ההסתדרות הלאומית תומכת במטה מאבק הסטודנטים כנגד האוניברסיטאות

בימים אלה, מביעה ההסתדרות הלאומית, תמיכה במאבק הסטודנטים – “לא מתקוונים לשלם”. הסטודנטים מוחים נגד התנהלות המכללות והאוניברסיטאות בצפון, וקוראים להם לפטור לאלתר את הסטודנטים מתשלום שכר הלימוד בתקופת הקורונה.

מטה המאבק ” לא מתקוונים לשלם” הוציא עצומה עם למעלה מ-550 חתימות של סטודנטים, כנגד מערך הלימודים באנגלית של האוניברסיטה.

קיריל קארטניק - עוזרו האישי של עציוני (צילום: ירון כרמי)
קיריל קארטניק (צילום: ירון כרמי)

קיריל קארטניק: “שילמנו על מוצר אחד וקיבלנו מוצר אחר”

קיריל קארטניק – מנהל מטה מאבק הסטודנטים בצפון, פנה לראשי ההסתדרות הלאומית והעלה בפניהם את מצוקת כלל הסטודנטים, והסטודנטים העובדים בפרט, אלה מהווים כוח עבודה משמעותי במדינת ישראל.

הודעת ההסתדרות הלאומית בעניין מאבק הסטודנטים:

בשבועות האחרונים מתנהל קמפיין סטודנטים רחב, נגד הנהלות האוניברסיטאות, בדרישה להקל את העומס הכלכלי על עשרות אלפי הסטודנטים, נוכח הקיפאון האקדמאי בתקופת הקורונה. זו תקופה בה סטודנטים רבים נאלצו ללמוד אך ורק דרך המחשב ולא בהרצאות פרונטליות.

בהסתדרות הלאומית נענו לפניות סטודנטים רבים שהגיעו למוקד המידע במהלך תקופת הקורונה, וקוראים להנהלת האוניברסיטאות להקשיב למצוקת הסטודנטים ולהפחית משמעותית את שכר הלימוד.

בעת הזו חייבים לשים לב לעשרות אלפי סטודנטים שהוצאו לחל״ת בכל התקופה, כשמרביתם כלל לא חזרו לעבודה. זו העת לגלות אנושיות כלפי ציבור הסטודנטים. הם העתיד שלנו ואם לא נדאג להם, לא נוכל לעצור את כדור השלג המתגלגל.

תשלום על אבטחה של 500 ש”ח

אנו מוחים  על החזרים כספיים שהסטודנטים שלמו ולא קיבלו תמורה”.  אומר אבסם, אחד מראשי מטה המאבק “לא מתקוונים לשלם”.

השרותים שלא ניתנו לנו הם: שימוש בספרייה – סכום של 408 שח, תשלום על אבטחה של 500 ש”ח. כידוע לכולנו, שהסטודנטים הם הנפגעים העיקריים מבחינה כלכלית מהקורונה.
אנו מבקשים לקבל הקלות במבחנים, כמו שלמדנו מרחוק שגם המבחנים יהיו מרחוק; כי מי יכול להבטיח לנו שאין נדבקים ללא תסמינים באולם בו נבחנים?

לרובינו יש הורים שנמצאים בקבוצות סיכון אנחנו בעצם עלולים לסכן אותם. הלימודים מרחוק לא היו אפקטיביים במיוחד ולא הועברו בצורה הנכונה, כך שלא ניתן להיבחן על כל החומר. לכן אנו דורשים הקלות.

אלו קשיים חוויתם בשימוש בשירותים אלה?

“בעת הכניסה למערכת חווינו הרבה תקלות. היו הרבה תלונות מצד סטודנטים שלא היו להם האמצעים להתחבר, כמו: מחשב עם מצלמה, אוזניות וכדומה”.

איזה נזק זה עשה לך?

“אני נשוי פלוס שלושה ילדים. אני עובד כעצמאי בתחום ההסעות ופעיל חברתי. נפגעתי מהסיטואציה שנוצרה כלכלית כי הייתה לי ירידה של כ-40% בהכנסות ואשתי נאלצה אף היא לצאת לחל”ת. המצב הובילה אותנו עד כדי קריסה כלכלית. אין לי תמיכה מההורים ועכשיו אנחנו רק מלקקים את הפצעים, ההתחייבויות ממשיכות להגיע ואנו צריכים להתמודד. בנוסף, התשלומים של האוניברסיטה ממשיכים לרדת ועל רובם לא קיבלנו תמורה.”

