כנפיים של קרמבו על סף סגירה: האם יימצא מימון ברגע האחרון? | ילדים בעלי צרכים מיוחדים בחיפה

לפני 6 שנים התחילה לפעול התנועה בחיפה ומאז מאות תלמידים בעלי צריכים מיוחדים ומתנדבים לוקחים חלק באופן קבוע בפעילות וטוענים שהתנועה שינתה את עולמם. ההודעה על הפסקת מימונה של התנועה תפסה את כולם בהפתעה וכעת אוספים חתימות לעצומה שאמורה למנוע את רוע הגזירה.

סכנת סגירת מרחפת מעל תנועת הנוער לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, “כנפיים של קרמבו”. הסניף החיפאי נפתח לפני כ-6 שנים ובמסגרתו מאות בני נוער מגיעים מדי יום שלישי לפעילות משותפת. התנועה מציגה דגם ייחודי שאין דומה לו וככזו זכתה למעמד מיוחד והיא מייעצת לאו”ם בנושא. כעת מופצת ברשתות החברתיות עצומה הקוראת לציבור לדרוש המשך מימון עבור התנועה על מנת שתוכל להמשיך בפעילותה הייחודית.

כנפיים של קרמבו

 

כנפיים של קרמבו – חשיבות העמותה להורים וילדיהם:

שרית, אימא לצעיר בן 18 בעל צרכים מיוחדים טוענת שהבן שלה מחכה כל השבוע ליום שלישי בשביל הפעילות של כנפיים של קרמבו:

“הסניף החיפאי הוקם לפני 6 שנים ומאז כל שבוע בימי שלישי הבן שלי משתתף בפעילות. אחיו התאום הוא כבר 3 שנים מתנדב והשנה הוא גם מדריך. ‘כנפיים של קרמבו’ הם מאוד משמעותיים עבור שניהם. הבן שלי לומד בבית ספר של חינוך מיוחד, וביום שלישי, יום הפעילות, הוא היום היחיד שבו הוא מרגיש רגיל. הוא מגיע מבית הספר, לובש את המדים ומחכה להסעה שתיקח אותו לתנועה, כמו הרבה ילדים אחרים. הוא מאוד אוהב את הפעילות, זה היום היחיד בשבוע שהוא נפגש עם חברים אחה”צ ולא נמצא בבית איתי ועם המטפלת. הם עושים פעילות ביחד, שרים שירים מורלים, הבן שלי חוזר מהפעילות הזו בעננים. אני לא יכולה לדמיין מה יקרה, אם לא יהיה מימון וזה ייסגר. הבן מחכה מדי שבוע למפגש של ‘כנפיים של קרמבו’ ומכיוון שלא מדבר אני אומרת לו כל יום איזה יום היום כשהוא מתעורר.”

לטענתה של שרית, כנפיים של קרמבו גם מאוד משמעותית עבור בנה השני, שמתנדב ומדריך בעמותה:

“קודם כל זה נותן לבן שלי הרבה ביטחון העובדה שהוא מדריך ופעיל. אבל יותר מכך, זו הזדמנות שלו לחוות קצת את החיים של אחיו ולראות שיש עוד הרבה ילדים עם צרכים מיוחדים, ואח שלו הוא לא היחיד בעולם. גם אנחנו ההורים משתפים פעולה. אני כבר 4 שנים חלק מקבוצה בשם ‘אימהות מובילות שינוי חיפה’. השבוע היינו בהדלקת נרות במתנ”ס רמות בגין עם הילדים ועם ראש המנהל החת”ר אילנה טרוק וחברת המועצה סיגל ציוני כמו כל שנה. יש אספות הורים, יש מסדר כנפיים עם חלוקת כנפיים ואנחנו שותפות פעילות ונרגשות לראות את הילדים שלנו שמחים ושותפים מלאים לפעילות כמו כולם. אני באמת לא יכולה להבין איך יכול להיות מצב שאין תקציב לתנועת נוער כזו, ולשאר תנועות הנוער יש תקציב. התנועה הזו ייחודית, והיא עושה הרבה טוב גם לילדים עם הצרכים המיוחדים וגם לילדים המתנדבים שנחשפים אליהם ומכירים אותם. לא סתם ‘כנפיים של קרמבו’ מייעצים לאו”ם, זו באמת תנועה שאין כמוה בעולם, ואני מסוגלת לתאר לעצמי שלא ימצאו לה מימון”.

יש לציין כי מדי שבוע מגיעים תלמידים מבתי ספר לחינוך מיוחד ומתנדבים לבית הספר בסמת החדש בנווה דוד שמשמש אכסניה לפעילות התנועה מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית. תלמידים ממספר בתי ספר שש שנתיים בעיר מגיעים על מנת להתנדב וכמה מהם טוענים שלפעמים לא ברור להם למי הפעילות משמעותית יותר, להם או לחניכים עם הצרכים המיוחדים:

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

“אני מחכה בבית הספר כמה שעות עד שהפעילות מתחילה”, אמרה השבוע תלמידת כיתה ח’, שפעילה בתנועה, “כולם נהנים מהפעילות, אבל אני מרגישה שבשבילי ובשביל החברות שלי זה משמעותי במיוחד כי אנחנו גם נהנות מהפעילות וגם מרגישות שאנחנו עושות משהו משמעותי שמשמח את החברים שלנו לקבוצה. אם באמת התנועה תיסגר, זו תהיה מכה קשה מאוד לכולנו”.

באתר הפייסבוק של עמותת “כנפיים של קרמבו” פורסם מיד לאחר ההודעה על הפסקת התקצוב של התנועה כי העמותה כנפיים של קרמבו פועלת בכל דרך על מנת להבטיח תקציב יציב, קבוע וארוך טווח מהמדינה, תקציב אשר יבטיח כי 6,500 ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים, ב 70 סניפים ברחבי הארץ , ימשיכו להשתתף בפעילות המכילה ומלאת האהבה המתקיימת מדי שבוע:

“תקציב שיאפשר גם את ההצטרפות לתנועה של יותר מ 3000 ילדים נוספים עם צרכים מיוחדים שנאלצים להמתין ברשימות ההמתנה (חלקם ממתינים כבר יותר משנתיים!) ואין להם שום פתרון אחר. . כידוע לכם, כנפיים של קרמבו היא תנועת נוער יוצאת דופן, שהוכרה על ידי האו”ם כיועץ מיוחד לנושא השילוב של ילדים ובני הנוער עם צרכים מיוחדים. הנהלת התנועה והועד המנהל עושים ככל יכולתם שגם מדינת ישראל תתמוך ותכיר ביחוד של התנועה ובתרומתה לאלפי המשפחות המכילות ילדים עם צרכים מיוחדים ותבטיח את התקציב הנדרש לקיום וצמיחת התנועה כדי להפיץ את רוח קרמבו – רוח השילוב, וההכלה בכל הארץ ובעולם”.

קישור לעצומה 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.