אז איפה נמצא הכסף הגדול של תושבי העיר חיפה? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

ספרי ההיסטוריה מספרים על כך שחיפה שימשה בעברה הרחוק כחוף מבטחים לספינות פיראטים אשר הטילו את חיתתם על מימי הים התיכון. אם כן, הרי שלא קשה לדמיין את אותם פיראטים מחביאים את שללם במנהרות ובנקיקי הכרמל, בתקווה שביום מן הימים ישובו לקחתם. לצערנו נראה שכל תיבות האוצר העלומות הללו כבר נאספו לאורך הדורות. אך בעידן של חיפה המודרנית מסתבר שאם חופרים עמוק מספיק ניתן למצוא תיבות אוצר לא פחות מרשימות.

אז נתחיל בתיבת אוצר קטנה של קצת פחות מ-10 מיליון ₪ – תקציב התמיכות

לפני כמה ימים פורסמה הודעה על חלוקתו של תקציב עירוני מיוחד מאוד המכונה "תקציב התמיכות". תקציב התמיכות מאפשר להנהגת העיר להעביר כסף ציבורי לגופים שאינם עירוניים. מדובר אמנם בתקציב של פחות מ-10 מיליון ₪, אך עדיין בוננזה לא קטנה העשויה לשרת את העיר בדרכים רבות. במועצת העיר האחרונה התנהל דיון סוער למדיי על התקציב הזה. אני באמת ממליץ בחום לכל תושבי העיר לצפות בדיון המוקלט ולהתבייש ביחד איתי. המדיניות המשתקפת מהדיון על תקציב התמיכות איננה מדיניות בעלת ערך ציבורי כלשהו. על פניו נראה שמדובר במדיניות של חלוקת נדבה נטולת תעדוף ענייני. המדיניות הזו מייצגת נרטיב לפיו מי שעומד בקריטריונים יקבל, ותמיד טוב לעמוד כמה שיותר קרוב לצלחת…

פארק מתם - מבט מנאות פרס (צילום: נגה כרמי)
פארק מתם – מבט מנאות פרס (צילום: נגה כרמי)

תיבת אוצר בינונית – 100 מיליון ₪ מגב-ים

ראש העיר לא מעוניינת לפרסם בשלב זה את ההסכם עם חברת גב-ים ביחס לחברת הבת המשותפת מת"מ. אני מניח שיש סיבה טובה לחסיון הזה, אבל לעת עתה אתייחס רק למסגרת ההסכם. בהסכם נכללים למעשה שני הסכמים. הראשון מתייחס אל תשלום היטלי השבחה על סך 100 מיליון ₪ עבור בנייה שנעשתה ואשר תעשה בעתיד במת"מ. והסכום האחר מתייחס אל חידוש הסכם חלוקת הרווחים על סך 80 מיליון ₪ לשנה לאורך שלוש השנים הקרובות – בדיוק עד לסוף הקדנציה של ראש העיר הנוכחית…

חלוקת הרווחים הזו לא תיכנס לקופתה של העירייה אלא לקופתה של החברה הכלכלית לצורך מימוש פרויקטים עירוניים שונים. היטלי ההשבחה יממנו פיתוח תשתיות בעיר כולה. בסך הכל מדובר בבוננזה יוצאת מהכלל, וזאת על אף התחושה המקננת בלב רבים לפיה היטלי ההשבחה שיתקבלו נמוכים באופן קיצוני ממה שניתן היה לקבל. אבל כנראה שבתקופה כזו בה הקופה הציבורית ריקה לחלוטין צריך לקחת מה שנותנים ולברוח.

הסוד הכמוס ביותר – תיבת האוצר המכילה את תקציב מפעל הפיס

אין ספק שהנכס הגדול והסודי ביותר של הנהלת העיר הוא תקציב מפעל הפיס. מדובר בתקציב חמש-שנתי גדול למדיי הניתן לכל רשות מקומית על ידי מפעל הפיס עצמו. התקציב הזה אינו מופיע בספרי התקציב של העירייה והוא מתקבל ממפעל הפיס על פי תכנית ודרישה. על פי תשובה לשאילתא שהופנתה לראש העיר, נראה שמנהלת 2030 היא האמונה על הכנת תכנית החומש. בתשובתה מציינת ראש העיר שלאחר שתסתיים ההכנה של תכנית החומש היא תפורסם ברבים. אז כבר עברו כמעט שנתיים מהחומש הזה ועדיין אין תכנית.

