מצוקת הדייגים • נאסר עליהם לעבוד, לא יפוצו וגם לא יחזרו לעבוד בשל עונת הרבייה הטבעית של דגי הים

מזה שלושה חודשים שהדייגים בארץ אינם עובדים וסובלים מקשיים כלכליים בעקבות איסור הדייג בשל התפרצות נגיף הקורונה. הממשלה החליטה לאסור את הדייג וגם לא לפצות אותם ואם לא די בכך כעת עם ההקלה והחזרה ההדרגתית לשגרה נאסר על הדייגים לעבוד עוד שלושה חודשים נוספים בשל עונת הרבייה הטבעית של דגי הים. הדייגים מתוסכלים ואבודי עצות כי אין מי שישמע את זעקתם. על אף שהם שומרים על החוק לאורך השנה ומשלמים את האגרות בזמן לפרנסתם מצאו את עצמם ללא פרנסה וללא עזרה.

ח”כ יוסף ג’ברין מהרשימה המשותפת הפנה שאילתה מיידית בעניין מצוקת הדייגים ואיגוד הדייג הארצי עתר לבג”ץ בנושא. אך טרם התקבל מענה כלשהו. יו”ר איגוד הדייגים הארצי שלום ביטון, שלח היום מכתב לניר פרוימן, ראש האגף לדייג במשרד החקלאות.

שלום ביטון, יו”ר איגוד הדייגים הארצי סיפר בשיחה לחי פה:
השנה היה חורף מאוד קשה עבור הדייגים ועבדו מעט מאוד ימים במקום 100 ימים עבדו כ-40 יום בלבד. ואז התפרץ נגיף הקורונה, והדייגים לא יכלו למכור למסעדות ולשווקים כי החלו להיסגר ולאחר מכן נאסר עליהם לדוג.

כל התקופה הזו לא היתה להם פרנסה וגם לא קיבלו פיצוי. מדובר באנשים שצריכים לפרנס את המשפחות ואת הילדים ומצבם מאוד קשה. כעת עם ההקלות והחזרה לשגרה מבוקרת הממשלה החליטה שאי אפשר לחזור לענף הדייג בגלל שב 15/5/20 מכריזים על איסור הדייג בשל עונת הרבייה הטבעית של דגי הים.

כיו”ר האיגוד אני דורש מהממשלה או לתת לדייגים פיצוי או לתת להם לחזור לעבודה. אם יחליטו לא לתת פיצוי וגם לאסור על החזרה לעבודה. אנחנו כאיגוד נתיר להם לחזור לדוג ואת הדוחות שיקבלו הדייגים אנחנו נאסוף ונעתור לבית המשפט. אני לא מבין על סמך מה יושבים מומחים במשרדים ומקבלים החלטות על איסור הדייג לפי מחקרים ממדינות אחרות. הם לא חיים את הים חזרת הדייגים ודייג חופי לא הורס את הסביבה הימית ולא משבש את הרבייה של הדגים. אני מוכן לשבת ולהתעמת עם המומחים שטוענים אחרת.

באיגוד יש כ-1500 דייגים ובקישון כ-100

עאיד מחאמיד, דייג מחיפה וחבר ועד באיגוד הדייגים בקישון סיפר בשיחה לחי פה: אנחנו ללא עבודה ופרנסה מאז התפרצות נגיף הקורונה מלפני שלושה חודשים. כעת עם ההקלות והחזרה ההדרגתית לשגרה אסרו עלינו לחזור לעבוד בשל תקופת הרבייה הטבעית של דגי הים. מדובר בתקופה של שלושה חודשים נוספים מה-15/5/20 ועד ה-1/7/20. הממשלה גוזלת מאיתנו את הפרנסה וגם לא מפצה אותנו. פנינו לשר החקלאות שיתיר לנו לדוג בגלל המצב והקשיים עמם אנחנו מתמודדים אך טרם התקבלה תשובה ממנו. עתרנו גם לבית המשפט העליון. אנחנו משלמים את כל האגרות ועובדים לפי הכללים וכעת כשיש מצוקה אף אחד לא מקשיב לנו ולא עוזר.

המכתב אותו שלח שלום ביטון לראש אגף לדייג במשרד החקלאות
המכתב אותו שלח שלום ביטון לראש אגף לדייג במשרד החקלאות
עתירת איגוד הדייג הארצי לבית משפט העליון
ח”כ יוסף ג’ברין הפנה שאילתה בנושא הדיגים

קורונה – כל הכתבות


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. דני אמר/ה

    אני הייתי במעגן הדייג חיפה המכמורתנים עבדו וגם ספינות דייג קטנות עבדו כל תקופת הקורונה הטענות הללו לא נכונות גם היון מותר להם לעבוד, כל הזמן עבדו ואפילוצדייגים מירושליים עבדו

  2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    אכן מצוקה קשה עוברת על הדייגים המסורים.חייבים לעזור להם וללכת לקראתם.