שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

אווירה של מלחמה בין קליש לשאר העולם והשפעתה על העסקים הקטנים בחיפה • דעה • אנדרי סוידאן

החלטתם לפתוח את תיבת פנדורה? לשחרר רצף בלתי פוסק של בעיות גדולות ובלתי צפויות במסדרונות העירייה, בתי העיר וברחובות חיפה? באישור של מי? וכיצד חשבתם, בהעדר כל ניסיון או כוח פוליטי מספיק, לטפל בבעיות הפורצות יום יום מהתיבה שאסור היה לכם לפתוח? יותר מכל, על חשבון מי הניסויים שאתם עושים יום יום בתקווה שיוכיחו את צדקת דרככם? במיתולוגיה היוונית, כשנסגרה התיבה המקוללת, סוף כל סוף, נסגרה בפנים גם התקווה.

האווירה היא משמעותית ומשפיעה על קהילת העסקים

כותרות העיתונים, עליכם ומטעמכם, יוצרות אווירה של מלחמה, אווירה עכורה וקשה מאוד בעיר הכרמל. אווירה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר להתנהלות עיר בכלל והתנהלות עסקים קטנים ובינוניים בפרט. העסק הקטן הוא הלב הפועם של הקהילות בכל עיר ועיר ומהווה את אחד הגורמים החשובים לצמיחה נכונה ארוכת טווח במיקום ובעיר בה הוא נימצא.

חשיבות העסקים הקטנים

המעמד הנמוך והבינוני של חיפה זקוק לעסקים הקטנים הן כמפרנסים והן כספקים שמאזנים עבורו את מחירי השוק על ידי מניעת מונופול של הרשתות הגדולות. העסק הקטן בעיר מאפשר פרנסה בכבוד, עצמאות, לעיתים התעשרות, וקובע במידה רבה את אופים של הרחוב, שכונה ואפילו העיר. כך קרה למשל שעם כל הכבוד לשוק תלפיות הוותיק ( נחנך ב-9 באפריל 1940) , המסעדות ומקומות האירוח קובעים את צביונו החדש של האזור. כך נוצר שהעסק החיפאי הקטן, לאחר שנים רבות של מסחר, עומד בבסיסה של חברה בריאה ושוויונית יותר.

למרות עובדות חשובות אלו, בשנים האחרונות ובפרט בתקופה זו של כלכלת "קורונה" עסקים קטנים רבים נסגרים והקושי בפתיחת עסקים חדשים והתנעתם הולך וגדל. לא פלא שהבנקים מקשים במתן הלוואות לעסקים הקטנים אפילו בערבות מדינה.

האם בעלי העסקים הקטנים אשמים?

בגישה הקיימת, אני מדמיין קולות שיטענו כי האשמה היא אשמת העסקים הקטנים: לא תחרותיים מספיק, לא מנוהלים נכון, אזור לא משהו, מפשלים בשירות ועוד הערות מסוג זה, שיכולות להיות נכונות לחלק קטן מאוד של העסקים הקטנים אך ברוב המכריע ההפך הוא הנכון:
עסקים תחרותיים המנוהלים על ידי אנשים עם ידע רב מודעות שירות גבוהה ונכונות לצמצם הוצאות לצורך המשך קיומי של מסורת ושמו הטוב של העסק.

התעלמות ממצוקתנו

בתקופת קודמכם, מר יהב, נפגעו עסקים קטנים רבים בגלל מרכוז השוק בקניונים החיפאים ומחוץ להם ומדניות ציבורית שפגעה בהם בעקביות כדוגמת הרס מרכז הכרמל על ידי שיפוץ שביטל חניות, תחבורה ציבורית לקויה ותכנון שהפך את המילה "מרכז הכרמל" למקסימום "שכונת הכרמל". ההתעלמות שלכם, מר צוק וגברת קליש, זה למעלה משנה וחצי, ממצוקת העסקים הקטנים בעיר, רק הוסיפה דלקים מזהמים למדורה המכלה את ההיסטוריה הכלכלית של העיר.

