השלכות הקורונה על חולי דמנציה • מומחי רמב”ם מספרים

פרופ' דוד טנה וד"ר רחל בן-חיון. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

מומחי רמב”ם – לבידוד החברתי היו השלכות קשות על חולי דמנציה

איך שומרים על בריאות המוח בתקופה הזו? מומחי רמב”ם מסבירים

לדברי מומחי רמב”ם בחיפה, אנשים הסובלים מדמנציה ומירידה קוגניטיבית, סובלים מהידרדרות במצבם בעקבות תנאי הבידוד שנכפו עליהם עקב סגר הקורונה.

במהלך החודשים האחרונים חווינו כולנו שינויים בשגרה. אולם כשמדובר באוכלוסיית חולים זו, מדובר בבעיה של ממש.

פרופ’ דוד טנא

עבור כולנו, תקופת ההתמודדות הראשונית עם מגפת הקורונה הייתה תקופה של חוסר ודאות וחוסר שליטה. אולם, עבור אותם חולים, לשימור השליטה על חיי היום יום, יש חשיבות גדולה. כעת, כאשר סדר היום משתנה והמסרים המתקבלים מאמצעי התקשורת, מהמשפחה או מהצוות המטפל אינם תמיד מובנים, הדבר עלול לשבש את שגרת יומם ואת התנהלותם, ובמקרים מסוימים להוביל להידרדרות במצבם
פרופ’ דוד טנה וד”ר רחל בן-חיון (צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

היעדר פעילות גופנית, הימנעות מהגעה לטיפול ו/או מעקב במסגרות הרפואיות השונות, שיבוש סדר היום והיעדר או צמצום הקשרים החברתיים, מסבירים ברמב”ם, הם חלק מנסיבות שמאפיינות את התקופה האחרונה עבור אוכלוסיית הסיכון לדמנציה וירידה קוגניטיבית עקב סכנת הקורונה.

דר’ רחל בן – חיון, מנהלת השרות הקוגניטיבי ברמב”ם

פעולות השגרה, אלו בדיוק הפעולות בהן אנשים צריכים להתמיד, כדי למנוע תחלואה ולשמר את מצב הבריאות המוחית ככל הניתן”

נוכח חשיבות השמירה על שגרת החיים והמעקב הרפואי של מטופלי המכון ברמב”ם, החליט הצוות המטפל להעמיד שורת שירותים המאפשרים לציבור הסובלים מירידה קוגניטיבית להמשיך ולשמור על הרצף הטיפולי באופנים שונים. “כבימי שיגרה, אנחנו זמינים עבור המטופלים בביקורים פיזיים במכון, כמו גם ברפואה מרחוק באמצעות מפגשים רפואיים מקוונים בווידאו”, אומר פרופ’ טנה ומדגיש את הסכנה החבויה בהימנעות מפניה לטיפול או מעקב בקרב החולים הללו, “במכון הקוגניטיבי ברמב”ם פועל צוות מומחים רב-תחומי הנותן מענה לטווח רחב של בעיות ומקיים מערכת תמיכה מלאה. אנשים הסובלים מירידה קוגניטיבית בכלל, וציבור מטופלינו בפרט, מוזמנים לפנות אלינו ולקבל את הסיוע הנדרשים. אנשים הסובלים מקשיים קוגניטיביים קלים ועצמאיים בתפקודי היום יום השגרתיים, התקשו בחלקם לתפקד בתקופה האחרונה.

עיבוד זרם ההנחיות וההוראות המשתנות הוביל לעומס קוגניטיבי, הבידוד החברתי הוביל לעומס רגשי והצורך לתפקד עצמאית בפעולות שוטפות הוביל לעומס תפקודי. אני צופה כי כעת, עם החזרה לשגרה, נראה יותר מטופלים עם הרעה במצבם ועליה במספר הפונים החדשים על רקע המחלות הללו”.

פרופ' דוד טנה וד"ר רחל בן-חיון. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם
פרופ’ דוד טנה וד”ר רחל בן-חיון. צילום: הקריה הרפואית רמב”ם

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    מומחי רמב”ם בחיפה מדהימים

  2. יולי אמר/ה

    ממש לא. הרגו את בעלי

הגיבו כאן לכתבה