טרם פורסם מידע לציבור האם הנהלת העיר הנוכחית עושה שימוש בתקציבי מפעל הפיס כבר עתה. לפיכך ראוי היה שמדיניות הזו תפורסם בהקדם האפשרי. הרי לאור ההתנהלות סביב תקציב התמיכות נראה שיש חשש די כבד לאופן ניצולו לכאורה של תקציב העתק של מפעל הפיס. התחושה הזו מתחזקת במיוחד לאור העובדה לפיה עשוי התקציב לשמש עבור קידום פרויקטים אשר יסתיימו כחמש דקות לפני הבחירות.

החיסיון המוטל על התקציבים, הפרויקטים ועל לוחות הזמנים מפתיע למדי – הרי זה הכסף שלנו, לא? 

לא כל הנוצץ זהב הוא

בתורת המספרים הגדולים של עיריית חיפה יש גם כמה "בוננזות שליליות":
גרעון מצטבר על סך 1.2 מיליארד ₪ (1,200,000,000 ₪)!! 175 מיליון ₪ עבור הנחות בארנונה המצביעות על ירידה ביכולתה של האוכלוסייה החיפאית לשלם את הארנונה במלואה. ועוד לא דיברנו על המשקל העצום של תקציב המשכורות מתוך כלל התקציב העירוני (48% מהתקציב הולך לשכר).

כששמים את כל האוצרות הללו אלה מול אלה מצטיירת תמונה מדאיגה למדי. וזה לא בגלל שלא ניתן לצאת מהברוך הזה עם עודף. הבעיה היא שלצורך כך נדרשת תכנית עבודה רב-שנתית מסודרת – ותכנית כזאת פשוט לא קיימת כרגע.

27 תגובות
 1. יעקב+פינגולד אמר/ה

  מקווה שיפורסמו את הנתונים ואז נדע את המצב האמיתי

 2. ק אמר/ה

  יריב ממליץ על פיטורי עובדי עיריה?

 3. רם אמר/ה

  במילים אחרות: צריך יכולת והבנה בניהול.

 4. ירון חנן אמר/ה

  "לייצר" הכנסות מגביית חלק קטן מהחובות של גופים שונים לעירייה ולתאגידיה, זו חוכמה מסוג אחד…אבל החוכמה הגדולה היא לייצר הכנסות אמיתיות מפרויקטים אמיתיים, בנייה לעסקים (ולא למגורים) השכרת נכסים עירוניים (ופחות ממכירתם), פיתוח מתחמי פנאי ותיירות, מו"פ ותעשייה נקייה וכו'. ראשי העיריית בחיפה לא הצטיינו אף פעם ביצירת הכנסות מהסוג השני ונראה שההנהגה הנוכחית היא הגרועה אי פעם בדור הנוכחי בתחום הכלכלי וכבר לא נותר להם מספיק זמן להשאיר לחיפה נכסים מניבים לטווח הארוך, אדרבא, הם די בוודאות ישאירו לעיר חורבן כלכלי שלא היה כמותו והלוואי שנזקיהם יסתכמו רק בתחום הכלכלי !!

 5. פרוויז אמר/ה

  כמה שאתה קפדן במספרים ודואג לכל פיפס קטן . מעניין איפה היית בכל השנים בכדי להאיר את עינינו . ואתה עוד כותב על הגירעון הגדול שיש לעיר חיפה . הסר דאגה מליבך , גם אם לא משתפים אותך בכלום הכסף שלך נמצא היום במקום הרבה יותר בטוח מלפני שנתיים .

 6. עושקים בע"מ אמר/ה

  כסף ציבורי פרנסה טובה, גם חוקי וגם אפשר לקחת עשרות אלפים כל חודש.

