לא מנפצים את שמחת הפורים • צוותי כללית ואיחוד ההצלה בקמפיין הסברה כנגד שימוש בנפצים בחגיגות פורים

צוותי בריאות נתקלים מידי שנה במקרים מצערים רבים של פציעות רבות, מהן בשל השימוש בנפצים. כפי שמסביר ד”ר דב הורניק, מנהל המרכז לבריאות הילד של כללית לב הקריה בקריית אתא. על כן יזמו צוותי כללית ואיחוד ההצלה קמפיין כנגד שימוש בנפצים בחגיגות פורים תחת הכותרת “לא מנפצים את שמחת הפורים”, בשיתוף עם עיריות חיפה, קריית אתא והמועצה מקומית רכסים.

צוותי כללית ואיחוד הצלה בקמפיין הסברה על הסכנה מנפצים

ד”ר דב הורניק:

בחג הפורים, שאמור להיות חג של שמחה יש עליה בכמות הפגיעות ביחס לכל השנה. חלק ניכר מהן בשל שימוש בנפצים שעלול לגרום לכוויות  קשות, קטיעת אצבעות, פגיעה בעיניים עד כדי עיוורון ונזק לשמיעה. על כך יש להוסיף נזקים בהיבט הרגשי-התנהגותי בעוצמה גוברת על רקע המצב הביטחוני. אדם השומע, ללא התראה מוקדמת, פיצוץ, עלול להיבהל קשות ולהגיב באופן שיסכן אותו.

הבהלה עלולה לגרום נזק רב לנשים הרות, מבוגרים וחולי לב וכן לתגובה מסכנת לפעוטות שעלולים לרוץ בבהלה, גם לכביש או ליפול. לכן, החליטו בכללית-מחוז חיפה וגליל מערבי ובאיחוד הצלה לצאת במבצע הסברה מקיף בקרב ילדים והוריהם בדבר הנזק שבנפצים והחשיבות בהימנעות מהם.

לקראת מבצע ההסברה, הוכנה מצגת מותאמת וידידותית לצפייה, בה נחשפו התלמידים לסכנות החמורות העלולות להיגרם למשחקים עצמם בנפצים ולסובבים אותם, שהוצגה לילדים במפגשים שנערכו במוסדות החינוך.

במקביל, פורסמו כרזות לילדים שלא לשחק בנפצים מסוכנים, חולקו מדבקות מיוחדות וכן הופעלה ניידת הדרכה שנסעה ברחובות והשמיעה זמרור מיוחד בנושא. ההדרכה נערכה, בהשתתפות נציגי הציבור והנהלת כללית וצוותי איחוד הצלה המקומיים – כשהשאיפה של כולם היא שלא “לפוצץ” את שמחת הפורים.

הרב משה אדלר מנהל המגזר החרדי בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: זה קמפיין משמעותי במיוחד לקדם מודעות בנושא בתוקף תפקידי בכללית וכן נוכח הפציעות בהן טיפלתי לא אחת כתוצאה מהנפצים במסגרת התנדבותו באיחוד ההצלה.

נפתלי רוטנברג מנהל איחוד הצלה במרחב כרמל
נפתלי רוטנברג מנהל איחוד הצלה במרחב כרמל

נפתלי רוטנברג מנהל איחוד הצלה במרחב כרמל: מדי שנה אנו מטפלים בילדים ובני נוער שנפגעים כתוצאה משימוש בנפצים, אנו גאים בשת”פ המיוחד עם כללית והרשויות המקומיות ומאחלים פורים שמח.

רונן נודלמן (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שהתלווה לפעילות הניידת, ציין את חשיבותה של יוזמת ההסברה כנגד הנפצים בפורים: כללית שמה לה למטרה לקדם מודעות בריאותית ורפואה מונעת בקהילה ורואה מצווה בכל פעולה שתחסוך נכות או פגיעה מילד בשל מעשה שובבות בלתי אחראי כזה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.