טיפים להיערכות עם הכלב לתחילת שגרה חדשה

כלב (זוריה) - (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

משפחות רבות ניצלו את תקופת הסגר לאמץ כלב. אולם עם החזרה לשגרה מוצא עצמו הכלב, שהורגל לתשומת לב וחברה ברוב שעות היום, בודד בבית או בחצר במשך שעות ארוכות.

בעת משבר הקורנה חל זינוק משמעותי באימוץ הכלבים וחתולים לאורך כל הסגר. וכעת שימי הסגר מסתיימים בהדרגה וכולנו חוזרים לשגרה היום יומית, ללימודים ולעבודה, קיים חשש שמספר הכלבים הננטשים יעלה שוב.

כלב (זוריה) – (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

בכדי להתמודד במשותף עם החזרה לשגרת החיים העמוסה, ד”ר אבי צרפתי, יו”ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ להיערך גם עם הכלב לתחילת שגרה חדשה, ולהכין שגרת יום שתתאים גם לו:

 • זכרו, כלב אינו צעצוע שניתן לזנוח בתום השימוש. הורים, הראו דוגמה אישית לילדיכם, למדו אותם לאהוב ולגלות אחריות כלפי חיות המחמד, התחלקו עם הילד באחריות ובטיפול.
 • ודאו שלכלב יש מקום משלו: מלונה ומקום מחסה לשוהים בחצר, עריסה או שטיחון לאלה שבבית. הדבר חשוב על מנת שהכלב ידע את מקומו וייהנה בו מביטחון מעצמאות.
 • לפני שיוצאים מהבית צאו עם הכלב לטיול, עדיף טיול ארוך או פעיל, על מנת שיהיה פחות פעיל בשעות בהן יישאר לבד. ודאו שהכלב אכן עשה את כל צרכיו.
 •  מומלץ להשאיר לכלב מנת אוכל וכמות נכבדה של מים לפי צרכיו. אם חזרתם וקערת המים ריקה, הקפידו להשאיר יותר להבא או להחליף לקערת מים גדולה יותר. הקפידו כי לכלב תהיה תמיד גישה למים טריים לשתייה.
 • בעלי חצר? הקפידו לחסום פרצות מבעוד מועד ולסגור את שער החצר ביציאה ואפילו לנעול אותו למניעת שוטטות של כלבכם וכניסת כלבים זרים לחצר.
 • בעלי חצר לא מגודרת, קישרו את הכלב כך שיהיה לו די מרחב תנועה והקפידו שבמרחב יהיה צל נגיש עבורו. מקמו את קערית המים במקום בטוח שלא תתהפך ובמקום המוצל ברוב שעות היום, כמונו גם הוא לא ייהנה לשתות מים רותחים. קיימות היום תקנות המציינות את התנאים הנדרשים לקשירת כלב. פנו לווטרינר העירוני על מנת להתעדכן בתקנות. תקנות חוק צער בעלי חיים ( הגנה על בעלי חיים) החזקת שלא לצרכים חקלאים.
 • למשאירים את הכלב בבית, ניתן לסגור דלתות חדרים ואזורים רגישים, הכלב ייהנה באותה המידה גם במרחב שהשארתם לו.
 • במידה והכלב עדיין גור ונוטה לנשוך וללעוס חפצים, השאירו לו נשכן לכלבים, עדיף כזה שהורגל אליו והוא מחבב במיוחד, על מנת שיפרוק את מרצו מבלי לפרק את הבית.
 • אם הכלב מיילל כאשר אתם יוצאים מהבית, הקפידו לתת לו צ’ופר מיד לפני שתצאו. עם הזמן יתרגל הכלב לעובדה שאתם הולכים אך גם חוזרים. אם היללות נמשכות תקופה ארוכה התייעצו עם הווטרינר.
 • אם גיליתם שהכלב פספס ועשה צרכים במקום לא מתוכנן, אל תענישו אותו או תצעקו עליו. תגובה כזו רק תגרום לו להתרגל לכך שאתם עצבניים כשאתם חוזרים הביתה. התייעצו עם הווטרינר על הדרך לגמול את הכלב.
 • עם חזרתכם הביתה חשוב לצאת עם הכלב לטיול, גם לזה שהיה משוחרר בחצר. לאלו שהיו קשורים או סגורים בבית כדאי לעשות סיבוב ארוך יותר ופעיל יותר, על מנת שיפעיל עצמו דבר שחשוב לבריאותו.
ד"ר אבי צרפתי יו"ר ארגון הוטרינרים
ד”ר אבי צרפתי יו”ר ארגון הוטרינרים

לסיכום מוסיף ד”ר צרפתי:

חיות מחמד הן תוספת ברוכה לכל משפחה. הקפידו על חינוך ומשמעת ועל שגרת טיפול וחיסונים ותיהנו מבני לוויה אוהבים ומאושרים.
הגיבו כאן לכתבה