חשש לחיי חתולי הרחוב בצל הקורונה • מאכילי החתולים בחיפה קורסים תחת העומס

מאכילי החתולים בחיפה קורסים תחת העומס עם התפשטות הקורונה וסגירת המסעדות ומקומות העבודה, ולא מספיקים להגיע לכל החתולים ואין להם מספיק אוכל להאכיל את כל החתולים שהתווספו למספר החתולים הגדול שהם מאכילים בשגרה על חשבונם הפרטי.

כידוע בחיפה ובקריית חיים יש קבוצה של מאכילי חתולים, שדואגים בשגרה להאכיל חתולים בפינות האכלה ייעודיות וכן בסביבת אזור המגורים שלהם. הם דואגים להם למזון ולמים והכל על חשבונם הפרטי ומזמנם הפרטי.

עם התפשטות נגיף הקורונה, סגירת מקומות העבודה, המסעדות ובתי הקפה, עלה מספר החתולים הגוועים ברעב וצמאים, במיוחד באזורים כמו אזורי תעשייה, אזורים נטושים וכן אזורי מגורים, עקב נטישת חתולי בית וגם עונת ההמלטות של החתולים.

עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)

עליזה ברקן, פעילה סביבתית, חברתית ופעילה לזכויות בעלי חיים ואחראית על קבוצות מאכילי חתולים מספרת בשיחה לחי פה:

אני מקבלת פניות רבות בקבוצות מאכילי החתולים, על מחסור באוכל וקשיים כלכליים ברכישת כמויות מזון שכן אני וכל המאכילים מתנדבים ומאכילים את החתולים על חשבוננו הפרטי.

אנחנו קורסים ולא עומדים בלחץ ובכמות החתולים שזקוקים לנו יותר מתמיד. כידוע זו תקופת ההמלטות וחתולות רבות צריכות לאכול ולשתות כדי להניק את הגורים אחרת הן יגוועו ברעב וימותו הן והגורים. צריך גם לקחת בחשבון שמזג האוויר מתחיל להתחמם ואנחנו צריכים גם לספק להם מים.

העירייה הוציאה הודעה שהיא תעזור לנו בהאכלה אך נכון להיום לא קיבלנו שום עדכון בנושא. מתיי תהיה החלוקה של המזון, היכן תתרכז והיכן יהיו נקודות איסוף? אנחנו דורשים את עזרת העירייה בדחיפות לספק לנו מזון לחתולים, וגם שיתוף פעולה של פקחי העירייה שיעזרו לנו בהאכלה, כי אנחנו לא מספיקים להגיע לכל המקומות. אם לא נדאג לחתולים בתקופה זו חתולים רבים ימותו.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

העירייה רכשה מזון לחתולים שיחולק בימים הקרובים. חשוב להדגיש כי מותר להאכיל חתולים במקומות מרוחקים עפ״י צו של יו״ר אירגון הוטרינריים של השלטון המקומי. לגבי אישורי יציאה להאכלת חתולים בשל ההסגר אנו מציינים כי על פי ההנחיות מאכילי חתולים ראשיים לצאת וזאת כי מדובר בפעולה חיונית.
24 תגובות
 1. יוסי שי אמר/ה

  כמאכיל חתולי רחוב אני קונה שק אוכל יבש מביאים לי הביתה מצויין אבל יתולי נווה שאנן אינטליגנטים לא מחסלים את המלאי
  מה שנכון נכון אני קונה אוכל בסיסי ולא גורמה

  1. שלמה אמר/ה

   שידאגו לאנשים קודם

 2. מירי אמר/ה

  יוזמה ברוכה. אני מאכילה גם במקום העבודה שלי וגם ליד הבית שלי חתולי חצר שגם דאגתי לעקר ולסרס וקונה אוכל מכספי.
  זו ממש בעיה.
  העיריה גם צריכה לדאוג לעקר ולסרס. אסור שתהיינה המלטות. זה נורא.
  תודה

  1. הילה אמר/ה

   האם ידועים לך מקומות בהם יש ריכוז גבוה של פינות כאלה או סביבות מגורים של חתולים?
   על מנת שאוכל לקפוץ אליהם כשאהיה בסביבה

  2. צליל אמר/ה

   מדוייק. אצלנו בירושלים לא חושבים אפילו על תקציבים לחתולים והמצב קשה כל כך . היו לי שתי עבודות ושתיהן בחל"ת אז נאלצת להפחית מהאוכל שלי למענם. הכל לטובהאמנם כי . יותר בריא במצבי לאכול פחות. גם האוכל לחתולים בירושלים יקר פי שתיים מאשר בביתנו בחיפה. . ובאמת למה לא טורחים לעקר קודם לכן? כי קל להם כל כך לרצוח אחרי מעשה לדוקטורים הצוררים? כל כך הרבה גורים קטנים חסרי אונים… זה נורא ממש. כואב הלב לראות את הרזים הקטנטנים והמוחלשים שנדחקים על ידי החזקים אל מותם.

