37 חובלים חדשים | טקס סיום 141 קורס חובלים התקיים בבסיס זרוע הים בחיפה

החובלים החדשים מאזור חיפה (צילום: דובר צה"ל)

קורס חובלים מחזור 141 | 10 חובלים חדשים מחיפה והקריות

הישג מעורר גאווה, כשגולת הכותרת של הקורס היא שבין 37 קציני החובלים החדשים – 10 מהם הם משלנו, מחיפה והקריות – 8 חיפאים, 1 מקריית אתא ו-1 מקריית חיים.

טקס סיום קורס חובלים מחזור 141 של זרוע הים

בצל משבר הקורונה, נערך ברחבת "שייטת ספינות הטילים" בבסיס זרוע הים שבבסיס חיל הים בחיפה, "טקס סיום קורס חובלים מחזור 141 של זרוע הים".

קורס חובלים הנו קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את דור המפקדים הבא של זרוע הים העתידים לפקד בכלי השיט המתקדמים: ספינות הטילים, כלי הביטחון השוטף והצוללות.

הטקס המרגש ורב הרושם נערך הערב במעמד סגן ראש המטה הכללי, אלוף אייל זמיר, מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, קציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, בני משפחה, ומוזמנים נוספים והכל בהתאם למגבלות והנחיות משרד הבריאות.

סיכת קצין הים

במהלך הטקס נחשפה סיכת “קצין הים” ל-37 בוגרי הקורס שהוכשרו כמפקדים הימיים הבאים של זרוע הים, להם הוענקה דרגת סגן.

גולת הכותרת שלנו היא שבין 37 המסיימים, 10 מהם הם משלנו – מחיפה והקריות, 8 חיפאים, 1 מקריית אתא ו-1 מקריית חיים.

יוצבו כבר בימים הקרובים

קורס החובלים היוקרתי, נמשך 28 חודשים (שנתיים וחצי) ומכשיר את הצוערים לתפקיד הקצין הלוחם בים.

כל בוגרי הקורס, יוצבו, כבר בימים הקרובים, על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים, במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן מדגם ״סער 6״, דור צוללות ״הדקר״ וכלי שייט חדשים נוספים. הקורס שכאמור, נמשך למעלה משנתיים, כולל הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים ולימודי תואר אקדמאי באוניברסיטת חיפה.

עיריית טירת כרמל – רחב
האלוף אייל זמיר (צילום: דובר צה"ל)

האלוף אייל זמיר, סגן ראש המטה הכללי, נשא דברים בתחילת הטקס:

אתם ניצבים היום במעמד מרגש, המהוה אבן דרך מרכזית בדרככם כמפקדים. מחד, נקודת הסיום של מסע ארוך ומפרך בן למעלה משנתיים ומאידך, זוהי נקודת זינוק שלכם אל דרככם החדשה בזרוע הים הישראלית. מאז ועד היום התווך הימי הופך להיות נכסי יותר ויותר עבור מדינת ישראל ועל כן גם משימת ההגנה הופכת למורכבת יותר ומזמנת אתגרים חדשים. זרוע הים הינה מוביל מבצעי ומרכיב מרכזי בתוכנית הרב שנתית 'תנופה'. הזרוע ממשיכה ותמשיך להתעצם בעשור הקרוב. מעכשיו, משימה זו תופקד גם בידכם- חובלים יקרים. אתם נבחרת האיכות של עם ישראל, צלחתם קורס מהתובעניים והמאתגרים בצה״ל. אתם בראש החץ של העשייה המבצעית ותוטל עליכם אחריות עצומה. ההגנה, ביצור היכולת ההתקפית של צה״ל והמוכנות למערכה הבאה שבה יהיה עלינו לנצח את אויבנו בכל הממדים והזירות, ובכלל הממד הימי- באחריותכם. החודשים האחרונים התמודדנו עם האתגרים בכל הזירות. צה״ל מונע פעם אחר פעם את ניסיונותיהם הרבים של אויבינו לפגוע בביטחון ישראל בזכות הפעילות המבצעית, ההגנה השוטפת וחלק בלתי נפרד מכך, בזכות פעילותה הענפה של זרוע הים. חובלים יקרים, היום עיני כולנו נשואות אליכם בגאווה, אך מעתה כשתפליגו למשימותיכם יהיו אלה עיני פקודיכם. אין לי ספק שאתם מוכנים ונכונים לכך

האלוף אליהו שרביט, מפקד זרוע הים, בירך גם הוא את 37 קציני הים החדשים:

רב זה מקפל בתוכו עשרים ושמונה חודשים ארוכים של מאמץ יוצא דופן, עמידה מוצלחת באתגרים מורכבים, בסדרה ארוכה של מבחנים, במגוון של התנסויות והסמכות. אתם צלחתם את אחד הקורסים הקשים ביותר בצבא ההגנה לישראל- ודאי בזרוע הים. אנו בעיצומם של ימים מורכבים, מאתגרים, ימים בהם רבה אי הודאות לצד מצב חירום ביטחוני, אך יש בידינו את המיומנויות המאפשרות לנו להתאים עצמנו כמעט לכל מצב, להסתגל לכל שינוי, ואף ליזום תהליכים המעצבים את מציאות חיינו הביטחונית במדינת ישראל. זרוע הים חצבה בשנים האחרונות עמדות מפתח אסטרטגיות במערכה חיונית זו- אנו פועלים במרחב בו רב הנסתר על הגלוי, זו עוצמתנו והייחודיות של הזרוע. אתם מקבלים לידכם אוסף עצום של חיילים וחיילות- והם החשובים באמת. מלאכת הפיקוד היא ראשית לכל מלאכה. החל מיום המחר- אתם תהוו את שדרת הפיקוד הצעירה על גבי כלי השייט המבצעיים של הזרוע. אני סמוך ובטוח כי גודל האתגר ברור לכם, אני סמוך ובטוח כי פועלכם יכביר תקווה לכלל בית ישראל. צאו, הפליגו, נצחו ושובו בשלום אל נמל הבית.

