זהירות! חיפה משובשת לפניך! • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

בשורה התחתונה, אי אפשר לנסוע בלמבורגיני בכבישי העיר חיפה. מי שייקח איטלקייה מצודדת כזאת אל כבישי העיר יחזור הביתה עם משהו שמזכיר יותר פיאט אונו חבוטה במקרה הטוב. המציאות הזו אינה נפרדת לדעתי ממצבן של התשתיות החברתיות של העיר, כשבראשן מועצת העיר הרעועה של חיפה. הימים בהם הייתה המועצה במה מכובדת לדיונים פרלמנטריים יקרי ערך חלפו מן העולם. מהרולס רויס של אבא חושי, אריה גוראל ועמרם מצנע נשארה, ככל הנראה, רק וספה עם סירה בה יש מקום לשני אנשים בלבד – ראש העיר וממלא מקומה. זה לא שאין במועצת העיר חומר אנושי מעולה – יש ויש. וזה לא שנציגי מועצת העיר אינם מייצגים עשרות אלפי אנשים – הם בהחלט כן. אבל איכשהו שתי העובדות הללו אינן מעניינות את הנהגת העיר – הן מהוות עבורם לא יותר ממהמורות לא נעימות.

בור מסוכן בכביש בשדרות ההגנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
בור מסוכן בכביש בשדרות ההגנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

זהירות! מועצת עיר משובשת לפניך!

“עוולות חברתיות ועוולות סביבתיות הולכות יחד”. האמרה הזו ליוותה אותי לאורך ימי החג בהם הרבתי לנסוע בכבישי העיר. הסיבה לכך היא שלא הצלחתי לעבור 100 מטר רצופים שלא נזקקו לשיפוץ/ריבוד או להריסה ובנייה מחדש. וזה כבר לגמרי לא עניין שקשור לשלטון הקודם, הרי כבר עברו שני חורפים מאז. בין טלטלה לטלטלה נזכרתי בדיון שהתקיים בשבוע שעבר במועצת העיר. והדיון הזה הרגיש בדיוק כמו לנסוע בכבישי העיר. גם לאורך הדיון במועצה  לא עברו 2 דקות ללא פגיעה בסמכות המועצה, וללא דחיקה אגרסיבית של השיח הדמוקרטי אל קרן זווית. בלטה גם העובדה שמהמורות בדיון רק הלכו והעמיקו עד ליציאה ההפגנתית של האופוזיציה מהאולם.

וידאו – ישיבת מועצת העיר שירדה מהפסים

שידור חי – ישיבת מועצת העיר חיפה I 26.05.2020

שידור חי – ישיבת מועצת העיר חיפה | 26.5.2020

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 26 במאי 2020

דיון מועצת העיר האחרון מלא בתמרורי אזהרה…

על פי חוק, ראש העיר בחיפה היא ראש רשות התמרור. מתוקף תפקיד זה יכולה ראש העיר להעשיר את חיינו במגוון תמרורים בהתאם לשיקול דעתה בלבד. זה כמובן כולל גם את ההחלטה על הגבלת זמן החניה בחלק מחניות חופי הים לשעתיים. הבעיה היא שההחלטה הזו אינה מתיישבת עם החלטה קודמת של המועצה. החלטה לפיה תוקם ועדה עירונית שתורכב מחברי מועצה, ואשר תדון במדיניות החניה בעיר. מדיניות זו אמורה בין היתר לדאוג לכך שחניית החיפאים בים לא תוגבל בדרכים כלשהן – כולל לא בתחימה של זמן. את הסתירה הזו ניסתה ליישב בדיון היועצת המשפטית של העירייה. היא הסבירה שאין סתירה בין פעולתה העצמאית של ראש העיר בנושא החניה בים לבין קיומה של הוועדה. הרי ראש העיר היא ראש רשות התמרור. וראש העיר אכן הציבה תמרור די גדול בפני חברי המועצה עליו נכתב “אין כניסה”.