 7. דרור אמר/ה

  בקיצור, עוד ניסיון ניגוח פוליטי נגד ראש העיר, קליש-רותם.
  שינוי אורך זמן, בעיקר כשמנסים לתקן מדיניות שהיתה פה במשך הרבה שנים, בתקופת ראש העיר הקודם.

  לגיטימי לא להסכים עם הדברים, אבל כאשר כל צעד מעורר ביקורת שלילית, נוצר הרושם שיש פה אינטרס פוליטי ותו לא.

  1. שמואליק+גלבהרט אמר/ה

   ראשת העיר מתמודדת עם הביקורת, בשתי דרכים: התעלמות מוחלטת מצידה, והפעלת מעריציה המגדירים את הביקורת כניסיון ניגוח.

  2. ארז אמר/ה

   במקום להגיב עניינית לביקורת,
   ולהבין שהיא לא יודעת לנהל את העיר, מפנים את זה כאילו יש אינטרסים אישיים נגדה.
   פשוט אבסורד.
   הכי קל כשאין מה לכתוב כי הכל כל כך נכון.

 8. חנה+מורג אמר/ה

  עצוב. מידע עגום. מציאות עגומה.
  ומצג "בגדי המלך החדשים", של העירייה.
  אורווה ועוד אורווה לכאורה, כדי לטשטש היעדר שקיפות.

 9. אייל אמר/ה

  את הגרעון העצום שילש החבר שלך יהב תוך שתי קדנציות אבל את זה אתה לא תכתוב. לפתע הגרעון מטריד את אלו שהיו היועצים של מי שיצרו אותו והתפארו בשקר הקבוע של הגזבר ואקים על כך שהוענקה לחיפה תעודת מנהל תקין תוך גלגול הגרעון המתנפח בהלוואות נוספות חדשות שנרשמו כהכנסה לפי תעלולי רישום חשבונאי.
  אתה באמת חושב שתצליח לתפור לקליש בשנתיים שלה גם אשמה על הגרעון מעל מליארד ש' שנוצר בעשור שקדם לה?
  אה בוא נדבר על תקציב התמיכות שאצל יהב נוהל באפס שקיפות ובקריטריונים עלומים שיצרו עיוותים רבים. אמרת שתפית בשידור? אצל יהב לא הייתה שקיפות ולא היה שידור.
  דברת על גב ים ומת"ם? עוד תזכורת: מת"ם היה 100% בבעלות עירית חיפה. במקום להנפיק בבורסה לגייס כסף לפיתוח מבנים יו"ר החברה הכלכלית מר יונה יהב ב1998 מכר 50.1% ממת"ם לגב-ים עבור רבע מליון ש' שהעיריה התחייבה שיחזרו לפיתוח מת"ם! כך איבדה העיריה (החברה הכלכלית חיפה) את השליטה בגב ים וגם קופת העיר לא ראתה מהמכירה הזו שקל. וגם: גב ים שהייתה מחויבת להקים מלון עסקים ומרינה, שוחררה מהמחויבות הזו. בקיצור יהב מכר מחצית מת"ם עבור – אפס שקלים.
  על המחדל נכתב דו"ח חמור של האוצר שזו עיסקה גרועה עבור חיפה. אבל יהב כמובן המשיך לכהונות עגומות כלכלית כראש העיר. עד הסכסוך על היטלים עם גב ים לפני 3 שנים, שקליש הצליחה להביא לסיום והעיר תיראה כסף בקופה.
  שירות לציבור על מחדלי יהב, שעכשיו משמשים את לנגח את קליש שפותרת אותם אחד אחד.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום אייל,

   האמירות שלך מאוד חמורות ובעיקר מטעות. לצערי לא נתת אף בדל של הוכחה לדבריך אבל המחשב מציג הכל. לצערי אתה עושה שירות דוב הן לשלטון הקיים והן לשלטון הקודם. האם אתה באמת מאמין שההצדקות ההיסטוריות שלך מכשירות את ההתנהלות המזעזעת של השלטון הקיים? על איזו שקיפות אתה מדבר? לשדר את מועצת העיר זו שקיפות? אתה בטוח שאתה מסתכל על השידורים הללו?? יושבת ראש עיר שלא מוכנה לענות לעניין על שאילתות, שמסירה הצעות מסדר היום בטיעונים תלושים ושלא יודעת לעשות שיתוף ציבור בכלל – ואתה מרוצה מהמצב הזה?? אשריך…

