שחקן העבר ומאמן הכדורסל המיתולוגי, חיים קסטן, הלך לעולמו בגיל 84 • יהי זכרו ברוך

הלוויה תתקיים: יום רביעי א’ באדר תש”פ 26/02/2020 בבית העלמין נשר בשעה 16:00 • יושבים שבעה ברחוב תאשור 10 חיפה


חיים קסטן חי בין השנים 1935 – 2020. נולד בחיפה ולמד בבית הספר היסודי והתיכון אחדות בקרית מוצקין. במסגרת שירות מילואים בצה”ל, אימן את נבחרת פיקוד צפון גברים. מוכר כשחקן קבוצת הכדורסל הפועל חיפה ונבחרת ישראל. גם כמאמן כדורסל מיתולוגי, גברים ונשים, משנות ה – 60 ועד שנות ה – 90. מחזיק בתואר קלעי כל הזמנים של ליגת העל הישראלית בכדורסל עם 2815 נקודות בקריירה.

חיים קסטן ז”ל התנשא לגובה 1.87 מטר. בנערותו, שיחק בקבוצת הכדורגל של מכבי קריית מוצקין. לאחר מכן עבר לקבוצת מכבי דרום תל אביב, וכשמלאו לו 18, עלה לקבוצה הבוגרת. בהמשך, במהלך שנות ה – 50 וה – 60, שיחק בקבוצות: מכבי חיפה, מכבי דרום תל אביב, הפועל חיפה והפועל גבת יגור. 

לימים, נכנס להיכל התהילה של כדורסל הנשים בישראל. בתחילה, אימן קסטן את נבחרת הנערות של ישראל בכדורסל נשים, באליפויות אירופה לנערות, ביוגוסלביה 1971 ובאיטליה 1973. לאחר מכן, אימן את קבוצות הנשים, הפועל חיפה ומכבי קריית מוצקין. בהמשך, אימן חיים קסטן גם את נבחרת הכדורסל של בית הספר אורט קרית ביאליק. גילה וטיפח שחקנים ושחקניות שהשתלבו בליגות הבכירות ובנבחרות ישראל.

חיים קסטן היה שותף כמאמן לזכייה במספר אליפויות עם קבוצת הנוער של הפועל חיפה וב-3 אליפויות של ליגת העל לתיכונים עם אורט קריית ביאליק, בשנים 1987 עד 1989. זכה גם באליפות העולם לבתי ספר תיכונים עם אורט קריית ביאליק, שנערכה בצרפת, בשנת 1989. בנוסף לכך, ניהל את בתי ספר לכדורסל של הפועל חיפה, הפועל נהריה והפועל כרמיאל.

אופיר בירמן (44) בעבר שחקן קבוצות הנערים והנוער של הפועל חיפה שאמר לכתב החדשות של “חי פה”:

“שנים רבות הכרתי את חיים ז”ל, עוד כשהיה מאמן כשאימן דורות רבים של כדורסלנים ובניהם גם אותי, אין ספק שהיה מאמן טוב והיה אדם עם לב זהב, היה צועק המון על שחקני הקבוצה אך הכל היה תמיד בפרופורציות הנכונות  והכל היה רק עם כוונות לטובה. היה מאמן עם ניסיון רב, תמיד יהיה זכור לי שלקח וזכה בתואר אליפות העולם לבתי ספר ביחד עם קבוצת הכדורסל של ביב”ס “אורט קרית ביאליק” עוד בתחילת שנות ה -90. קסטן ז”ל אימן וגידל דורות רבים של שחקנים בהם גיא גודס, קורן אמישה, מאיר טפירו, איתי שוהם, יגאל אמויאל ועוד רבים וטובים, כולם היו חניכים שלו עוד מימי ביה”ס “אורט ביאליק”, חיים קסטן יהיה זיכרו ברוך !”.
חיים קסטן ז"ל שחקן ומאמן כדורסל (צילום: אלבום פרטי)
חיים קסטן ז”ל שחקן ומאמן כדורסל (צילום: אלבום פרטי)

דני שנקר מסר לחי פה:

לפני שלושה ימים הקפיץ לנו הפייסבוק תמונה שלנו עם חיים מ21 לפברואר 2016.פרסמתי….ולא שערתי שזו מסתבר היתה תמונת פרידה מהאיש המקסים והאהוב הזה. כל ספורטאי אורט ע”ש זאב פיינשטיין בקרית ביאליק בשנות ה-70-80 הכירו את חיים בבית הספר מרכינים היום ראש ועצובים. חיים אהב כדורסל בכל נימי נפשו. הוא כמאמן בכיר ושחקן נבחרות ישראל החליט להקדיש את חייו המקצועיים לעבוד עם הילדים הקטנים ביותר ועם הנערות והנשים. חיים טפח שחקנים כמו אייל לייב, איתי שביט, אילן ממן, דורון שנפ, איתי שוהם ורבים רבים נוספים והקנה להם את יסודות הכדורסל. הוא היה מחלוצי מאמני הנשים בישראל!!את פסגת חייו באורט ביאליק השיג חיים באליפות העולם לבתי הספר בשנת 1989 באורליאון בצרפת יחד עם עוזרו הנהדר אילן וקנין ושחקנים שהפכו להיות שם דבר בכדורסל הישראלי עד היום.

גיא גודס וקורן אמישה עם ירון זלוטולוב, אילן ממן ,יניב זלוף, איתי שוהם עשו היסטוריה שנשמרה עשרות שנים. עבורי חיים היה ראשית חבר מבוגר נערץ,איש עם לב ענק,מחנך בעל סבלנות בלי קץ,מקצוען ענק ואדם מקסים. ליוינו אותו בשנים האחרונות כשחלה ורותק לביתו וידענו מה צפוי,אבל כשזה קרה היום ,זה בלתי ניתן לעיקול ולהפנמה. חיים ישאר בליבנו אנשי אורט ע”ש פיינשטיין בביאליק וכל ספורטאיו הרבים לנצח אהוב ונערץ. יהיה זכרו ברוך, ינוח על משכבו בשלווה עד קץ הימים.

הלוויתו של חיים קסטן תיערך מחר, על מועד מדוייק תגיע הודעה נוספת, יהי זכרו ברוך

2 תגובות
  1. עוזי אברהם אמר/ה

    את חיים הכרתי שנים רבות, והלב נצבט לו על לכתו של ספורטאי כה מוכשר, אדם מקסים ונעים הליכות.
    זכרו ישאר לעד וומנוחתו עדן.
    שלום חבר יקר.

  2. רותי אמר/ה

    חיים וטובה רעיתו ז”ל וילדיהם רוני וסיגלית שיבדלו לחיים ארוכים וטובים היו שכנים שלנו ברחוב ברל בנוה שאנן לפני למעלה מחמישים שנה. שכנים שאליהם נשאנו עיניים כי היו מבוגרים מאיתנו אך גם יפים וטובים ובעיקר בבחינת טוב שכן קרוב מאח רחוק. חבל על דאבדין ולא משתכחין ותנחומינו לסיגל ורוני ומשפחתם.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.