“שיי’ך מואיז’ו” (משה אטיאס), בן 83, המשורר והמוזיקאי שהיה גדול הזמר והפיוט המרוקאי הלך הלילה לעולמו

אבל כבד ירד על עולם הפיוט והשירה המרוקאית כשהלילה הלך לעולמו (30/04/20) בקריית אתא גדול הזמרים והפייטנים המרוקאי משה אטיאס ז”ל שהיה ידוע בכינויו “שייך מואיז’ו”.

משה אטיאס שהיה ידוע שנים רבות בכינויו “שייך מואיז’ו” היה גדול הפייטנים והשירה במוזיקה האנדלוסית, מואיז’ו ז”ל היה מוזיקאי, משורר, מלחין, זמר ופייטן יהודי-מרוקאי. לאחרונה, לפני מספר חודשים עבר אירוע מוחי ומצבו הרפואי הדרדר והלילה הלך לעולמו בקריית אתא כשהוא בן 83 במותו. “שייך מואיז’ו” הקליט מעל 800 שירים שעוסקים בנושאם עסק בעיקר בצדיקי מרוקו, רבים משיריו הוא שר במקוראית וחלקם גם בעברית. שייך מואיז’ו” הוציא מעל 100 תקליטים שנמכרו במאות אלפי עותקים. בשנת 2011 החל להופיע ביחד עם התזמורת האנדלוסית הישראלית, הוא שר ומנגן מילדותו עם אחיו, מרדכי עטיה שניגן בעוד ולוי עטיה בכלי הקשה.

בהודעה על פטירתו נמסר: “בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים בזאת על פטירת הזמר הגדול לעדה המפוארת עדת יוצאי מרוקו הלא הוא הזמר הדגול והגדול שייך מואיז’ו (משה אטיאס) ז”ל. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים. נפשו בטוב תלין וזרעו יירש ארץ. שנשמע ונתבשר בשורות טובות ישועות ונחמות. אל שדי אומר לצרותינו די”

עם היוודע דבר פטירתו, יו”ר ש”ס ושר הפנים אריה דרעי ספד לו ואמר: ‏

“קיבלתי בצער רב את הבשורה המרה על פטירת ידידי היקר, הפייטן המשורר והמלחין הדגול לעדת יוצאי מרוקו משה אטיאס ז”ל, הידוע בכינויו ׳שייך מואיזו׳. שייך מואיז’ו היה משורר ייחודי בתחומו ותרם תרומה משמעותית להמשך מסורת השירה והפיוט המיוחדת של יהדות המזרח. הוא רתם את כישרונותיו האמנותיים לקידום מעמדם של יהדות המזרח בכלל ויהדות מרוקו בפרט. מתוך אמונה בצורך לרומם את קרן יהדות המזרח. אני חב לו אישית הכרת תודה עמוקה על תמיכתו החמה בי לאורך כל הדרך, בשירים מיוחדים שחיבר ושר, שביטאו אהדה גדולה לדרך שהובלתי והכל מתוך זקיפות קומה ופיוטים מרגשים. תנחומי לאחיו ולמשפחתו היקרה. יהי זכרו ברוך”.

וידאו

משה אטיאס ז”ל נולד במקנס שבמרוקו והיה בן למוזיקאי. משה למד לראשונה מוזיקה בצעירותו באמצעות האזנה ללהקת מוזיקאים יהודים שאביו היה חבר בה וכבר כילד, ניגן ושר עם תזמורות מקומיות. עלה לארץ בשנת 1962 ולאחר זמן מה במעברה, התיישב בקריית חיים ולאחר מכן עבר להתגורר שקריית אתא שם גר שנים רבות עד לפטירתו. היה לו קשר חם לרבנים והיה מגיע כל שנה להופיע בהילולת ה’אור החיים’ הקדוש זיע”א שנערכה אצל הגאון רבי ראובן אלבז בישיבת “אור החיים”.
בתקופת הקמת אוהל “שאגת אריה” מול כלא מעשיהו הקליט שירים רבים למחאה שהייתה אז.

שייך מואיז'ו - מתוך פייסבוק שייך מואיז'ו הדף הרשמי Chekh Mwijo
שייך מואיז’ו – מתוך פייסבוק

בשל משבר הקורונה הלוויתו של משה אטיאס (שייך מואיז’ו) נערכה היום (30/04/20)
בצהריים במתכונת מצומצמת בבית העלמין בקריית אתא.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.