מרגש: מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בבסיס זרוע הים בחיפה

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

את קורס החובלים סיימו בהצלחה
39 קציני ים חדשים בהם גם קצינה אחת

בין המסיימים 6 קציני ים שהגיעו ביחד
מביה"ס "הריאלי" בחיפה

במעגן דרור שבבסיס זרוע הים שבבסיס חיל הים בחיפה התקיים ביום רביעי (4.3) בערב, “טקס סיום קורס חובלים מחזור 140 של זרוע הים”. הטקס רב הרושם נערך במעמד הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ומפקד זרוע הים, האלוף אלי שרביט, ובמעמדם של קציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, נספחים צבאיים מהמדינות השונות, משפחות המסיימים, אורחים וחברים, במהלך הטקס נחשפה סיכת “קצין הים” ל-39 בוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן. בין המסיימים גם צוערת אחת בלבד בתוך כך נציין כי הפעם 6 צוערים ממחזור זה הגיעו ביחד מבית הספר "הריאלי" בחיפה עד לסיום קורס החובלים !

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)
מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

כידוע, קורס החובלים נחשב והינו קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את מפקדי העתיד של זרוע הים, אשר יפקדו בכלי השיט המתקדמים ביניהם ספינות הטילים, כלי השיט של הביטחון השוטף והצוללות. הקורס נמשך 28 חודשים (שנתיים וחצי) ומכשיר את הצוערים לתפקיד הקצין הלוחם בים. במהלך הטקס נחשפה סיכת קצין הים לבוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן.

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)
מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

כל בוגרי הקורס, כבר יוצבו ממש בימים הקרובים על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים, במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן מדגם ״סער 6״, דור צוללות ״הדקר״ וכלי שייט חדשים נוספים. הקורס נמשך למעלה משנתיים וכולל הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים ולימודי תואר אקדמאי באוניברסיטת חיפה. בתחילת בטקס המרגש נטלה חלק גם תזמורת צה"ל ולהקת חיל הים שהנעימה לקהל בשיריה הנוסטלגיים של חיל הים.

תזמורת צה"ל • מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תזמורת צה"ל • מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

בתחילת הטקס נשא דברים מרגשים הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, בירך ואמר: "הבסיס לכל מבצע והמצפן של כל חייל ומפקד יחידה בצה"ל כולו הוא המצפן הערכי. יושר, הגינות וממלכתיות הם השלד של צה"ל. הם המאפשרים לו לעמוד יציב, הם המאפשרים לו להישאר זקוף והם ההופכים אותו לאירגון מופת. צה"ל הוא אירגון ערכי שאחדות המטרה ויושרה מאפיינים אותו. אירגון ערכי, אינו חף מטעויות, ואירגון מופת אינו נטול משגיאות. אך אירגון מצוין הוא זה הבודק את עצמו, חוקר את עצמו, לומד ומשתפר. כך גם קרה במספר אירועים שהתרחשו לאחרונה. בכל המקרים, התקלות והפערים דווחו על ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אלי. בכל המקרים התנהלו תחקירים ביוזמת צה"ל, בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, ובכל המקרים ננקטו פעולות חדות אישיות ואירגוניות כאחד. כך גם היה בנושא נתוני גיוס החרדים. צה"ל הוא זה שגילה את הפערים והוא שמינה צוות בדיקה. צה"ל עמד וצה"ל טיפל.

הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)

עוד הוסיף בדבריו הרמטכ"ל כוכבי וציין: "אנחנו סיימנו לתחקר וללמוד, אך האירוע לא הסתיים. שערי הבקו"ם הם מראה של החברה הישראלית, מראה המשקפת מי מתגייס ומי נעדר, מי נושא בנטל הביטחון ומי לא. מי שנדרש להכריע בסוגיות אלו איננו צה"ל. אלו החלטות שצריכות להתקבל על ידי החברה והמדינה. צה"ל יפעל בהתאם לחוק והנחיות הדרג המדיני, יקבל בברכה כל נער ונערה, ויעשה הכל לשלבם בהתאם, אך מי שצריך להביאם לשערי הבקו"ם הם החברה והמדינה. אנחנו נעמוד בפתח השער, עם מדים, נעלי צבא ונפש חפצה. צה"ל ינקוט בגישה של אחריות מרחיבה ויסייע ככל הנדרש. ואתם, החובלים החדשים, בחרתם במסלול חייכם החדש מתוך רצון חופשי ותחושת אחריות כלפי מדינת ישראל".

