“כנפיים של קרמבו” בחיפה בצל הקורונה • “ההכנסות התאדו כמעט לחלוטין” | קישור לתרומות

מקווים לצרף חונכים ולגייס מספיק כספים לשנה הבאה

“כנפיים של קרמבו” היא תנועת נוער, מובילת שינוי חברתי, הראשונה והיחידה מסוגה בעולם עבור ילדים ונוער עם ובלי צרכים מיוחדים. בתנועה אלפי פעילים – ילדים ובני נוער, צעירים בשנת שירות וסטודנטים. פעילי התנועה רואים ב”כנפיים של קרמבו” את תנועת הנוער שלהם ואינם מתייחסים לעשייה בה כ”התנדבות”.

“כנפיים של קרמבו” מקיימת פעילות חברתית-חינוכית בלתי פורמלית, פעם בשבוע, בשעות אחה”צ. מודל התנועה הוא של חונכות אישית במסגרת קבוצתית.

מודעות לאוכלוסיות מיוחדות

מרבית החונכים הם בני נוער מהחינוך הכללי. הפעילות המשותפת תורמת להגברת המודעות לאוכלוסיות מיוחדות ולנגישות חברתית, תוך מתן מענה לצורכיהם הרגשיים והחברתיים של אנשים עם צרכים מיוחדים ולהשתלבותם בחברה הישראלית.

פעילי סניף חיפה שהוקם לפני כשבע שנים, מקווים לגייס מספיק כספים ולצרף מספיק חונכים לשנת הפעילות הבאה שעתידה להתחיל באוקטובר.

קרמבו קורונה ב – ZOOM

בתקופת הגל הראשון של משבר הקורונה, סניף חיפה (כמו שאר סניפי התנועה), החל את פעילותו באונליין באמצעות אתר “קרמבו קורונה”. האתר הופעל החל מהשבוע הראשון שבו הפעילות הרגילה בסניפי התנועה הופסקו בהוראת משרד הבריאות.

הסניף בחיפה מיהר להקים מערך פעולות סניפי, שפונה לפעילים עם הצרכים המיוחדים וגם לאלו בלי הצרכים המיוחדים. הפעילויות הסניפיות התקיימו דרך אפליקציית הזום וכללו: מפגש אישי בין כל חניך לבין החונכים שלו, פעולה קבוצתית קטנה של כמה חניכים והחונכים יחד עם המדריכים ומעגל מוראלים סניפי.

הפעילויות עסקו בעיקר בדרכים בהן מתרגלים למצב החדש והמורכב, ביצירה, במשחקי חברה ובהמון הפעלות אותן יכולים הילדים לעשות ביחד עם ההורים בבית.

שקד שלמה, הרכזת הבוגרת של סניף חיפה (צילום: עידו לאופמן – צוות תקשורת סניף חיפה)

שקד שלמה, הרכזת הבוגרת של סניף חיפה, בראיון לחי פה:

גם חמש דקות של “פייסטיים” עשו את העבודה. ברגע שהחניך ראה את החונך שלו, שאותו לא ראה הרבה זמן, זה עשה לו טוב. היה אפשר לראות את האושר של החניכים מקרין גם דרך המסך. היה מאוד חשוב לחניכים לראות את החונך שלהם, עם המדים המוכרים ועם החיוך הרחב על הפנים.

הקשר עוזר לכולם

שקד שלמה מוסיפה: “כל הפעילים בסניף בקשר יום יומי אחד עם השני, והקשר של החניכים והחונכים מקסים ועוזר לכולם ליהנות ולשמוח בתקופה הנוכחית. אנו מבינים כי ילדים עם צרכים מיוחדים חייבים לשמור על השגרה, ואנו מחויבים לעשות זאת עבורם ועבור בני המשפחה שלהם, היום יותר מתמיד. אנו עובדים בתקופה הזו עוד יותר קשה, על מנת לשמר את הקשר עם הילדים וההורים, ועל מנת להצליח להכין את פתיחת שנת הפעילות הקרובה”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לא נוכל להמשיך ללא תמיכה כספית

עם זאת, אנו מוגבלים מאוד כי גם אנחנו, כמו שאר המשק, במצב כלכלי קשה ולא נוכל להמשיך כך עוד הרבה זמן ללא תמיכה כספית מהמדינה וללא תרומות.

המטרה של הסניף היא ליצור קבוצת שווים. לא מקום שבאים בו “להתנדב”, אלא מקום שבו מעבירים ועוברים פעולות עם חניכים בעלי צרכים מיוחדים כשווים בין שווים.
אנחנו מנסים ליצור אווירה שחניך או חונך מגיעים לסניף כשהם לא מרגישים “שונים”, אלא כשהם מרגישים שהם פשוט באים לפגוש חברים”.

קרמבו נותן לבני נוער מקום מפלט

מאוד חשוב שהפעילות שלנו תמשיך שנה הבאה כסדרה. הפידבקים שאני מקבלת אחרי הפעולות מהורים של ילדים בעלי מוגבלויות, וגם מהורים של בני נוער מהחינוך הכללי מאוד מרגשים.