   בקשר לגרעונות של יהב. אני לא יעצתי לו לאורך שנות כהונתו והיכרותי עם היועצים שלו דלה מאוד. מה שאני כן יודע היטב הוא שהוא הביא לעיר תקציבי עתק, אזור עדיפות לאומית א' למלונאות, הרחבת אזורי תעשייה ועוד ועוד ועוד. מה יש ברשימה של קליש? כלום! ומרוב כלום כבר נטלו כ-200 מליון שח בהלוואות בגלל ניהול בעייתי. זה מצב הרבה יותר רחוק מהניהול שהיה בתקופת יהב.

   עסקת מכירת מתם היא אחד המחדלים החמורים ביותר בהיסטוריה של העיר הזאת. לא פחות מטעות קולוסלית. האם זה מצדיק את מכירת החיסול לכאורה של היטלי ההשבחה לה אנו עדים בהסכם האחרון עם גב-ים? ממש לא. אני אמנם מבין שמצבה הכלכלי של העיר חמור מאוד, אבל מול המיליארדים שהעיר איבדה בפרויקטים של משרד התחבורה נראה שהמאה מליון האלה ישרתו בעיקר לבקרת נזקים ולא לצמיחה אמיתית. כך שקליש לא פותרת את המשברים של העיר. היא יוצרת אין-ספור כאלה ועל כולם תושבי העיר ישלמו. אני בטוח שעניין ההסכם עם גב-ים עוד יעבור גלגולים רבים ואנו נתוודע למהותו ולבעייתיות שלו. אולי אפילו נתפר כאן מחדל גב-ים 2. אבל אתה יודע מה, אני נותן את הקרדיט שמדובר במהלך גאוני שאני לא מבין. אבל אני גם לא מבין למה לעיר עדיין אין תקציב סופי מאושר, למה אין תכניות עבודה מאושרות ושקופות לציבור, למה יש מנהלת 2030 עם יועצים המרוויחים הון עתק, למה אין חזון לראש העיר ולמה ראש העיר מוציאה את כל האגרסיות שלה על העובדים בשעה שיכולות הניהול שלה לא קיימות.

   לאורך השנים האחרונות היו לא מעט נבחרי ציבור כושלים בהנהגת העיר חיפה, לא מעט סגנים שחיממו את הכיסא שלהם עם הרבה מאוד רעש וצלצולים ומעט מאוד עשייה. גם היו לא מעט מינויים הבעייתיים. אבל הפעם נראה שאנחנו בדרך לשיא שלילי חדש.