נסיגת הבנקים והתעצמות השוק השחור והאפור

נסיגת הבנקים מתוך חיפה בתקופת יהב מתחלפת בבנקאות פירטית של השוק השחור והאפור בתקופתכם. האלימות ברחובות מורגשת יותר מתמיד ובספק גדול אם ועדת הביטחון של עיריית חיפה עושה לתיקון המצב. אותם אפיקים בין הציבור למשרתי הציבור שהחלטתם שעדיף לשרוף בשיטת הקיסר נרו בכדי לבנות אפיקים חדשים שיובילו להתחדשות ארמונית במקום התחדשות עירונית, חייבים לחזור ולתפקד לטובת הציבור.

ניכור והזנחה ברחובות

התחושה האישית שלי כשאני הולך ברחובותיה היפים של חיפה היא של ניכור והזנחה. הטיפולים הנקודתיים, ניקיון פה, ניקיון שם, במקום פוליסה סדורה. סיסמאות ריקות מתוכן שמתנוססות על לוחות מודעות ציבוריים והפחד של לחזור לתקופה של לפני הקורונה , תקופת מאבקים על חשבון גבו של הציבור שניכרים בכל פינה בעיר והשאלה המטרידה אותי על בסיס יומי: פני העיר לאן? נותנת תחושה שהעיר מתפקדת על פי מוצא פיו של שליט על ולא על פי נוהל עירוני מסודר. תחושה שקשה לחיות על פיה בחברה כלכלית מתוקנת שמעוניינת לתכנן לתווך ארוך.

מה אני מציע? להיזהר לשפוך את התינוק עם המים!

אתמקד כרגע ברמה הכלכלית:

 1. יש לקבע מתחמים ייעודיים לעסקים קטנים בכל השכונות של חיפה תוך מתן דגש על העסקים הוותיקים ועל הבניינים ההיסטוריים והייחודיים של חיפה שתורמים לאווירה המסחרית הייחודית של העיר.
 2. להחזיר את העסקים לחזית הבניינים ברחובות הראשיים: לדוגמא: מה שמר יהב החליש בציר מוריה – לחזק.
 3. לתת דגש על מגוון נכון של עסקים בכל שכונה שיאפשר לשכונה להתנהל בצורה עצמאית תוך מתן עדיפות לעסקים בבעלות פרטית על הרשתות שחדרו בסגנון "מגה בעיר" ודומיהן.
 4. עידוד עסקים קטנים כמנוף כלכלי לחידוש ופיתוח שכונות. ניקח דוגמה טובה ממר יהב ועידוד העסקים ברחוב הנמל, העיר התחתית ושוק תלפיות דרך הנחות ארנונה, הקלות, אירועים ופרסום מסיבי.
 5. השקעת תקציבים במקום בעסקים הגדולים (כדוגמת מת"מ) – דווקא בעסקים הקטנים בבעלות הפרטית. גם כך ראינו שהשקעות גדולות בעסקים גדולים לא השאירו את הכסף בבית אלא פיתחו אזורים שכנים כמו יוקנעם או עסקים גדולים מקבילים בערים אחרות.
 6. פתיחת מחלקה מיוחדת לעסקים קטנים שמטרתה לעזור, להסביר ולקדם עסקים קטנים בבעלות פרטית. רעיונית עזרה מסוג זה קיימת בלשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון אך יש להקים יחידה נפרדת מתוך העירייה שתיועד בדיוק לעניין זה לכלל העסקים הקטנים בחיפה.
 7. הקמת קרן מענקים והלוואות ציבורית לעסקים קטנים בשיתוף אחד הבנקים במטרה להקל על קבלת הלוואות ומתן ערבות בשעת הצורך גם בעתות הקשים של הקורונה.

אתם, שניכם, חייבים להתעורר אל המציאות החיפאית העכשווית!
עיר לא יכולה לעצור ואנו התושבים אין בכוונתנו לרדת. נראה כי אנו תקועים יחדיו, לטוב ולרע, להתעורר עכשיו!

סוף שבוע נעים ובהצלחה לכולנו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אנדרי סוידאן
אנדרי סוידאן
אנדרי סוידאן - מומחה לתרבות היין‏

כתבות קשורות לנושא זה

36 תגובות

 1. חיפה עיר קטנה וזניחה לכן העסקים בה קטנים.רחוב סירקין למשל היה מרכז למסחר והפך לרחוב רפאים כנל החלוץ הרצל הנביאים מוריה ועוד.