הפעיל שי קובץ בפעולה טרם הקורונה (צילום: עידו לאופמן - צוות תקשורת סניף חיפה)
הפעיל שי קובץ בפעולה טרם הקורונה (צילום: עידו לאופמן – צוות תקשורת סניף חיפה)

ענת קובץ, אמא של שי, חניך בעל צרכים מיוחדים, אמרה לחי פה:

שי עובר תקופה לא פשוטה בכל מהלך תקופת הקורונה, במיוחד כאשר אין לו אף מסגרת פעילה.
ההפסקה של הפעילות הבית ספרית במקביל ל”קרמבו” מאד הלחיצה אותו, וגרמה לו לעצבות ולכעס.
לכן כאשר קרמבו חזרה לפעילות גם אם קצרה, ההתרגשות, החדווה והאושר חזרו אליו ובגדול.
עצם לבישת המדים, ההתארגנות וסיפוריי החוויות של אחרי היוו עולם ומלואו עבורו.
חשוב לנו שפעילי קרמבו ימשיכו ולא יפסיקו את פעלם, ובעיקר שישמרו על עצמם בשבילנו ההורים

שקד עם הרכז האחראי על שמירת התו הסגול (צילום: עידו לאופמן - צוות תקשורת סניף חיפה)
שקד עם הרכז האחראי על שמירת התו הסגול (צילום: עידו לאופמן – צוות תקשורת סניף חיפה)

תנועה שמקבלת את כולם

המסלול שלנו שם דגש על קבלת האחר, אומרת שקד.
“כנפיים של קרמבו” זו תנועת נוער שמקבלת את כולם. לא אכפת לנו איפה הפעיל לומד, מה הרקע שלו, תמיד יש מקום אצלנו לכולם ותמיד הפעילים מוצאים את עצמם אצלנו.

התנועה נוגעת בלבבות של הרבה בני נוער, ונותנת מענה לבני נוער שחיפשו מסגרת אחר הצהריים, ושתנועות נוער אחרות פחות התאימו להם.
‘קרמבו’ נותן לבני נוער רבים מקום מפלט. בשל כך, הרבה בני נוער חוזרים אלינו כבוגרים בשנת שירות, בשירות לאומי, או כמוני, בתור רכזת בוגרת.

כנפיים של קרמבו

דואגים לחניכים גם בפגרה

גם כעת, בפגרה, אנחנו דואגים להגיע לביקורי בית בבתי החניכים ובמעונות השונים, כמובן ע”פ הנחיות משרד הבריאות. חשוב לנו שהחניכים ירגישו ש”קרמבו” עדיין כאן ושלא שכחנו מהם.

כרגע אנחנו מתכוננים לשנה הבאה ומקווים שנוכל להמשיך את הפעילויות בצורה פרונטלית. אנחנו מקווים שהכל יחזור להיות רגיל, אך כמובן מוכנים ומתכוננים לפעילויות בצורה של קפסולות ועל פי הנחיות משרד הבריאות שיהיו באותה עת.

פעילים בתנועה (צילום: עידו לאופמן - צוות תקשורת סניף חיפה)
פעילים בתנועה (צילום: עידו לאופמן – צוות תקשורת סניף חיפה)

המטרה: להגדיל את מספר החונכים כדי שחניכים נוספים יוכלו להצטרף

כרגע יש לנו רשימת המתנה של חניכים חדשים בעלי מוגבלויות, שרוצים להצטרף לתנועה. המטרה שלנו היא להגדיל את מספר החונכים, כדי שכל אחד ואחת מהילדים ברשימת ההמתנה יוכלו להצטרף אלינו. אנחנו חוששים לקראת שנה הבאה, מכיוון שלא תהיה לנו כנראה אפשרות להגיע לכיתות ולדבר עם הילדים, בשל הקורונה.

בנוסף לכך, בשל הקורונה, המימון שלנו בסכנה. אנחנו תנועה שנתמכת על ידי תרומות, ואנחנו מקווים שנהיה יציבים מבחינה כלכלית כמו בימים כתיקונם.

הילדים הללו מבודדים עוד לפני הקורונה

ההכנסות מתרומות התאדו כמעט לחלוטין, ונאלצו בתנועה שלנו, כמו במקומות רבים, לנקוט בפעולות קשות- פיטרו עובדים, הוציאו לחל”ת עובדים, קיצצו בהוצאות (שהן נמוכות מלכתחילה).

יחד עם זאת, הגברנו משמעותית את הפעילות שלנו, כי היום, יותר מתמיד, ילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם זקוקים לנו!

הילדים הללו מבודדים עוד לפני הקורונה, ואנחנו לא ניתן לקורונה לבודד אותם עוד יותר.
לכנפיים של קרמבו כ-7000 פעילים הפזורים ב- 76 סניפים ברחבי הארץ, אנחנו נעשה הכל ונמשיך להילחם על מנת שכל ילד בחברה הישראלית ירגיש שייך ומשמעותי.

להצטרפות לסניף חיפה: ענת- 058-606-0876

לתרומות: 8849* או בקישור המצורף

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי חסון אמר/ה

    ואכן תנועת נוער מובילה.נהדר,מעולה ומרשים.

  2. רפי חסון אמר/ה

    תנועת “כנפיים של קרמבו”.

הגיבו כאן לכתבה