מה עוד צריך לקרות כדי שהפגיעה בחיפאים תיפסק?

עצרת מחאה התקיימה בחיפה ביום ה’, 25/6/20 – איך ייתכן שהממשלה ממשיכה לאפשר פגיעה בחיפאים?

מאות מפגינים מחו ביום חמישי 25/6/20, על אוזלת היד המתמשכת של הממשלה ועל הפגיעה החמורה בהם ובבריאותם.

“הפסיקו למרוח אותנו!”

לקראת הדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת שמתקיים היום, שני 29/6/20 , ובעקבות קריסת הלבניה והרשעת בכירי בז”ן בעבירות רשלנות ופזיזות, הפגינו בחמישי האחרון מאות תושבי חיפה וארגוני הסביבה בקריאה לממשלה להפסיק “למרוח” את התושבים, לעצור את הפגיעה בהם ובבריאותם, ולקבל באופן מיידי את החלטת הממשלה להבראת חיפה, הכוללת את פינוי המפעלים המזהמים מהמפרץ וקידום תוכנית ‘מפרץ החדשנות’.

בדברים חריפים וברורים ששיגרה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל לעצרת אמרה השרה:

המשרד להגנת הסיבה בראשותי יעשה הכל על מנת לקדם את הבראת מפרץ חיפה ולסלק את התעשייה המזהמת. כולם מבינים שכל התעשייה הפטרוכימית עבר זמנה, וצריך לעבור לאנרגיות מתחדשות. אני קוראת לכל המפעלים ליזום מעצמם את היציאה מהעיר ולהשאיר את תושבי ותושבות חיפה עם הזכות המוקנית להם לאוויר נקי.
הפגנה (צילום: מגמה ירוקה)

קוראים לממשלה להתעורר

במהלך העצרת מחו התושבים על אוזלת היד המתמשכת של ממשלות ישראל בטיפול במפרץ חיפה ובמפעלים המזהמים, ותהו מה עוד צריך לקרות כדי שהממשלה תתעורר סוף סוף, תסגור את בז”ן ותקים את מפרץ החדשנות.

התושבים וארגוני הסביבה דורשים שתתקבל החלטת ממשלה מיידית לסגירת התעשייה המזהמת עד 2025, בלימת כל התכניות המאיימות לקבע את התעשייה המזהמת במפרץ חיפה, קידום תכנית מפרץ החדשנות של רשות מקרקעי ישראל להבראת האזור וקידום פתרונות של אנרגיות מתחדשות לעתיד משק האנרגיה בישראל.

אחד הנאומים המרגשים היה זה שנשאה ד”ר אפרת וולפוביץ, רופאה ומנהלת מחלקה במרכז הרפואי בני ציון, אשר חלתה בסרטן:

בבקרים בדרכי לעבודה נשמתי את הריחות הלא נעימים של המפרץ, סגרתי חלונות באופן אוטומטי כשאדיי הרעל אפפו את ביתי. עד שלפני כ-5 שנים חליתי בלוקמיה חריפה. זיהום אוויר תעשייתי מוזכר בבירור בכל ספרי הרפואה כאחד הגורמים למחלה. הייתי מאושפזת בבית החולים במצב קשה, אבל בזכות המטפלים ובזכות משפחתי הצלחתי להתגבר, לעבור השתלת מח עצם, להבריא ולחזור לטפל בחולים, חלקם גם סובלים בעצמם מלוקמיה.

וולפוביץ קראה לקהילת הרופאים, למשרד הבריאות, לשר יולי אדלשטיין ולמנכ”ל פרופ’ חזי לוי, לתמוך בפומבי במאבק להבראת מפרץ חיפה ולפעול לקידום החלטת ממשלה בנושא.

לאורך הערב הבהירו המוחים כי “זיהום האוויר הוא כל כך ברור, פוגע בתושבים ובכל המדינה, ואף תורם ליצירתו של משבר האקלים החמור שאנו נמצאים בו”. המשתתפים עטו מסכות מחאה עליהן מופיעות “הלבניה וחצי” שנותרו לאחר קריסת הלבניה עם סימון איקס ברור על בז”ן.

הארגונים שהפגינו ושותפים במאבק: מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור, קהילת ‘מנקים את מפרץ חיפה’, המרד בהכחדה, צלול, פורום ישובי זבולון להבראת מפרץ חיפה ואזרחים למען הסביבה וחיים וסביבה.

הפגנה (צילום: מגמה ירוקה)

ישי וולפוביץ’ ממובילי המאבק להבראת מפרץ חיפה בארגון מגמה ירוקה וממארגני העצרת:

אנחנו ניצבים בצומת היסטורי בנוגע לעתידו של האזור. עכשיו זה הזמן של כולנו להיערך למערכה הקריטית החשובה מכל ולדרוש יחד מן הממשלה לקחת אחריות ולקבל את ההחלטה הנכונה על סגירת התעשייה המזהמת בהקדם ולקידום התכניות לשיקום ולפיתוח האזור. למען הביטחון, הבריאות והעתיד של כולנו.
הפגנה (צילום: מגמה ירוקה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
  1. שמשון אמר/ה

    רק טיל מדויק מנסראאלהההה יעשה פה סדר.שום דבר אחר לא יועיל.

  2. דין+דין אמר/ה

    מי יותר דומיננטי עופר או משרד ההגנה על הסביבה? ימים יגידו.

  3. רפי חסון אמר/ה

    נקווה לטוב בעזרת השם.אמן