אופק תעסוקתי לבני 50 ומעלה • בחברה הכלכלית לחיפה מייצרים הזדמנויות

עו"ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)

תכנית מקצועית חדשה לבני 50 ומעלה תפתח בחיפה בנובמבר 2020 • החברה הכלכלית לחיפה נרתמת למציאת פתרונות למשבר הכלכלי

כחלק מההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה, החברה הכלכלית לחיפה תשיק בתחילת נובמבר 2020, תכנית התחדשות מקצועית לבני 50 ומעלה, במטרה לייצר אופק עסקי ופתרונות תעסוקתיים לאוכלוסייה זו, הסובלת, פעמים רבות, מנחיתות בקבלה לעבודה, לעומת אוכלוסיות צעירות יותר, על אף שנים רבות יותר של ניסיון.

העדפת הצעירים במקומות עבודה

שכבת הגיל של 50 ומעלה מהווה אוכלוסייה בעלת ידע וניסיון רב, הנמצאת בשיא יצרנותה מבחינת המשק. אוכלוסיה זו נושאת בעיקר הנטל הכלכלי והמעורבות החברתית, מפרנסת ותומכת בבני משפחה, ומעורבת בחיי הקהילה. אולם בני שכבת גיל זו מתמודדים עם תופעה רחבת היקף של מעורבות פוחתת בשוק התעסוקה ונקודת מפנה בקריירה. מצב זה מחמיר כעת בעקבות משבר הקורונה ומתווסף לגורמים קיימים אחרים, ביניהם העדפה של בני גילים צעירים יותר במקומות עבודה.

נמצאים בשיא כישוריהם

כתוצאה מכך, חיפאים רבים הנמצאים בשיא כישוריהם ויכולתם, מאבדים מכושרם הכלכלי והיצרני, חווים ירידה ברמת החיים וברווחה האישית והבריאותית, אשר משפיעים באופן ישיר על המרקם החברתי ועל חוסנה של העיר.

תקופה של חוסר ודאות

לאור התקופה המאתגרת, בחרו בחברה הכלכלית לחבור לתכנית “שלבים” להתחדשות מקצועית מיוחדת, שמטרתה לאפשר לאנשים מעל גיל 50 לקבל ידע וכלים לבחינת קריירה חדשה וחיזוק של התקווה והביטחון האישי בתקופה של חוסר ודאות.

אור שחף (צילום: ירון כרמי)
אור שחף (צילום: ירון כרמי)

אור שחף, מנכ״ל החברה הכלכלית לחיפה

החברה רואה חשיבות רבה בעת הזו להיות קשובה לתושבים ולעודד ייצור הזדמנויות עבורם. אוכלוסיית ה-50 פלוס הנה אוכלוסייה משמעותית במארג הכלכלי השואפת להגשמה עצמית ועשייה המשקפת את שנות הניסיון שנצברו. לנו בחיפה יש את כל הכלים וההזדמנויות, בפארק מת”ם, פארק מדעי החיים ובכל האקו-סיסטם שלנו, לאפשר לאנשים בגיל זה פריחה מחודשת. מדובר באוכלוסייה שעם הכוונה נכונה, יכולה לייצר לעצמה ועבור העיר הזדמנויות רבות.

הנחה משמעותית לתושבי חיפה

בסוף התכנית, שההרשמה אליה תתאפשר בהנחה משמעותית לתושבי חיפה, שתיפרס על פני 12 מפגשים שבועיים, יצאו המשתתפים עם תכנית פעולה עסקית ושיווקית לתקופת הקריירה הבאה שלהם, אותה יציגו בפני פאנל מומחים ואנשי מקצוע. ממצב של תסכול ממושך, חוסר שביעות רצון ממקום העבודה ואי ודאות לגבי העתיד, או ממקום של שאיפה להגשמת חלום, שינוי קריירה והשגת ביטחון כלכלי, משתתפי התכנית יעברו תהליך שיקנה להם ביטחון וידע בעולם העסקי.