  2. אייל אמר/ה

   קודם כל יפה שאתה פותח את הדברים שהאמירות שלי מטעות, אבל אתה מסכים עם האמירה העיקרית שלי על עיסקת הביש במכירת מת"ם אצל יהב, ועל ניפוח הגרעון במהלך כהונותיו – אי אפשר לחלוק. גם לא על כך שהגרעון הזה לא נוצר בתקופת קליש (שנתיים) אלא פשוט נחשף על ידה, באקט מצוין של שקיפות כלפי הציבור, בדיוק אותם נתונים שיהב ניסה להסתיר. ולכן גם התנגד בתוקף, לא פעם ולא פעמיים, להצעות לשדר את דיוני המועצה. אני לא רוצה לספר לך מה עוד עשה יהב, כמו פרסום ספרי התקציב ודו"חות מבקר "רק" 2-3 שנים אחרי השנה לה נכתבו. לא סתם חיפה קיבלה ב-2017 את הציון הנמוך ביותר מכל הערים הגדולות בנוגע לשקיפות. ולא סתם עיריית חיפה תחת יהב התדרדרה במדד האיתנות הפיננסית ויעילות העיריות מהעשיריה הראשונה למקום 31 מתוך 34 עיריות ב-2017. בדוק אותי, אני מגובה בנתונים ויש לי את הדו"חות ואת קטעי העיתונות. האמירות אולי חמורות אבל לא מטעות אלא המציאות.
   לדעתך שידור ישיבות המועצה אינו סממן של שקיפות. בעיני כן. לדעתך פרסום לציבור על תיקון עיוותים קשים שהתגלו בתחום תקציבי התמיכות זה לא סממן של שקיפות. בעיני כן. לדעתך 340 מליון שקל שיגיעו לפיתוח העיר וסיום הקפאון בהיתרים במת"ם זה לא מהלך חיובי. בעיני כן.
   לשאלתך האם אני צופה בישיבות מועצת העיר, אני צופה בכולן. ראש העיר לא משתלחת באופוזיציה יותר מאשר יהב, שגם היה סוגר מקרופונים, גם עונה בלגלוג, ואפילו הוציא מהאולם, הזכרון קצר מאד. אגב, זה כשיהב בכלל היה טורח ובא לישיבות מועצת העיר, כי היה גם שיאן ארצי בטיולים על חשבוננו לחו"ל ופעמים רבות מדי בכלל נעדר מישיבות המוצעה. ולא רק מהן. יהב היה שיאן ההיעדרויות למשל מאגוד ערים לאיכות הסביבה, שהתעקש לעמוד בראשו. האגוד בקושי התכנס וכמעט התפרק עקב ריבוי ההעדרויות שלו. אבל אתה יודע, קל לשכוח את הבזיונות שהיו כאן רק לפני שנתיים.. אפילו שהיו גדולים מאד. כמו למשל, הדרך בה התנהלה אתו"ס. אתה מוזמן לקרוא את דו"ח מבקר המדינה. אז כשקליש מבקשת לעשות סדר באתו"ס, זה ניהול טוב או שהיא צריכה לעצום עיניים כמו קודמה? מה לגבי שיתוף הציבור שהתקיים כדי להפעיל את מועדון הגושלים בבת גלים, שיהב השאיר כשלד סגור בין 2015 ל-2018 אחרי טקסים ושלטי יח"צנות שפיזר בכל העיר במליוני שקלים? זה ניהול טוב או לא טוב של צוק?
   אגב בוא נזכיר שאתה לא שופט את ראש העיר הנוכחית בסיום הקדנציה, אלא לאחר 40% ממנה, ושזו בכלל הקדנציה הראשונה שלה. אם להיות אובייקטיבי, כי אני לא יועץ של אף אחד ורק צופה מהצד, אז קליש עושה הרבה מאד. בטוח גם טעתה בהרבה דברים שאני לא מסכים איתם. אבל כשבאים לתת ביקורת שלילית בלבד שוב ושוב, ועוד לא מתייחסים לכך שהגרעון העתק זה גרעון שהיא ירשה את כולו מיהב, כולל ניפוח סעיף המשכורות, כולל גלגול הלוואות עתק שוב ושוב.. התעלמת מזה לא באלגנטיות אלא בבוטות, וכאן המקום להעיר על כך. המחשב אכן מציג הכל, גם את מצג השווא שניסית ליצור בנוגע לאחריות על הגרעון.

