הקורונה החיפאית מול הקורונה הסינית? הצחקתם אותי… • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

לא ניתן היה לבקש קבלת פנים מרגשת יותר לקורונה הסינית מזו שקיימנו עבורה בחיפה. הפגנת הכוח של הקורונה החיפאית לא רק שהייתה מרשימה יותר מהקורונה הסינית, אלא חשוב גם לזכור שהיא קטלנית הרבה יותר, סמויה יותר מהעין והחשוב מכל – את הקורונה החיפאית אנחנו כנראה אוהבים הרבה יותר.

כן כן, אני מדבר על הקורונה (ההילה) של הלפיד של בזן. אמנם היו מסיבות לפיד גדולות יותר בעבר. אנחנו זוכרים היטב את התקלה במיכל האתילן שכילתה 400 טון של גזים רעילים ביוני 2014. אבל גם 100 טון גזים רעילים שנשרפו בלפיד, לפני כמה ימים, עשו את העבודה לא רע. גם הפעם שמי המפרץ הוארו באור יקרות והוכיחו בפעם המי יודע כמה שלחיפאים לא אכפת למות מגורם מעשה ידיהם. אבל וירוס סיני מעשה ידי השטן? הוא כבר יזכה למלחמת חורמה מאתנו. הרי בסופו של יום, לא יקרה משהו באמת דרמטי בגלל התקלה במפעל האתילן. ייתכן שמישהו יכעס, אולי מישהו יפגין ומישהו כנראה יחטוף סרטן. לא יותר. אין חדש.

אז מה הקשר לעיריית חיפה?

מה בעצם יכולה ראש העיר לעשות בקשר למשבר הקורונה הסינית? התשובה הטריוויאלית לשאלה הזו היא שניתן לשאול את תושבי העיר מה יעשה להם טוב על הנשמה בתקופה כזאת. אני בטוח שהרעיונות שהתושבים יעלו יהפכו באחת למורשת עירונית ייחודית. אבל נניח שראש העיר לא אוהבת לדבר עם התושבים, אז מה ניתן לעשות בכל זאת?

אז נתחיל בשתי פעולות פשוטות.
הראשונה היא להודיע קבל עם ועיר שהיא כאן, זמינה, כשלצידה מגויסים כל המשאבים העירוניים והחברתיים של העיר על מנת לסייע כהרף עין לכל גורם שיצטרך. נכון אמנם שיש פה מעט מן הפופוליזם, אבל נראה שכרגע אפילו זה לא קיים.

השנייה והחשובה ביותר היא למנף את המשבר. במידה שכולנו נהיה צמודים לבתינו, הרי שהרשתות החברתיות ימלאו תפקיד חשוב ביצירת הזהות החיפאית בזמן המשבר. זה בדיוק הזמן לעשות שימוש יצירתי ברשת. ניתן לקיים תחרויות מקוונות שונות כמו תחרויות כתיבת שירים או סיפורים. ניתן ששועי העיר יצלמו עצמם מקריאים סיפורים עבור הילדים. ואם נתעקש ממש נוכל לייצר תערוכה מקוונת של ציורי ילדים נגד הקורונה. הם כבר יבחרו אם לצייר את הקורונה של בז”ן או את זו הסינית…

טילים, וירוסים וכל השאר

השקט מלשכת ראש העיר מטריד במיוחד על רקע הקורונה של בז”ן וגם בגלל הקורונה הסינית. הסוד העומד לדעתי מאחורי השתיקה הזו הוא סוד גלוי למדיי. בזן הצליחו כנראה לשבות בקסמיהם גם את השלטון העירוני המכהן. ולכן, אולי ייטב לראש העיר שבאמת לא תתייחס לקורונה הסינית. זה רק יגדיל את סימני השאלה בקשר להתעלמותה הציבורית מהקורונה של בז”ן.

הנהגה נוכחת

מצב הפוך לכך התקיים בעיר בתקופת מלחמת לבנון השנייה. כשליש מהתושבים בתקופה ההיא עזבו את העיר, אבל התחושה הייתה שההנהגה לא עזבה אותה. ההנהגה אז תקשרה כל העת עם התושבים במגוון ערוצים. בנוסף, הייתה קריאה ברורה לפיה כל מי שיש לו רעיון ויכולת לסייע בצורה כלשהי יכול לעשות כן. כמות היוזמות החברתיות והאזרחיות שבאו מהציבור היו רבות ויקרות מפז. גם עכשיו אנחנו נמצאים תחת סוג של מתקפה.

אנחנו אמנם מצויים עדיין בשלב הפחד והחשש. אבל דווקא ההנהגה צריכה להוביל שיח של תקווה ושל עוצמה. הרי היום שאחרי בוא יבוא, אז ניתן בהחלט לקרב את היום.

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. חדוה אלמוג אמר/ה

  כמו כל שבוע.מצליח ד”ר שגיא לבטא את תחושת הציבור . ישר כוח

 2. חנה מורג אמר/ה

  כי מנהיגות היא גם כישור, גם סל מיומנויות שחלקן נרכשות עם נסיון , חלקן טמועות במבנה האישיות. מעט ניחנו באלה גם אם הגיעו לתפקיד המצריך מיומנויות אלה.

 3. אלה נווה אמר/ה

  יריב, האם כמומחה ליעוץ פוליטי אתה במקרה ממייעץ למישהו פוליטי בחיפה, נניח סיעות או ראשי ערים קודמים?

