מפגש מוצלח בין ראשי הרשויות של הצפון בהובלת קליש לבין ראשי הרשויות של פאפוס ולימסול • סיכום וראיונות וידאו מהשטח

מחברים את חיפה לקפריסין עם ישראייר

מפגש מוצלח נערך היום שלישי 25/2/20 בפאפוס בקפריסין בין משלחת ראשי רשויות בהובלת ד”ר עינת קליש-רותם, לבין ראשי הערים פאפוס ולימסול וכן נציגה בכירה של משרד התיירות של קפריסין שכן נבצר משר התיירות להגיע בשל מחויבות.

במפגש נכחו והשתתפו ראשי הערים של פאפוס ולימסול וגם ראשי הרשויות של הצפון ביניהם ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, ממלא מקום ראש העיר נחשון צוק, ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי, ראש העיר יוקנעם סימון אלפסי, ראש מועצת טבעון עידו גרינבלום, ראש המועצה רמת ישי עופר בן אליעזר, ראש עיריית טירת כרמל אריה טל, סגן ראש מועצה אזורית חוף הכרמל קובי ציטר, יועץ ראש העיר חיפה לענייני תיירות אמיר נפתלי שיזם את המפגש, נציגי חברת ישראייר ונציגי איסתא.

מפגש ראשי רשויות בפאפוס (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

יעד של טיסות על בסיס יומי ומעבר שוטף בין קפריסין לצפון הארץ

במפגש הסבירה ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, את חשיבות חיזוק התיירות בין המדינות והפוטנציאל הכלכלי האדיר הטמון בתיירות. וכן דיברה על חשיבות הקמת שדה תעופה בינלאומי קטן בחיפה שייתן מענה לתושבי הצפון.

ראש העיר לימסול, הביע תמיכה בהגדלת שדה התעופה בחיפה והפיכתו לשדה תעופה בינלאומי ואמר שזה רעיון מצוין ומקווה שיתממש.

גם ראש העיר של פאפוס, הביע תמיכה בשדה בינלאומי קטן בחיפה, וציין שהדבר חשוב במיוחד בעונת הקיץ וכי חשוב שיהיו טיסות על בסיס יומי כמו שקיים היום בנתב”ג. כיום מחיפה יש טיסות פעמיים שלוש בשבוע לפאפוס כאשר מת”א מגיעות אלינו שתי טיסות ביום. כשנותנים לנוסעים אופציות לבחירת אפשרות לנסוע ולחזור בכל יום שיבחרו במהלך השבוע זו ההצלחה האמיתית.

סגן ראש העיר ומ”מ מקום ראש העיר נחשון צוק, אמר שחיפה צריכה להיות השער של הצפון וכי החיפאים והצפוניים לא צריכים לנסוע עד ת”א, על מנת לטוס ליעדים הקרובים.

ראש המועצה רמת ישי, עופר בן אליעזר, הוסיף ואמר במפגש: הרעיון הוא לעשות את מה שהממשלה לא עושה. חיפה היא השער של הצפון והממשלה לא מבינה את זה. אני שמח להיות שותף לראש עיריית חיפה כי אנחנו רוצים שהתיירות תהיה קלה זמינה ונוחה, לכולם ושהישראלים והקפריסאים ייהנו מנופש בשתי המדינות. שדה תעופה בחיפה ייתן את השירות הטוב ביותר לצפון וזו הסיבה שלנו יחד כראשי רשויות.

ד”ר עינת קליש-רותם בראיון לחי פה (צילום: סמר עודה-כרנתינג’י)

ד”ר עינת קליש-רותם:
אנחנו שומעים ורואים יותר שבירושלים מבינים שהצפון זה לא רק חיפה, אלא מקבץ גדול של רשויות ומאמינים יותר בשדה של חיפה ורוצים לראות אותו חי וקיים. הם גם מתחילים להבין שיש לנו פוטנציאל אדיר ואותי זה מאוד משמח. יש הרבה מאוד אנשים בפוליטיקה הישראלית שהתחילו להשתכנע וזה צעד חשוב נוסף בקידום העיר חיפה.