 2. לא מתאימה להיות בראשות העיר היסטרית נקווה שתוחלף במהרה

 3. אבל קליש דווקא הבטיחה ששד' מוריה יהו עם ערוב שימושים. ההבטחות היו מצוינות רק הביצוע עלוב.

 4. הגב' קאליש הסתערה על חיפה בסיסמאות של "ניקוי האורוות" אך בפועל מחסלת את הסוסים ומעצימה את המדמנה.

 5. ראו את התגובות המשבחות את ראשי הערים הגרועים הקודמים, כמו יהב ומצנע שהקימו את עודף הקניונים שעליהם כותב אנדריי כמי שפוגעים בעסקי הרחובות הראשיים. גם על הרס ציר מוריה ושיפוץ מרכז הכרמל שלא התייחס לעסקים כותב אנדריי, הכל נכון רק שזה היה בקדנציה הקודמת. להיפך, קליש מנסה לסייע לעסקים הקטנים, הכניסה את ה-20 דקות זוז, ושיפור התחבורה הציבורית הוא שיגביר תנועה במרכז הכרמל. הקורונה והעדר המבלים והתיירים בחודשים האחרונים לא אשמת קליש. למעשה מכל טיעוניו של אנדריי נותרים שלושה נכונים כלפי ראש העיר: 1. יצירת אווירה של עוינות. לא ראיתי שקליש עוינת לעסקים קטנים, להיפך. 2. נקיון לא מספק. לכולנו ידוע המצב בו שמשון עידו שראה עצמו "סגן טבעי בשכר" כפי שסיפר לחבריו בליכוד נותר באופוזיציה, ומאז מפעיל את אחיו בראש ועד העובדים בעירייה להזיק מהיום הראשון והנזק הוא על ראש התושבים בנקיון ובהפחדות. זה ידוע לכל. 3. עידוד עסקים קטנים והלוואות לעסקים קטנים. זו תפקיד החברה הכלכלית, שעסוקה בעיקר בכנסים והצטלמויות. קליש ירשה בנוסף לניהול כושל גרעונות עתק. היא לא יכולה לפזר כסף שאין לעירייה על "עידוד עסקים". צריך לחזור לחזק את ציר מוריה ומרכז הכרמל אתה צודק. הבעיה לא חניות ולא חנויות אלא מרחבית שציר רכס הכרמל אינו אטרקטיבי לעסקים כבעבר כי בעלי רכב נוהגים לקניונים מרוחקים יותר. כדי להחליש את העיר התחתית יהב גם אישר עוד קניון ליד מגדל המשטרה (אושר עד) שמת לב?
  קליש ירשה הרבה בעיות וחלקן אתה צודק באווירה ובהתנהלות אולי יצרה אווירה לא רגועה. האם חיפה התנהלה באווירה רגועה? ראינו את אסון הכרמל ושריפת בז"ן. כשהכל רגוע, יש כשלים שמביאים אסונות. טוב שחיפה לא רגועה, ושתושבים קמים ואומרים רגע רגע מה עשו פה עשור וחצי ששקענו ככה והעיר בניוון. מצוין, ככה צריך להיות.
  אתה מדבר על שוק תלפיות. יש יוזמות רבות בחיפה שנולדו על ידי בעלי עסקים וועדי שכונות לטובת הציבור. תקימו פורומים, תקדמו יוזמות. תעשו שיווק משותף, תעשו ירידים, תקיימו אתם עם התושבים בשכונות דיאלוג מה הצרכים שלהם ותפתחו עסקים. הבנקים אכן זנחו את העיר מכל הבחינות. זה נושא שאתה צודק הטיפול בו צריך להיות של החברה הכלכלית חיפה ולשכת המסחר והתעשייה, שני גופים שלא מתפקדים כבר שנים רבות. החברה הכלכלית טובה בכנסים לפטפט, וחלשה בפיתוח כלכלי אמיתי. יהב לא ניהל מלחמה מול הבנקים שסגרו סניפים. כפי שלא ניהל מלחמה בקניונים כי אלו היו חבריו שהתעשרו מהם. יהב לא סייע לרחובות הראשיים. ושיפוץ רחובות הנמל והעצמאות כשל בגלל תכנון גרוע ובגלל הקמת עוד קניונים בשולי העיר התחתית. בנוסף לכל אלו, הוא ניהל ארמון ולא עיריה, קנה לעצמו תקשורת חנופה שלא הרבתה בסיקור הבעיות (למעט חי-פה..) והשאיר גרעון עתק של מליארד שקל עם הלוואות מתגלגלות לעירייה מנופחת ולחברה כלכלית לא פעילה.
  לעניין שיפוץ מרכז הכרמל הוא מהדברים המעטים הטובים שעשה יהב וצריך לתת קרדיט גם על הדברים שקידם אחרי עשרות שנות הזנחה של מרכז הכרמל. אבל גם זה התנהל ברשלנות אופיינית לאורך חודשים ארוכים וקנסות ופגיעה בעסקים רבים שסגרו במהלכו. השיפוץ החזיר את הולכי הרגל והקונים לשבת במסעדות במרכז הכרמל, והפגיעה עכשיו היא בגלל הקורונה ולא בגלל השיפוץ. ביטול חניות היה דבר מבורך לטובת מדרכות נעימות ורחבות. ככה צריך לעשות בכל ציר מוריה. זה לא יחליש אותו זה יחזק אותו.
  יש הרבה מה לייעל ולהשתכלל בניהול העירוני אך הכתובת אינה רק ראש העיר אלא החברות העירוניות שזה התפקיד שלהם. שלא מפתחות את המסחר ברחובות העיר ולא נלחמות עבור העסקים הקטנים.