קורס חובלים

קורס חובלים זו אחת ההכשרות הארוכות והאינטנסיביות בצה”ל הנמשכת שנתיים וארבעה חודשים ומחייבת חתימת קבע של חמש שנים, ממנה יוצאים עם תואר אקדמי ורישיון שייט (סקיפר). החניכים בקורס עוברים טירונות של רובאי 03, סדרת ים של שלושה חודשים שנחשבת לשלב מאתגר ביותר מבחינה פיזית וגם הכשרת חי”ר וימאות. בסיום הקורס משובצים החובלים בספינות ובצוללות וכעבור כמה חודשים יוצאים להשלמה חיילית שאחריה ישובו לכלי השיט כמפקדי מחלקות.

הם משלנו

אתר החדשות "חי פה" רוצה להכיר לכם 2 קציני חובלים חדשים שהם גם חיפאים משלנו, אז בואו ותכירו את סגן להב וייזר מחיפה ואת סגן ב' שאף הוא מחיפה.

סגן להב וייזר, בן 21 מחיפה, הנו אחד ממסיימי קורס החובלים, בן לאורן ואורית ואח למתן ואסף. זרוע הים עבור להב הייתה מקום מוכר עוד לפני שהתגייס. אחיו התאום, בת זוגו ודודו שירתו בזרוע הים, ואין זה פלא שגם אחיו הקטן חולם להתגייס לזרוע. וזה לא הכל – גם שלושת חבריו הטובים ביותר של אחיו התאום מתן מבית הספר "אליאנס" שבחיפה, התגייסו יחד עם להב לקורס החובלים ומסיימים אותו יחד.

עיריית טירת כרמל – רחב
 סגן להב וייזר, בן 21 מחיפה (צילום: דובר צה"ל).
סגן להב וייזר, בן 21 מחיפה (צילום: דובר צה"ל).

אומר סגן וייזר לחי פה:

היה לי חשוב להתגייס למקום בו אוכל להתפתח ולחוש משמעות וסיפוק. אני והחברים מהבית חיפשנו בדיוק את אותה החוויה, ומצאנו אותה יחד בקורס החובלים". האחווה והמשפחתיות ששוררת בזרוע הים ובקורס בפרט ניכרת מאוד, ולהב מספר שהחברים בקורס הם העזר הראשון בכל מכשול, קושי ואתגר שיש בקורס. "החברים הם המשפחה שלך בשנתיים וארבע האלה ונמצאים איתך 24/7..

במחזור זה של הקורס ישנם שמונה מסיימים מהעיר חיפה וזהו ללא ספק הישג גדול שנושא כבוד רב לעיר על ייצוגה הנרחב. אני והחברים החיפאים בקורס מרגישים הרגשת שליחות לייצג את העיר שבה גדלנו וצמחנו, ולהראות שיש בה גם כמות וגם איכות. אני מצפה להשפיע ולתת כמה שאפשר למען הגנת המדינה, ולבצע את התפקיד שלי על הצד הטוב ביותר

"את כל הערכים קיבלתי מסבא"

והכירו גם את סגן ב', בן 21 מחיפה, הוא בנם של עידן ואבישג ואח לגיא ואורי. את האהבה והתשוקה לים למד ב' מסבו דן. בשירותו הצבאי היה דן מפקד לוחם בזרוע הים, והוא עודד את ב' ללכת בדרכו. "

"הערכים ששימשו אותי ועזרו לי במהלך הקורס, את כולם קיבלתי מסבא", כך העיד. נגלה לכם, כי במהלך הקורס דן נפטר, ההתמודדות עם האובדן הייתה קשה עבור ב', אך הוא מספר שהערכים שספג מסבו ליוו אותו לכל אורך הדרך וימשיכו ללוות אותו תמיד. הקשרים והחברויות שב' יצר בקורס החובלים היוו עמוד תווך עבורו בהתמודדות עם האובדן. הערב, הפך ב' מצוער לחובל ויצא לדרך חדשה כקצין לוחם בזרוע הים.

סגן ב', בן 21 מחיפה. (צילום: דובר צה"ל).
סגן ב', בן 21 מחיפה (צילום: דובר צה"ל).

לחדשות חי פה אמר סגן ב':

אני יוצא מהקורס עם חברים לכל החיים, בלעדיהם לא הייתי במקום שאני נמצא בו היום. אני מצפה להשפיע ולתת כמה שאפשר למען הגנת המדינה, כדי לשמר שגרת חיים שקטה ושלווה עבור כולנו.
2 תגובות
  1. ג.י.א. אמר/ה

    בס"ד
    השם ישמור אותם יחד עם כל חיילי ישראל.💙💙

  2. סטילן אמר/ה

    קורס מונפץ שמוציא אנשים מנותקים לפיקוד

לא ניתן להגיב