טיסת המשלחת היום היתה הדגמה מדהימה. הדגמה שאפשר לנסוע לשעתיים לפגישת עבודה ולחזור. זה חלק מהמרחב שלנו. אנחנו צריכים להתחיל להסתכל על כל צפון ישראל כמרחב ששייך לעולם וחיבורים בינלאומיים. יש לנו הזדמנויות כלכליות אדירות. פוטנציאל ההכנסות של שדה התעופה בחיפה הוא כ-300 מיליון שקלים בשנה. זה לא הולך ברגל וזו הערכה מתונה.

עינת קליש-רות בראיון לחי פה (צילום: סמר עודה-כרנתינג’י)

ראש העיר קליש, מסבירה כי שדה תעופה בינלאומי קטן לא יגרום למטרד רעש. בהמראות ונחיתות מעל הים יש רעש נמוך, מה גם שהשדה יעבוד 12 שעות ביום ולא יהיו טיסות בלילה. בנוסף, אומרת קליש, אנחנו מדברים על סוגי מטוסים קצרי גוף שפחות מרעישים. אנחנו רוצים שדה כמו שיש בכל האיים ביוון. לא צריך שדה משלים – אנחנו רוצים שדה מושלם – שדה בינלאומי קטן בחיפה.

אמיר נפתלי, יועץ ראה”ע לתיירות, בראיון לחי פה

אמיר נפתלי, יועץ ראש העיר לענייני תיירות, מסכם את המפגש: המפגש היה מוצלח מאוד. הצלחנו להביא שמונה ראשי רשויות מכל הסביבה בשביל לתמוך בהקמה ולהבין את החשיבות של שדה תעופה בינלאומי בחיפה. מתוך הבנה שזה מנוע  צמיחה כלכלי של האזור כולו כתוצאה מתיירות, ואני חושב שזה הוכח היום, כי כפי שאמר ראש העיר של פאפוס שלושה מיליון תיירים מגיעים מדי שנה לפאפוס לעומת מאתיים שמונים אלף שמגיעים לחיפה. יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות כדי שנהיה שם. אנחנו בדרך. היה צעד ראשון והתחלה ואני יודע שעוד ראשי רשויות שהביעו תמיכה ולא יכלו להגיע מפאת הקוצר של הזמן. אבל התחלנו ואנחנו נגיע רחוק אם נמשיך בתהליכים האלו.

גיל סתיו, סמנכ”ל שיווק בישראייר – ראיון לחי פה

גיל סתיו, סמנכ”ל שיווק ישראייר:
מאז סגירת שדה דב ביולי שנה שעברה, הצפונים והחיפאים נהנים מהסגירה הזאת. הצלחנו לקחת את אותם מטוסים משדה דב ולהעביר אותם לשדה התעופה בחיפה, כמקור רציני, גם לטיסות בינלאומיות וגם לטיסות פנים ארציות.

השנה אנחנו הולכים להפעיל בשיתוף עם איסתא מעל ל-300 טיסות בינלאומיות, חלקן ללרנקה וחלקן לפאפוס ולרודוס. לנמל התעופה באילת יהיו השנה מעל ל-2000 טיסות, שיוכלו לשרת את אנשי הצפון. שדה התעופה בחיפה נותן מענה מצויין לאותם אנשים שגרים מנתניה וצפונה ומאפשר להם חוויה של שדה תעופה עירוני, חניה בחינם, תהליכי בידוק מהירים והגעה מהירה וקלה ליעד. אנחנו מאמינים שבעזרת שיתוף פעולה של ראשי הרשויות, של התקשורת ושל התושבים, נוכל להגביר את תדירות הטיסות מחיפה.

נירית פדלמן מנהלת תחנת ישראייר בחיפה בראיון לחי פה

נירית פדלמן: אני חושבת שהיום, כל המשתתפים בסיור הבינו כמה קל, נוח ומהיר לטוס מחיפה. זהו שדה קטן, משפחתי ומהיר. הטיסה לקפריסין היא נעימה וקצרה – בפחות מ-45 דקות אנחנו בחו”ל. אצלנו היה גשום ושם שמש – חופשה מושלמת.