תמרור 120 דקות חניה חינם

זהירות! פנצ’ר…

לקראת מחציתו של דיון המועצה יצאו כל חברי האופוזיציה בהפגנתיות מהדיון כשהם מותירים רק 14 חברי מועצה מאחוריהם. ללא ספק מדובר בפנצ’ר די חמור בדיון. הסיבה לכך היא שבמצב כזה לא ניתן היה לאשר הקצאת קומה נוספת בבניין המשמש עבור כולל אברכים בעיר. מי שחילצה באקט אבירי את ראש העיר הייתה האופוזיציה שבחרה לחזור לדיון על מנת לאשר את הקומה החסרה. מזכירת העיר ברכה סלע הודתה לחברי האופוזיציה על המחווה תוך כדי שהם יוצאים שוב מהאולם. מראש העיר לא נשמעה תודה דומה, אולי בגלל שהעזיבה שלהם הפכה את הדיון על אישור העלאת שכר עובדי משרות האמון ב-2.5%  לחד צדדי ונטול שיח.

בכי תמרורים…

הרבה תמרורים נכנסו לחיינו מתחילת הקדנציה הזאת. חלקם מבשרים על נוכחותם של החזירים בעיר, מרביתם מסדירים חניה, אבל כולם מהווים עוד נדבך של השיח החד-צדדי שלתוכו קמים תושבי העיר כל בוקר. אבל לא רק הם. גם חלק גדול מחברי מועצת העיר מגלים חדשות לבקרים שרישיון הנהיגה הפוליטי שלהם במועצה נשלל עוד לפני שעלו על הכביש בכלל. בהקשר זה צריך לציין דווקא אמירה מאוד משונה שנאמרה על ידי ראש העיר עצמה בדיון המועצה.

בשלב די התחלתי היא פשוט פנתה אל חבר המועצה אביהו האן וציינה בקול ברור:
“אתה עדיין לא ראש העיר, יכול להיות שבקרוב אבל אתה עדיין לא ראש העיר”.
האמירה הזו מפתיעה מאוד מכיוון שראשי עיר אינם נוטים להצביע על חלופה לשלטונם גם לא בצחוק וגם לא ברצינות. אני מניח כמובן שראש העיר נתקלה במהמורה הזאת בלי כוונה מיוחדת. אבל לפעמים כמה מהמורות כאלה ביחד כבר יוצרות בור שאי אפשר לצאת ממנו.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

19 תגובות
 1. ישיבת מועצה אומללה אמר/ה

  צפיתי בשידור החי מישיבת המועצה האחרונה ויריב כדרכו מפליא בכתיבתו וצודק בכל מילה. גם עכשיו, שבוע אחרי אותה ישיבת מועצה, נדמה שהמילים שכתב יריב, אין בהן די כדי לתאר, להוקיע, למחות ולגנות את החרפה שהתרחשה באולם המועצה. מומלץ לכל תושבי חיפה לצפות בשידור החוזר מאותה ישיבת מועצה אומללה, בליווי הרבה קרח ושתייה קרה, לצנן מעט את הכעס ואת הבושה.

 2. בוז גדול לעינת קליש אמר/ה

  בוז גדול לעינת קליש ולממלא מקומה על הדרך האנטי דמוקרטית שבה ניהלו את ישיבת המועצה! במילה אחת: חרפה! די לסתימת הפיות ולהשתקה! כל כל הרבה נזק אתם גורמים לחיפה! גם ימית קליין היועצת המשפטית וברכה סלע מזכירת העיר הן מקור למבוכה. נראה שהשתיים שכחו שיעודן לשרת את הציבור ואת חברי המועצה והפכו להיות מריונטות חסרות חוט שידרה בידיה של ראש עיר עריצה. עינת קליש, הציבור החיפאי קץ בך! אין לך תקנה! אם העיר באמת חשובה לך, הפגיני אומץ ויושרה ותפני את הלשכה! התפקיד גדול עליך! בבקשה לכי הביתה ועזבי אותנו במנוחה! את לא ראויה ולא מתאימה!