   האחריות עלינו בני האדם לדאוג לכולם כולל לאלה שחוסר האיזון שהתרבות האנושית יצרה פוגעת בקיומם. אז בני אדם
   קודמים אבל אסור להפקיר אף יצור מבין בעלי החיים !

   בהשוואה לכאן המצב בחיפה מעורר כבוד והשראה. יישר כוחכם , מאכילים . . החיפאים אנשים טובי לב מבחינת אהבת בעלי חיים ובכל פינה ניתן לראות מאכילים.

 3. אבידן אמר/ה

  אתם הזויים. העיר עם חולי קורונה ואתם מקרקרים סביב בעלי חיים שחיים ברחוב. בושה וחרפה. אנשים מתים לנו כאן , ואתם חרדים על חתולי הרחוב. תתביישו על הדאגה המעוותת שלכם. אנשים מאבדים את היקר להם ואתם חרדים לחתולים. מעוותים לגמרי.

  1. אבי אמר/ה

   קצת נסחפת – תשתה איזה משהו קר ותנוח.
   הקורונה היא לא מגיפת הדבר בימי הביניים- אנשים לא מתים בהמוניהם בחוצות העיר. יש לצערנו אנשים שנפטרים כפי שיש אנשים שנפטרים מכל מחלה. זה עצוב וטרגי.
   צריך לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים אבל אין סיבה להזניח את חיות הרחוב שכן חברה נמדדת ביחסה לחלשים ביותר כדברי גנדי.

  2. מיקי אמר/ה

   גפ רועי לוי הנכבד ראש העיר נשר "דואג" למכרסמים

  3. מיקי אמר/ה

   גפ רועי לוי הנכבד ראש העיר נשר "דואג" למכרסמיםזס

  4. נעם אמר/ה

   מוכן לאמץ גור חתולים ג'ינג'י עד גיל חודש, או גור חתולה צבעוהית עד גיל חודש.

  5. אנפתית אמר/ה

   תתבייש אתה . גם בעל חיים הוא יצור חי ואי אפשר להשאר אדישים ליצורים חסרי אונים שגוועים מרעב. זה לא על חשבון בני אדם. כל הכבוד לאנשים שדרוגים להם ועוד על חשבונם.

  6. דרור אמר/ה

   מה הקשר? החתולים לא אשמים ולא צריכים לשלם את המחיר.

   אתה מרגיש צורך לעזור לחולי קורונה? כל הכבוד! קח יוזמה ותתחיל לפעול.

  7. אילנה אמר/ה

   התשובה שלך היא מעוותת ואתה היחיד שצריך להתבייש זהלא סותר לדאוג גם לבעלי החיים חסרי הישע עם כול זה שגם מתים אנשים מסביב…..אנושיות זה לא רק כלפי בני אדם ומי שאין לו אפילו טיפת חמלה כלפי בעלי החיים יש לו מחסור מאוד גדול במידת האנושיות הבסיסית!

  8. נילי אמר/ה

   החתולים האלה מגנים עליך בקיץ מפני חולדות ונחשים

 4. קרן אמר/ה

  תגיד אבידן אנחנו הזויים? בעלי חיים גוועים ברחובות. לא נראה לך הזוי חסר חמלה ולא תברואתי. בתורה כתוב לפני שבתך לאכול להאכיל את בעלי החיים. איזה תגובה הזוייה וחסרת קשר למציאות . תתבייש אתה. בין הפעילים המתנדבים שעוזרים בהתנדבות גם לבני אדם וגם לבעלי חיים.

 5. דורית אמר/ה

  איפה פינות האכלה. מוכנה להאכיל באיזור מגורי

 6. חיים לטבע אמר/ה

  אם יש דבר אחד טוב בקורונה זה שיצמצם את כמות החתולים. החתולים אחראים על העלמות כל החיות הקטנות כמו צבים, זיקיות, ציפורי שיר בערים. אוהבים חתולים? תחזיקו אחד בבית, לא להקות בחוץ

  1. אביאל אמר/ה

   אבידן –
   חברה נמדדת על פי היחס שלה לחלשים ביותר.
   כן- גם כיום.