מפגש ראשי רשויות בפאפוס (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, טרם עלייה לטיסה ישירה משדה התעופה חיפה לקפריסין (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, טרם עלייה לטיסה ישירה משדה התעופה חיפה לקפריסין (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
מפגש ראשי רשויות בפאפוס (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
מפגש ראשי רשויות בפאפוס (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
משלחת העיתונאים שליוותה את מפגש ראשי הרשויות בפאפוס לתמיכה בהקמת שדה תעופה בינלאומי קטן בחיפה

הדיווח המקורי והראשון לפני הטיסה:

ברגעים אלו (שלישי, 25/2/20), נמצאים ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, סגן וממלא מקום ראש העיר, נחשון צוק ואמיר נפתלי, יועץ ראש העיר לענייני תיירות, על טיסה ישירה של חברת התעופה ישראייר, משדה התעופה חיפה לקפריסין.

דיווח ראשון מטיסת ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, משדה התעופה חיפה לקפריסין • היום, שלישי, 25/2/20

האירוע הוא חלק ממהלך יזום לעידוד התיירות ותמיכה בהרחבת פעילותו של שדה התעופה חיפה. לאחר הנחיתה בקפריסין, מתוכנן סיור קצר בעיר פאפוס ולאחריו מפגש עם ראשי העיר של לימסול ופאפוס ונציגת משרד התיירות של קפריסין. כמו כן, דיון על שיתופי פעולה בין חיפה, יישובי הצפון וקפריסין וחשיבות פיתוח שדה התעופה בחיפה כמנוע צמיחה כלכלי לצפון הארץ. הטיסה חזרה לחיפה תצא היום אחר הצהריים.

מערכת חי פה – חדשות חיפה מאחלת הצלחה. המשך דיווח נרחב במהלך היום, מאת שליחת חי פה לנסיעה זו, סמר עודה כרנתינג’י, המלווה את המשלחת בקפריסין.

נסיעה לקפריסין לחיזוק התיירות (צילום: סמר עודה-כרנתינג’י)

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  לא ברור מה כל כך מרגש או מהפכני בכך, השדה משמש לטיסות לקפריסין וממנה מזה עידן ועידנים. משפחתי ואני טסנו משם כבר לפני 20 שנה לקפריסין ובחזרה לחופשה.

 2. חגי גוטמן הצלם שלך אמר/ה

  גילה הם טסים על חשבונינו ומספרים סיפורים

 3. איל אמר/ה

  מתי אפשר יהי להזמין טיסות בלבד ולא חבילות נופש לפאפוס מחיפה?

 4. רחלי אמר/ה

  חשוב שטווח הטיסות יורחב, אחרת זה ישאר סתמי. איטליה. אוסטריה. גרמניה. חייפה חייבת להתפתח בכיוון הזה. עיר מבוזבזת .

 5. מירי אמר/ה

  כל הכבוד לאשת העיר עינת קליש. הלוואי ושיתוף הפעולה יביא שגשוג וקידום בין קפריסין לחיפה . בהצלחה.

 6. דין דין אמר/ה

  ראשת העיר משדרת טוסו לקפריסין לתושבי חיפה זה בהחלט מספיק

 7. טיסה לשומקום אמר/ה

  בולטים בהעדרם ראשי הערים של הקריות. או שלא הוזמנו או שהיתה להם סיבה טובה לסרב לקחת חלק בחגיגה הפאתטית והמיוחצנת שיזמו ראש העיר וממלא מקומה ושאליו, הפלא ופלא, הוזמנו נציגות התקשורת המקומית. (כשעיתונאית מקבלת טיסה וארוחה במתנה, האם אפשר לצפות ממנה לדיווח אובייקטיבי ולסיקור ביקורתי?) נדמה שנחשון צוק, ממלא מקום ראש העיר ומחזיק תיק התיירות בעיריית חיפה, ואמיר נפתלי, יועץ ראש העיר לענייני תיירות, קצת התבלבלו: במקום לדאוג לתיירות הנכנסת (הבאת תיירים לחיפה) הם דואגים לתיירות היוצאת (בריחת חיפאים אל מעבר לים, ואף נותנים לכך דוגמא אישית בעצמם…) למרות שראש העיר מבינה היטב שאין היתכנות להקמת שדה תעופה משמעותי בחיפה, היא כהרגלה לא מוותרת וממשיכה להילחם מלחמה אבודה, שעליה, כמו על שאר המלחמות המיותרות שלה, אנחנו התושבים משלמים. אם ראש העיר היתה צריכה לממן את כל הפנטזיות המופרכות שלה מכיסה הפרטי, אולי היתה מתחילה לנהוג ביתר צניעות וביתר אחריות בכל מה שנוגע לכסף הציבורי.