 3. מופע האימים של עינת קליש אמר/ה

  ישיבת מועצה מביכה. ההתנהלות ודרך ההתבטאות של ראש העיר מבישה ודוחה! לכל החיפאים שתוהים איך קרה שהאשה הזאת נבחרה, התשובה פשוטה: עינת קליש נבחרה בדרך דומה לזו שבה נבחר ראש הממשלה: כמוהו שילמה מאות אלפי שקלים לשניים מהמשפיעים והמקורבים אליו ביותר, יועץ התקשורת עופר גולן ועו״ד עמית חדד, על חשבון משלם המיסים כמובן, לא חס וחלילה מכיסה, ונקטה באותו דפוס פעולה: הבטיחה הבטחות שווא שאין להן כיסוי, הטיחה רפש והכפישה את מי שהתמודד מולה, והחמור ביותר, גרמה לציבור לקבל בשלוות נפש את עובדת היותה מורשעת בפלילים. עכשיו הציבור החיפאי מתפכח ומכה על חטא. אבל קליש כדרכה מסרבת להודות בכישלונה ונאחזת בכיסאה. אין ברירה, יש למצוא דרך להקדמת הבחירות בחיפה ועד אז להקים בדחיפות ועדה קרואה שתנהל באופן אחראי ושפוי, הגיוני ולא הזוי, את חיפה!

 4. קרן אור אמר/ה

  מילה טובה לחברי האופוזיציה במועצה – אביהו, מוטי, יעל, סופי, יוסי, חדוה ואחרים – אתם קרן האור היחידה שמבליחה מתוך העלטה שהנהגת העיר מנסה להשליט על העיר ועל המועצה! ישר כוח! הציבור החיפאי ברובו מעריך ומוקיר תודה על פועלכם! חזקו ואימצו! החיפאים איתכם!

 5. יורם אמר/ה

  כל מילה בסלע.
  זו צריכה להיות הקדנציה הראשונה וגם האחרונה של מנותקים הציבור הללו.

 6. וספה עם סירה אמר/ה

  בה יש מקום לשני אנשים בלבד – ראש העיר וממלא מקומה. אי אפשר לתאר את המצב בצורה קולעת ומדוייקת יותר. ביג לייק לכותב.

 7. נטע אמר/ה

  לא יודעת מה היה בישיבה אבל הסידור עם החניה בחוף הים וחניית ה20 דקות פשוט צעד מושלם מתבקש ומראה על אכפתיות והבנה לצרכים של התושבים.
  בקרוב נפתח חוף ים לכלבים- העיר הזאת מקבלת צבעים רעננים וחדשים, כבישים לא תקינים היו גם בתקופת יהב ולמבורגיני לא תחזיק גם את כביש החוף.
  שיהיה בהצלחה!

 8. יצחק+אבואזיז אמר/ה

  בזמן יהב תיקנו כבישים ראיתם פעילות היום איום ונורא הכביש לשדה התעופה מתאים לקום המדינה אומנם בונים נמל אבל מה עם האזרחים המסכנים הלך הגב הכול זמני גם קליש זמנית זהו

 9. פניית פרסה אמר/ה

  יש להציב בכניסה לבניין בחסן שוקרי תמרור פניית פרסה שישים קצ לפארסה שמתרחשת כבר למעלה משנה וחצי בלשכת ראש העיר חיפה. לצמד שדוהר בלי בלמים במדרון ומוביל עימו את חיפה לאבדון יש לשלול במיידית את הרישיון.

 10. ורדינה אמר/ה

  אנשים אוהבים לשנוא. התגובות פה נגד ראשת העיר מביכות. אתם מחפשים את הרע בלבד. תרגעו. היא אמנם לא מצטיינת בתקשורתית אך עדיין עשתה כמה דברים חיוביים מאוד לטובת העיר. גם אם לא דאגה לפרסם זאת בראש חוצות כדוגמת מר יונה יהב מיודענו, אשר הציב שלט על כל פעולה שעשה ופירסם את עצמו לדעת. תנו קרדיט לראשות העיר, היא באה רק לשפר ולהיטיב עם העיר שלנו. עשיתם ממנה השטן בהתגלמותו..אותי זה מביך.

 11. מתקפת שלטים אמר/ה

  שמתם לב למתקפת שלטי הענק המייחצנים כל מיני פרוייקטים הזויים (משאיות אוכל, חזירים) המרוחים על כל לוחות המודעות העירוניים? יחצנות אגרסיבית (מתוך מצוקה?) ובזבוז אדיר של כספים. עינת קליש מפרסמת עצמה לדעת ומשאירה אבק ליונה יהב מבחינת ייחצון עצמי ושלטים. אפשר היה למתן את הביקורת אם זה לא היה כרוך בהוצאה כל כך גדולה של כספים שהיו יכולים להיות מושקעים בתיקון מדרכות שבורות, נקיון הרחובות, הדברת מזיקים וטיפוח פארקים וגנים ציבוריים.

