מחאת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה על שירותי ש(לא) ניתנו בתקופת סגר הקורונה • ראיון עם קיריל קארטניק

קיריל קארטניק - עוזרו האישי של עציוני (צילום: ירון כרמי)

שרות חלקי ותשלום מלא באוניברסיטת חיפה בימי סגר הקורונה

“בימים אלה פרצה באוניברסיטת חיפה מחאת סטודנטים מקומית, המהווה חלק ממחאה ארצית, רחבה יותר, נגד שכר לימוד מלא בעוד שהסטודנטים מקבלים שרות חסר. מי שמוביל את המחאה החיפאית הוא קיריל קארטניק, סטודנט ועוזרו האישי של סגן ראש העיר, עו”ד דוד עציוני.”

וידאו

"לא מתקוונים לשלם": קמפיין מחאה חדש של הסטודנטים במכללות ואוניברסיטאות .אנחנו לא מקבלים את המוצר שעליו החלטנו לשלם מלכתחילה ולכן צריכה להיות הפחתה משמעותית בשכר הלימוד".מסכימים? שתפו !!

פורסם על ידי ‏קיריל קארטניק‏ ב- יום שלישי, 5 במאי 2020

מיהו קיריל קארטניק?

“חיפאי בלב ובנשמה”. כך הוא מתאר את עצמו  “עליתי מאוקרינה לפני 11 שנים כדי להתגייס לצבא. שירתי ביחידה מיוחדת כחייל בודד ולאחר מכן הבאתי את כל המשפחה לארץ.
ניהלתי עסק של תיווך נדל”ן בחיפה וכיום אני פעיל חברתי ויועץ סגן ראש העיר, עו”ד דוד עציוני. לצד עבודתי, אני לומד באוניברסיטת חיפה לתואר ראשון, רב תחומי.”

קיריל קארטניק (צילום: מיכה בריקמן)

 איך הגעת להוביל את מאבק הסטודנטים נגד התנהגות אוניברסיטת חיפה כנגד הסטודנטים שלה? ועל מה אתם נלחמים בעצם?

“אני חווה את הקשיים הללו על בשרי, ושותף לתסכול של רוב הסטודנטים, שמרגישים שאנו מנוצלים על ידי המערכת האקדמית, בימי משבר הקורונה.

מדובר פה בשכר לימוד גבוה, עבור שירותים שאנחנו לא מקבלים מהמערכת. לא יתכן שמעבר לתקלות הטכניות, שאנו נתקלים בהן, בכל פעם שמתחברים לשיעור, הבסיס של האינטראקציה בין סטודנט למרצה אינו מתקיים, לא ניתן לפתוח דיון או לקבל תשובות לשאלות.

מעבר לכך, התשלומים שלנו למוסד החינוך אמורים לכסות שירותי ספריה, בטחון, חניה, רווחה ועוד שירותים שאיננו מקבלים לאורך התקופה הזו.”

“אנו נתקלים באטימות מוחלטת, ופתרונות שאינם הולמים את הסיטואציה. קרן ההלוואות שהעמידה האוניברסיטה היא בדיחה, שכן, אוניברסיטאות מסובסדות על ידי המדינה והן לא עסק פרטי שצריך לתת הלוואות. סטודנטים שמשלמים כל כך הרבה כדי לקבל מענה, לא צריכים לקחת הלוואה, יש בנקים בשביל זה, אנו צריכים לקבל את השירותים עליהם אנו משלמים או לחלופין לקבל כסף חזרה על השירותים שלא ניתנים.”

 מה אתם דורשים בעצם?

“אנחנו דורשים הפחתה בעלויות השנתיות, כדוגמת ההפחתה שניתנה לעסקים מארנונה לשלושה חודשים וכמובן הקלות בעבודות ובמבחנים.”

 כמה סטודנטים כבר הצטרפו למחאה?

“נכון לאתמול, יממה אחת לאחר תחילת המחאה, הצטרפו כבר כמעט 200 סטודנטים.”
זה מאבק כלל ארצי -במה שונה אוניברסיטת חיפה מכל שאר הסניפים?
“המאבק הארצי החל בבין תחומי, כנגד המוסדות הפרטיים, אנו נאבקים במוסד ממשלתי.”

אוניברסיטת חיפה – ארכיון (צילום – ירון כרמי)

האם אתם מתואמים?

“כן, בוודאי, אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא ושותפים להפגנות שמתקיימות, כדוגמת זו שתתקיים מחר בכיכר הבימה.”

 איך תבוא לידי ביטוי מחאתכם?

“אנו מגייסים עוד תומכים למאבק, דואגים לתקשר במדיות השונות, מגבשים תכנית מסודרת לפעילות מחאה, כולל תקשורת עם כל הגורמים השונים באוניברסיטה, ובמשרדי הממשלה השונים כדוגמת משרד החינוך והאוצר. נשמח כמובן לשבת לנהל דיון עם הנהלת האוניברסיטה כשיהיו מוכנים.”

