להרוג חיפאי ולנוח? מחדל הטיפול בחזירי הבר כבר ממש לא מצחיק • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

ראש העיר, ד”ר עינת קליש-רותם, התייחסה באחת מישיבות המועצה (4.6.19) לנושא ביטול דוחות החנייה שחולקו בזמן המשחקים באצטדיון סמי עופר. במסגרת התייחסותה סיפרה על פגישה שהייתה לה עם בחור “שכעס עלי מאוד” והיא ענתה לו:
“איך אתה תרגיש אם חלילה ילד ייפצע או ייפגע מרכב נוסע בגלל שהוא היה צריך לרדת למדרכה בגלל שאתה חונה שם, אז הוא שתק, אמרתי לו אני לא יודעת איך אתה תרגיש אבל אני לא אישן בשקט בלילה”.

קנה המידה המורבידי של ראש העיר לקבלת החלטות אינו גוזר גזירה שווה בין ילד שנפגע מרכב לילד שנפגע מחזיר בר. מעניין מדוע הסרטונים המראים רכבים הבולמים בלימת חירום באמצע רחוב מוריה, או הידיעות על תושבים הנפגעים פיזית ונפשית מהחזירים אינם מדליקים שום נורה דומה אצל ראש העיר. איך ייתכן שלאור מצב זה היא עדיין ממשיכה לישון בשקט?

עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)

לרקוע ברגליים לא מבריח חזיר בר

אחד הדברים המרתקים שקרו בשבועות האחרונים הוא עדכון הטון של ראש העיר ביחס לחזירי הבר החיפאיים. בתחילת הדרך הצהירה ראש העיר בטון פייסני שיש להפריד את העיר מהחזירים ושאנחנו צריכים ללמוד לחיות עם הטבע. הוקמה סיירת חזירים חמושה במשרוקיות, הוצבו שלטים חמודים ברחבי העיר המבשרים על קרבתו של “חזיר בר חיפאי” ואפילו יצאו לדרך עם מחקר פורץ גבולות. אבל כאשר הלחץ הציבורי גדל והתחילו להופיע נפגעים בגוף ובנפש נראה שגם שונה הטון של הודעות ראש העיר בנושא.  ראש העיר החלה להקפיד לומר בקול תקיף ש”גם אני לא רוצה לראות את החזירים מסתובבים אצלנו בעיר, ברחובות ובחצרות הבתים. מקומם לא איתנו”.

ישנה טוב מאוד בלילה עד ש…

מתעוררת השאלה, מה גרם לשינוי הטון הציבורי? התשובה לכך פשוטה. ייתכן מאוד שמדיניות טיפוח חזירי הבר של עיריית חיפה מתחילה לאיים משפטית על הנהגת העיר חיפה. ככלות הכל, למדיניות טיפוח החזירים, המתבטאת באפס דילול, יש תג מחיר גבוה מאוד הן ברכוש והן בנזקי גוף ונפש. לדעתי מה שקרה הוא שהלחץ המשפטי הזה דרש עמדה יותר חד משמעית של העירייה כנגד תופעת החזירים, אחרת היא תצטרך לשלם את המחיר. אבל אני יכול להרגיע את התובעים הפוטנציאליים. המדיניות לא השתנתה, רק טון השיח של ראש העיר המלווה אותה השתנה.

חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)
חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)

תחזיקו אותי או שאני לא עושה כלום!

באחת מישיבות מועצת העיר האחרונות הצהירה ראש העיר שהחיפאי שיביא פתרון אמיתי לבעיית חזירי הבר בחיפה יהיה יקיר העיר חיפה. אז הנה כבוד ראש העיר הצעתי:

לפעול נגד החזירים ולא נגד התושבים!

לשבת בידיים שלובות ולהגיד שהטיפול בחזירים אינו בידי העירייה זאת הרי שטות. הדילול המבוקר הוא בהחלט פתרון לגיטימי ובהישג יד – ואת יודעת את זה. גם האמירות שנשמעו במועצת העיר לפיהן הדילול מגביר את הריבוי של החזירים נשמעות די אבסורדיות. הרי זה הכל שאלה של כמות הדילול. ובכלל, אם באוסטרליה זה עובד נגד הקנגורו, אז אין סיבה שזה לא יצליח בחיפה.

מי אמר דילול?!