 12. חיובי זה השלילי החדש אמר/ה

  היפוך מגמה. קומנדו הרשת של קליש שהיה עסוק בהכפשות והשמצות שינה כיוון (או אסטרטגיה) ועוסק עכשיו בהרעפת מחמאות וקלישאות מהללות על המנהיגה. תושבי חיפה בתגובה: ״זאת אותה הגברת בשינוי אדרת״ (או בגירסת הילד הקטן: ״המלכה היתה ונותרה עירומה״). לא ניפול בפח ההונאה פעם שניה.

 13. תושב מתוסכל אמר/ה

  חיפה לא רק משובשת. חיפה מדורדרת ללא תקנה. מזה זמן רב מצב התשתיות בעיר לא היה גרוע כל כך. כבר שנים לא ראיתי ריבודי כבישים כאשר בעבר היו מרבדים כל שנה לפי הצרכים, לא רק ערב בחירות. עינת תתעוררי!

 14. אילן אמר/ה

  הבעיה בריבוד הכבישים ובמצב התחזוקה של הכבישים היא בעיה כאובה הרלבנטית לאיכות ביצוע העבודה (ליתר דיוק העדר איכות). איך מתבצעת עבודה באיכות ירודה? למפקחים הפתרונים. הקבלנים מתחרים במחירי הפסד, מנפחים את החשבונות, המפקחים והממונים מאשרים את תוספת העלות והעבודה עולה הרבה יותר (באישור המפקחים והאחראים על העבודות). מאוחר יותר, כעבור תקופה קצרה, מתברר ששכבות המצעים דקות מידי (קיבלו תשלום עבור שכבות עבות ומוגדרות של מצעים ( לדוגמא: 20 ס”מ מצע סוג א’) וסיפקו משהו אחר ופגום. דוגמא נוספת: טרם התקנת שכבות המצעים יש לסלק אדמה (שמטבעה כאשר היא נרטבת היא מתנפחת ומפרקת את שכבת האספלט העליונה) וכך, כעבור תקופה קצרה השכבה העליונה מתפוררת ויש צורך בפלסטר שאיננו מתקן דבר – לפלסטר קוראים גם ריבוד – מילת קסם לטיוח מחדל הכבישים וזה גם טוב לבחירות. בקיצור חשד כבד לשחיתות, המאפיינת כל כך את חיינו בעיר שהיא, גם כיום, ואף במיוחד היום חשודה כמושחתת בערי ישראל וזה הרי הבסיס להתנהלות העיר חיפה, ללא ראשי עיר של ממש, כבר שנים רבות.

 15. עדי אמר/ה

  כל מילה. סופסוף קצת לשמוע דיבור הגיוני..

 16. נתי אמר/ה

  בלבולי מח
  בתור תושב הדר במשך 15 שנות שלטון יהב לא דרך טרקטור מיוזמת ראש העיר או העירייה בשכונה
  עוד יותר תעלו לדניה ולכרמל גם שם יש כבישים מלפני 20 שנה.
  חיפה מנסה להיות תל אביב, אבל בתל אביב כמו כל עיר מתוקנת המעבר למדרכות אבנים הוא הכרחי
  רק בתור דוגמא: ראשון, ירושלים, פתח תקווה וכו’ וכו’ כולם במגמה להפוך הכל למדרכת אבנים
  בחיפה זה רק בחלק מהעיר התחתית וברחוב הרצל שזה טיפה בים
  ולא נדבר על כך שאין בעיר גדרות תואמים בכל שכונה עלא בבעלא
  אבל כל זה עוד מימי יהב
  קליש לפחות מנסה לעשות משהו
  ייקח זמן
  בכל זאת אתם בחרתם ביהב 15 שנה רצוף….