  3. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   בניגוד לרושם שאתה מנסה ליצור, אין לי שום עניין להגן על יהב. אם תקרא היטב את הטור תראה שגם לא קשרתי את הגרעון העצום של העיר ליהב או לקליש. אם הייתה מכיר את ההיסטוריה של חיפה הייתה יודע שהגרעון העצום הזה נוצר לפני למעלה מ-40 שנה. אבל עזוב את העובדות. מי שקובר ממש כרגע את מועדון הגלישה של הקישון היא קליש עצמה. ומי שדוחה את פתיחת המרכז הימי בבת גלים בשנה וחצי כדי להעתיק שירותים מצד אחד של הבניין לצד השני זו קליש עצמה. ואתה באמת רוצה להשוות בין הכשלים בניהול אתו"ס לכשלים בניהול לשכת ראש העיר הנוכחית? תשאל את עצמך למה פתאום כמויות היח"צ של הלשכה הזו זינקו לשמיים?
   מבחינתי אין בעיה שנמשיך להתפלש בוויכוח הזה. בתחרות של "ראש העיר הגרוע בהיסטוריה של חיפה" יש רק מפסידים. אתה טוען שאני רק נותן ביקורת ורק שלילית? תן לי סיבה טובה לכתוב עליה טור חיובי ואני אחשוב על כך ברצינות. גם ברשימה האחרונה שלך לא הייתה סיבה אחת למסיבה – ההפך. אני חושב שהדבר החשוב ביותר עבורי הוא להזכיר לעצמי שוב ושוב שתושבי חיפה הם הריבון בעיר הזאת ומגיע להם דין וחשבון אמיתי על הנעשה. בתקופת כהונתו של יהב היו אחרים שעשו את העבודה בחשיפת העוולות של יהב. לא יצא מזה כלום. עתה אני מוצא צורך עז לשמור על ערונות ציבורית למה שנעשה/לא נעשה בעירייה. ומה שאני רואה ממש לא משמח ולא מעודד.
   יכול להיות שאתה צופה מהצד ועכשיו אתה יותר מבסוט מפעם. אני רואה מסלול צניחה מדאיג של ראש עיר שחולמת על שדה תעופה בין לאומי דמיוני בעוד היא מותירה את החיץ של הרכבת במקום, את התעשייה המזהמת במקום ונראה שכל העיר כולה די תקועה במקום. רוצה לדבר על מערכת היחסים שלה עם הממשלה לאורך השנה וחצי האחרונות ועל המחירים ששלמנו על זה או שזה יביך אותך להגיד שאיבדנו למעלה מ-5 מליארד ש"ח בפרויקטים עבור העיר. בטח תגיד שקליש הצילה אותנו מחברת יפה נוף המושחתת אבל זה כמובן קשקוש. עיר צריך לנהל ולא לסרס. מעולם לא היו משברים כאלו בין חיפה לבין הממשלה, מעולם לא היה משבר של שנה וחצי בין העובדים לבין ראש העיר ומעולם לא התעסקו בחזירי בר יותר מאשר בחינוך. העיר במקום לא טוב.
   ולסיכום, אני מפנה אותך אל הבטחות הבחירות של ראש העיר האהובה שלך, שד"א זלזלה בישיבות המועצה עוד בשבתה באופוזיציה של יהב כי היא פשוט לא טרחה להופיע לחלק גדול מהן. תנסה לראות באילו הבטחות היא עמדה? אני ארמוז לך שהתשובה היא בין 0 ל-1.
   בתחילת הקדנציה קליש ביקשה 100 ימים. אחר כך אמרו שצריך לפחות חצי שנה כדי להזיז משהו. אחרי שראו את החידלון אמרו שצריך שנה לפחות. ועכשיו גם ב-40% לא קרה כלום. רוצה להמשיך עוד? בשמחה, אבל לי נראה שיש שלב שבו צריך לפדות את אמון הציבור ולא להמשיך לזלזל בו.

  4. נעם אמר/ה

   צודק

 10. שאלה לאייל אמר/ה

  איזשהו קשר לצוק? הבקיאות הכמעט אובססיבית בפרטים, ההערצה העיוורת לקליש והשנאה היוקדת ליהב אצל שניכם דומים. מעורר תהיה. אם ההשוואה לנחשון בטעות יסודה עמך הסליחה.