  • נראה שהכותב מבין ומקורב לנעשה בעריה, אולי מוטב שדר קאליש תשתף את הבוחרים שלה ותושבי העיר הן בעשייה שלה עד כה והן בתוכניות שלה לטווח המיידי והטווח הקצר. פחות מעניין אותי כתושב התירוצים והאשמות. כן מעניין אותי התוכניות שלה וכן הייתי רוצה לשמוע אותה. אני לא הצבעתי ליונה יהב אלא הצבעתי לדר קאליש כמו רבים אחרים בעיר הזו והייתי רוצה לשמוע את הדברים מגרונה – ליונה יהב היתה שעה קבועה ברדיו חיפה שבה היה אפשר לשמוע אותו מגיב לשאלות ובקשות מהתושבים – גם אם לא תמיד הסכמתי איתו, הרי שהיה נוכח ומתייחס. דר קאליש קיבלה את המושכות ואני מקווה שתצליח ומחזק אתה ידה. לסיכום, נראה שחסר לדר קאליש יועץ תקשורת שהיא סומכת עליו ומוכנה לעבוד איתו. זה חשוב לא פחות מהעשייה עצמה ולעיתים אף יותר.

 6. לראש עיר אחריות אישית על חריגה מהתקציב ועד כדי גרעון לכן לא לזלזל בנושא .
  לכל בעל תפקיד חייב להיות עוזר /יועץ וגם שניים ושלוש ועוד .
  להיות צמודים לוועדות ממליצות דרכי פעולה תומכות מקצועיות ואפשר בהתנדבות .
  ההמלצות לראשת העיר מניסיון אישי מוצלח ,
  בהצלחה