 עד לאן תגיעו?

“עד לאן שצריך.”

 האם אגודת הסטודנטים תומכת בכם?

“לצערי, חשבתי שבתחילת התקופה הזו, האגודה תפעל לטובת הסטודנטים, אך דבר לא נעשה. ולכן חשתי מחויבות לפעול בנושא. כנראה שהבחירות בשנה הבאה יותר חשובות להם מהסדרת הפעילות לטובת הסטודנטים אותם הם מייצגים.”

 מי תומך ומי לא?

“קיבלתי פניות רבות מגורמים שונים, כאות תמיכה למאבק הזה. לצערי לא האוניברסיטה או אגודת הסטודנטים השמיעו קול.”

 מה תגובת האוניברסיטה לטענותיכם עד כה?

“היו סטודנטים שניסו לדבר איתם אבל ללא מענה. לדוגמא הייתה סטודנטית שפנתה להנהלת האוניברסיטה בבקשה להפחית את שכר הלימוד, והתשובה שהיא קיבלה:
‘תשלומים אלה הם תשלומים שנתיים. תשלום אבטחה לא ניתן לבטל. על דמי הרווחה (ספרייה) ניתן לוותר עד לתחילת שנת הלימודים בלבד,
רק לאחר פניות התקשורת, התקבלה תשובה  פורמלית שניתן לקבל הלוואות תשובה מנותקת מהמציאות.

זהו משבר ביחסי האמון עם האוניברסיטה שאין ממנו קימה או שאם ייענו דרישותיכם ותפסיקו את המרד ?

“מדובר פה במשבר אמון עם מוסד אקדמאי, שאמור להקנות לנו ידע. יש קורסים שמאלצים סטודנטים להצטייד עם מצלמות כדי לבדוק נוכחות, ומאיימים בכישלון בקורס אם לא ייענו, בהיעדר הכנסה הדרישה הזו פשוט לא הגיונית. והשורה התחתונה היא שאנו משלמים על שירותים ולא מקבלים אותם.”


תגובת אוניברסיטת חיפה לפניית חי פֹּה – חדשות חיפה:

“מרגע פריצת משבר הקורונה, פעלה אוניברסיטת חיפה ללא לאות כדי לסייע לסטודנטים – קודם כל מהבחינה האקדמית ולא פחות חשוב, מהבחינה הכלכלית – כולל הקמת קרן סיוע של עד 10,000 שקלים לסטודנט. אנו נמשיך לפעול ככל יכולתנו כדי לסייע לסטודנטים, תוך כדי מילוי הוראות החוק והוראות מל”ג.

רוב השירותים לסטודנטים המשיכו לפעול, כולל הספרייה – שהמשיכה לעמוד לטובת הסטודנטים, כך שסטודנטים יכלו לפנות לספרייה בבקשה למאמרים או עמודים מתוך ספר, והספרנים היו סורקים עבורם את העמודים המבוקשים ושולחים להם במייל. גם אגף מנהל תלמידים המשיך לעבוד ולספק סיוע לסטודנטים, דיקאנט הסטודנטים ועוד.

לגבי הלימודים המקוונים:
מיד עם תחילת משבר הקורונה, עברה אוניברסיטת חיפה בתוך מספר ימים ספורים למתוכנת לימודים מקוונת מלאה. בכל יום מועברים כ-500 קורסים בלמעלה מ-98 אחוזי הצלחה ואנו מקבלים על כך שבחים מכל הגורמים המקצועיים הרלוונטים.

איננו מכירים תלונות על מרצים שלא מאפשרים קיום דיונים או לא זמינים לסטודנטים ואם יש סטודנטים שחשים כך, נשמח אם יפנו אלינו. יש סטודנטים רבים שמרוצים מאוד מהלימודים המקוונים, בוודאי שיש כאלה שפחות – אנו נחושים להתייחס אל הסיטואציה שנכפתה על כולנו כאל אפשרות לשינוי וצמיחה, גם בכל הקשור להוראה המקוונת וצוותים שהקמנו כבר החלו לדון על התקופה שאחרי משבר הקורונה.”

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

14 תגובות
 1. מאור אמר/ה

  בטח שהאוניגרסיטה תגיד “אנחנו בסדר”
  לא היה כמעט כלום מתוך זה במציאות, הלוואי שהייתי מבטל את הסמסטר כשזה התחיל במקום לסחוב את המצב דרדלה הזה.

 2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  ראיון מאוד מעניין עם ידידי קיריל,עוזרו של דוד עציוני סגן ראש העיר חיפה.איש מעניין .מדהים.הוא אכן צודק.כל הכבוד קיריל.

