת לבעלה שמתמרמר מעט, "ילדים צובעים, מציירים, מתלכלכים. ככה זה, זה בסדר גמור. ממילא בסוף היום הוא מתקלח."

למירב, חברתה של מיכל, יש בת באותו הגן. לבתה של מירב יש שיער ארוך, שופע ומרהיב, ובכל בוקר מירב מסרקת אותו בהנאה רבה. לפעמים חוזרת בתה הקטנה של מירב עם תסרוקת אחרת ממה שסורקה בבוקר. צמות מהודקות, קוקו גבוה או שהשיער אסוף בקוקיות. "השיער התפזר בזמן פעילות גופנית, " מסבירה הגננת בסבלנות, "אז סרקנו אותה שוב."
פעולות יומיומיות, פשוטות שאין כמעט הורה שהילד/ה שלו לא חווה בגן ילדים ישראלי, ממוצע. 

גן ילדים - אילוסטרציה (צילום סמר עודה)
גן ילדים – אילוסטרציה (צילום סמר עודה)

מה שההורים לא יודעים…

מה שההורים לא יודעים, שזו דרכן של גננות לבדוק בעדינות האם דואגים לרווחת הילד. 
החותמת ברגלו של הילד/ה היא בעצם סימן שהגננת סימנה, כדי לראות למחרת אם הילד קולח היטב. ההנחה היא שהורה שקילח את בנו או בתו הפעוטים, ידאג גם להאכילם, למשל. 
הצמות המהודקות נבדקות למחרת, וביום שלמחרת. האם הן פורקו, והשיער נחפף וסורק, או ששבוע שלם, כמעט, הילדה הולכת עם אותה התסרוקת. 

לנוכח סיפורים קשים על גננות וסייעות הפוגעות בילדים, סיפורים המטלטלים את כולנו, ישנה בלא מעט מהגנים שגרה ברוכה, שבה הגננות והסייעות רואות את עצמן כממונות על בריאותם הפיזית והנפשית של הילד/ה הנמצאים שתחת סמכותם. 

השיטות היצירתיות של הגננות

הגננות, המתייחסות ברצינות ובכובד-ראש לתפקידן, נשלחות להשתלמויות ונמצאות בפיקוח, ממציאות חדשות לבקרים שיטות רכות, יצירתיות לא רק לפתח את יכולותיו השכליות, הפיזיות והרגשיות של הפעוט, אלא גם לעקוב אחריו כשהוא יוצא מטווח עינן. 
גננות מוסמכות עוברות גם הדרכות בזיהוי עיכוב התפתחותי בקרב ילדים, ומציעות להורה לעקוב אחר התפתחותו של הילד. 

אל תטעו

לעתים יש להורים נטייה להתגונן ולומר :"היא גננת, היא לא רופאה התפתחותית, מה היא מבינה?" טעות. היא גננת שלמדה, שהוסמכה ושראתה עשרות ילדים, ויכולה להשוות תפקוד של ילד אחד למשנהו. רוב ההסמכות נעשות על ידי משרד החינוך, אך לעתים גם על ידי משרד הרווחה. 

גן ילדים בגן בחיפה – ארכיון (צילום – ירון כרמי)

גננות אחראיות רואות הכל

גננות אחראיות רואות הכל. את המזון שהילד אוכל או משליך. את השינויים במצב רוחו, את ניקיון גופו. האם הוא נרדם על השולחן מוקדם בבוקר, כי ישן מעט בלילה, או שהוא פעיל ועירני. האם יש לו מיומנויות חברתיות, או שהן ימליצו להורים להזמין חברים לאחר הצהריים?
למעשה, הגננת היא עין נוספת, כמו אחות טיפת חלב, הבודקת ששלומו הפיזי, ההתפתחותי והרגשי של הילד תקין ביחס לגילו. 

מהיכרותי עם השיטות האלו, גם אני נעזרתי בהן כשבני היה עם מטפלת בבית. היא מצאה כל סימן וחותמת והעירה לי לגביהם, וכן – הייתי רגועה במחיצתה. גם הוא. 

הכותבת היא עו”ס קליני. מפתחת תחום ידע בריאות וזקנה, משרדי הרווחה והבריאות.

13 תגובות
 1. צופית אמר/ה

  פחחחחחחחחח מי הן אותן גננות שנראה להן שהן יכולות לעשות את זה ????????? חיות בסרט

  1. אישה אמר/ה

   לא. את חיה בסרט שלא מבינה בגרם את המערכת.

