תופעה חדשה ומדאיגה • מתקשים לחזור לשגרה וסובלים מחרדה

בצד השמחה על הסרת מגבלות ההסגר ועם האפשרות לשוב לעבודה, ללימודים ולפעילות שגרתית, נתקל צוות העובדות הסוציאליות של “כללית” במחוז חיפה, בניהולה של עו”ס יפעת אלון, בתופעה מדאיגה בה אנשים מתקשים לשוב ולצאת למרחב הציבורי, לחזור לשגרה וסובלים מתופעות של חרדה. צוות העובדות הסוציאליות, התוודה לתופעה, במהלך שיחות יזומות שקיים עם מאות מאושפזי קורונה, אנשים השוהים בבידוד וכן דרך שיחות שניהל בקו החם הרגשי של “כללית”.

עו"ס חיה ידידיה (צילום: דוברות כללית)
עו”ס חיה ידידיה (צילום: דוברות כללית)

עו”ס חיה ידידה, מצוות חמ”ל הקורונה של כללית, שליווה את כל מאות חולי הקורונה שאושפזו בבית או בבתי מלון:

התופעה בולטת עוד יותר בקרב חולי קורונה, בעיקר החולים שהיו במצב קשה יותר ובאישפוז. העובדה שהחלימו, לא מפחיתה מהקשיים הרגשיים, נהפוך הוא – הם חרדים לשוב ולהיחשף לנגיף, על אף שלכאורה הם חסינים יותר.

חלקם נותקו לפתע מהמשפחה לתקופה ממושכת, ללא יכולת למפגש ותוך פחד אמיתי לחייהם ולכך יש השלכות נפשיות רבות. עבור רבים, גם מי שלא חלו, מהווה היציאה החוצה ממרחב סגור, גם אם מעיק – איום של ממש. תופעות אלו עלולות לצוץ גם אצל אנשים שעד כה לא פיתחו בעיות רגשיות חריגות, אך המצב המיוחד והפתאומי אליו נקלעו מעורר אצלם חרדות קשות.

במקרים נוספים, אנשים הסתגלו ל”השתבללות” בבית, חשו מוגנים מהקורונה ומלחצי היום יום ומשוחררים מהתובענות של מירוץ החיים המודרני. מחד, הכניסה לבידוד קטעה את רצף החיים, ומאידך, היציאה מבידוד נתפסת כמאיימת בעבורם והם מתקשים “להתניע מחדש”. המציאות החדשה של חזרה לשגרה הפכה לעתים לתובענית אף  יותר מבעבר, על רקע הקשיים הכלכליים, חוסר ביטחון תעסוקתי והאיום של הנגיף שעדיין כאן.

עו”ס דנה קרן צור, אחראית  הע”ס במכוני התפתחות הילד של כללית במחוז:

אנו נתקלים גם בילדים שחוששים לחזור לבית הספר לאחר תקופה ממושכת בה היו בצמוד להורים  וללא האתגרים והמשימות של מסגרת הלימודים והמסגרת החברתית, שהיא גם תובענית וקשה עבור חלקם

צוות הטיפול הרגשי של “כללית” נדרש גם לטפל בפניות שהתקבלו מנשים שילדו בתקופה זו ונקלעו למצוקה רגשית חריפה. גם בימים רגילים מהווה תקופת חופשת הלידה שלב מאתגר של הסתגלות למציאות חדשה והתמודדות עם הפער שבין התמונה הוורודה שמציירים ליולדת, לבין המציאות התובענית שבטיפול בתינוק רך.

פער זה החריף מאד בתקופת הסגר, כי בהעדר גורמי התמיכה, מצאו עצמן היולדות הטריות בודדות, מוצפות בחרדה ומטפלות בתינוקן ללא התמיכה הטבעית של חברות ומשפחה, עם פחות זמינות של שירותי הטיפול השונים וכשהן חוששות להגיע לטיפות החלב וכמובן חרדות יותר מתמיד לבריאותן ולבריאות התינוק.

צוות העו”ס מוסיף, כי בניגוד לכתבות שהציגו את השהייה בבתי מלון כגן עדן, הרי שבשיחות שלנו עם השוהים שם, נתקלנו באנשים שנקלעו למצוקות נפשיות עד כדי אובדנות. צעירים שרגילים לחופש ללא גבולות בטיול הגדול, חשו כלואים במלון. אחרים התקשו עם חברת הזרים והיו לא מעט תופעות של התקפי חרדה שהתבטאו בקשיי נשימה מדמי – קורונה, איומים לפגיעה עצמית ועוד.

מהצד השני, דווקא אנשים עם תחלואה נפשית כרונית, כמו אנשים עם כפייתיות לניקיון, למשל, חשים עתה הקלה, כי התופעות מהן הם סובלים זכו ללגיטימציה, ובכלל, חרדה והסתגרות נעשו לתופעות נורמטיביות.

נוכח הקשיים הרגשיים הרבים שמעוררת הקורונה, כולל השינויים החדים באורח החיים עם הכניסה והיציאה מהסגר, פועלים צוותי הטיפול הנפשי של כללית: העובדות הסוציאליות, הפסיכולוגים והפסיכיאטרים של “כללית”, לתת מענה תומך בשיחות יזומות, להיות זמינים לטיפול גם בטלפון ובוידאוצ’ט למי שנמנע מלהגיע למפגש פיזי ובקו התמיכה הרגשי שמפעילה “כללית” ב2700*. 

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    צריך להיות אופטימיים.ולהתרגל לאט לאט לשוב לשגרה.אני עם חזק וחבם מאוד.

  2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    צריך להיות אופטימיים.ולהתרגל לאט לאט לשוב לשגרה.אני עם חזק וחבם מאוד.

  3. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    צריך להיות אופטימיים.ולהתרגל לאט לאט לשוב לשגרה.אנו עם חזק וחבם מאוד.