קידום הטכנולוגיה בחיפה | ביקור שר המדע והטכנולוגיה בחיפה

אתמול, 04/08/20, נערך ביקור של שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי, בעיר חיפה.

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי, מספר על הביקור בחיפה:

את הסיור התחלנו במפגש עם עימאד תלחמי, יו״ר קרן ההון סיכון takwin, ועם איציק פריד, מנכ״ל הקרן. בין עשרות הקרנות הפועלות כיום בישראל, בולטת takwin החיפאית בזכות המטרה ששמה לנגד עיניה: חיזוק החדשנות במגזר הערבי. הרב-גוניות שחרטה על דגלה יוצרת (ולא במקרה) חברות פורצות דרך, כמו חברת imagery, שהזמינה אותי היום לסיבוב ברכב האוטונומי, שמשתמש במערכות שפיתחה.

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי עם רכב אוטונומי, imagry (צילום: דוברות השר)
שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי עם רכב אוטונומי, imagry (צילום: דוברות השר)

משם המשכנו ל”פלוריסטם”, חברה מרשימה בעלת פוטנציאל גדול. זוהי החדשנות הישראלית במיטבה: פיתוח ביוטק ייחודי, שיכול להשפיע לטובה על חייהם של מליוני בני אדם ואף להציל חיים, לייצר מקומות עבודה למאות ואולי אלפי עובדים, ולהביא רווח מדעי וכלכלי משמעותי עבור מדינת ישראל.

ביקור שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי בחברת (צילום: דוברות השר)
ביקור שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי בחברת פלוריסטם (צילום: דוברות השר)

ביקרנו גם בטכניון, שם החזירו אותי לימי כסטודנט להנדסת חשמל והפתיעו אותי ב״מדליית בוגר הטכניון״. בפגישות עם נשיא הטכניון פרופסור אורי סיון, חתן פרס נובל הפרופסור אהרון צ’חנובר ואחרים, דיברנו על האתגרים שהמגיפה מציבה לאקדמיה, דנו במחקרי החלל המרתקים שהטכניון עורך וקיימנו סיור במעבדות מובילות מסוגן בעולם . משם המשכנו לביקור קצר בבניין המקורי של הטכניון, בו שוכן היום ה״מדעטק״, ממוזיאוני המדע המיוחדים במדינה.

את היום קינחנו במפגש עם תושבי העיר לשיחה על נושאי היום. זו ההזדמנות להודות לחבר מועצת העיר חיפה אביהו האן, שאירגן והוביל את הסיור וייצג את ראש העיר ד”ר עינת קליש-רותם, שנעדרה בגלל אבל משפחתי. תנחומינו לראש העיר ולמשפחתה.

אביהו האן

אביהו האן, יו”ר סיעת הירוקים בעיריית חיפה על הביקור:

היה חשוב לי מאוד להביא את שר המדע לעיר כמו חיפה, מפני שמנקודת מבטי מנוע הצמיחה המרכזי שיכול להוציא את העיר מהמציאות הקשה שהיא נמצאת בה זה חדשנות טכנולוגית. מנוע הצמיחה הטכנולוגית בעיר יכול לשנות את המגמה העגומה שהעיר נמצאת בה, של נטישת צעירים לערים אחרות. אנחנו מאבדים את מיטב המוחות הטובים, כאשר יש לנו פה יכולת לייצר סביבה ייחודית, חדשנית וטכנולוגית שתספק אלפי מקומות עבודה. אני פועל רבות למניעת הנטישה הזו.

ביקרנו גם בחברה שנקראת “פלוריסטם”, חברה מתקדמת ביותר בתחום הביוטק שמייצרת תאי גזע משליות. מדובר במוצר ייחודי בעולם, שפועל לשיקום רפואי לעולם הגיל השלישי. מדובר בחברה שהפוטנציאל שלה הוא אדיר. השר ואני התרשמנו מאוד מהחברה הזו, שנמצאת פה בלב העיר, ולא הרבה יודעים שהיא קיימת. בביקור במוזיאון ה”מדעטק” עלו הבעיות הקשות שיש ל”מדעטק”, בעיקר עקב הצמצום התקציבי שנגזר עליו מראש עיריית חיפה. ראש עיריית חיפה צמצמה מעל ל- 90 אחוזים מהתקציב שלו. נפגשנו עם מנכ”ל ה”מדעטק” וסיירנו במוזיאון המיוחד הזה. והשר כעת בוחן כל דרך אפשרית כדי לסייע למוזיאון בהיבט התקציבי.

בסוף הביקור נפגשנו עם פעילי כחול לבן בחיפה על פי הנחיות משרד הבריאות.
מנקודת מבטי הסיור היה מוצלח מאוד. השר, יזהר שי, מאוד אוהב את חיפה וחיפה מאוד חשובה לו. לדברי השר אתמול, הוא יפעל בתחומים כדי לסייע לחיפה לפתח פה סביבה חדשנית ומתפתחת.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. שמשון אמר/ה

    מצידי שר המדע יכול לבקר גם בגן החיות.את מי זה מעניין ולמה זה מועיל?

  2. שלמה גרוס אמר/ה

    כל הכבוד לביקור מה הצלחתם להשיג מהממשלה אני מניח שכלום שר המדע בעצמו לא בטוח שבעוד שבועיים הוא אכן ישאר שר אס לדעתי הכל לריק

הגיבו כאן לכתבה