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

לאחר הרמטכ"ל עלה לברך את 39 קציני הים החדשים מפקד זרוע הים האלוף אליהו שרביט שאף הוא נשא דברים מרגשים ואמר: "בעוד מספר ימים תמצאו את עצמכם בליבה של עשייה מבצעית ענפה, אשר רובה ככולה נעשית בשקט ובצנעה, אך השפעתה רבה ואולי למעלה מכך, על ביטחונה של מדינת ישראל. אתם תפעלו במרחבי הפעולה הקרובים והרחוקים החיוניים לעליונותה הימית של מדינת ישראל, תהיו שותפים בביצור כוחה, בחיזוק גבולותיה, בשמירה על נכסיה החיוניים ביותר ובאבטחת שלומם של אזרחיה. אנו מצפים מכם ללמוד את רזי המקצוע הצבאי, לשלוט בתורת הלחימה ובתרגולות, להכיר כל חלק קטן, ולשים לב לשינויי הגלים. אך לא פחות מכך, אנו מצפים מכם לשים לב לכל שינוי המתרחש ברחשי ליבם של פקודיכם. צאו, הפליגו, הנהיגו ושובו תמיד בשלום לנמל הבית".

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

קורס חובלים זו אחת ההכשרות הארוכות והאינטנסיביות בצה”ל הנמשכת שנתיים וארבעה חודשים ומחייבת חתימת קבע של חמש שנים, ממנה יוצאים עם תואר אקדמי ורישיון שייט (סקיפר). החניכים בקורס עוברים טירונות של רובאי 03, סדרת ים של שלושה חודשים שנחשבת לשלב מאתגר ביותר מבחינה פיזית וגם הכשרת חי”ר וימאות. בסיום הקורס משובצים החובלים בספינות ובצוללות וכעבור כמה חודשים יוצאים להשלמה חיילית שאחריה ישובו לכלי השיט כמפקדי מחלקות. בטקס הסיום הערב בבסיס חיל הים בחיפה, בין המסיימים היתה גם סגן ניצן מירושלים, שקיבלה את סיכת הלוחם.

לסיום, נוכל רק להגיד כמו ששרים בשירה הידוע של להקת חיל הים … "בוא אלינו, אלינו, אלינו לים, אל הים המלהיב הפרוע, אל השמש הזאת, לרוחות העזות, כי הים לכולנו פתוח" ובקיצור מערכת "חי פה" מאחלת לקצינת הים ולכל קציני הים החדשים בוגרי קורס חובלים 140 של זרוע הים המון בהצלחה בתפקידם החדש והעיקר כמו שאומר השיר הידוע … "שרק יהיה הים שקט !".

מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
מחזור 140 של קורס חובלים הסתיים בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
2 תגובות
 1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  טקב מאוד מרגש של קורס חובלים של חיל הים במעמד ראש המטה הכללי של צה"ל רב אלוף אביב כוכבי ומפקד חיל הים האלוף אלי שרביט.יישר כוח ובהצלחה.אנו יכולים גאים בבנינו האמיצים והגבורים חיילי צה"ל.כל הכבוד לכם

 2. אייל אמר/ה

  בטקס נשאו נאומים סגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי,
  ראש האופוזיציה איימן עודה
  סגנית שרת החינוך היבא יזבק
  ומטעם העיריה בירכה סגנית ראש העיר שהירה שלבי
  ככה זה בחזון הנביאים של מדינת השמאל האובדני. כשבכנסת ישראל כל חבר כנסת שביעי קורא לבחורים בתמונות
  האלו רוצחים כשהם מגינים עלינו משטופי השנאה והטרור שהם מתיימרים לייצג, והכל תחת כיפת הברזל או השכפ"צ-בג"צ כי גם במדינת היהודים אפשר לרדוף אותם והכל עם חסינות דיפלומטית ותקשורתית דום שתיקה
  על הטרור הזה בעיר ובארץ.
  אכן טקס חובלים ומעורר גאווה.
  חבל רק שהכנסת שלנו כבר מזמן לא.

לא ניתן להגיב