כל עוד אין מדיניות שקופה וברורה של העירייה לניהול אוכלוסיית החזירים, הרי שכל תכנית שאינה כוללת דילול, נועדה לכישלון. אמנם התחילו לבצבץ שמועות שיש כוונות עירוניות לביצוע הדילול, אך עדיין לא הצליחו למצוא את הדרך לדלל את החזירים בלי שאף אחד ידע. הדילול אינו פתרון מועדף על הנהגת העיר וגם לא על ידי אף אחד אחר, אבל ראש עיר שעושה יותר אירועים עבור מאכילי חתולים מאשר בעניין החינוך בעיר אינה יכולה פתאום לאשר שימוש באש חיה כנגד חזירים.  זאת הסיבה שהתחלנו לשמוע נימוקים מופרכים לחלוטין כנגד מדיניות הדילול. למשל: “מישהו מבטיח שדווקא החזיר “שידולל” הוא זה שבעתיד יהפוך למסוכן ויתקוף אדם?”. אבל הנימוק הכי הזוי של ראש העיר הוא שבזמן הדילול עשוי להיווצר מצב בו חזיר רק יפצע מהדילול ולא ימות. לטיעון כל כך טפל אין לי תשובה חכמה פרט להצבתו מול תמונה של ילד או מבוגר שנפצע מפגיעה של חזיר בר.

וידאו – חזירים סועדים אוכל שהשאירו מאכילי חתולים ברחוב אדמונד פלג (צילום: ירון כרמי)

הפסיקו לצחוק עלינו – התחילו לרחם

חיפה הפכה לבדיחה, וזה די מוזר. הרי גם בערים אחרות יש בעיה דומה של חזירי בר, גם בירושלים ואפילו בראשון לציון. אבל משום מה עשו מערכון בארץ נהדרת רק על חיפה. אתם יודעים למה? כי אין פה שום דבר אחר אמיתי לספר עליו, אולי פרט לארובה הקורסת בבז”ן. גם אנשים איתם אני מדבר כבר לא צוחקים על החיפאים והחזירים, הם פשוט מרחמים עלינו.

ובינתיים מופיעות עלינו עוד ועוד כתבות מגחכות בכל ערוץ חדשות ישראלי. אז אם כולם אומרים שאנחנו שיכורים אז אולי זה נכון?

וידאו – קריסת הארובה בבתי הזיקוק (צילום: בתי הזיקוק – מצלמת אבטחה)

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. חנה+מורג אמר/ה

  מה שהשתנה הוא, שהתקשורת הארצית נכנסה לתמונה ובכל מדינת ישראל שטופת תקשורת קורונה, התפנו לתקשר את המחדל החיפאים “מחדל החזירים”. כבר לא תקשורת מקומית עויינת, כבר תקשורת ארצית משקפת מציאות. הכביסה החיפאית יצאה למכבסה ארצית.

 2. טשה אמר/ה

  איך אתם תמיד נשמעים דרמטיים, “פגיעות בגוף ובנפש”…. ממש. ילד אחד נשרט ביד כי ניסה להאכיל חזיר, טוסטוס אחד בלם וכמה עציצים שניזוקו בגינות.
  הדבר אינו בר השוואה בכלל אל מול העבריינים שמחנים את הרכבים בכל מקום העולה על הדעת רק לא ללכת 10 מטרים נוספים….

 3. עופר אמר/ה

  הכי פשוט להקים מתחם גדל ומגודר ביער בכרמל ולהעביר אותם לשם.

 4. שמשון אמר/ה

  מרוב שאנשים מסוימים ממגזר מאוד מסוים(חילונים)יפי נפש,ובעיקר רוסים,אוהבי החזירים,מתנגדים לכל סריטה שיקבל חזיר,אז זה המצב.תתחילו לירות ולחסל את כל החזירים!!!תעשו סגר של יום אחד,קחו עשרה פקחים עם רובה צייד וקדימה!!! לא דילול ולא שילשול.פשוט!!!תחסלו את כולם!!!ואז….נפתרה הבעיה.אתם יודעים מה הבעיה??? שאין בעיה!!!!אף אחד לא רוצה באמת לפתור את הבעיה שלא קיימת.אחרת חיפה לא תהיה בכותרות.

 5. גוליית אמר/ה

  אנחנו לקחנו לחזירים את המקום שחיו בו,אני לא שמעתי על חזיר שתקף אדם,על אדם שתקף אדם שמעתי מדי פעם,החוצפה של שגיא היא להאשים את עינת קליש בכל דבר ,צריך למצוא לחזירים מקום כמו שכתב עופר ולא איך להרוג אותם .
  חוצפה !!!!

 6. ביבי אמר/ה

  ככה זה אשכנזים,אוהבים חיות וערבושים יותר מהילדים שלהם,כבר נאמר עליהם מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים!
  ויש אלפי דוגמאות,אז שיתפוצצו עם החזירים שלהם המתבוללים בני השטן האלו כי הם בחרו במתבוללת הראשית קליש

 7. ביבי אמר/ה

  שהילדים יפי הנפש,הנאורים והנוצרים שלך יסתובבו לצד חזיר בר ברחובות הכרמל,לא שלי,אני יורה בכל חזיר שמתקרב אליי

 8. ביבי אמר/ה

  פולנים התכוונת

 9. רן רותם אמר/ה

  הדרך הנכונה להגבלת אוכלוסיות של בעלי חיים היא קיומם של אויבים טבעיים. חיסול של חזירים עי ציידים יוביל לפריחה של אוכלוסיה מתחרה כמו נניח חולדות. לכן יש לשמור על שווי משקל ביולוגי ולהשאיר לבעלי החיים מרחב מחיה סביר.