איך הבעתם את מחאתכם?

“שלחנו מכתבים להנהלת האוניברסיטה, לשר החינוך, לחכ״ים, למל״ג ולאגודת הסטודנטים. עד עכשיו לא קיבלנו תשובה מאף גורם, מלבד תשובת אגודת הסטודנטים שהם לא מוכנים להירתם למאבקנו.

אם לא יענו לדרישותינו, אנו נחריף את המאבק וגם אם הדבר מצריך אותנו לצאת להפגנות ולסגור כבישים ולעמוד בשערי האוניברסיטה ולא לאפשר להם לנהל אורח חיים רגיל. אני מבטיח שזה לא יעבור לסדר היום, כי ציבור הסטודנטים הוא עתיד המדינה ולא נרשה להם לפגוע בעתיד המדינה.”

איך הגעת למטה המאבק “לא מתקוונים לשלם”?

“אני וחברי קיריל קארטינג הובלנו את המחאה, לאחר שקיבלנו הרבה תלונות מהסטודנטים, בעיקר דרך קבוצות הואטסאפ, לכן קבענו יחד שעלינו ללחם למען הסטודנטים שמגיע להם מכל ציבור אחר.”

מה אתם מצפים שיקרה עכשיו?

“על הנהלת האוניברסיטה, המל״ג ושר החינוך, להתייחס לדרישות הסטודנטים, כי אם עד עכשיו התנהלנו דרך מכתבים ותקשורת, בהמשך אתם תראו אלפי סטודנטים ברחובות. בנוסף אני קורא לכל מי שיכול לתמוך במאבקינו הצודק ליצור קשר או איתי או עם חברי קיריל שעושה עבודה מדהימה למען ציבור הסטודנטים.”

הוגשה עצומה כנגד לימודי האנגלית באוניברסיטה

אוניברסיטת חיפה: מחאת הסטודנטים “לא מתקוונים לשלם” הגישו היום (ראשון) עצומה עם למעלה מ-550 חתימות של סטודנטים כנגד מערך הלימודים באנגלית של האוניברסיטה. משבר הקורונה

במקביל לצעד התמיכה של ההסתדרות הלאומית לימינו של מטה מאבק הסטודנטים “לא מתקוונים לשלם” מחאת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה כנגד מדיניות הלימודים ותשלומים בתקופת הקורונה מקבלת חיזוק נוסף בהתארגנות העצמאית של הסטודנטים בקמפוס. היום הגישו נציגי המחאה עצומה לידי ד”ר גרוס אחראית על החוג באנגלית והדיקנט אוניברסיטה. “אנו סטודנטים לקורסי אנגלית באוניברסיטת חיפה דורשים פטור מלא מחובות האנגלית שלנו, בגלל המגיפה העולמית המתרחשת בעולם ובארצנו.” אומר ראש מטה המאבק קיריל קארטניק ומוסיף: “לא יתכן שסטודנטים עם קשיים שלא הצליחו עד כה למלא את חובות האנגלית יצטרכו לעשות זאת עם קורס מקוון, זאת כאשר המרצים שלנו אינם מכירים את התוכנה באופן מלא ולא נעשה מחקר מקיף על יעילותה של שיטה זו עבור הקורס.

כפי שהיה קיים בקורסי אנגלית בעבר, כאשר פטורים בדרגות שונות מתפקידי האנגלית באוניברסיטת חיפה ניתנו במקרים פחות דחופים, על אחת כמה וכמה במשבר עולמי, נכון וראוי היה לתת מענה”.

ממטה מאבק הסטודנטים מבקשים להדגיש: “לצערנו הגוף מתכנו שאמון לסייע ולהשמיע את קולנו בקמפוס, בחר להיות לצד האוניברסיטה בצעד חריג ותמוה. כמובן שמדובר באגודת הסטודנטים שאינם מייצגים את הסטודנטים במצוקה שנגרמה עקב משבר נגיף הקורונה, כפי שהשכילו לעשות בהסתדרות הלאומית ולסייע לסטודנטים במאבקנו הכולל”.בתגובה לשליחת העצומה נמסר מלשכת הרקטור באוניברסיטת חיפה, כי הנושא בבדיקה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.