תינוק בן 3 שבועות מחיפה נדבק בהרפס במהלך ברית המילה • מאושפז במצב קשה

תינוק בן 3 שבועות מאושפז במצב קשה לאחר שנדבק מנגיף ההרפס ממוהל

תינוק בן שלושה שבועות מאושפז במצב קשה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה בשל זיהום באזור ברית המילה שהתפשט לזיהום במוח עם פרכוסים. בדיקות המעבדה מצאו שהוא נדבק בנגיף ההרפס מסוג 1 בסבירות גבוהה מהמוהל שביצע בו שאיבת דם בשלב המציצה מהפין.

זיהום לאחר הברית

התינוק הובהל לבית החולים בני ציון על ידי ההורים מייד לאחר שהם הבחינו בזיהום מאוד מפושט באזור איבר המין, לאחר הברית. הורי התינוק ציינו שהמוהל השתמש באקט המציצה שבו נשאב דם מאזור הברית – דבר שמעלה את האפשרות שההדבקה בהרפס קרתה מהמוהל.

נגיף ההרפס בנוזל עמוד השדרה ובמוח

במהלך האשפוז במחלקת הילדים התגלה נגיף ההרפס בנוזל חוט השדרה, במוח וגם מהנגעים שהיו על העור. התינוק פרכס בבית החולים בשלושה ימים הראשונים לאשפוזו למרות הטיפול כנגד הפרכוסים וכנגד הנגיף.

פרופ' יצחק סרוגו (צילום: עצמי)

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' יצחק סרוגו:

התינוק אושפז במצב קשה, עם תמונה של דלקת של המוח מלווה בפרכוסים ממושכים ובזיהום קשה בעור שהתחיל מאזור המפשעה במקום שבו בוצעה ברית המילה. הטיפול האנטי ויראלי שהוא קיבל מטרתו להשמיד את הנגיף במוח ועל מנת למנוע התלקחות של המחלה במערכת העצבים – התינוק יאלץ לקבל טיפול זה במשך חצי שנה.

עדויות על זיהום בהרפס מפושט בילוד עם התפשטות למוח והקשר שלו לאקט המציצה בגלל ברית מילה מתוארים כבר מזה 200 שנה. נגיף ההרפס יכול לגרום אחרי ברית לזיהום בעור, שיכול להתפשט למוח ולגרום לדלקת קשה במוח ואף למוות. נגיף ההרפס בילוד יכול גם להגרם בזמן המעבר בתעלת הלידה. אולם מבוגר שמפריש את הנגיף באזור השפתיים יכול גם לגרום להדבקה.

מהמרכז הרפואי בני ציון נמסר:

אופי הפיזור בתינוק וההתחלה שלו באזור המפשעה והמשך פיזור הנגעים מרמזים על הדבקה במהלך הברית בשלב אקט המציצה כשיש מגע בין הפה של המוהל לדמו של התינוק. ניתן לעקוף את השלב הזה על ידי ביצוע ברית מילה כשבמקום שלב המציצה ישנה שאיבה לא ישירה על ידי שפורפרת, שבאמצעותה נמנע המגע הזה בהתאם להמלצה של איגוד רופאי הילדים ומשרד הבריאות.

אריאל מואב, מנהל המחלקה למדיניות ציבורית ב'עתים' מסר לחי פה:

"במשך שנים קהילות יהודיות יצרו מנגנונים של פיקוח על העיסוק בברית המילה בכדי להגן על קיום מצווה חשובה זו, וכך צריך לעשות גם כיום כדי שלא ישנו מקרים מצערים כאלו. המצב הנוכחי אינו נותן מענה לכל הבעיות שעלולות לצוץ בהליך מורכב זה, ואנו מקווים כי מקרה זה יהיה סימן אזהרה נוסף אצל הגופים האחראים על הנושא, והם יפעלו לאלתר להסדרת תחום הביטוחים המקצועיים שתביא לפיקוח על ההיבטים הרפואיים של עבודת המוהלים, על מנת לספק להורים ולתינוקות הרכים רשת ביטחון, שיוכלו לקיים את המצווה בראש שקט".

11 תגובות
 1. יורם אמר/ה

  הבורות והנבערות של מוהל.
  להתקדם למאה הנוכחית, מוהל.

 2. שרה מ אמר/ה

  לכן מומלץ לבצע ברית עם רופא כירורג. הכי בטוח והכי אמין

 3. ד''ר אמר/ה

  אם עושים בעזרת שפופרת אין שום סיכון
  וזה בסדר לפי ההלכה
  לא חבל?

 4. איה בגדדי אמר/ה

  זה מוהל פודפיל ילדים מזה למצוץ לתינוק איכסססס

 5. א.א.א.חיפה אמר/ה

  מה זה מציצה של דם. השתגעו. אף פעם לא שמעתי. תרבות פרימטיבית עשיתי לבניי ברית השתגעו.מאיפוא זה.

 6. סבתא אמר/ה

  מזמן אסרו על מציצת הדם.פרסמו את שמו על מנת להיזהר

 7. דב לוגסי אמר/ה

  מקרה מצער מאוד. מאחל רפואה שלימה לתינוק. עד כמה שאני יודע רוב המוהלים בעלי רשיון לבצע ברית מילה ואני ביניהם, משתמשים בשפופרת מזכוכית אחרי סטריליזציה, אלה הם ההנחיות. אני מציע להבא שהורים לפני הברית יוודאו מראש באיזו צורה המוהל מתכוון לעשות מציצה, ובכך למנוע נזק מיותר.

 8. שמשון אמר/ה

  הרפס?הר-פס.אין כלום כי לא היה כלום.הילד בריא.

 9. רפי חסון אמר/ה

  שיהיה לו בריאות טובה.רפואה שלמה.

 10. שלומית+גלפרין אמר/ה

  על מנת לשמור על שלום התינוק, הכי טוב להפסיק את המנהג הפרימיטיבי והמחליא הזה של ברית המילה.

 11. דין+דין אמר/ה

  נשארנו בימי הביניים? עלה ביוקר .זה לא המקרה הראשון של ברית שנגרם נזק לתינוק שתוקן אחר כך על ידי ניתוח.

לא ניתן להגיב