 10. חנה אמר/ה

  למה לא עושים תביעה קולקטיבית
  למה לא מפסיקים כולם לדלם ארנונה או להפקיד את הארנונה אצל ע.ד. למה אנחנו צריכים לסבול בלי ששום דבר לא נעשה!!! אני גרה בכרמל החזירים הרסו לנו מדרגות קירות אבן ולי אידית מארכת השקייה.מי הולך לפצות אותי,מי יתקן את הקירות והמדרגות???

 11. נימר הקבלן אמר/ה

  הכתבות נגד קליש כלכך לא אמינות.
  תכתבו משהו משכנע יותר ואם אפשר גם לנסח את זה באופן פחות שקוף. “החזיר שתקף את הילד!!! באכזריות”…ממשלא אמין וממש לא מפחיד

 12. חנה אמר/ה

  למה לא עושים תביעה קולקטיבית
  למה לא מפסיקים כולם לדלם ארנונה או להפקיד את הארנונה אצל ע.ד. למה אנחנו צריכים לסבול בלי ששום דבר לא נעשה!!! אני גרה בכרמל החזירים הרסו לנו מדרגות קירות אבן ולי אידית מארכת השקייה.מי הולך לפצות אותי,מי יתקן את הקירות והמדרגות???
  איאפשר לשלוח תגובה? אומרים שהתגובנ קיימת היא לא.פעם ראשונה שאני מגיבה כאן

 13. חנה אמר/ה

  אני לא יודעת איך נרשמים ואני ממש לא מבינה למה לא ניתן לפרסם תגובה לגיטימית .אני פרסמתי בפסבוק.
  אני 30 שנה בחיפה וסו פעם ראשונה שאני מביעה את דעתי.נמאס לנו!!!

 14. חנה אמר/ה

  אני לא יודעת איך נרשמים ואני ממש לא מבינה למה לא ניתן לפרסם תגובה לגיטימית .אני פרסמתי בפסבוק.
  אני 30 שנה בחיפה וסו פעם ראשונה שאני מביעה את דעתי.נמאס לנו!!!

 15. אלכס אמר/ה

  מה קשר לרוסים?? אנחנו בעד לחסל חיות האלה..חזירים מספיק חכמים שאם נהרוג כמה ..לא יתקרבו לעיר..
  בתקופה יונה היה מצב יותר טוב.
  במקום להאשים ראש העיר אתה מאשים רוסים?

 16. יקי אמר/ה

  לגבי החזירים לא לדלל לחסל לחלוטין כל חזיר שמגיע לשטח עירוני לחסל .לתת זיכיון לחברות שסוחרות בבשר חזיר ולצוד את כל כולם אף חזיר לא להשאיר בשטח הפתוח רק בגן חיות .לקטול את כל מי שבשטחים פתוחים לאלתר .

 17. נורית אמר/ה

  אלקס, אל תתייחס אלו…הוא אידיוט..

 18. רחל+להב אמר/ה

  הגיע הזמן להעביר את כל החזירים לחי בר סגור, ויפה שעה אחת קודם. להרדים אותם עם חיצים ולהעביר אותם לחי בר.

 19. רחל+להב אמר/ה

  הגיע הזמן להעביר את כל החזירים לחי בר סגור, ויפה שעה אחת קודם. להרדים אותם עם חיצים ולהעביר אותם לחי בר.
  ממש , ממש לא ולא!
  יש להרדים ולהעביר אותם לשמורה.

 20. שמשון אמר/ה

  אני רואה שרוב התגובות כאן הם בצד שלי,כלומר לחסל את החזירים.אז מה הבעיה?תתחילו ליישם זאת.לא חסר דרכים.אל תחכו לרגע שחזיר יוריד יד לתינוק בעגלה או יתקוף קשיש שירד לזרוק זבל.אל תהיו יפי נפש.תתחילו לחסל.תתארגנו בקבוצת ווצאפ וצאו לדרך.החיים בלי החזירים יהיו טובים יותר.דרך אגב,לכל המתנגדים לחיסול החזירים,אל תדאגו,ישארו עוד אלפי חזירים על 2 ):

 21. עופר אמר/ה

  נכון הכי פשוט לגדר להם את שטח המחיה ויאכילו אותם מה הבעיה

 22. עופר אמר/ה

  לך תסביר את זה לאנשים לא מבינים שיש חיות שחיבות להיות בשביל האיזון

 23. שלומית אמר/ה

  לטייל עם הכלב בערב זו חוויה מפחידה מאוד. החזירים תוקפים כלבים. אשמח לרעיונות כיצד להתגונן מהם.
  כנ”ל לגבי צעידה לבד בשכונה. כבר אי אפשר ללכת בשעות הערב, הם לא מפחדים ונוחרים עליך מתוך גינות, מפחיד מידי. בעצם אנחנו במעין עוצר חזירים מידי לילה.
  שלא לדבר על הפחים הירוקים שהחזיריםצלמדו כיצד לפתוח אותם ולשלוף שקיות זבלו לפזרן סביב, אשפה מתפזרת על המדרכות וזה גועל נפש.