 7. תגיד אדון חסון. אתה עוד מאמין בה. אני בחרתי בה. ולא יעול להיות שהיא רק הורסת כל חלקה טובה. אני לא אוהבת שיורדים על יונה יהב. אמרתי נחליף. כדי לרענן את העשייה בעיר. באמת . קראתי שאמרו שגוראל ומצנע חטםו על הראש. הי אתה משווה. גוראל היה ראש עיר מעולה. תמיד יהיה משהו שלא מרוצה. רוצה יותר. אהל האויר. היתה טובה. חשוב שתדע שראש עיר חכם צריך ללכת ביחד עם הוועד. כי שניהם רוצים שהעיר חיפה תפרח.תושבי חיפה יהיה להם חיים טובים ונעימים חגור בעיר שהיא תוססת.ויש אוירה טובה וכיף לחיות בעיר חיפה הדואגת לאזרחיה.לאזרח ותיק ועד לגיל הרך..אבל קליש לא תרמה לכלום .ההיפך להרגשת דכאון קודם כל לעובדי עירית חיפה.תקנים קוצצו והעמיסו עטד יותר על העובדים.נראה שהיא לא סומכת על העובדים שלה.הרגשה שהיא לא מרוצה משום דבר ומספרת בתקשורת על עובדים שלא עובדים.כך אי אפשר לנהל את העיריה. העובדים מעדיפים להתפטר כי האוירה היא של רדיפה.ולא תפיחה על השכם בעת הצורך כמה חבל איך העיר נהפכה לפח זבל .העיר שאני מאוד אוהבת אותה ולא עזבתי אותה נשארתי נאמנה לעיר ילדות שלי. אני תקווה שהיא עינת תעזוב את העיר. כי כל יום שעובר רק הרס נוסף.או שעינת תיקח את עצמה בידיים. תתחיל לעשות שינויים אבל ביחד עם הוועד.כל אחד יוריד מהאגו שלו .הציבור סובל. עבודה מרובה יש .העיר חיפה חייבת לחזור להיות העיר היפה.וליסור ולהפעיל את העסקים הקטנים בעיר התחתית כמו בתקופת יונה יהב. היה העיר הנמל תוססת
  לכולם לצעירים ולתיירים במיוחד.

 8. איזה כסף האבוד. בנתיים מייברת את העובדים דלה. על איזה כבף אהוד את מדברת .בתקופת יונה יהב וגם כוראל ומצנע. העיר הצטיינה.קיבלו הגזברים תעודות הצטיינלת דאנחנו לא החריגה.אס על מה את מדברת או היא מזבלת. תסלחי לי. כנראה שיש לה בעיה .לא מאמינה לאף אחד.לכן שם האנשים מתפטרים .כי לא נעים לעבוד עם משהו שלא סומך על כל דבר .וגם מזמזם שבמקום לעבוד מסתובבים. עינת קלוש לא יכולה לפתור את הבעיות שלה מבלי שתצא לתקשורת ותדווח. גם לציבור נמאס מהצהרות שלה. מרוב דיבורים .היא לא עוסקת בעיקר. אלה מתעסקת בתפל.

  • בחייך , אולי תקרא מה שאתה כותב לפני שאתה משגר את השיבושים שלך

 9. העיריה מנוהלת ע"י חמישה סגנים בשכר ואין שירות לאזרח כמו בימים של יונה חהב.
  מציע לעסקים קטנים ולתושב שמחפש איכות חיים לברוח ליישובים שבסביבה שם יש פחות ערסים ומשלמים פחות ארנונה.
  אין סיכוי לראשת העיר לקדנציה שניה.

 10. תקראו את הכתבה הגדולה ב"שישבת" של ישראל היום 19.06.20. לאורך כל הראיון עם קאליש היא מאיימת על כולם ומתריסה כמה שהיא חזקה ולא שמה על אף אחד. תחשבו למי יש צורך כל הזמן להכריז כך. ובקשר לתכניות שלה לעתיד, נראה לי שהיא שופכת מליונים על הזיות.

 11. עצם זה שמזכירים את תקופת יהב, זה אומר שיהיה השאיר לקליש ירושה די בעייתית. ועכשיו לכולם אצה הדרך שקאליש תשקם תוך שנה מה שקודמיה הרסו במשך שנים.
  בוא נגיד שנכתבה והתומכים בה אינם הוגנים ומאוזנים.

  • עדיף שתדבר מעט ותעשה הרבה. הכתבה בישראל היום היא משגה.אי אפשר להאשים את עובדי העיר ותושבי העיר במחדלים שלה,שלא לדבר שראש עיר שמדברת כך על העיר .התרשמתי שיש לה בעיה של יחסי אנוש.

 12. העיר הזאת תקוע בשנות ה80 ואתה רוצים לשמר מצב קיים?? אתם רוצים שהעיר תמשיך לדעוך? צריך ניקוי יסודי של הריקבון ויד קשוחה. קאליש באה לתקן. לא לשמר את הכישלון הקיים. מקווה שהיא תצליח

 13. היא מחפשת את הכסף האבוד מהשנים הקודמות וזה גורם לחששות אצל הרבה אנשים.
  זו הסיבה.
  בהצלחה לראש העיר.