 3. שאול אמר/ה

  לא רציני בכלל. נשמע כמו ניסיון לצבור נקודות לקראת קריירה פוליטית. לימודים אקדמיים הם שירות ציבורי מסובסד. שכר הלימוד בישראל מסובסד ונמוך בהשוואה למדינות אחרות. זה לא מוצר שקונים בסופר. אתה רוצה לקבל חזרה את המאתיים שקלים עבור שירותי ספרייה? אולי תצטרף למחאה רחבה יותר של קבוצות שדורשות מענה לאובדן הכנסה? ואולי תפקח עיניים ותצא למאבק סטודנטים רחב סביב בעיות רציניות יותר שיש כאן, בדמוקרטיה הישראלית, באי השוויון הפרוע, בגזל משאבי טבע על ידי טייקונים. ישראל מדינה עשירה ואפשר לסבסד לגמרי לימודים על תיכוניים. אבל לא, המרצה בודק נוכחות בזום אז אני ברוגז…

 4. חיפאי אמיתי אמר/ה

  הסטודנטים מנהלים חיים מאוד טובים.באים ממשפחות מבוססות כלכלית ולכן שום תירוץ לא מתקבל.מלבד זאת אף אחד לא הכריח אותם ללמוד באוניברסיטה.כמו שלמי שאין כסף לקנות בית גר בשכירות וכמו שמי שאין לו אפשרות לרכוש רכב נוסע באוטובוס,כך גם מי שאין לו כסף ללמוד,שילך לנקות שירותים בתחנה המרכזית.המדינה לא חייבת לעזור להם.מספיק מספסדים להם הרבה דברים ולפי מה שאני יודע,גם מקבלים הנחות על כל צעד שלהם ושלא מגיע להם.די לבכות.תעבדו קשה כדי להשיג כסף ללימודים.בושה,סטודנטים עם חלב על השפתיים.

 5. מיר אמר/ה

  שאול, יפה!

 6. סבסטיאן פאריירה אמר/ה

  מישהו מנסה לצבור נקודות פוליטיות. לא יקרה, בחיפה לא גרים אנשים פרימיטיביים שלא מבינים את זה.
  בושה לקיריל.

 7. מתרגל באוניברסיטה אמר/ה

  קיריל קארטניק קשקשן… האוניברסיטה עברה ללמידה מקוונת והסטודנטים מקבלים את כל השירותים שהם זקוקים להם.

  תגובת האוניברסיטה 100% לעניין.

 8. קיריל אמר/ה

  שאל היקר במיוחד בשבילך היום בראיון לרדיו לב העיר הסברתי קצת על עצמי

  https://www.facebook.com/hani.lavie/videos/10223046969392455/?d=n

 9. עבד אלרחמאן אמר/ה

  חייבים להחזיר כסף!
  לא הגיוני שנשלם על משהו שאנו לא מקבלים!

 10. מתתיהו אמר/ה

  מאבק צודק; כולם היו מצפים לקבל תמורה עבור מוצר שרוכשים! ולמה רק באונ׳ לא מקבלים עבור מה ששלמו הסטודנטים; קירל כל הכבוד על ניהול המאבק; ביחד ננצח

  לאלה שמכפישים את קיריל במקום לעודד צעירים ודור ההמשך ככה אתה עושים; תתבישו לכם

 11. סטודנטית שאיכפת לה אמר/ה

  תסלח לי אבל כנראה לא הבנת את מטרת המחאה ,מציע לך לבדוק שוב . משלמים פה על דברים שכלל לא מקבלים ,מדוע צריך לשלם? נראה לך שיש לסטודנטים עודף כסף? ותתפלא …לא כולם מגיעים ממשפחות מבוססות ,עובדים מאוד קשה בשביל כל שקל ואף עובדים בכמה עבודות אז אולי אתה מגיע ממשפחה מבוססת וקל לך אך להרבה סטודנטים אחרים לא!

 12. שי אמר/ה

  אם האוניברסיטה תשמח להעניק לאותם סטודנטים קורס נוסף חינם עם חובת נוכחות, שיעורי בית ומבחנים על מנת שיוכלו לקבל “שירות מלא” אני בטוח שיהיו הרבה סטודנטים שיהיו מעוניינים…
  על מי אתם עובדים?

 13. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  קיריל לא קשקשן.אדם רציני.התחיל מכלום.בלי עזרה של אף אחד.הכל לבד.כל הכבוד קיריל.

 14. אורי שירן אמר/ה

  הדרישה להנחה בשכ”ל בתקופה הזאת לא צריכה לבוא רק בגין שירותים מוגבלים לסטודנטים .
  היה מצופה מאוניברסיטה גם אם היתה נותנת את מלוא השירותים להבין את גודל המשבר הכלכלי,רוב הסטודנטים נפגעים קשות ביכולתם להשתכר כבעבר ולהעניק הנחות משמעותיות בשכר הלימוד.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.