 2. שרונה אמר/ה

  זה לגבי גננות נורמליות לא כאלה שמחפשות להתעלל

 3. קלרה אמר/ה

  לא יודעת מה לומר, כסייעת שעבדתי 12 שנים בגנים, לא ראיתי את וגם לא עשיתי את זה. אם זה נכון אזיי פקחתם את עיניי ואני מקווה שלא אראה את זה אצל ילדיי.

 4. ליאת אמר/ה

  תודה רבה על כתבה שפויה במצב נוראי שכזה.
  כסייעת עם וותק, אני יכולה להבטיח שגם אנחנו, צוות הסייעות, יודעות להבחין בין הילדים וברווחת הילדים ועוזרות לגננת לראות דברים שמפספסת…

 5. טלי אמר/ה

  ממש ככה, כגננת לשעבר הייתי מחוברת הייטב לילדים והרבה פעמים עליתי על דברים לפני שההורים הבינו בכלל. יחד עם זאת כמובן תלוי גיל ואיזור מגורים לא ממש התחברתי ישירות עם בדיקה סמויה לאיכות הטיפול בילד. אולי כי לא הייתי צריכה.

 6. נורית אמר/ה

  עבדתי 40 שנה כסיעת עבודה לא קלה עם זאת עבודה מהנה כסיעות גם אנחנו רואות דברים שההורים עדין בספק יוגעות על ילדיהם תנו לגננות ולסיעות יחס טוב וחם

 7. yifat אמר/ה

  אכן דברים נכונים מאד….זה גם מה דלמדו אותנו גם בתחום ההוראה זה לא רק לבואהללמד ולהעביר חומר אלא בעצם להכיר ולהבין את נפש הילדים. המורות הגננות הן בדיוק כמו האמהות עם תפקידים נוספים. וגם הן מגלות דברים על הילדים תוך כדי…ויש אפילו ילדים שמסתירים את מה שקורה בבית ויש לגננות אפשרות לגלות דבריםמדרך ציורים דרך משחק של הילדים. הילדים הכל משקפים והגננות והמורות הן המדריכות המלמדות כדי לעזור ולבנות את הילדים בצורה הנכונה שידוע שההורים מביאים את הילדים לחיי העולם הזה ואלו המלמדים לחיי העולם הבא.

 8. דנה אמר/ה

  חוצפה. מי הן שיבדקו את ההורה ? הן עובדות בשביל ההורה, הן בדרך ישירה או עקיפה , באמצעות מיסים. לא מתפקידן לבדוק את ההורה !

  1. אישה אמר/ה

   הן לא עובדות בשביל שום הורה !!!! הן עובדות בשביל הילד/ המדינה. כדאי שהתפיסה תתחיל להשתנות. מי אתם הורים שחושבים שיכולים לנהל אנשי חינוך , אה שכחתי אתם משלמשים להן משכורות. יש הורים שמזניחים את הילדים שלהם , על צוות החינוך מוטלת האחריות לדיווח. אין פה ויכוח בכללת
   הזייה

  2. גילי אמר/ה

   תגובה מטופשת וחסרת הבנה שלך , לאור המצב הרגיש במדינה שיש גם גננות פח יש גננות וסייעות אחרות שרואות ויצירתיות בבדיקה שלהן. זה מראה על התייחסות ראוייה למקצוע לילדים. ויש כלכך הרבה הורים שמזניחים..אין לך ילדים אני מבינה ..

  3. א.א.אהאנשים.חיפה אמר/ה

   הי,קראתי את התגובות . הן תמיד מענינות אותי. מה חושבות על הכתבה. אחת אומרת הי מי הן צריכות לדאוג לה לאם. הי אמהות הגננות לא צריכות לדאוג לכן. הן צריכות להתייחס לילדיכם המתוקים. לראות ולבחון מה עוברים הם הקטנים. כי הקטנים האלה מספרים הכל. הגננת והסייעת הן צריכות אוזן קשבת לקטנים. .כן הם צריכות לדווח במקרים מיוחדים. אבל לסמן בחותמת כדי לבדוק שרחצו אותו או שהברישו לה שער. קצת לבחון בקטנה לא מעמיקה כפי שתואר.

 9. אישה אמר/ה

  תודה על כתבה מעולה.

לא ניתן להגיב