 17. דנידין אמר/ה

  עברה שנה ואיננימרואה שינויים משמעותיים בחיפה חזירי הבר חוצים מעברי חצייה כבני אנוש כבישים משובשים מדרכות מלאי מהמורות הדר הפכה לתחנת סמים הומלסים ונרקומנים העיר התחתית מוזנחת פי 2 עסקים נסגרים שם יום ביומו העיר מאבדת את זה זו לא חיפה היפה הנקייה הפכנו לפח אשפה של המדינה אין בנייה חדשה אין החייאה של העיר לטובת זוגות צעירים נדל”ן בחיפה הפך יקר עד אין שיעור פרוייקטים של תמ”א הם רק על הנייר במציאות יש מעט מאוד מהם מותר לומר שאנחנו חיילנו לשינוי אבל הוא לא מגיע לא מגיע מדברת ראש העיר זה התחיל ביום עצמאות אחד עם חגיגות בכרמלית ביטול במות שמחה שהיו בכל שכונה נכון טעינו נקווה שנוכל לתקן זאת בבחירות הבאות כי חיפה הולכת ונמוגה במאבקים כוח בישיבות העירייה ככה לא מנהלים עיר.

 18. דנידין אמר/ה

  נכון דבר לא נעשה מבחינת שיקום תשתיות וכבישים חוץ ממאבקי כוח בישיבות העירייה כלום לא נעשה ולא נראה שום שינוי באופק הציפורים טעו בגדול והם משלמים על הטעות יום יום חייבים אלטרנטיבה אחרת בבחירות הבאות.

 19. בן אור זאב אמר/ה

  כל שנכתב כאן ,נכון ממש .אבל ,גם כואב מאוד . העיר הזו ,פשוט כבר לא עיר של בני אנוש .היא בירתם של חזירי הבר בלבד ! והם כהרגלם הטבעי ,יודעים לדרוך את התושבים במגננה רבתי .הפחד מהחיה הזו בתוך המתחם העירוני =ביתי .ממש מעורר באדם ,את הצורך להתחפר בדירתו …לשמור על הכלב פן יאכל לתוך כרסם של החזירים השמנים .נכון ,הם חיה מוגנת .אבל גם אנחנו בני האנוש ,חיה מוגנת !!!הכבישים והמדרכות…הוי להם ולנו ,שלא ניפול חלילה .בהם .המדיניות של מנהלי העיר הקודמים ,אישרו בנייה משונה של צבירים שלמים של מבני מגורים ,בתוך יער יפה , והם נראים מכל מבט על הנוף כמו אנדורמדה ! המפלצת בירושלים !!! צבירי ענק ,של קירות שאינם מתאימים לנוף ,ואינם מתאימים לתשתיות הקרוסות של העיר .גם נווה שאנן ,עוד אנדרומדות בכייה לדורות .את מבני ק,אליעזר וק,אליהו ,העיר הנושקת לים ,הזניחו למוות ,אבל את יש עוד תוכניות של אנדרומדות כאלה ! שעדיין רק על הנייר …מגדלי מרידיאן ,הם הרע במיעוטו …לעומת מה שמקימים ובנווה שאנן ! באין כבישים להמוני בני אדם שיבואו למגדלים הללו ,ואין תשתיות אנושיות לכמות אדירה של אנשים שנפלטו בעת הזו מעבודתם ,אין כסף לשלם את המשכנתא היקרה והיקרתית !!!אין גם לחם ! עוד מעט ,יעזבו רבים את דירות הפאר ההזויות של האנדרומדות השונות ,ויעברו לקרוון !!! התכוננו רבותי הנסערים באמת ,לאנשים ,שאין להם איך לחיות ,אלא ,לשוב לטבע …ליערות …לאוהלים , אנשים מסתובבים עם קורונה לא מאובחנת , ומדביקים את השאר ! הההה . רק לאלוהים פתרונים לחיפה ,שפעם היתה חיפה ….היום . …זו לא ראש העיר ,,,או המועצה …זה השילוב של התנהלות של המדינה כלפי החיים בחיפה ,שמרשה לאנשים למות ברעל של מפרץ חזירי הפטרוכימיה .כי …זה לא כלכלי להזיז אותם משם …ההה. מתחשק לי לחפש כוכב ארץ אחר !!!!התכוננו להפגנות רבות משתתפים ,התכוננו לעוד פרצות בדמוקרטיה ,התכוננו לעוד וירוסים וגם של מערכת הניווט האלקטרונית בכל תחומי המחשוב ,הטלפון…המעקבים …,סין בדרך לכאן ! וגם ,מלאך המוות ! בכל הצורות הידועות שלו …אנשים ימותו לבד בבית …ימותו כלכלית …ימותי רעיונית …ימותו נפשית …כי אין מזור בשום ממשק המחיה את רצף החיים הנורמטיבים .

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.