למידה וצבירת ידע הם כלים רבי משמעות

את התכנית תוביל אפרת מורג, מומחית בתחום הכלכלה החברתית של בני ה-50 ומעלה, בעלת תואר שני בגרונטולוגיה פיננסית, ששימשה בתפקידי ניהול מגוונים ובחרה לעשות שינוי אל תחום הגיל השלישי וייסדה את תכנית “שלבים” להתחדשות מקצועית – תכנית ליזמות וקריירה לאנשים בגילאי 50 עד 65 המעוניינים לשנות כיוון או להקים עסק ויזמות. התכנית מבוססת על התובנה שלמידה וצבירת ידע לאורך החיים הנם כלים רבי משמעות, המייצרים עבור האדם הזדמנויות לחולל שינוי ולהגשים מטרות ויעדים אישיים.

עו”ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)

עו״ד דוד עציוני, יו״ר החברה הכלכלית לחיפה וסגן ראש העיר חיפה

משבר הקורונה הביא עמו חוסר ודאות כלכלי. בחיפה 40% מהתושבים, כ-102,000 איש הם מעל גיל 50 ולפי הסטטיסטיקה הארצית, כ-18,600 תושבים מתוכם בגילאי 50 – 67 אינם עובדים ומספר זה עוד עשוי לגדול. בני ה-50 פלוס הם אוכלוסייה מקופחת יחסית לאוכלוסיות צעירות יותר, למרות היותם בשיא כוחם ויכולותיהם. כחברה המקדמת את כלכלת העיר, אנו מקנים למיזם זה חשיבות מרבית במטרה שיהווה דוגמה ומופת בעת זו של משבר כלכלי.
ד"ר עינת קליש רותם (צילום - ירון כרמי)
ד”ר עינת קליש רותם (צילום – ירון כרמי)

ד”ר עינת קליש רותם, ראש העיר חיפה:

אני מברכת על היוזמה החשובה שאנו מקדמים באמצעות החברה הכלכלית. ליוזמה מטרה חשובה, לתת לתושבי העיר המהווים חלק ניכר מהאוכלוסייה היצרנית והחשובה של בני ובנות 50 פלוס אופק חדש. נמשיך לפעול בכל דרך כדי שחיפה תצלח את משבר הקורונה בצורה הטובה ביותר. למעלה מ-30% מהגברים בגילאי 55-65 ולמעלה מ-40% מהנשים בישראל בגילאי 50 פלוס נמצאים מחוץ למעגל התעסוקה ורובם בהחלט מעוניינים לשוב אליו. מדובר בהפסד עצום למשק ואני מאמינה כי יוזמות כאלה הן צעד חשוב בכיוון הנכון.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

6 תגובות
 1. דן אמר/ה

  ומי מממן

 2. אבי כהן אמר/ה

  נשמע כמו פרסום של מכללת שקר כזו או אחרת. בתקופה זו אנו מוצפים בהצעות ללמוד מקצועות מעניינים כשלמעשה המטרה שלהם היא להוציא מאיתנו שכר לימוד וכספים נוספים במסווה של פרסום או קורסים נוספים. הפרומו שלהם מדהים אך לא רלוונטי לשוק ועד שמגלים זאת, כבר עשקו אותנו.
  כולי תקווה שהמקרה הזה שונה.
  חבל שאתם לא מציינים מי הגוף המממן אם יש כזה ו/או מי ישא בעלויות.. ככה יהיה ברור מה מטרתם.

 3. צפריר אמר/ה

  הממנים הם משתתפי הקורס בכבודם ובעצמם, ״בהנחה משמעותית״….
  כך יקבלו לפחות שיעור ראשון במאקרו ובמחקרו כלכלה ויבינו רווח והפסד מהם

 4. סוזי אמר/ה

  האם התוכנית היא רק לתושבי חיפה???

 5. מירב אמר/ה

  איך מצתרפים ?

 6. אבי אמר/ה

  כל תוכניות ההכשרה הן סוג של בלוף. לא צריך להכשיר עובדים כיצד לחפש עבודה מעל גיל חמישים אלא צריך לאלף את הבוטים שממיינים קורות חיים, להסביר למנהלות מש”א את ההיתרונות של מועסקים בוגרים וללמד את המנהלים שהחוכמה והיצרתיות לא נמצאת רק במוחות טריים. עד אז כול ההכשרות הללו הן בזבוז כסף

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.