 24. לימבו אמר/ה

  בעינין הגדרות.
  חזיר שמרגיש שהוא לכוד,
  עלול להיות מאד לא נחמד.

 25. עדי ייגר אמר/ה

  ד”ר יריב שגיא.אשמח לדעת כמה אנשים נפגעו מחזיר בר בעשור האחרון, וגם באיזה אופן ומה החומרה. קודם תביא נתונים.
  מעניין על מה אתה מסתמך (חוץ מהרצון ללכלך על קליש). הבעטה שתושבי העיר מייצרים היא מגוכחת. הסיבה היחידה שאנשים “נפגעו” מחזירי בר כי ראו חזיר, החלו לרוץ ונפלו. זהו! אף חזיר בר לא תקף. הנזק היחדי הוא פסיכולוגי, כי אנשים כמוך לא מפסיקים להפיץ שטויות.. אתם אלו שמייצרים בהלה אמיתית בקרב הציבור.
  אתה יודע מי כן תוקף? אנסים, פדופילים, גברים, אנשים שיכורים.
  רוצה פתרונות? שאנשים יפסיק להשאיר אוכל לחתולים ללא השגחה, יסגרו פחים, גדרות של גינות. ואפשרי להציע גם מעברי בקר בכניסה לוואדיות. דילול חזירי בר לא עובד!
  אם אתה מתיימר לכתוב כתבה, המינימום הוא שתעשה שיעורי בית לפני.
  טוב, אבל זה חי פה, אז אין צורך. צודק.

 26. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום עדי ייגר,
  קם בחיפה פורום שעוסק בהחזרת החזירים לטבע. אתה מוזמן להיות חלק מהמאמץ ולקבל את כל המידע והעובדות שאת מקפיד לבטל מבלי לדעת. תוכל לקבל מידע על נפגעים (ויש לא מעט כאלה), מידע על נזקים (וזה כבר נספר במיליונים) ומידע על אפקטיביות הדילול (אין מחלוקת שזה צירך להיות חלק מסל הפתרונות). נראה לי שזה מספיק שיעורי בית בשבילך להפעם.

 27. חיפאי אמר/ה

  תגידו, מה קרה בדיוק שחזירי הבר הפכו לנושא החם? אני גר בחיפה 30 שנה וחזירי הבר תמיד היו פה, ולאף אחד לא היה אכפת.

  מה גם שבכל השנים האלה לא הייתה אפילו תקיפה אחת. המקרה הראשון הוא הסיפור עם הילד ש_חזיר נשך אותו ביד_. כל מי שיודע משהו על חזירי הבר יודע שהם לא תוקפים בנשיכה וככל הנראה הילד ניסה להאכיל אותו מהיד.

  עכשיו, ברור שמיקומם של חזירי הבר לא בעיר אבל כל הכתבות מנפחות את הבעיה מעבר לכל פרופורציה סבירה. לי יש בעיה הרבה יותר גדולה עם חזירים על שתי רגליים שזורקים זבל לחוץ לפחים. ואם כבר, אם רוצים שחזירי בר לא ישוטטו ברחובות, כדאי מאוד להשקיע בניקיון, פחים מוסתרים ומיחזור.

 28. חיפאי אמר/ה

  אני מטייל עם הכלב כל יום ואנחנו פוגשים חזירים אחת לשבועיים בערך. הכלב מתלהב, נובח כמו משוגע ורוצה לרוץ אחרי החזיר; החזירים לא מתיחסים אליו בכלל (יש לי כלב גדול). אחרי דקה או שתיים, כל אחד ממשיך בדרכו שלו.
  אני בשיא הרצינות לא מבין מה מפחיד בזה.

  ברור שחזירי בר לא אמורים להיות בעיר. אבל חלאס עם הפאניקה הפתאומית, ובתור רעיון אני מציע לא לזרוק את הזבל ברחוב, לנקות יותר טוב, למחזר ולהתקין פחים שנסגרים אוטומטית.

 29. שמואל שטיינר אמר/ה

  מדוע לא מגישים תובענה ייצוגית נגד העיריה ונגד ראש העירה באופן אישי?

הגיבו כאן לכתבה