  1. אייל אמר/ה

   אני ממש לא קשור לצוק או לקליש. הבקיאות בפרטים היא בכך שאני עוקב אחרי המצב הקטסטרופלי שיהב גרם בחיפה מעל עשור. ומי שמכיר אותי בדה מרקר קפה (שלצערי נסגר) יודע שאני גם ביקרתי את קליש אבל החד-צדדיות כאן היא פשוט כבר מוגזמת. הגרעון לא נוצר על ידיה וחלק גדול מהכשלים בניהול העיר למשל הבלאגן במערכת החינוך, הבלאגן בתוך אתו"ס מול אגף התרבות אלו דברים שהיא ירשה מיהב, שתסלחו לי כל מעריציו אבל אתם אלו שלוקים בזכרון ממש קצר כי אצלו היה אפס שקיפות וגזבר העיר התפאר שהעירייה מאוזנת ומה פתאום גרעון זה האופוזיציה ממציאה, לפתע התחלף ראש העיר ונמצא הגרעון הענק שהסתירו מהציבור. לא ממש לא מכיר את צוק בנתיים בהרבה מההחלטות והביצוע הוא דווקא חיובי, אני יודע שממש קשה לשמוע את זה אבל בודאי עדיף על חדוה אלמוג או אבוחצירה. רוב עיריית יהב עסקה בטיולים בעולם ופייק ניוז על משלחות סינים ואינדיאנים שמשקיעים בפארק מדעי החיים הצולע שאחרי 4 שנות שיווק בקושי איכלסו את הבניין הראשון בו. אגב יועצים תבדוק למה שכר יהב את חברו משה דבי, מדבי תקשורת, שוב ושוב ובאילו סכומים זה נעשה. עוד תבדוק איך יהב "אישר טלפונית" שכירת יועץ שיווק לשטחי האצטדיון כשרק החלה בנייתו – שטח הקניון שעד היום עומד ריק, אבל היועץ (חבר שלו כמובן) קיבל סכומי עתק כדי "לשווק". עוד תבדוק את מאות כתבות הפייק ניוז של יהב על 3000 חדרי מלון בבנייה, 17 מלונות בבנייה, גלגל ענק, פארק אתגרי סיני בואדי הגיבורים, שביל אופניים לעתלית, מרכז גולשים בבת גלים, קומפלקס בתי קולנוע ענק באצטדיון ועוד ועוד.. אני לא מגזים בערך 50-60 פייק ניוזים מוחלטים שאדון טרנו היה שותל עבורו כאילו מדובר באמת מוחלטת כולל הדמיות והבטחות. מה נעשה מכל אלו צא ובדוק, כלום ד'כלום. אתו"ס התנהל בגרעונות עתק בכל מה שניהל. מצטער לא מוכן לשכוח את זה במיוחד מול כל תגובות ההערצה העיוורת המוזרה לראש העיר הקודם, שאני מתקשה להבין במה הוא הצליח בדיוק? האם הגדיל את אוכלוסית חיפה בעשרות אחוזים כמו פ"ת או ראשל"צ? האם הביא לפה מאות חברות חדשות ויש תנופת בניית משרדים כמו במרכז? האם התיירות לחיפה הוכפלה ונבנו מאות חדרי מלון או שמספרם זהה למה שהיה לפני עשור? איפה פה ההצלחה של העירייה הקודמת אני שואל באמת. יפה לבוא לקליש אחרי שנתיים לדרוש קבלות, ואיפה הייתה דרישת הקבלות מראש עיר שכיהן 15 שנה, מה ההישגים הגדולים שלו? שלא נרכשו כבאיות בזמן ושכונות עלו באש? שעזבו 40 אלף צעירים במהלך הקדנציות שלו את חיפה ובמקום להגיע ב-2020 ל-330 אלף תושבים היא לא הגיעה אפילו ל-300?
   אשפוט את קליש בסוף הקדנציה שלה, כי היא ירשה אדמה חרוכה בלשון המעטה.

 11. תודה ליריב אמר/ה

  קראתי בעניין את הדברים שכתבת. כמו תמיד מצאתי בהם הרבה טעם. במציאות העירונית החיפאית הנוכחית קול כמו שלך חשוב מאוד שיישמע. עקבתי בעניין גם אחר השיח שקיימת עם המגיב אייל (או אולי צוק כפי שנרמז…?) הדברים שאתה כותב חשובים. חשוב להתריע על עוולות וכשלים המתרחשים במסדרונות העירייה ככלל, ובתוככי הלישכה בפרט, ונדמה שבשנה ותשעה חודשים האחרונים אלה הולכים ורבים. ציבור גדול, גם אם דומם, תומך בדעתך וכמוך מוטרד מהמגמות והתהליכים שמובילה ההנהגה החדשה בחיפה. התמד בכתיבתך. היא חשובה ומעצבת דיעה – של הציבור ובטוחני שגם של ההנהגה, גם אם היא לא מודה.

