הטעיית הציבור • מוצר המבטיח טיפול בהפרעות קשב וריכוז • אזהרת משרד הבריאות

פרסומים מטעים של תוכנות “אטנמיינד”
ו-“אטנגו” מבטיחים טיפולים “מוכחים” להפרעות קשב וריכוז ובעיות נספות

לוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום מוצרי בריאות שבמשרד הבריאות, הועברו תלונות נגד חברת סינסיפיק אנטרפרייז בע”מ, ח.פ 516012903 המשווקת תוכנות המשווקות כמטפלות במצבים רפואיים שונים: אטנמיינד לשיפור הזיכרון לקשישים, ו/או אטנגו לטיפול בהפרעות קשב בילדים ומבוגרים.

הבטחות לא מבוססות לטיפול רפואי

פרסומי החברות כללו הבטחות שונות לטיפול במגוון מצבים רפואיים ומביאים בפני הציבור חלקי מידע ביחס להפרעות קשב וריכוז ובעיות זיכרון, שברובו אינו מבוסס מדעית וחצאי אמיתות, באופן הגורם להטעיית הציבור.

הפרסומים קשרו בין מחקרים שנעשו לכאורה במרכזים רפואיים ואקדמיים בישראל – לתוכנה המשווקת, ולכאורה מוכיחים את יעילותה.

לא הוכחה יעילות

בבדיקה עם המרכז הרפואי תל אביב סוראסקי איכילוב, המוזכר בפרסומים – הסתבר, כי אין מחקר שנערך ביוזמת מרכז זה, שבדק את יעילות התכנה לצורך שיפור הזיכרון או לטיפול בהפרעות קשב וריכוז והראה יעילות מוכחת בשימוש בתוכנה.

גם במחקר שנערך בישראל במסגרת שירותי בריאות כללית ופורסם ב-2014, נבדקו 18 מטופלים עם מחלת פרקינסון בגיל ממוצע של 67 (טווח 50-80) ומחלה קלה עד בינונית, ללא קבוצת בקרה – בשאלה של אפשרות לשיפור תנועתי בעקבות שימוש בתוכנה – והתוצאות המלאות לא היו מובהקות סטטיסטית, ולא ברור אם אכן יש אפקט אזי לכמה זמן הוא נמשך – והחוקרים ציינו את הצורך במחקרים גדולים, מבוקרים להוכחת יעילות התוכנה בהשגת שיפור קוגניטיבי ו/או מוטורי בחולים עם פרקינסון.

תלמידים בחיפה • (צילום: חי פה)
תלמידים בחיפה • (צילום: חי פה)

המחקר הראה תוצאות שליליות

בבדיקה עם המרכז הרפואי הדסה – המחקר שנערך ע”י ביה”ס לריפוי בעיסוק והמחלקה הפסיכיאטרית, התמקד במבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) ובדק את השיפור ע”י שימוש בתוכנה, הראה תוצאות שליליות. התוכנה אינה משמשת בבית החולים ככלי טיפולי.

הטעיית הציבור

לפיכך, פרסומי החברה בהקשר למחקרים אלה, מהווים הטעיית הציבור, באשר הם מייחסים לתוכנה יעילות מוכחת מחקרית ובמגוון מצבים ומחלות ובגילאים השונים.

לבירורים ומידע נוסף ניתן לפנות למוקד קול הבריאות 5400* ולאתר הוועדה למניעת הטעיית הציבור בפרסום מוצרי בריאות במשרד הבריאות:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

4 תגובות
 1. לנה פוטוריאנסקי אמר/ה

  שלום רב!גם אני עם בני שסובל מהפרעת קשב וריכוז נפלתי בפח עם תוכנית זאת ,אטנגו.ההבטחות שב שניתנו בהתחלה על ליווי מקצועי כולל פסיכולוג ועידכון הורה לגבי התקדמות הילד לא התבצעו בשטח כלל וכשנישאלה השאלה בנושא , נאמר מטעם החברה שזה שירות אקסטרה שהם יכולים לתת, אך לא חובה כלל! הילד שלי הישתתף בתוכנית זאת 6 חודשים ואני מאוד רוצה להפסיק לאלתר את השימוש בה ולהפסיק לשלם על 6 חודשים שנותרו לסוף התוכנית כי אין שום הטבה ואני כבר לא מאמינה לאף מילה שלהם ,פשוט שקר ועכזבה זה מה שמרגישה אמא שניסתה לעזור לילד שלה! אני לא יודעת איך לעצור את תהליך גביית כסף מחשבוני על ידי חברת נוכלים זאת!?

 2. לורי כהן אמר/ה

  שלום
  גם אותי הטעו באטנגו ושילמתי 3400 שקל על מחשב נייד פשוט ותוכנה שלא עובדת!!! כשפניתי אליהם אינספור פעמים טענו שהתוכנה בעדכון ולכן יש עיכובים הבנתי ששיקרו לי אז רציתי לבטל את העסקה אבל בגלל המחשב שנתנו לי כ”הטבה” לא ניתן היה לבטל את העיסקה.
  עד היום עוד משלמת על הטעות הזאת

 3. דביר ענת אמר/ה

  גם אני הולכתי שולל, חודשים וחצי בתכנה מלא בגיים, והתוכנות חוזרות על עצמן כך שאם יש ” שיפור” בתוצאות זה בגלל שאפשר לזות מראש מה תהייה הדמות הבאה…עבודה בעיניים, לא יודעת איך להפסיק את התשלומים….אשמח שנגיש תביעה מרוכזת…אפשר לפנות אלי במייל t1t1t16@walla.com

 4. נעמי אמר/ה

  אני רוצה להשתתף בתביעה ציבורית נגד חברת אטנגו.
  אם ידוע על כזו,
  אשמח לעמוד בקשר
  בברכה
  נעמי