בצל משבר הקורונה צעדה תהלוכת ה-101 שנה של "מריה הקדושה" במתכונת מצומצמת

כמידי שנה, קיימה היום אחה"צ (ראשון, 26/04/20) העדה הנוצרית בחיפה את התהלוכה המסורתית היא תהלוכת "מריה הקדושה" שהשנה מציינים אלפי המאמינים הנוצרים 101 שנה לאירוע זה. לאירוע מגיעים מידיי שניה אלפי מאמינים אך השנה בצל משבר נגיף הקורונה בישראל צעדה התהלוכה לראשונה בתולדות היסטוריית התהלוכה כשהיא ממונעת על גבי רכבים ובמתכונת מצומצמת ביותר.

תהלוכת מריה הקדושה בחיפה (צילום: מרכז הפרחים מאהידה כרכבי עבוד)

אין תושב בעיר חיפה שלא מכיר את הפקקים הענקיים בכבישי העיר בעקבות תהלוכת "מריה הקדושה" החגיגית והמרהיבה של העדה הנוצרית בעיר הנערכת מידיי שנה בחיפה ביום ראשון, השני שלאחר חג הפסחא וזאת החל משנת 1919, תהלוכה של אלפי מאמינים היוצאת מכנסיית "סנט ג'וזף" (יוסף הקדוש) בעיר התחתית אל מנזר הכרמליטים "מאר אליאס" (אליהו הנביא) בסטלה מאריס שעל הר הכרמל כשהם סוחבים במעלה ההר את פסל מריה הקדושה כשרחובות שלמים סגורים ובצידי הרחובות כשבצידיו עומדים אלפי אנשים מריעים.

תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)
תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)

השנה זאת הפעם ה-101 שהתהלוכה המסורתית ממשיכה לצעוד בחיפה רק הפעם בשל משבר הקורונה וההנחיות וההגבלים של ממשלת ישראל ומשרד הבריאות היא צעדה במתכונת שונה ומצומצמת ביותר. תהלוכה כן היתה, במקומה של התהלוכה המסורתית התהלוכה היום נערכה בליווי משטרתי ותהלוכה של חמישה רכבים בלבד כשבראשה על גבי הרכב נישא גם פיסלה של "מריה הקדושה".

תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)
תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)

השיירה שהחלה את דרכה בשעה 16:00 עברה ברחובות העיר התחתית בהם רח' העצמאות, יפו, פל ים, שיבת ציון, אלנבי, הציונות, ח'ורי, י.ל. פרץ, שבתאי לוי, 2 בנובמבר, הצלבנים, היובל, טשרניחובסקי, בית לחם, רחובות עין הים, ש"י עגנון, הגפן, סטלה מאריס, הבישוף חג'אר, שיזף, ג'מיל שלוהוב, אל-מותנאבי, עבאס, הפרסים, עין דור, המגינים ובן גוריון, ברחובות אלה מתגוררים ריכוזים גדולים של נוצרים תושבי העיר. עוד נטלו חלק בתהלוכה מצומצמת זאת הארכיבישוף פייר בטיסטה פיטסבאלה, מ"מ הפטריארך הלטיני מירושלים שהגיע במיוחד לתהלוכה, נזירים כרמליטים בחיפה ונציגי תנועת הצופים בחיפה.

תהלוכת מריה הקדושה 101 (מאהידה כרכבי עבוד - מרכז הפרחים)
תהלוכת מריה הקדושה 101 (מאהידה כרכבי עבוד – מרכז הפרחים)

עקב משבר נגיף הקורונה בישראל הוציאה ה"פטריארכיה הלטינית" בירושלים הוראות מיוחדות וקפדניות וביקשה מתושבי העיר שלא להתאסף ברחובות ולא לגרום לריכוז של קהל במהלך התקדמות התהלוכה, הפעם פיסלה של "מריה הקדושה" יצעד בתהלוכה ממונעת ותגיע אל מרפסות בתיהם וכמו כן ביקשה לא לגעת בפסל של מריה הקדושה שעל הרכב המוביל.

תהלוכת מריה הקדושה 101 (מאהידה כרכבי עבוד - מרכז הפרחים)
תהלוכת מריה הקדושה 101 (מאהידה כרכבי עבוד – מרכז הפרחים)

למי שאינו יודע ואינו מכיר את תהלוכת "מריה הקדושה", מדובר במסורת רבת שנים שהחלה בשנת 1919 עם סיום מלחמת העולם הראשונה, כאשר במהלך המלחמה התעורר חשש לפגיעה בכנסיית "יוסף הקדוש" הלטינית הוותיקה בעיר שנחנכה
בשנת 1867 הנמצאת בשד' המגינים 80 במושבה הגרמנית ולפיסלה של מריה הקדושה שהיה מוצב בתוכה והיה חשש גדול שחיפה תותקף, לכן ראשי הכנסייה הנוצרית העלו את הפסל לכנסיית סטלה מאריס שעל הר הכרמל ומאז ראשי הכנסייה נדרו נדר לקיים את התהלוכה מדי שנה מכיוון שהם האמינו שקדושתו של הפסל היא זאת ששמרה על תושבי חיפה וכך נקבעה מסורת רבת שנים זאת עד עצם היום הזה.

תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)
תהלוכת מריה הקדושה 101 (צילום: סאלי חנא נחאס)

עם השנים הרבות שחלפו, האירוע שהתחיל והיה חיפאי במהותו החל לצבור תנופה ובמקום עשרות הצועדים שליוו את מריה הקדושה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, היום מספרם מוערך באלפי מאמינים ומלווים ואולי אף בעשרות אלפים. נוצרים רבים מהסביבה ומהגליל החלו לנהור לעיר חיפה ובקהילה הנוצרית בעיר סבורים שראשי העיר חיפה יכולים להשקיע יותר ויותר בתהלוכה הנערכת מדי שנה בשנה בחיפה וראשיה צריכים לעשות הרבה יותר וזאת על מנת להפוך את התהלוכה המסורתית הזאת לאירוע בינלאומי גדול יותר שבכוחו למשוך עשרות אלפי תיירים מחו”ל שיבואו ויבקרו בעיר חיפה.

לא ניתן להגיב