  • איזה כסף האבוד. בנתיים מייברת את העובדים דלה. על איזה כבף אהוד את מדברת .בתקופת יונה יהב וגם כוראל ומצנע. העיר הצטיינה.קיבלו הגזברים תעודות הצטיינלת דאנחנו לא החריגה.אס על מה את מדברת או היא מזבלת. תסלחי לי. כנראה שיש לה בעיה .לא מאמינה לאף אחד.לכן שם האנשים מתפטרים .כי לא נעים לעבוד עם משהו שלא סומך על כל דבר .וגם מזמזם שבמקום לעבוד מסתובבים. עינת קלוש לא יכולה לפתור את הבעיות שלה מבלי שתצא לתקשורת ותדווח. גם לציבור נמאס מהצהרות שלה. מרוב דיבורים .היא לא עוסקת בעיקר. אלה מתעסקת בתפל.

 14. הכל יהיה בסדר.סה"כ גברת קליש באה לתקן דברים.תנו לה צ'אנס.סבלנות

  • תגיד אדון חסון. אתה עוד מאמין בה. אני בחרתי בה. ולא יעול להיות שהיא רק הורסת כל חלקה טובה. אני לא אוהבת שיורדים על יונה יהב. אמרתי נחליף. כדי לרענן את העשייה בעיר. באמת . קראתי שאמרו שגוראל ומצנע חטםו על הראש. הי אתה משווה. גוראל היה ראש עיר מעולה. תמיד יהיה משהו שלא מרוצה. רוצה יותר. אהל האויר. היתה טובה. חשוב שתדע שראש עיר חכם צריך ללכת ביחד עם הוועד. כי שניהם רוצים שהעיר חיפה תפרח.תושבי חיפה יהיה להם חיים טובים ונעימים חגור בעיר שהיא תוססת.ויש אוירה טובה וכיף לחיות בעיר חיפה הדואגת לאזרחיה.לאזרח ותיק ועד לגיל הרך..אבל קליש לא תרמה לכלום .ההיפך להרגשת דכאון קודם כל לעובדי עירית חיפה.תקנים קוצצו והעמיסו עטד יותר על העובדים.נראה שהיא לא סומכת על העובדים שלה.הרגשה שהיא לא מרוצה משום דבר ומספרת בתקשורת על עובדים שלא עובדים.כך אי אפשר לנהל את העיריה. העובדים מעדיפים להתפטר כי האוירה היא של רדיפה.ולא תפיחה על השכם בעת הצורך כמה חבל איך העיר נהפכה לפח זבל .העיר שאני מאוד אוהבת אותה ולא עזבתי אותה נשארתי נאמנה לעיר ילדות שלי. אני תקווה שהיא עינת תעזוב את העיר. כי כל יום שעובר רק הרס נוסף.או שעינת תיקח את עצמה בידיים. תתחיל לעשות שינויים אבל ביחד עם הוועד.כל אחד יוריד מהאגו שלו .הציבור סובל. עבודה מרובה יש .העיר חיפה חייבת לחזור להיות העיר היפה.וליסור ולהפעיל את העסקים הקטנים בעיר התחתית כמו בתקופת יונה יהב. היה העיר הנמל תוססת
   לכולם לצעירים ולתיירים במיוחד.

 15. דברים מאד נכונים שאנדרי סווידאן כתב. מתחבר לדברים שכתבתי בכמה הזדמנויות בעבר וגם בתקופה האחרונה. העסקים הקטנים נם נשמת אפו של הרחוב החיפאי. כמה מכות עוד יכול לחטוף עסק כמו מסעדה, גלריה, מעדניה ובוטיק שנותניםמאת האווירה והאטרקטיביות לכל עיר שרוצה למשוך אליה תיירים ואורחים.
  בשנים האחרונות חיפה בנסיגה קשה בכל תחום חשוב לצמיחתה ובמקום זאת היא מובילה כעיר החזירים והחיסולים ברחובות! מגיע לנו הרבה יותר מאותה מנהיגות כושלת שהיתה ויש לנו עתה!

  • גוראל מצנע ויהב לא לקחו שוחד. ילדיהם לא הועסקו ע"י בעלי אינטרסים בעיר.

