קורונה במקומות העבודה • כללים ותקנות עדכון ל – 19/8/20

ד"ר אלרעי פרייס ראש שירותי בריאות הציבור (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

ועדת החוקה קיצרה את תוקפם של הסעיפים לסגירת מקומות עבודה לצורך חקירה אפידימיולוגית

ועדת החוקה אישרה היום (ד' 19/8/20), את תקנות הגבלת הפעילות במקומות עבודה, אך קיצרה את תוקפם של הסעיפים הנוגעים לסגירת מקומות עבודה לצורך חקירה אפידמיולוגית לחמישה ימים בלבד בדרישה לתיקונם; בדיון השתתפה ראש שירותי בריאות הציבור שהופיעה לראשונה בכנסת.

ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

ד"ר אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, התנגדה להצעות הוועדה להבניית שיקול הדעת לרופאי המחוזות בסגירת מקומות עבודה לחקירה אפידמיולוגית:

יש לנו רופאים מחוזיים הכי טובים ומיומנים. החלטותיהם מקצועיות בשאלה האם המקום מסוכן לציבור או לא. מתחילת אוגוסט היו 293 אירועים בהם היה ברור היכן אדם נדבק ומתוכם לא נסגר מקום עסק אחד כך שאין הפעלה לא מדתית ולא צריך לקחת מרופאי המחוזות את הכלים הללו"
ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

מינוי ממונה קורונה והקפדה על "התו סגול"

התקנות קובעות מגבלות על הפעלת מקומות עבודה שעיקרן החלת חובת מינוי ממונה קורונה ועמידה בכללי "התו הסגול" על מקומות עבודה שמעסיקים מעל 10 עובדים, לרבות מתנדבים ונותני שירות. בניגוד לתקנות שעת החירום שמכוחן נקבעו ההגבלות תחילה, תקנות אלו אינן חלות כלל על מקומות עבודה קטנים שבהם מועסקים פחות מ-10 עובדים, ומנגד הן דורשות מכלל המעסיקים שעליהם הן חלות לקיים את כללי התו הסגול, ואינן מאפשרות הגעה של אחוז מסוים מהעובדים מבלי לקיים את הכללים האמורים.

ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
ועדת החוקה תקנות קורונה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

הוחרגו משרדי הממשלה ונותני שירותים חיוניים

התקנות חלות כמעט על כל המעסיקים במשק, לרבות במגזר הציבורי, מלבד הגורמים שהוחרגו מחוק המסגרת. ואולם, מהסמכות הקבועה בתקנה הנוגעת לסגירת מקום לצורך חקירה אפידמיולוגית, הוחרגו כל משרדי הממשלה וכן מספר רב של עסקים שנחשבים כנותני שירותים חיוניים או התומכים בשירותים אלו. סעיפים אלו בתקנות היוו סלע מחלוקת בין חברי הוועדה לממשלה: התקנות קובעות סמכות לרופאי המחוזות לסגירת מקום עבודה לצורך חקירה אפידמיולוגית למשך 72 שעות או 120 שעות במקרים חריגים.

חברי הוועדה התנגדו להחרגה הגורפת

חברי הוועדה התנגדו להחרגה הגורפת של כל משרדי הממשלה מתקנה זו בטענה כי לא כל המשרדים מהווים שירותים חיוניים. כמו כן דרשו חברי הוועדה להבנות את שיקול הדעת לסגירת מקום לצורך חקירה אפידמיולוגית כך שיופעל במידתיות רק לאחר בחינת דרכים חלופיות ורק במקרים בהם יש חשש להתפשטות רחבה של נגיף הקורונה ולאחר בחינת ההשלכות על העובדים ומקבלי השירותים ולא רק על המעסיק.


הכתבה מאמש, ג' 18/8/20 בחי פה:

קבינט הקורונה אישר אמש 17/8/20 תיקון להגבלת הפעילות במקומות העבודה

במשאל טלפוני שנערך הבוקר 17/8/20, אושר תיקון לתקנות הגבלת פעילות במקומות העבודה.
בהתאם לתקנות, בוטלה ההגבלה על מספר העובדים שרשאים להגיע למקומות העבודה. עם זאת, נקבע כי כלל מקומות העבודה שלהם מעל 10 עובדים, נדרשים למנות ממונה קורונה, לחתום על הצהרה בדבר השמירה על כללים אלה ויידוע עובדיהם לגביהם.

כללי הקורונה במקומות עבודה:

 • שמירת מרחק בין עובדים של 2 מטרים, ככל האפשר.
 • שמירה על ההגיינה ועטיית מסיכה.
 • הקצאת ציוד אישי או חיטוי הציוד במעבר בין עובד לעובד.
 • שיבוץ עובדים במשמרות ככל הניתן.
 • מדידת חום בכניסה.
 • עובדים בעבודה משרדית יישבו, ככל הניתן, בעמדה קבועה ובמרחק של 2 מטרים או מחיצה ביניהם.
 • אכילה או שתיה תתבצע, ככל הניתן, בחדרו של העובד.
 • מעסיק יאפשר עבודה מהבית, ככל שניתן.
 • במעלית ישהו מחצית ממספר האנשים המותר.
 • בעבודה משרדית ניתן לקיים ישיבות מעל 20 איש (תוך שמירת מרחק או מחיצה). מעבר לזה, תתאפשר ישיבה, עד 50 איש, רק אם הממונה על הקורונה אישר כי לא ניתן לקיימה באמצעים דיגיטליים ובלבד שלא יוגש אוכל בישיבה.

סגירת מקומות עבודה

 • עוד נקבע כי ראש שירות או רופא מחוזי רשאי לסגור מקום עבודה (למעט מקום עבודה חיוני, מסגרות רווחה, ישיבות מועצת רשות מקומית ומשרדי ממשלה), לצורך חקירה אפידימיולוגית, לתקופה שלא תעלה על 72 שעות או 120 שעות, לפי הוראה של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות או סגנו. על אף האמור, מעסיק ציבורי, שניתנה הוראה לסגירת המקום, יכול לאפשר כניסה של עובדים מסוימים לצורך אספקת שירות חיוני.

3 תגובות
 1. שמשון אמר/ה

  אין קורונה.עובדים עליכם בעיניים.המטרה-דילול אוכלוסין.יותר גרוע מהיטלר.

 2. תמי אמר/ה

  במקום שיחשבו על בריאות הציבור וייעשו סגר חודש. שייתנו לכל אזרח 5000 להסתדר בחודש הזה אתם מעדיפים לדלל את האוכלוסין ממשלה פח אשפה.

 3. אבנר אמר/ה

  דילול אוכלוסין הוא מהטבע מאלוהים אם לא יהיה דילול אוכלוסין עוד 50 שנה יהיה מחסור במזון ורעב בעולם

לא ניתן להגיב