חיים סטודנטיאליים וארכיפחיטורה | חיפה של שנות ה-60 | דוד בר און

בניין הטכניון ההיסטורי (ציור: דוד בר-און)

בן 17 על סיפון האוניה

אל חיפה הגעתי באוקטובר 1961, נער בין 17, עולה חדש מרומניה, על סיפון האוניה היוונית ״הרמס״.

לימים, השלמתי את לימודי ב״אבן-פינה״, בית ספר ערב פרטי ידוע, ששכן במספר חדרי מרתף ברחוב נורדאו. את בית הספר ניהל מר אבן פינה – דמות ידועה בחיפה אז, רביזיוניסט מובהק בעל מבטא ייקי כבד.

ב-1966, אחרי השרות הצבאי, התחלתי בלימודי ארכיטקטורה שהתקיימו אז בבניין הטכניון ההיסטורי בהדר הכרמל.

תואר גרר תואר, וכך השלמתי גם את התואר השלישי בטכניון, תוך כדי השתייכות לצוות ההוראה במוסד האקדמי, ובמקביל עסקתי בתכנון אדריכלי במשרדי. היתה לי הזכות לתכנן מספר מבנים בחיפה לאורך השנים.

אף שכיום אני מתגורר בקריית מוצקין, חיפה היתה ונותרה עבורי מרכז החיים: הארכיטקטורה שלה, נופיה ואנשיה מרתקים אותי, אותם אני אוהב לתעד ולרשום בכל הזדמנות.

בניין הטכניון בהדר הכרמל

בניין הטכניון ההיסטורי (ציור: דוד בר-און)
בניין הטכניון ההיסטורי (ציור: דוד בר-און)

הבניין ההיסטורי והזיכרונות

בניין הטכניון ההיסטורי, בו למדתי אדריכלות (1966-1971).
בניין עמוס זיכרונות נוסטלגיים, סביבו התפתחו חיים סטודנטיאליים תוססים שהקרינו על כל שכונת הדר הכרמל. הכניסה דרך המדרגות הראשיות, רחבות הידיים, השרתה הוד וגאווה לכל מי שבא בשערי הבניין.

ברחבת הבניין הכינו הסטודנטים, בכל שנה, את המיצגים של תהלוכת ה"ארכיפרחיטורה" שצעדה בחג הפורים לאורך רחוב הרצל בשכונת הדר, לשמחת כל תושבי חיפה וילדיה, ובראשה צעד בגאון ראש העיר המיתולוגי של חיפה, אבא חושי ז״ל.

חגיגות הפורים היו מסתיימות בנשף התחפושות המסורתי של הפקולטה לארכיטקטורה, ובו בניין האבן הרציני היה "מתחפש" למתחם בילויים צבעוני, רועש ושמח במיוחד.

selfie דיוקן עצמי: דוד בר-און
selfie דיוקן עצמי: דוד בר-און

הכותב, ד"ר דוד בר און, הוא אדריכל, מתכנן ערים ואומן חיפאי

3 תגובות
 1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  נכתב יפה ממש נוסטלגיה. תודה רבה.

 2. עוזי (אברהם) אב!-רם אמר/ה

  אני מרגיש חובה אישית וכה מיוחדת לציין את התפעלותי מאותן עבודות הציור הכה מרשימות וכה מיוחדות אותן מבצע דוד בר און אומן מוכשר ביותר.
  רבים מציוריו של דוד הם אודות העיר חיפה, אשר כוללים בתוכם מבנים מיוחדים מתקופות שונות, דמויות בפעילויות שונות, אירועים ברחבי העיר, בקיצור פסיפס נהדר של ציורים בתחומים מרובים ומעניינים. היפה והמיוחד בציוריו של דוד בר און הוא השיחוב הנהדר של הצבעים בציורים הצבעוניים, צבעים קלילים למתבונן שכה נעים להתבונן בהם. כמובן שהרישומים בשחור לבן, גם אותם אני מאוד אוהב.
  אני בטוח שציוריו הנהדרים של דוד בר און יוסיפו רבות לעיתון חדשות חיפה, משום שלדעתי שילובם בעיתון מיוחד זה יתן לכל אחד מהקוראים הרגשת שייכות לעירנו חיפה.
  אני רוצה לברך מכאן את כל חבריי ומכריי וכל שאר חושבי חיפה, בשנה טובה ומתוקה והעיקר מכל בריאות לכולנו.
  ובל נשכח לשמור על עצמנו בפני מגיפת הקורונה, עם מסכות הפנים, שמירת מרחק מאנשים ושטיפות ידיים.

 3. שלומית אמר/ה

  זכרונות טובים מימים עברו, אין ספק שזה מרגש.
  והציורים יפים מאוד

לא ניתן להגיב