  1. אייל אמר/ה

   ראה תגובתי לקודם. אפשר לרמוז מה שרוצים, אני לא צוק ואם הייתי סגן ראש העיר סביר להניח שאפילו לא הייתי מניד עפעף לעבר הביקורת ההזויה שהוטחה כאן לגבי הגרעון והיטלי ההשבחה. המהלך לסיים מול גב-ים את העניין הוא חיובי, הסברתי ששורש המחדל במת"ם נובע מהחלטות בתקופת יהב בראשות החברה הכלכלית חיפה. לגבי נחשון צוק אני יכול לבקר את הסגנון שלו אבל אז אני נזכר שחדוה אלמוג הייתה בוטה הרבה יותר. בוא, אני רק אזכיר שבחסות צום וחג הקימו בשיטת חומה ומגדל מגדל אנטנות פיראטי מול רמת גולדה. זה בתור הדובדבן על קצפת הצפצוף-על-הציבור בקדנציה הקודמת.

 12. רפי חסון אמר/ה

  צודק ד"ר יריב.יישר כוח

 13. מורי מנור אמר/ה

  בטווח המידי יש לעודד תיירות פנים לחיפה
  אילת הגולן גליל וטבריה בתי המלון מלאים
  לא ראיתי פרסום לעידוד תיירות פנים לחיפה
  שלא לפספס את אוגוסט חודש החגים וחנוכה
  זה יניע העיר בטווח הקצר

  1. אייל אמר/ה

   אני דווקא ראיתי, ברשתות החברתיות. כל מי שמזמין לילה מקבל כניסה לאטרקציה (רכבל, גן חיות, מוזיאונים).
   הבעיה בחיפה שאין בה מלונות למשפחות (family club/resort) בחופים. לתל אביב יש 8,000 חדרי מלון בקו החוף לחיפה יש 300. בתי המלון ברכס נתפסים כיקרים ביחס לתמורה. ויקרים ביחס לנצרת וטבריה.

  2. מושיק אמר/ה

   קראתי את כולכם ולא נותרה ברירה..
   לסגורהאת העיריה ולהעביר את הניהול לטירת הכרמל.. שם עושים יותר ומדברים פחות.

 14. א.א.א.חיפה אמר/ה

  אולי שהעיריה תעשה משהו טוב לתושביה. מעל חצי שנה העערעהמחר מוציאה כספים. כי אין שיםוץ כבישים.אין גננות. אי קייטנותמשניתה מקיימת בעבר היום לא. אין תרבות , איפוא הכסף. עשתה משהו לפני שבוע למסעדות לא מוצלח היה. שמעתי שהיה לא מאורגן טוב. היה נסיון לא מוצלח. לסיום אשמח מאוד שקרית חיים תהפוך להיות עצמאים. אנחנו קריתצחיין החצר האחורית של חיפה כל המזבלה של העיריה אצלנו. זיהום אויר וחוף הים מזוהם

  1. מאיר אמר/ה

   כל הקריות חייבות להיות עיר אחת – עיר קריות אבל זה לא יקרה כי קשה להיפרד מכסאות בלשכות

 15. ד״ר בר מעיין אמר/ה

  מה שהכי מדאיג שהפיגורה ההזויה הזו ששמה קליש שאין לה אפילו קמצוץ של יכולת ניהולית אפילו לא בסיסית עם ״גאוני הדור ״שסובבים אותה תהיה פה ראשת עיר עוד 3שנים , אסור שזה יקרה ,אם אנחנו חפצי עיר נקיה ,בלי חזירים בלי פריצות ,עם כבישים ומדרכות בלי מהמורות ,חיי תרבות תוססים ,הרי יש צורך במעשה ולא רק בכתיבה בעיתון

 16. יעקב פינגולד אמר/ה

  התמורה מגב ים היא שערוריה שעוד תחפש ותבדק
  כל ההתנהלות הכלכלית היא גבולית מבחינה חוקית

לא ניתן להגיב