 7. ממוש אמר/ה

  אבידן, אף אחד לא ביקש ממך שתאכיל חתולים קמצן חסר לב. פשוט אל תגיב, את הטמטום שלך לא צריכים לדעת כולם תשמור אותו לעצמך ולסובבים אותך שבטח גם מפגרים כמוך.

 8. בנימין אמר/ה

  מה שאתה אומר פשוט לא נכון, ציפורים לא נעלמות בגלל החתולים אלא ציפורים אחרות, בעיקר דררות ומיינות מצויות(התוכים הירוקים והציפורים החומות עם מקור צהוב) החתולים להפך הם אחת הסיבות שאין הרבה חולדות ועכברים בעיר, כן לא אופטימלי הרבה חתולי רחוב, אבל הנזק מהם מזערי לעומת התועלת

 9. שרן אמר/ה

  אוף יסלחו לי כל האנשים הבאמת טובים שדואגים לחתולים אבל התופעה הזאת מסתכלת אותי בטירוף. אני מאוד אוהבת חתולים, רוב חיי גידלתי בבית חתול כחיית מחמד עד שבני התגלה עם אלרגיה. אז זה ממש לא משנאה לחיה עצמה.

  אבל אנחנו חיים בתקופה של היכחדות מינים. גם ככה קשה להרבה מכרסמים וציפורים לשרוד במציאות של שינוי אקלים. ובאים קבוצה של אנשים, באמת טובים ומלאי כוונות טובות, וגורמים לגידול לא פרופורציונלי באוכלוסייה אחת. זה כל כך לא נכון. הם מרגישים עצמם שליחים של איזו מטרה נעלה, אבל הם גורמים לכזה מטרד ונזק.

  עברתי לרחוב שחייה בו מאכילת חתולים. כבר שנתיים אנחנו כאן, לא ראיתי פעם אחת חיה שהיא לא חתול או עורב (שאוכלים גם את המזון של החתולים). ואנחנו גרים בקצה הרחוב מטרים בודדים מהואדי. זה נוראי! לעומת זאת אוכלוסיית החתולים רק הולכת וגדלה, עשרות חתולים רובצים בכל פינה.

  די, באמת תפסיקו, זה רע לסביבה בכל כך הרבה רמות! אני מצטערת כי זה באמת נשמע רע אבל אם המשבר הנוכחי יקטין את אוכלוסיית החתולים, זה יהיה רק לטובה…

 10. דר רות אנגל אמר/ה

  ומה חייך שווים מחיי חתול ?
  הסבל שלך מרעב צמא ומוות איטי גדול מזה של חתול או כל בעל חיים נטוש

  1. צליל אמר/ה

   דוקטור? מניחה שלא מדובר בדוקטור לרפואה…. הדיבור שלך פשוט אנושי…. אנושי מידיי…

   הם לא מסוגלים לחוש רגשות אנושיים כאלה או רגשות כלביים וחתוליים או בכלל להרגיש רגשות אמיתיים. … ההשכלה שלהם שבאה להתייחס לכולנו כאל בשר לשימושם, מזהמת את יכולת ה"הרגש" כלפי האחר הזולת, בנפשם. מוזר שציינת את התואר כי רק אותם אגומנייקים במדים הלבנים שאתם מצדיעים להם בחוצות עומדים תמיד על כך שנציין את הדיפלומה המטונפת מדמים של ילדים קטנים זקנים ויצורים אחרים. לא ייתכן שדוברת אמפתית משוייכת למקצוע החלאה והצואה. חותמת שאינך דוקטור לרפואה…. כל דבר אחר תמיד טוב יותר. הכל בעולם לטובה חוץ מחובתנו למחות מן העולם את זייכר דוקטור דרעייק עמלק…. . חוץ מהם כל הברואים נועדו לשיתוף פעולה ושמחה חיים.

   לגבי רופא החולים היחיד האמיתי – על מנת אליו לקרב יש דווקא לשלול את תאריו….(אליבה דה רמב"ם החכם ששמו מזוהם בידם של הסוטים בלבן המקימים מרתפי עינויים ומוות לבזות את שמו של אותו פילוסוף פוסק גאוני וחכם. ). על מנת לדוקטור לקרב יש ללחך את אנפילותיו…. ולסגוד להדום רגליו….

 11. שמיל אמר/ה

  הכלבים והחתולים יותר נחמדים ונאמנים מבני אדם שאני מכיר

לא ניתן להגיב