 4. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  יריב אתה טועה. ראשת העיר מיד הגיבה בהודעה חריפה: “הסבלנות שלי נגמרה”… עד הלהבה הבאה

 5. אילן אמר/ה

  הציפיות מראש העיר גבוהות מידי לטעמי . אם וכאשר סגן ראש עיר , שטרם סיים תקופת בידוד הנדרשת לעניין קורונה , מצטרף לישיבת מועצת העיר – וכשהדבר נחשף ראש העיר שומרת על שתיקה – קל וחומר ….

 6. מגע קסום - foot massage באירועים אמר/ה

  כל מילה בסלע

 7. בן אור זאב אמר/ה

  כאלה שטויות לכתוב לתושבי העיר הזו , מדוע יריב ? הקורונה של האש ,וזו של המחלה , הם ממש בהשגחתה של ראש העיר …רק היא …מדוע לצאת בכעס עצור כל כך,וביקורת לא בונה ,בכל מה שעולה בסדר המציאות ההזויה שלנו בעת האחרונה ,וכן וכל מה שיורד מסדר שולחן העבודה של העירייה …רק שנדע כולנו ,הקורונה הזו ,עוטה סודות שלא נאמרו לנו התושבים כדור הארץ כולו .יש הרבה מאוד פייק ניוז . זהירות מר יריב .הקורונה הזו ,לא אמרה את המילה האחרונה באיסוף גופות וחולים .

 8. ל.ק אמר/ה

  אתה טוב לכתוב ספינים ודיבורי סרק אן אתה לא מבין על פעילות לפיד ותפקידו למה אתה מדבר, אני מבין שמשלמים לך על זה כי זה עוזר לכל הגורמים פוליטים.
  לידע כללי ניתן לשחרר גזים לאטמוספרה ללא לפיד בלי שכולם רואים ולהרוג אנשים או גזים הרעילים שאתם אומרים זה היה מימן שבמקרא נמצא גם במים שאנחנו שותים והוא לא רעיל אך נפיץ ובגלל זה רואים אותו חזק ויפה. ופעם הבא תלמד לפני לדבר.

 9. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  צריך להתייחס ברצינות לדברי ד”ר יריב שגיא בפורטל חי פה.כותב דברים אמיתיים ונכונים,כמו על הלפיד הבוער בבתי הזיקוק בחיפה.יישר כוח,ממני רפי חסון,חיפה

 10. אייל אמר/ה

  תודה חדווה.
  בהודעה שלך את מנכסת את הטור שלו לצד פוליטי מסויים.
  עכשיו תהיה לו בעיה להצהיר על א-פוליטיות.

 11. אייל אמר/ה

  היא מחכה לתקלות כדי לשלול רשיונות עסק למתקנים.
  זו השיטה שלה.
  יש לך פתרון קסם יותר מהיר?
  צזכור שכלכלת העיר עדיין תלויה בתעשייה ווועד העובדים פועל נגד העירייה.

 12. אייל אמר/ה

  צודק. הלפיד מעיד על פליטה חריגה של מזהמים.
  יש לך קישור לטורי דעה שלך על הלפיד מתקופת יהב?
  אתה באמת לא סומך על ראש עיר שסוגרת מתקנים לתעשייה?
  אתה רוצה את נתוני הפליטות של עשר השנים האחרונות? אני אשלח לך בתנאי שתוכיח שהטורים שלך לא פוליטיים.

 13. אחד העם אמר/ה

  מימן אפשר לשחרר ולא צריך לשרוף הבעיה עם תרכובות של פחמימנים

 14. מרק אמר/ה

  סליחה אייל, לא הבנתי
  אתה מדבר על מפלגת “הלא נושמים” מול מפלגת “המוכרחים לנשום”?
  אם כל כך תרצה לתפוס צד תנסה להצטרף למפלגה הראשונה. בהצלחה

 15. גיא אמר/ה

  מחקר אוניברסיטת חיפה מגלה ירידה בשביעות הרצון בראש העיר בשנה האחרונה.
  המחקר של ד”ר איתי בארי מאוניברסיטת חיפה בחן את שביעות הרצון של תושבי חיפה במספר היבטים לאורך השנתיים האחרונות.

 16. אייל אמר/ה

  ראש העיר הנוכחית בתפקיד שנה וחצי.
  מצחיק ואפילו מעליב את השכל הישר שאנשים שהיו ב-15 השנים האחרונות בשלטון בחיפה, לא עשו כלום, להיפך אפילו הזיקו לעיר וראו איך היא מתפתחת בקצב של 0% מול הזינוק במרכז – עכשיו נכנסים לבכות את המצב ולצקצק על בעיות העיר שעליהן היו מופקדים וכשלו בטיפולם משך עשור וחצי.
  אני רוצה להזכיר שהגב’ אלמוג הייתה ראש הועדה המקומית לתכנון ובניה שספגה דוחות קטלניים, הערות בלתי פוסקות על תפקוד לקוי, למשל ביטול מסמך ציר אח”י אילת שנעשה כנגד רצון התושבים, המון שחיתות כמו הבניין שנוספו לו 5 קומות של הקבלן מזרחי ברמת דניה, או מגדל קרית ספר שמבקר המדינה הוקיע את מהנדס העיר. יש כל כך הרבה דוגמאות למנהל לא תקין ולניהול כושל מאד של עיריית חיפה בעשור וחצי האחרונים שבאמת הייתי שותק כרגע ולא מגיב אם הייתי במקומם.

 17. שרה אמר/ה

  הציפיות גבוהות כי ההבטחות גבוהות

הגיבו כאן לכתבה