רק עכשיו נולדו • השרצה של עקרבים • וידאו

יעוד מלהיב: נקבת עקרב עם וולדות על גבה. צולם בכרכום. קרדיט : צליל לנדסמן מתנדב רשות הטבע והגנים

תקופת הרבייה בעיצומה • וידאו וכללי זהירות

חודשים אלה מהווים את תקופת הרביה של העקרבים בישראל, ואתם מוזמנים לחזות בפלא הטבע הזה פה בחי פה. זה הזמן גם להזכיר, כי יש להיזהר כשיוצאים לטבע ובכלל, לא להרים אבנים גדולות או סלעים, ולשים לב אם נתקלים בעקרב, או חלילה נעקצים, לנהוג נכון כדי להימנע מפגיעה ומסכנות מיותרות.
הנחיות התנהגות נכונה בהתקלות בעקרב, בתחתית הכתבה.

נקבת עקרב עם וולדות (צילום: צליל לנדסמן רט"ג)

חיזור עקרבי

תקופת הרבייה של העקרבים בישראל בעיצומה (מחודש מאי עד ספטמבר).
בתקופה זו, זכר העקרב יוצא בלילה לציד. צבתותיו פרושות לפניו, כך שיוכל לתפוס בהן את מזונו. תנועתו כוללת מסלול מעגלי סביב מקום משכנו.

במהלך סיורו זה, הוא עשוי להיתקל בנקבה. אם מתרחש מפגש כזה, הזכר יזדהה ע"י תנועות גוף מסוימות, או ע"י השמעת קול, תלוי בסוג העקרב. יש גם סוגים שנעים במעגלים סביב הנקבה. הנקבה מסמנת את היענותה לזכר ע"י כך שהיא עומדת קפואה ללא ניע. התנועה הקלה ביותר תפסיק את חיזורו של הזכר והוא יתרחק ממנה.

טיול משותף

אחר כך הזכר נוגע ברגליה ובצבתותיה של הנקבה. השלב הבא הוא טיול משותף שהם עורכים עד אשר הם מוצאים משטח אבן שאותו דואג הזכר לנקות.

הזכר פולט נרתיק זרע קטן מפתח המין שלו. נרתיק זה נצמד אל הסלע והזכר נע אחורה ומושך את הנקבה כך שפתח המין שלה ימוקם בדיוק מעליו.
הנקבה נועצת אותו והזרע משתחרר אל תוך גופה. ישנם מינים מסוימים בארץ בהם הזכר והנקבה אוחזים זה בזה בשלב זה ועומדים בתנוחה זו לאורך כל המהלך הזה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הצאצאים

הצאצאים הצעירים ממוקמים על גבה של האם, כפי שאפשר לראות בתיעוד הנ"ל. מיד לאחר ההשרצה, העוברים קורעים את הקרום העוברי שעוטף אותם ומטפסים על גב הנקבה.

יעוד מלהיב: נקבת עקרב עם וולדות על גבה. צולם בכרכום. (צילום צליל לנדסמן מתנדב רשות הטבע והגנים)
תיעוד מלהיב: נקבת עקרב עם וולדות על גבה (צילום: צליל לנדסמן מתנדב רשות הטבע והגנים)

איך תימנעו מעקיצת עקרב?

עקרבים בדר"כ ימצאו מחסה במקומות נסתרים, במחילות, מתחת לאבנים או לסלעים וכיו"ב נעליים סגורות יוכלו לעזור בהגנה מפני עקרבים, ו וחשוב לא להכניס את הידיים למקומות נסתרים בטבע או להפוך אבנים.
אם עשיתם עצירה בשטח, בידקו את הציוד האישי, נעליים שהסרתם, שקי שינה וכדומה. נערו אותם וודאו שלא נכנס לתוכם עקרב בעת העצירה. וכדומה. במידה שנתקלתם בעקרב, התרחקו ממנו, והרחיקו את הסובבים, כולל את חיותץ המחמד. אל תנסו להתקרב או ללכוד את העקרב.

התנהגות נכונה לאחר עקיצת עקרב

קודם כל, חשוב לשמור על רגיעה. יש לקבע את הגפה שנעקצה ולקררה. אין לשים חסם עורקים ואין לנסות להוציא את הארס.
יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים , כדי לקבל טיפול ולהיות במעקב רפואי.
הרופא/ה יקבע אם יש צורך במשככי כאבים או בטיפול תרופתי כלשהו.
רוב העקרבים אינם מסכני חיים, אך עקיצת עקרב עלולה לגרום לכאב רב.

תגובה
  1. אברהם סאלי אמר/ה

    אתמול השריצה עקרבוט 18 עקרבוטים

לא ניתן להגיב