קורונה תקנות שעת חירום • הארכה שניה

ועדת החוקה המליצה לכנסת להאריך פעם נוספת את תקנות שעת חירום נגיף הקורונה לאכיפה; הארכת התקנות צפויה להגיע עוד היום לאישור המליאה, לפני שיפוג תוקפן בחצות

ועדת החוקה לכנסת • הארכת תוקף התקנות צילום: דוברות הכנסת • צפו

התקנות שתוקפן יוארך ב-21 יום, עד – 31/8/20

  • הפרת חובת בידוד בית (קנס מינהלי של 5000 ₪),
  • הפרת חובת הדיווח למשרד הבריאות על בידוד בית (קנס מינהלי של 3000 ₪)
  • ועבירת אי-עטיית מסיכה (קנס מינהלי של 500 ₪);

התקנות שתוקפן יוארך בשבוע, עד – 17/8/20

העבירות על הפרת חובת בידוד במלונית (קנס מינהלי של 5000 ₪).
הארכת התקנות צפויה להגיע עוד היום לאישור המליאה, לפני שיפוג תוקפן בחצות.

התקנות מסדירות את הוראות העונשין שבצו בידוד ביתי וכן קובעות כי עבירות אלה והעבירות המנויות בתקנות שעת החירום השונות, מהוות עבירות מינהליות לפי חוק העבירות המינהליות, התשמ”ו–1985, ואת הקנסות שבצדן.
נוסף על כך, תקנות אלה מסדירות את סמכויות האכיפה ואת הגורמים המוסמכים לאכוף את הוראות אלה.

יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר (יהדות התורה) פתח את הדיון בהתייחסו להחלטות קבינט הקורונה, שיובאו לאישור הוועדה, זאת לאחר שוועדת הכנסת אישרה היום כי ועדת החוקה היא הוועדה אליה יובאו תקנות הקורונה להגבלת פעילות:

אני לא רואה בהחלטות שום בשורה או חשיבה. בהגבלת פעילות למקומות עבודה נראה שנעשתה עבודה יותר מעמיקה, עשו קווי רוחב של תקנות והגבלות ונתנו בתוך הקווים הסגולים שיפור. בכל הנוגע לקובץ תקנות הגבלת פעילות, אין שום בשורה, זה סוג של העתק הדבק ולמרות שזו ממשלת ליכוד הרגשתי שנעשתה פשרה מפא”יניקית ושפחדו לגעת בדברים וכן בנוגע לסאגה הפשוט לא מובנת של הגדרות בתי הכנסת, כשלצדם כ”כ הרבה דברים שפועלים. הרי כל אחד מבין שאם במסעדה אפשר 20 אנשים שיושבים לאכול ,למה בבתי הכנסת לא יוכלו 20 להתפלל? לא ראיתי שום בשורה אלא רק פחדנות ופשרה מפא”יניקית. לכן, לא אכנס את הוועדה עד שיהיו בשורות חדשות.

ועדת החוקה (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

“אנחנו העין הציבורית אליה מגיעות ההחלטות. העברנו כ-15 חוקים בוועדה בחודשיים האחרונים והשולחן הזה טייב את החוקים והתקנות אז אנחנו רוצים לדעת לאן פנינו, יש או אין שולחנות עגולים? אנחנו מאבדים את אובדן האמון הציבורי”.
בהתייחסו לציבור החרדי ולבתי הכנסת אמר: “המיינסטרים החרדי, רוב הציבור החרדי שומר בצורה קפדנית על ההוראות. אני מגיע לבית כנסת של 300 מ’ עם 250 מקומות כשהתקן הוא 10 אנשים. את מי זה משכנע? אנחנו רוצים החלטות שיתורגמו על-ידי הרשויות המקומיות עם תקן לכמה אנשים יכול המקום להכיל, פתיחת חלונות, אוורור, כניסות ויציאות ועוד. וכך האנשים עצמם יהפכו לפקחים”.

לבסוף הודיע כי יכנס את הוועדה ביום ראשון או שני “בהנחה שיהיו תקנות מתוקנות ואז נחליט אם לאשר או לא. אני לא לעומתי נגד הממשלה אבל דברים עם היגיון יהיו ודברים ללא היגיון לא יהיו”.

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס לטענות יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר ואמר: “עם כל הצרות שאתם מדברים עליהם, אני מרגיש שיש פה אירוע אחר עם ועדת החוקה, בעבודה קשה וסופר מקצועית. אם לפני קבינט הקורונה אני עורך שיחות עם יו”ר הוועדה זה מקום אחר וטוב. בקבינט הקורונה היו תקנות של משרד הבריאות שכלפיהן מופנית הביקורת, ותקנות של משרד האוצר שהספיק להשלים את העבודה.

פרופ’ גמזו נכנס לעבודה ומוביל תפיסה שונה משהייתה קודם. תוקף רוב התקש”חים אמור לפוג הלילה, כך שהיינו צריכים להביא לקבינט משהו, אחרת לא היו שם תקנות במדינה. פרופ’ גמזו אמר שלא סיים את עבודתו וביקש עד ה-20/1/9 זמן להביא את הכול במסודר. אכן, יש פגמים ויש דברים שנתפרו וזה לא מה שאנחנו רוצים להמשיך לחיות איתו אך בגלל שהעבודה עדיין מתבצעת אכן עשינו בחלקו העתק הדבק”.

בהתייחסו לדרישת יו”ר הוועדה להקדמת העבודה על הסדרת התקנות אמר סגן השר קיש: “אני עושה את כל המאמצים להקדים את התקנות המתוקנות ליום ראשון הבא במקום ל-1.9. אך גם אם לא נספיק להסדיר את כל המעטפת, נעשה סדר בכל הדברים שאפשר, כולל בתי תפילה. זה גם תלוי ברמת התחלואה שאם תתגבר אולי התקנות יוקשחו ואם היא תפחת אולי נוכל ליישר קו לכולם בצורה יותר חופשית. אנחנו עושים כל מאמץ שכבר ביום ראשון יהיה קבינט קורונה עם “הרמזור” בפנים ואם לא, נביא פתרון בכפוף לרמת התחלואה ליישור קו עד כמה שניתן”

ח”כ יואב סגלוביץ’ (יש עתיד תל”ם): “מה שאמרת על המפא”יניקים לא הגון, כי הם לפחות ידעו לעבוד, לעומת מה שאנחנו רואים פה שהוא בוקה ומבולקה”.

ח”כ קארין אלהרר (יש עתי תל”ם): “האם יש שינוי בכניסה לתוקף לעומת המצב שהיה? אחד הדברים שניסינו למנוע בחוק הקורונה הגדול הוא את הזיגזג של אישור התקנות בממשלה וביטולן ואם יהיה משהו שלא ייראה לנו נשנה אותו מראש”.
תמך בהמלצה להארכת התקנות: היו”ר ח”כ יעקב אשר (יהדות התורה)

יואב קיש, סגן שר הבריאות:

עושים כל מאמץ שכבר ביום ראשון יהיה קבינט קורונה עם “הרמזור” בפנים ואם לא, נביא פתרון בכפוף לרמת התחלואה ליישור קו עד כמה שניתן, כולל בתי התפילה”; יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר על החלטות קבינט הקורונה אמש: “לא ראיתי שום בשורה אלא רק פחדנות ופשרה מפא”יניקית; לא אכנס את הוועדה עד שיהיו בשורות חדשות ויישור קו בפעילות המשק לבתי הכנסת כמו למקומות אחרים

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.