 16. אבקש לחזק נקודה שאנדרי העלה, יצירת אוירה נעימה בעיר בכלל. טבעי שנבחרי ציבור יהיו מטרה לביקורת, גוראל מצנע ויה חטפו אפילו יותר מקליש, אלה חייו של נבחר ציבור. אבל הם לא הגיבו בהתרסה כזו, בביטויי שנאה ממש, בהשתלחויות ארסיות. "לא רואה אתכם ממטר,,, מצידי תעשו סלטות… התקשורת המקומית בזויה…" ועוד. ראש עיר הוא לא מפקד העיר. התושבים אינם חייליו אלא מעסיקיו ומשלמי שכרו. זכותם לבקר אותו, ואם לפעמים הביקורת אינה מוצדקת -גם זו זכותם. וחובתו להכיל, להסביר, "לראות אותם ממטר" ולא לעשות סלטות. מעולם לא היה שבר כזה בין הקהילה החיפאית הרגויה בדרך כלל, לבין הנהגת העיר שגם היא היתה בעבר יותר רגועה. קליש מציגה עצמה כקורבן,"עושים עלי עליהום". אבל הקורבנות הם העיר ותןשביה, והעסקים הקטנים שתמיד היו נשמת אפה, והיוםבקושי נושמים בעצמם.

 17. למה אין כתבה על רכבי המירוצים הרועשים בחיפה , בלתי נסבל לשמוע רעשים כאלה בשעות הקטנות של הלילה ובמיוחד באיזור קרית אליעזר , רכב אועש צריך להוריד מהכבישים של חיפה .

  • כמה צודק, בנווה שאנן ציר חנקין והמנהרה,מפתיע שעדין לא נידרס למוות בן אדם.
   לי באופן אישי הורידו ארבעה בעלי חיים מהכביש פניתי ליושב ראש השכונה בעניין במפרים הגעתי לאוזניים ערלות.בעבר שמו מכמונות לתפוס נהגים על מהירות וכדומה אבל שם ואתה מכמונת מטרם הרמזורים פניתי ל השיטור הקהילתי ואמרתי שאני מוכנה לוותר על החניה הפרטית שישימו ניידת בפרט בימי חמישי ושישי כנל אז אמרתי…. מה לדעתך הפתרון? עצומות?

 18. 1.תוכל להסביר מה הקשר בין יונה יהב לנסיגת הבנקים .
  2.ד"ר קאליש משדרת מגלומניה על כל המשתמע מכך.כולל שימוש בצייצנים מטעם בפייסבוק,שפוסלים כל ביקורת.
  3.העיר מנוהלת באמצעות תמונות סלפי של ניר שובר המאמין שבזכות הליכוד העיר תצעד קדימה

  • ארנונה! סניפים מרכזיים שהיו נכסי צאן ברזל בחיפה – ראה סניף ראשי דיסקונט עבר מרחוב העצמאות לנשר.

  • מה זה עסקים קטנים? גם בקניון שהוא סוג של שוק יש עסקים קטנים. המסעדות הרסו את רחוב מוריה כולל עסקים קטנים. למה כל הביקורת על קאליש בעלת אופי רכילותי. תנו לה ולצוותה לעבוד.

 19. מתגעגע ליונה יהב! כל התושבים המטומטמים שרצו שינוי וקבלו את קליש! לא מבינה כלום, אין לה יחסי אנוש-בקיצור, קבלנו עונש!!!

 20. כל הכבוד! כתבה שהושקעה בה חשיבה בונה!
  בתור מי שניסה לבנות חברת הי-טק קטנה בחיפה, ראיתי את כל הקשיים הללו.
  בתור אזרח שמנסה לחיות בעיר – העסקים הקטנים לא זמינים. החיים עברו לקניונים – שהיו חברים של יהב (סביון, דני-נישליס ז״ל)…
  ובעיקר – אי אפשר לבנות תרבות שבה ראשת העיר חושבת שהיא יודעת מה טוב לתושבים – והתושבים הם האוייבים. בד״כ ההיפך הוא הנכון. צריך לבנות ועדי שכונות – הם יגייסו את התושבים. גם לטיפול בבעיות היום-יום, גם לעזרה לעירייה, וגם להתמודדות עם החזירים וכדומה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....