 8. פטתי אמר/ה

  בועה תיקשורתית פטתית,בלי שום תוכן של ראשת עיר שלא חלב ולא בשר ,כלום.

 9. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  כל הכבוד לראש העיר חיפה ד”ר עינת קליש רותם על המפגש המוצלח בקפריסין.זו יוזמה מבורכת מאוד .כך אמרו לי התושבים בחיפה ואני מסכים איתם.כי אני מכיר את עינת האהובה.שלכם רפי חסון.חורב חיפה טלפון 052 5045476

 10. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  תודה גם לחברת ישראייר שהעמידה את המטוס

 11. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  נכון נחשון תושבי חיפה לא צריכים לנסוע לתל אביב בשביל לטוס לקפריסין

 12. חיים י אמר/ה

  צודקת גילה,
  לטוס מחיפה לא מרגש.
  ליצר שיתופי פעולה עם האי הקרוב (לפחות עם הצד היווני), מרגש ומקדם את כלכלת הצפון.
  ערב טוב

 13. חיים י אמר/ה

  חגי,
  אתה לא מצליח לצלם את התמונה. הנכונה.
  הם מפתחים את הכלכלה. בצפון. נקודה.
  השאר בטל בשישים.
  שמעתי שהספיקו לישיבת מליאה/ ועדה בשעות הערב.
  המשך ערב קסום

 14. דאלת אמר/ה

  קליש לא מסוגלת להבין שהארכת השדה בחוף קרית חיים לים כדי לאפשר טיסות במטוסים גדולים לכל אירופה בלתי מעשית ומסוכנת לטסים לו היה מתקיים ולתושבי מפרץ חיפה ולכן רשות התעופה האזרחית פסלה חלופה זאת. זאת כיוון שהנחיתה אפשרית רק מכיוון הים ואם יש בעיה כלשהי המטוס לא יוכל לפנות ימינה בגלל קרבת הכרמל אלא רק שמאלה. אם יפול מטוס על בתי הזיקוק עלולה להתפתח התפוצצות שרשרת שתחסל אלפי אנשים במרחב מפרץ חיפה בגלל כל הצוברים של התעשייה הפטרוכימית. אם יועברו התעשיות האלה לנגב אזי יהיה מה לדבר. אבל כבר שמענו על חלופה אפשרית של שדה תעופה בים בין חיפה לעתלית. אבל זה לא מעניין את קליש וסגנה, כי דבר כזה לא יכול להתממש בקדנציה היחידה שתהיה להם

 15. יצחק אבואזיז אמר/ה

  מה עם כביש גישה לשדה התעופה אתם מזלזלים באטליגנציה שלנו הכביש הרוס סכנת נפשות בושה

 16. גלבהרט אמר/ה

  נחמד שרוצים שדה תעופה בחיפה עם טיסות מאירופה, ועם כל היתרונות. אבל מה לעשות שאי אפשר? הרי נפסל סופית ע”י רשויות התעופה והבטיחות המוסמכות! נשקיע מיליארדים בשדה תעופה שלא יכול לעמוד בסטנדרטים הבטיחותיים, וחברות התעופה ידלגו עליו, בדרך לרמת דוד! אולי נחליף את שם העיר חיפה, לחלם…

 17. צפוני אמר/ה

  יש פתרון לטיסות רחוקות
  יש מטוס ימי אמפיבי תוצרת סין
  עם טווח של 4500 קמ.הוא יכול לנחות גם ביבשה וגם בים.המטוס יכול לנחות בים ולשייט כמו סירה לאט עד מזח שיוקם עבורו שם הנוסעים יעלו והמטוס ישימו ללב ים וימריא משם.יש לו קיבולת של מאה נוסעים.
  כך כל הטווח של 4500 קמ יהיה בהישג יד מחיפה.

הגיבו כאן לכתבה